Světové úlovky – ozvěny zimy

Čím dál tím víc rybářů je ochotno snášet zimní útrapy a vydává se ven za kapry i v nejchladnějších měsících roku. Sebezapření a snaha se jim vyplácí. Mám pro vás spoustu zimních klenotů a také užitečné informace o zajímavých evropských revírech.

 

RAINBOW

Na veleoblíbený francouzských revír Rainbow zavítala i v uplynulém měsíci spousta rybářů ze všech koutů Evropy. Štěstěna sice neukázala přívětivou tvář všem, ale celkem vzato dopadli chlapi dobře. Na břehu se ocitlo několik skutečných obrů.

Alijn Danau, který je na Rainbow jako doma, se vrátil na své oblíbené loviště Island. Belgické kaprařské eso mělo zpočátku trochu problém dostat se do správného tempa. Nakonec však Alijn nachytal 37 ryb, několik z nich mělo přes 25 kg. Třešničkou na dortu se pak stal nádherný šupináč 31,60 kg. Všichni kapři Alijnovi zabrali na 18mm boilie CCMoore Odyssey. Chytal na pruty Shimano Tribal Velocity 10´.

Rainbow – Alijn Danau 31,60 kg
Rainbow – Alijn Danau  – 31,60 kg

Další rybář, který na Rainbow nezavítal jen tak náhodou, se jmenuje Colin Richards. Když píšu tyto řádky, má před sebou ještě celou polovinu výpravy, ale není to jeho první zimní výprava do Francie. Před několika týdny na Rainbow už chytal. Strávil pět dní na lovišti 16, a pak pokračoval na Islandu. Pro změnu panovalo na jezeře stálé počasí. Colin byl rád, že mu tentokrát na Rainbow nepršelo jako obvykle. Jenže na lovišti Island se studenému větru prostě vyhnout nedá. Colin se klepal zimou a při tom sledoval chlápky na protějším břehu, kteří se ve svých lovištích 18, 19 a 21 vyhřívali na slunci a pomalu usrkávali čaj. Nechytalo se mu zrovna snadno, ale nakonec si vysloužil tři kapry přes 27 kg a jednu třicítku. Největší šupináč vážil 30,90 kg a lysec 28,10 kg. Vnadil boiliem 4G Squid od Nashe.

Loviště 14 se v naší rubrice moc často neobjevuje. Jedná se o poněkud nepředvídatelné místo, které však rybáře dokáže potěšit, když přijde jeho čas. Usadil se tu Nicholas Holzer z Itálie a první polovina výpravy se vyvíjela více než špatně. Na první pípnutí si musel počat až do čtvrtka. Pak se však karta obrátila a on během pouhých 24 hodin ulovil dva velké kapry. Větší z nich vážil k 25 kg a Nicholas se díky němu vracel domů s úsměvem na tváři. Na čtrnácte ho vystřídal Nils Oetjen a já jsem přesvědčen o tom, že ani v nejdivočejších snech by se mu nezdálo o tom, jaký kapr mu skončí v podběráku. Nilsovi zabral slavný veterán Scar Face, jeden z nejstarších kaprů, kteří v Rainbow žijí. Scar Face vážil úžasných 39,70 kg a jedná se o největšího kapra, který byl poslední dobou na Rainbow ulovený.

Rainbow – Colin Richards
Rainbow – Colin Richards

 

SVÁTKY NA IKTU

Vánoční a novoroční rybaření je stále oblíbenější. Jednou z vyhledávaných lokalit, kam rybáři často míří, je jezero Iktus v jihozápadním koutě Francie. Na svátky jsem se tam s Joan vydal i já. Byly to druhé Vánoce, které jsme tam v záři zimních slunečních paprsků strávili. Užili jsme si podstatně příjemnější počasí, než panovalo u nás v Anglii, a nachytali pár pěkných ryb. Mezi svátky bylo na jezeře hodně rušno. Většina lovišť byla obsazena. Přijeli sem rybáři ze Španělska, Německa, Francie a samozřejmě i Anglie.

