Světové úlovky – rekord ze zámoří

S příchodem jara se jezera začala probouzet ze svého zimního (polo)spánku a kapři velmi rychle zjistili, že mají pořádný hlad! Přináším vám fotky několika parádních kousků a návdavkem ještě první, zaručeně potvrzený úlovek kapra přes 28 kg z USA. Máte se nač těšit.

 

NOVÝ REKORD Z USA

Mám to potěšení vám oznámit, že mi z USA přišla naprosto věrohodná a stoprocentně ověřená zpráva o kaprovi, kterému šťastný rybář navážil přes 60 liber (přes 28 kg). Dlouhé roky zasvěcení tvrdili, že kapři této velikosti v amerických vodách žijí, ale rozloha jezer a řek je v USA stejně obrovská jako země samotná a kaprařů tam chytá stále ještě relativně málo, takže jsme si na potvrzení těchto domněnek museli počkat. Přinést jasný důkaz o tom, že i Amerika umí velké kapry, se podařilo Luisu Montesovi. Konkrétní revír nám sice neprozradil, ale víme, že rybařil v oblasti známé jako Orange County v Kalifornii. Svůj příběh mi vylíčil takto:

„Posílám fotku svého nového osobáku – šupináče 28,30 kg. Cítil jsem v kostech, že to je jen otázka času, kdy takhle velkého kapra ulovím! Musím poděkovat bratrovi, který mi pomáhal se zakrmováním. Přestože se specializuje na okouny, vždy je ochotný mi při kapraření vypomoci. Že to bude můj nový rekord, jsem poznal v okamžiku, kdy jsem zvedl prut. Už jsem měl zkušenosti se zdoláváním kaprů mezi 15 a 20 kg, takže mi bylo jasné, že čudla to nebude. Měl jsem ohromnou radost. Ještě teď se mi tají dech, když na úlovek pomyslím. Stálo mě to hodně úsilí, ale vyplatilo se…“

Rekord z USA - Luis Montes 28,30 kg
Rekord z USA – Luis Montes – 28,30 kg

 

OBŘI SE SERREIRE

Říká se, že nejdříve má přijít práce a pak zábava, ale vypadá to, že na Serreire se dá oboje docela dobře kombinovat. V průběhu zimy, kdy je řada revírů uzavřena, nastává čas pro údržbu a opravy. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale na revíru je pořád co dělat. Musí se ořezat stromy, keře, zrekonstruovat lovná místa a často se přistupuje i k vápnění jezera.

Celodenní pilnou práci si pak mohou chlapi vynahradit tím, že v noci nahodí. Lákavé možnosti neodolali ani Keith Williams a majitel revíru Simon Mansbridge. Nachytali spoustu velkých kaprů a svůj úlovek korunovali překonám místního rekordu. Keith zdolal Grey Lady, které navážil rovných 37 kg!

Keith rybařil na lovišti Island a celkem si vytáhl šest kaprů. Kromě šedé obryně se popasoval s dalšími pěti kapry mezi 15 a 18 kilogramy.

Francie, Serreire – Keith Williams 37 kg

Francie, Serreire – Keith Williams – 37 kg

 

Simon chytal uprostřed levého břehu a nachytal čtrnáct ryb. Největší byl lysec 27,70 kg, kterému šlo v patách pět dvacítek.

Zvelebování revíru a zimní přikrmování se očividně vyplatilo. Kapři si svou váhu drží i přes chladnou část roku. Grey Lady sice stanula na nejvyšší příčce, ale v revíru žije řada jiných, kteří si na její místo brousí zuby. Uvidíme, co přinese letošní sezona.

Francie, Serreire – Simon Mansbridge 27,70 kg

Francie, Serreire – Simon Mansbridge – 27,70 kg

 

KRASAVEC Z RAINBOW

Navzdory příchodu jarního počasí se Rainbow ze zimního spánku neprobouzí právě čile. Zato rybářů se tam sjelo hodně. Rainbow zkrátka patří k nejpopulárnějším revírům, kam se chce dostat každý. Lov na Rainbow nikdy nebyl snadný, ale udělat si rezervaci, je tu pořád obtížnější než chytit kapra.