My jsme si vybrali loviště 8, známé také jako VIP, protože nabízí vybavení, které jiná loviště nemají. Pro nás však byla při výběru rozhodující skutečnost, že se před ním nachází velká vodní plocha s prohlubněmi a zajímavými lovnými místy. Kromě toho se nám tam minule dařilo. Hned první ráno mi přišel rychlý záběr, ale ukázalo se, že na háčku skončil asi 15kg jeseter. Na toho jsem zrovna nečekal, ale v průběhu výpravy jsem chytil jednoho podstatně většího, vážil 41,80 kg. Byl to můj zdaleka největší jeseter, ale tady žijí i jednou tak velcí.

Po třech dnech čekání mi do sítě konečně zavítali kapři. Jako prvního jsem sevřel v náručí lysce 14,5 kg. Zabral mi z hloubky. Jakmile mi došlo, že kapři hledají potravu v hlubších místech, začaly mi záběry chodit pravidelněji. Kromě lovu na volné vodě jsem se po očku ohlížel i po malé zátoce. Začal jsem tam zakrmovat a po pár dnech jsem si z mělčiny vytáhl dvě ryby. Druhý byl šupináč 12,5 kg, který mi zabral na Boží hod. Chytat v zimě na šoulačku bylo zvláštní, ale užíval jsem si to. Bavilo mě sledovat kapra při tom, jak nasává nástrahu. Největší úsilí jsem však stále směřoval na volnou vodu. Zhruba v 6,5 m jsem našel tvrdé dno, odkud mi zabrali dva lysci 14,5 kg a 17,10 kg. Pak jsem konečně na konci udice ucítil větší rybu. Ze záběru se vyklubal největší úlovek výpravy, 24kg lysec. Další lysec, také solidní kousek 18,70 kg, mi spolkl mandarinkové boilie od Nashe.

Francie, Iktus – Steve Briggs 24 kg
Francie, Iktus – Steve Briggs – 24 kg

Těsně před koncem loňského roku do Iktu přibyla várka nových kaprů, kteří měli doplnit rychle rostoucí stávající obsádku. Jeremy Fournier, majitel revíru, neustále dbá o to, aby se na jeho jezeře dobře rybařilo a zvýšení počtu kaprů tomu jistě pomůže. Celkem do revíru přibyla tuna živé váhy kaprů, která byla rozložena mezi hlavní a přední jezero, jenž bývalo vyhlášené parádními jesetery, ale poslední dobou se tu chytají víc než slušní kapři. Průměrná váha nových kaprů se pohybovala mezi 10 a 12 kg, takže určitě nebude trvat dlouho a dosáhnout 20kg hranice a hravě ji překonají! Iktus je jednoznačně revír, který má slibnou budoucnost.

Francie, Iktus – Jeremy Fournier (uprostřed) s nově vysazeným kaprem
Francie, Iktus – Jeremy Fournier (uprostřed) s nově vysazeným kaprem

 

Přišla mi hromada fotek velkých kaprů, kteří se tam chytili. Začnu tam, kde jsem minulý měsíc skončil. Francouzský rybář Stef chytal na lovišti 5 a už měl na kontě dva úlovky přes 27 kg, takže mohl být spokojený. V posledních dnech výpravy mu ale zabrali další dva kapři kolem 22 kg. Stef nahazoval na volnou vodu směrem k lavici. Nejvíce obsazený byl širší konec jezera s lovišti 5, 6, 7, 8, 9 a 10, kde je voda hlubší. Rybáři si nejčastěji vybírali některé z těchto míst a možná právě proto se kapři přesunuli jinam. Určitě jejich udice zaznamenali a zamířili do bezpečnějších končin. Protější čtrnáctka a patnáctka zela prázdnotou, dokud tam někdo nezkusil nahodit a nezjistil, že právě tady se kapři schovávají. Na lovišti 14 začaly ryby brát ve velkém počtu téměř okamžitě. Přestože se jednalo převážně o menší kusy, dvě dosáhly 25 kg. Ruch a shon kolem krmného místa přitáhl pozornost další rybářů a brzy se chytalo i na patnáctce. Na břehu se objevilo několik jedna a dvaadvacítek. Úlovek korunovala parádní sedmadvacítka. Přesně vážila 27,70 kg.