Na Rainbow však platí, že jeden jediný záběr může všechno změnit. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Roly Faragher, který na revíru začátkem jara trávil čtrnáctidenní dovolenou. Rtuť teploměru klesla až k – 7 °C a hladinu na celé čtyři dny uzavřela ledová krusta. Dokud zpoza mraků nevykouklo slunce, nedělo se prakticky nic. Prudká změna počasí, která denní teploty vynesla až k 17 °C, konečně kapry rozhýbala. Roly dva pruty přemístil do mělčí vody a ryby mu začaly alespoň trochu brát. Zásadní obrat nastal v okamžiku, kdy Rolymu zabral obrovský šupináč 34,20 kg. Vysloužil si tak nový osobní rekord, a to mu stačilo, aby z výpravy odjížděl spokojený. Pak mu totiž zabral už jen jeden další kapr. Vrtkavé počasí se znovu proměnilo a vše se ponořilo do ticha. Pascal obešel revír, aby všechny přítomné varoval, že se blíží sněhová bouře a doporučil jim sbalit věci. Tím lov na Rainbow pro Rolyho skončil, ale on si odvážel přesně to, kvůli čemu sem přijel.

Rainbow – Roly Faragher 34,20 kg – když jeden záběr stačí…

Rainbow – Roly Faragher – 34,20 kg – když jeden záběr stačí…

 

WARREN V ZIMĚ NEZAHÁLEL

Ani během zimy Warren Farrance nezahálel. Nedal se odradit nepříjemným počasím a pravidelně jezdil chytat na Lac Serene ve francouzském regionu Champagne. Kdykoliv to bylo jen trochu možné, zakrmoval na svých šesti lovných místech (začal v listopadu a pořád pokračuje). Používal konopí s příchutí chilli, partikly, kukuřici a krmné směsi od Range Baits. Na háček dával Essential Cell od Mainline. Přes zimu zkrmil přes 300 kg partiklů a boilie. Warren zastává názor, že když kaprům dopřejete krmení, přijdou za vámi kdykoliv. Že se nemýlí, potvrdilo množství velkých kaprů, které nachytal. Vévodili jim dva šupináči s váhou 28,60 kg a 30,40 kg.

Francie, Las Serene – vítěz Warrenova zimního maratonu 30,40 kg
Francie, Las Serene – vítěz Warrenova zimního maratonu – 30,40 kg

Warren nahazoval k protějšímu břehu do mělčí části revíru. Vnadil v hloubkách 2 až 2,5 metru. Ryby mu však braly jen na dvou místech mezi devátou a jedenáctou dopoledne. Zhruba před měsícem mu však záběry začaly přicházet odpoledne mezi první a pátou hodinou. Hlásič mu pípal bez ohledu na počasí. Prvního kapra zdolal při mínus sedmi stupních. Když jsem psal rubriku, chytil svého sedmnáctého kapra. Sedm kusů z jeho úlovu mělo přes 22 kg a největší šupináč vážil již zmiňovaných úžasných 30,40 kg. Největšímu lysci Warren navážil 26,30 kg. Vytrvalost a odhodlání se mu vyplatily, s lovem ale ještě nekončí. Stále doufá, že se mu poštěstí ulovit jikernačku Big Girl, o níž se říká, že by mohla mít přes 40 kg, tak uvidíme!

Francie, Las Serene – Warren Farrance 28,60 kg
Francie, Las Serene – Warren Farrance – 28,60 kg

 

SAŠŮV LYSEC

V Hamburku na severu Německa byste našli moc příjemné rybářské potřeby, které vede Sasha Pingel. S obchodem má plné ruce práce a k vodě se zas tak často nedostane. Společně s kamarádem Gary Hillsonem se vypravili na Rainbow, kde se jim sice líbilo, ale Sashu za srdce chytl jiný francouzský svazový revír. Zdolal tam totiž skvostného lysce!

Rozlehlý revír působil počátkem jara dosti bezútěšně a nevlídně. Navíc jim návnady brali útokem cejni, kteří byli po zimě pořádně vyhládlí. Při dalším škubavém záběru si byl téměř jistý, že ho čeká další cejn. Swinger vyjel k blanku a pak pomalu klesal zpátky. Zvedl prut, a přestože ucítil větší odpor než předtím, nemínil se po tolika cejnech radovat předčasně. Jak však táhl rybu ke břehu, začalo mu vrtat hlavou, jestli by to přece jen nemohl být menší kapr. Červík pochybností začal hlodat tak intenzivně, že radši sedl do člunu, aby o rybu náhodou nepřišel. Zavolal na kamaráda Bjorna, aby za ním zašel, že se možná něco chystá. Bjorn se vším praštil a když kapra ve vodě uviděl, vydechl úžasem: „Sascho, ten bude mít přes dvacet!“ Sascha byl v transu, začínal už pociťovat únavu, ale kapra úspěšně dostal až do sítě.

Nádherný lysec vážil podstatně víc, než mu Bjorn hádal. Rafička váhy se vyhoupla na 25 kg. Saschu těšilo, že všechno jeho úsilí a snaha nepřišly vniveč. Zdůraznil, že se jednalo o první výpravu na nový revír, což samo o sobě nemohlo proběhnout bez komplikací, navíc byla voda ještě pořád hodně studená, panovalo mizerné počasí a v uších mu hučel studený vítr. Skvělý úlovek mu ale všechny nesnáze a útrapy vynahradil mírou vrchovatou. Jak říká: „Člověk nikdy neví, co na něj čeká.“

Francie – Sascha Pingel 25 kg – konec dobrý, všechno dobré

Francie – Sascha Pingel – 25 kg – konec dobrý, všechno dobré

 

PRVNÍ LETOŠNÍ ÚLOVEK A HNED OSOBÁK

James Green se vydal na kapry do Francie. Cílem jeho výpravy se stal revír Du Bois a to je tak zhruba vše, co jsme se od něj dozvěděli. Tedy kromě váhy kapra, samozřejmě.

Vysloužil si tam nový osobní rekord. Zdolal šupináče 27,5 kg, byl to první kapr, který se tam letos chytil. Ryby nešly a pochmurné počasí mu náladu také nezlepšilo. Ale sotva mu zabral tenhle šupináč, rázem se cítil jako v ráji. Počasí se koncem jeho pobytu zlepšilo, což určitě uvítali nově příchozí, kteří jej měli na revíru vystřídat.

Francie, Etang Du Bois – James Green

Francie, Etang Du Bois – James Green

 

NÁVRAT ZTRACENÉHO KAPRAŘE

Nepamatuji, že bych od belgického kapraře Rafa Van Opstala tak dlouho nedostal žádnou zprávu o úlovku. Od loňského října žádného kapra nechytil. Nedávno se ale do rybaření zase pustil s plnou vervou, aby si napravil reputaci. Po návratu z rybářské výstavy v severofrancouzské Remeši, kde se show konala poprvé, shledal, že podmínky jsou pro rybaření natolik příznivé, že by bylo trestuhodné toho nevyužít. Naložil auto vybavením až po střechu a vyrazil na nedaleký belgický kanál. Strávil tam sice jen jednu noc, a přestože to byla jeho první letošní výprava, vytáhl si na břeh senzačního šupináče 17,70 kg. Zabral mu na oblíbené boilie Krill od Sticky Baits. Parádní rozjezd, co říkáte?!

Belgie – Raf Van Opstal 17,70 kg

Belgie – Raf Van Opstal – 17,70 kg

 

EXOTICKÉ ŠUPINY

Arjen Verkoelen z Holandska a Brit žijí v zahraničí Mick Murray se vydali dolů na jih do Maroka na slavnou přehradu Bin El Ouidane. Arjen vede uznávanou firmu zabývající se výrobnou zavážecích loděk Vortex, takže jeli vybaveni posledním modelem, elektrickým pohonem a spoustou návnad!

Bin El Ouidane se honosí neskutečnou rozlohou, a proto je tu klíčem k úspěchu lokalizace kaprů. Sedět na místě a čekat, že ryby připlavou, je sázka na divokou kartu. Je třeba mít oči na stopkách a být připravený k přesunu, pokud se akce nedostaví. Oba chlapi mají řadu zkušeností z Evropy, a tak na ryby brzy narazili. Jako první bodoval Argen, kterému hned během prvních dní výpravy zabralo několik pěkných šupináčů na boilie a partikly. Počasí si s nimi pohrávalo. Jeden den se pařili pod africkými paprsky ve 25 °C, další bylo zataženo a deštivo. Kaprům se to ale zamlouvalo, takže brali průběžně celou výpravu. K dokonalému štěstí chybělo jediné, ulovit některého z nemnoha zdejších lysců, nad nimiž mají šupináči jasnou převahu. Mick nakonec smůlu prolomil a v samém závěru výpravy si vytáhl pěkného šupinatého lysce.