Rybáři zdolali i hodně velkých jeseterů. Angličané je sice zrovna moc v oblibě nemají, ale pořád to jsou velké ryby, které potěší. Obzvláště obří vážící k 70 kilům, kterých bylo hned několik. Dvojnásobné záběry nebyly výjimkou, takže na nedostatek akce si rybáři stěžovat nemohli.

Francie, Iktus – Stef 27,20 kg

Francie, Iktus – Stef – 27,20 kg

 

VÁNOČNÍ NADÍLKA

Přestože většina rybářů o vánočních svátcích míří na jih, najdou se i tací, kteří zůstanou na severu, tedy na severu Francie, samozřejmě. Kev Alfrey se rozhodl strávit svou zimní výpravu na Etang 5, revíru, kde jsou šance na velký úlovek vysoké. Dobré jméno si v uplynulých letech udělal několika obrovskými kapry.

Na severu Francie nepanovalo právě příjemné počasí, což se ostatně dalo čekat. Teploty klesaly k -8 °C a ryby moc nebraly. Kev se ale odradit nenechal. Na Štěpána se mu trpělivost a odhodlání vyplatilo. Vytáhl si pěkného 19kg lysce. Vůbec mě nepřekvapilo, když si úlovek pochvaloval a byl z výpravy nadšený. Přestože se tam chytili větší kapři, za daných okolností to je parádní úlovek.

Francie, Etang 5 – Kev Alfrey 19 kg
Francie, Etang 5 – Kev Alfrey – 19 kg

 

DVA REVÍRY – DVA KRASAVCI

Rybář, u kterého známe jen jeho křestní jméno Tom a internetovou přezdívku Jersey Carper, nedávno strávil ve Francii na rybách osm nocí. Během své výpravy navštívil dva revíry, čtyři dny chytal na Old Oaks a druhé čtyři na Laroussi. Vím, že se budu při stěžování na počasí opakovat, protože teplo neměl nikdo, ale i Tom musel zatnout zuby a přečkat chladné dny, a ještě studenější noci. Nejvyšší denní teplota -3 °C není pro kapraření právě ideální. Naštěstí pro Toma se občas oteplilo a on toho využil. Ulovil dva krásné lysce 18,5 kg a 19 kg. Oba nalákal na drobné nástrahy doplněné malými PVA sáčky. Vzhledem k podmínkám, která na revírech panovaly, předpokládal, že právě tato kombinace mu přinese úspěch a ukázalo se, že měl pravdu.

Francie – Tom a jeho zimní klenot
Francie – Tom a jeho zimní klenot

 

NĚCO EXTRA

V Itálii se nachází několik revírů, které přitahují stále větší pozornost. Jedná se zejména o severně položená jezera. Jejich skryté možnosti odhalil Simon Davies. Simon většinu roku pracuje mimo Anglii, což mu dává řadu příležitostí chytat na různých revírech po celém světě. Nachytal už spoustu druhů ryb, ale šupináč, kterého zdolal v severní Itálii pro něj znamená přece jenom něco extra.

Aby ne, když tohle monstrum vážilo rovných 35 kg a hravě strčilo do kapsy jiné velké ryby. Kromě tohoto obra si Simon vytáhl ještě dva další kapry přes 23 kg a svou výpravu zhodnotil slovy: „Chytal jsem po celém světě, ale tenhle šupináč je opravdu něco extra a znamená pro mě strašně moc!“

Itálie – Simon Davies 35 kg
Itálie – Simon Davies – 35 kg

 

STAROSTENSKÝ ÚLOVEK

V západním Polsku se nachází nesmírně obtížný, ale výjimečný revír, který se nazývá Lubneiwice. Své poklady rybářům vydá jen velmi zřídka. Dostat se na 160 hektarové jezero nebývalo snadné, alespoň ne pro kapraře. Když jsem se tam před několika lety sám vypravil, měl jsem co dělat, abych vůbec sehnal povolenku. Musel jsem si pro ni až za starostou Tomaszem Jaskulou, abych vůbec mohl nahodit. Ulovit tu kapra není nic snadného, obsádka je nízká a stáří kaprů vysoké.

Když jsem tam před lety rybařil, ulovil jsem dva kapry, kteří zůstali jedinými zaznamenanými úlovky oné sezony. Větší z nich vážil 20,10 kg a zatím není znám žádný kapr, který by ho překonal. Během výpravy mě Tomasz několikrát navštívil a bylo nad slunce jasnější, že by si tam také rád zachytal. Nemohl odolat pokušení, aby se o některého ze zdejších nepolapitelných nepokusil. Vybral si na to sice nejnáročnější roční období, ale uspěl. Jednoho obzvláště chladného zimního dne si vytáhl nádherného lysce, který si určitě zaslouží čestné místo v albu.

Polso, Lubneiwice – Tomasz Jaskula
Polso, Lubneiwice – Tomasz Jaskula

 

ÚPLNĚK

O vlivu měsíčních fází na kapry a jejich chování se vedou sáhodlouhé diskuze. Někdo zastává názor, že jsou zásadní, jiní se naopak domnívají, že na nich vůbec nezáleží. Velká část rybářů se však shodne na tom, že úplněk, který nastane nejblíže podzimní rovnodennosti, je pro lov kaprů ideální. Matt Young je o tom skálopevně přesvědčený, a právě za úplňku získal svůj nový osobák v podobně kolosálního 28kg lysce. Matt se vypravil na Etang du Bois ve Francii a byl štěstím bez sebe, když v podběráku uviděl nádherného kapra. Matt chytal na slané boilie Plumberry od Nucleus Baits.

Francie, Etang du Bois – Matt Young 28 kg
Francie, Etang du Bois – Matt Young – 28 kg

 

ABBEY LAKES

Zrovna, když jsem pracoval na rubrice, přišla mi z revíru Abbey Lakes zpráva, že jezera letos v zimě poprvé zamrzla. Ještě předtím si tam však stihlo zarybařit několik chlapů, kterým se zachtělo zdejších krásných tmavých lysců a šupináčů, kterými je revír vyhlášený.

Nejslavnějším obyvatelem býval obří kapr Shoulders, jehož nejvyšší dosažená váha činila úctyhodných 44 kg. Bohužel se už hlubinami jezera Heron neprohání a na pomyslném trůnu ho vystřídal jiný skvostný kapr jménem Humpy, který žije v jezeře Fox. Právě proto se pozornost rybářů přesunula z Heronu na Fox. Neznamená to však, že by v ostatních jezerech nebyli zajímaví kapři. Nahodit na Heronu se nedávno vyplatilo holandskému rybáři Ronnymu Klemmovi. Zdolal parádní jikernačku Mariu a navážil jí 30,40 kg. Nejlepší (prozatím) úlovek letošní zimy na Abbey Lakes. Je více než jisté, že jakmile ledy povolí, sjedou se sem rybáři a budou se snažit o další a větší úlovky.

Abbey Lakes – Ronny Klemm 30,40 kg
Abbey Lakes – Ronny Klemm – 30,40 kg

 

VELIKÁN Z BRIGUEUILU

Gavin Grimshaw měl před sebou na revíru Brigueuil poblíž Limoges ve Francii pouhých pět dní. Navíc tam vyrazil v mimořádně chladném prosinci, což mu však nezabránilo v ulovení čtyř pěkných úlovků, které završil parádním 25kg lyscem. Začal zostra. Hned první noc si vytáhl 19kg lysce a největší kapr mu přišel čtyřiadvacet hodin nato. Poslední noc svůj úlovek završil dalším skvělým kaprem 20,40 kg. Chytal zhruba 80 m od hráze.