Maroko, Bin El Ouidane – Arjen Verkoelen

Maroko, Bin El Ouidane – Arjen Verkoelen

 

ČERSTVÁ KREV PRO CARPLANTIS

Holandský revír Carplantis, který řídí Koos Walters, si poslední dobou vede velmi dobře. Před několika měsíci jsem pro vás měl fotky úplně prvního 30kg kapra, který se tam chytil, a je více než jisté, že kaprům se tu daří náramně a rostou. Kapři dobře prospívají díky mohutnému provzdušňovači, který Koos na svém revíru instaloval. Všiml si, že kapři se zdržují hlavně v mělčích částek jezera a z toho usoudil, že ve větších hloubkách pociťují nedostatek kyslíku. Vzhledem ke skutečnosti, že Carplantis je hodně hluboký revír, měl určitě pravdu. Krátce poté co uvedl zařízení do provozu, začali kapři jezdit po celé ploše jezera a spolykali více krmení. Objevil se však jiný problém. Revír naráz začal působit dojmem, že je skoro prázdný. Předtím, když se kapři zdržovali v mělčinách, mohli je rybáři snadno najít, teď však unikali. Koos okamžitě přišel s řešením: více vody, více kaprů. Zvedl telefon a zavolal známému, který má kapry na chov, aby mu připravil slušnou várku pro doplnění obsádky. Carplantis se tak stal domovem několika obzvláště pěkných kousků. Jsem zvědavý, co letošní sezona přinese.

Holandsko, Carplantis – jeden z nováčků

Holandsko, Carplantis – jeden z nováčků

 

DO TŘETICE VŠEHO DOBRÉHO

Holanďan Marc „Yeti“ Westenberg považuje Španělsko za nejvíce podceňovanou zemi v celé Evropě. A možná není daleko od pravdy. Ve Španělsku rybařil již třikrát. Poprvé zamířil na mohutné Ebro, kde se zaměřil hlavně na sumce. Nachytal jich spoustu. Druhá exkurze jej zavedla k Orellanu, nádhernému velkému jezeru v oblasti Extremadura, kde bez pomoci místních obeznámených se situací, může rybaření představovat pěkně tvrdý oříšek.

Třetí výprava Marcovi přinesla naprostý úspěch. Kapry však nechytal. Byl na parmách a vytáhl si skutečně výstavní exemplář parmy iberské. Moc často ji nevídám a musím přiznat, že je moc pěkná. U vody strávil jen pár dní, ale stihl se za tu dobu popasovat s celkem deseti bojovnými parmami a užil si parádní rybaření.

Španělsko – Yeti s výstavní parmou

Španělsko – Yeti s výstavní parmou

 

IKTUS

Daleko na francouzském jihu šlo vše jako na drátkách a chytalo se ostošest. Tentokrát se ale rybáři radovali častěji z jeseterů než z kaprů. Jakmile se totiž jeseteři pustí do krmní, téměř nic je nedokáže zastavit. V předním jezeře jich žije více, takže pokud se jim chcete vyhnout, doporučuji rybařit na tom větším. Zmiňuji se o tom proto, že angličtí rybáři jesetery moc v oblibě nemají, ale rybáři z jiných zemí ano. Na Iktu se objevila řada těchto rybích dinosaurů vážících přes 50 kg. Na souboj s takovým kolosem jen tak nezapomenete!

Kapři brali také. Akce byla rychlá, neřkuli hektická. Poprvé se sice stalo, že nebyl ulovený žádný přes 27 kg, ale objevila se spousta dvacítek. Ryby jsou na Iktu v pohybu a braly v různých časech na různých místech. Přes zimu se jako nespolehlivější ukázala loviště 14 a 15, podobně na tom byla i osmička (VIP loviště). Jak se rybáři střídali, objevovali kapry prakticky všude.

Iktus
Iktus

 

 

Steve Briggs

Napsat komentář