Průměrná hmotnost kaprů z Brigueuilu utěšeně roste. V loňském roce poskočila o 2,10 kg. V roce 2015 průměrná váha činila 14,10 kg, ale v roce 2016 již 16,20 kg. Počty ryb kolem 15 kg zůstaly více méně stejné, zato se rozrostly řady kaprů kolem 20 kg, ze 120 na 219 kusů, 76 z nich váží nad 20 kg. Největší překvapení si ale pro rybáři připravily dvacítky, tedy kapři, kteří loni měli mezi 20 a 25 kg a bylo jich 21. Letos je jich už 73 a dvacet z nich má přes 25 kg. Příští rok se tedy nejspíš dočkáme i sedma nebo osmadvacítky. Andy a Tracey, majitelé revíru, přes zimu kapry přikrmují vařenou kukuřicí a boiliem, aby rybáři mohli rovnýma nohama skočit do nové sezony. V plánu mají také na jaře vysadit zhruba dvacet nových kaprů, aby se do jezera dostala čerstvá krev.

Francie, Brigueuil – Gavin Grimshaw

Francie, Brigueuil – Gavin Grimshaw

 

NOVÝ REKORD Z CARPLANTIS

Na holandském revíru Carplantis se tedy děly věci, to vám řeknu. Carplantis patří mezi první a nepochybně nejlepší soukromé revíry v Nizozemí, vede ho Koos Walters.

Koos nelitoval času, úsilí ani finančních prostředků, aby svůj revír dotáhl téměř k dokonalosti. Za zmínku jistě stojí technická vymoženost, kterou tam nechal nainstalovat. Jedná se o obří mechanizmus, který dokáže vodu v hlubokém jezeře kompletně promíchat. Díky tomu pak kapři plavou a hledají potravu ve všech hloubkách. Dalším skvělým výsledkem je nový rekord, který ten starý s přehledem smázl. Chytil se tu první kapr přes 30 kg! Velkou zásluhu na tom má Jeroen Bakker, který kapra známého jako Big Male z vody vytáhl. Když ho pověsil na váhu, nevěřil vlastním očím. Rafička ukazovala hodnotu 30,60 kg.

Na parádní úlovek si musel Jeroen počkat a přetrpět několik mrazivých nocí, ale tenhle rekord mu všechno vynahradil.

Holandsko, Carplantis –Jeroen Bakker a nový rekord 30,60 kg

Holandsko, Carplantis –Jeroen Bakker a nový rekord 30,60 kg

 

ŠTĚDRÁ ŘEKA LOT

Řeka Lot protékající střední Francií přivítala rybáře jako jedna z prvních. Stává se z ní velmi oblíbený revír, protože má hodně co nabídnout. Poslední dobou se o řece moc nemluvilo, ale to neznamená, že by se tam kapři nechytali. Jima Lightfoota vzala řeka u srdce natolik, že si na jejích březích koupil dům a přestěhoval se do něj.

Francie, řeka Lot – Jim Lightfoot

Francie, řeka Lot – Jim Lightfoot

 

Na ryby chodívá po práci a lov si chválí: „Přes zimu jsme renovovali dům u řeky, a tak jsem tam pravidelně jezdil. Několikrát jsem se po dvanáctihodinové práci v Manchesteru letěl do Francie a ještě večer nahodil. Bylo to vyčerpávající, ale zdejší kapři, kteří potravu hledali i v nejtužších mrazech, mi za to stáli. Všichni mi říkali, že přes zimu na řece nic nechytnu. Rybaření však šlo jako na drátkách a v podběráku mi skončilo několik krásných bojovných říčních kaprů. Kouzlo řeky spočívá v tom, že nezamrzá. Přestože jsme měly mrazy -6 °C a okolní jezera pokryl led, na řece se dalo chytat dál.

Francie, řeka Lot – Jim dokázal, že na řece se skvěle chytá i v zimě

Francie, řeka Lot – Jim dokázal, že na řece se skvěle chytá i v zimě

 

RAINBOW SE MOC NEPŘEDVEDLO

Když rtuť teploměru nezadržitelně padá pod bod mrazu, bývá nejlepším řešením vydat se na jih. Jenže bohužel ani jižní část kontinentu není zárukou teplého počasí a aktivního rybolovu. Jenže rybáře, kteří letos v zimě přijeli na Rainbow, jezero vesměs zklamalo. Chytalo se těžko, ale pár ryb se sem tam objevilo. Mark Gooch se na Rainbow po delší pauze vrátil a přivedl s sebou kamaráda Johna Davida. Mark na jezeře lovil podruhé, ale pro Johna to byla první výprava. Usadili se na lovišti 11, které patří mezi ta lepší na revíru. Jenže ani to jim k úlovku nepomohlo. Kapři zkrátka neměli náladu na focení. Na Johna se nakonec štěstí usmálo a on si vytáhl svého prvního rainbowského kapra. Nebyl to žádný obr, ale John byl rád, že náročná výprava nakonec dobře dopadla.

Ani Colin Richards tentokrát na Rainbow nezažíval snadné časy. Jenže Colin má velkou výhodu, která spočívá v jeho hlubokých znalostech tohoto revíru, na kterém se obvykle lámou rekordy. Jestli někdo dokáže na Rainbow chytit kapra za jakýchkoliv okolností, pak je to Colin. Seděl na dvanáctce a zpočátku na záběr čekal marně. Musel vynaložit notnou dávku snahy, trpělivosti a sebezapření, aby si mohl potěžkat pěkného lysce. Pak zase nastal klid. Několik dlouhých dní zůstaly hlásiče úplně potichu. Až jednoho mrazivého rána, kdy teplota klesla k -7 °C se konečně ozvaly. Na háčku byl šupináč 25,90 kg. Pátek 13. ledna nepřinesl Kai Winterovi žádné neštěstí, právě naopak. Právě v pátek třináctého totiž na Rainbow zdolal svého prvního kapra. Kai rybařil na lovišti 14, kde jsou poslední dobou úlovky pravidelnější, než bývaly. Kapr mu zabral na boilie Pelzer.

Největší kapr z Rainbow, o kterém jsem se dozvěděl, zabral Deanu Woodovi, který podle všeho chytal na osmnáctce. I jeho počasí potrápilo, musel přečkat i krupobití. Rtuť teploměru klesla k -4 °C, když Dean uslyšel svůj hlásič. Když v síti spatřil obrovského šupináče 29,5 kg, byl nadšený. Všechny útrapy výpravy byly rázem zapomenuty. Parádní kapr Deanovi zabral desátý den na boilie Christmas Cracker od Elite Baits. Jeho parťák se ale bohužel ten samý den roznemohl, a tak museli nazítří zabalit a odjet domů.

Rainbow – Dean Wood 39,50 kg

Rainbow – Dean Wood – 39,5 kg

 

ŠPANĚLSKO

Na rozsáhlý říční systém řeky Ebro ve Španělsku, se začátkem roku obvykle sjíždějí hordy rybářů, letos tam však z nějakého důvodu panuje podivný klid. Přitom co se týče teplot, bylo na tom Španělsko lépe než zbytek Evropy. Avšak ani jemu se mrazy nevyhnuly.

Nejlepší přehled o situaci má Ditch Ballard ze společnosti Ebro Mat Cats, protože se na březích mohutného toku zabydlel a to doslova. Řeka mu teče přímo za barákem. Prohlašuje, že má nejlepší zahradu na světě, a mnozí by s ním jistě souhlasili. Před Vánoci si Ditch ošklivě poranil nohu, což ho z rybaření na nějaký čas vyřadilo. Rybář tělem i duší však doma za pecí dlouho nezůstane, ať se děje cokoliv. Jakmile se alespoň trochu uschopnil, už měl zase nahozeno. Na Štěpána mu přišel záběr, od září první, a Ditch začal dohánět, co zameškal.

Španělsko, Ebro – Ditch Ballard s bojovným říčním kaprem
Španělsko, Ebro – Ditch Ballard s bojovným říčním kaprem

 

Přestože v lednu udeřily mrazy, Ditch si pár kaprů vytáhl. Největší vážil skoro 16 kg. Neví úplně přesně, kdy mu kapr zabral, protože si zdříml a když se probral, měl pruty, navijáky i vlasce obalené námrazou. Pak si všiml ohnuté špičky, která mířila tam, kam by neměla. Zvláštní bylo, že když se zvedl Aaron, který s Ditchem chytal, aby zkontroloval svoje pruty, zčista jasna zjistil, že má na háčku taky patnáctku. Kapři byli evidentně při chuti, a tak jim chlapi přilepšili. Hlásiče však zůstaly zticha a už to začínalo vypadat, že se nerozhodli správně. Jenže pak těsně po sobě, v rozmezí pouhých deseti minut, přišly dva záběry. Větší z kaprů, nezvykle dlouhý šupináč vážil 17,40 kg. Chytali na boilie Nash Instant Action Tangerine Dream. Nachytali i pěkné candáty a velké sumce. S jedním z nich se poprvé tváří v tvář setkalo i Ditchovo kotě Boris.

 

Boris se seznamuje
Boris se seznamuje

 

Ebro však není jediný revír, kam se rybáři z celé Evropy sjíždějí. Díky počasí, které bylo ve Španělsku k rybářům shovívavější než jinde, se chytalo lépe. Na stole mi přistálo hned několik kaprů z různých revírů. Pohled na úlovek z velké přehrady nebo jezera mi vždycky udělá radost. Zaujal mě třeba tenhle nádherný šupináč, kterého ulovil Juan Diego Ramos Fernandez. Neprozradil sice název revíru, ale to jeho úlovku na kráse nic neubírá. Je to parádní kapr, který se na háčku zcela jistě ocitl poprvé. Zabral na obří koule s příchutí chobotnice od SBS.

Španělsko – Juan Diego Ramos Fernandez
Španělsko – Juan Diego Ramos Fernandez

 

 

BAVORSKÝ HARDCORE

Pokud jste letos dospěli k názoru, že u vás doma je moc velká zima, abyste vyrazili s pruty k vodě, tak se vám vůbec nedivím, ale mám pro vás fotku chlápka z Německa, který se nezalekne ani třeskutých mrazů. Jurgen Becker mi poslal moc pěkné fotografie, které pořídil při rybaření na svém revíru na jihovýchodě Německa. O žádném úlovku se sice nezmínil, ale získává titul fotka měsíce a zcela jistě i respekt všech rybářů, že něco takového vydržel.

Bavorsko – hardcore nebo čiré šílenství?

Bavorsko – hardcore nebo čiré šílenství?

 

JAKÝ OTEC, TAKOVÝ SYN

Jméno Roba Marshe se do kaprařiny již nesmazatelně zapsalo a zná ho spousta lidí, ale zdá se, že mu na paty začíná šlapat další člen klanu Marshových. Malý Fletcher se s tátou vydal za moře na francouzské Abbey Lakes a nemusím ani říkat, že podmínky neměli právě ideální. Museli přestát sníh a mrazy, ale naštěstí dorazili zrovna v době, kdy voda na chvíli rozmrzla. Fletcher chytal na jezeře Wild Boar. Přišly mu tři záběry a dva z nich proměnil. Lysci vážili 12,90 kg a 10,20 kg. Nahozeno měl v šesti metech a chytal na boilie Hybrid od Mainline. Zakrmoval partikly a peletami. Zůstali u vody jen čtyři noci, ale při teplotách -7 °C i tak pořádně promrzli. Výpravu si ale užili a nelitovali. Po jejich odjezdu napadl další sníh a jezera zamrzla. Vzhledem k náročným podmínkám a skutečnosti, že ostatním ryby nebraly, musíme uznat, že Fletcher zabodoval. Aby se neřeklo, tak si Rob těsně před odjezdem vytáhl pěkného lysce.

Francie, Abbey Lakes – Fletcher Marsh kráčí v otcových šlépějích

Francie, Abbey Lakes – Fletcher Marsh kráčí v otcových šlépějích

 

NOVINKY Z IMPERIAL BAITS

Na obrovskou francouzskou přehradu se vypravil Björn Dostal a ulovil tam tohoto nádherného řádkáče, ze kterého měl patřičnou radost. Pro umístění udice si vybral bahnité dno a nástrahu zabalil do těsta Carptrack Liquid-Powder.

Francie – Björn Dostal

Francie – Björn Dostal

 

Navzdory mrazům si Stefan Istas zajel na jednu velkou štěrkovnu v Německu, kde chytal na zimní variantu boilie Carptrack Monster-Liver. Jen hrst návnad mu stačila na to, aby přilákal nádherně vybarveného šupináče.

Německo – Stefan Istas

Německo – Stefan Istas

 

Stefan Uhrig z Německa si za cíl své zimní výpravy vybral starý velký kamenolom. Dva dny předem si zakrmil pěti kilogramy boilie Monster’s Paradise, namíchal velikosti 16, 20 a 24 mm. Loviště si vybral perfektní. Měl v něm řasy, větve, šneky i mušle. Vál lehký západní vítr a přicházela tlaková níže. Hlásič se mu ozval brzy ráno a Stefanovi udělal velkou radost tenhle zasloužilý 26kg šupináč.

Německo – Stefan Uhrig – perfektní místo, perfektní ryba

Německo – Stefan Uhrig – perfektní místo, perfektní ryba

 

Hned po Vánocích zamířil Thomas Keutmann do Francie. Na háček uvázal panáčka z bílého V-popu a těžké koule s banánovou příchutí Carptrack Coldwater. Za odměnu si vytáhl tohoto nádherného zimního lysce, poslední úlovek roku 2016. Nahozeno měl u zlomu lavice.

Francie – Thomas Keutmann zakončil rok ve velkém stylu

Francie – Thomas Keutmann zakončil rok ve velkém stylu

 

VÝLOV NA VILLEDONU

Třebaže tehdy v zimě měly podmínky k dokonalosti daleko, dorazila v pět hodin ráno na revír pracovní četa. Panovaly mrazy -5 °C a hladina byla kompletně zamrzlá. Pomocí lodě ledy rozlámali a přesunuli je na stranu, aby se mohli dostat k rybám.

Paul Armfield stál v čele pracovní čety, takže přesně ví, jak se vše odehrálo: „V sobotu 21. ledna vyrazila naše parta otužilců, aby vypustila největší chovný rybník revíru, kde žili a rostli předem vybraní kapři přes 10 kg. V sedm ráno jsme museli rozbít polovinu zmrzlé hladiny, abychom mohli kapry vůbec vylovit. V nejhlubší části jsme udržovali vodu v pohybu provzdušňovačem, aby zase nezamrzla. První den jsme zvládli čtyři várky. Všechny odlovené ryby jsme pokládali samostatně na podložky a pak je transportovali v polstrovaném přívěsu. Stejný proces se opakoval i v neděli a já byl rád, že jsem si mohl všechny ryby prohlédnout v nádherných zimních barvách.

K úplnému vypuštění jsme letos přikročili proto, abychom mohli z revíru odstranit všechny sumce, které to do jezera postupně spláchlo. Zároveň jsme potřebovali nainstalovat zábrany, aby se podobná situace v budoucnu neopakovala. Všechny kapry pod 10 kg jsme z jezera odstranili také, takže průměrná váha v nacházející sezóně určitě vzroste.

Francie, Villedon – kapr ve skvělé kondici připravený k návratu do jezera

Francie, Villedon – kapr ve skvělé kondici připravený k návratu do jezera

 

Od letošního roku se na Villedonu smí vnadit výhradně boiliem a peletami (již prosím nepoužívejte žádné partikly), aby krasavci, kteří patří nám všem, pěkně rostli. Přes sezonu budeme na Facebooku Armfield Angling pravidelně zveřejňovat úlovky, tak nás nezapomeňte sledovat. Květen už máme sice obsazený, ale v ostatních měsících je ještě pár míst volných.

Steve Briggs

Napsat komentář