Světové úlovky – Třikrát přes třicet

Někomu se parádní úlovek zadaří bez větší námahy, jiný se lopotí celé týdny. I v sezoně se štěstěna usmívá na někoho více a na někoho méně, ale senzačních úlovků z celého světa je stále dost.

 

JONŮV OSOBÁK

Zimní strádání na komplexu Abbey Lakes si Jon Button dnes vybavuje jen matně. Sezonu začal pěkně zostra na lokalitě Kingfisher, kde nachytal celou řádku pěkných kaprů. Jenže myšlenka na lov na jezeře Fox mu nedávala spát. Chtěl se pokusit o fantastického kapra Humpyho, který je na Abbey Lakes největší.

Když se mu konečně naskytla příležitost a umoudřilo se počasí, vyrazil za vysněným cílem. Výpravu si snad ani lépe načasovat nemohl. Ryby mu začaly brát hned po příjezdu a našlo se mezi nimi i pár dvacítek. Přes skvělý začátek se však nemohl zbavit dojmu, že není na správném místě. Přesunul se proto do míst, kde zpozoroval pohyb kaprů. Ani tady nemusel na záběry čekat dlouho. Největší kapr, kterého si tu vytáhl, vážil 24,90 kg.

Ze všech přítomných rybářů byl Jon jediný, komu braly velké ryby. Byl pevně přesvědčený o tom, že tady Humpyho uloví. Dokonce jednomu z rybářů řekl, že to nebude trvat dlouho a vytáhne si ho. Po dvaceti minutách bylo nad slunce jasnější, že nemluvil jen tak do větru. Ozval se hlásič a začal dlouhý souboj. Jon kapra zahlédl hned krátce po zaseknutí, takže pro něj boj s kaprem představoval těžkou zkoušku trpělivosti a nervů. Oddechl si až ve chvíli, kdy kapr sklouzl do sítě. Humpy vážil 36,20 kg!

Jedná se o jeho dosud nejvyšší zaznamenanou váhu, a tak si Jon vysloužil nejen osobák, ale posunul zase o kousek výš laťku celého revíru. Během zimy Humpyho nikdo jiný neulovil. Jonovi zabral poslední den výpravy, doslova hodinu před stažením prutů a odjezdem domů.

Francie, Abbey Lakes – Jon Button 36,20 kg
Francie, Abbey Lakes – Jon Button – 36,20 kg

 

GIGANT z GIGANTIKY

Steve Barlet, který byl členem pracovní party na revíru Gigantika, se rozhodl zůstat a zkusit štěstí na Alcatrazu. Na stejném lovišti, kde týden před ním chytal Adam Aldridge. Netrvalo dlouho a mohl se fotit se svým prvním úlovkem z Gigantiky. Kapr Resident vážil 17,30 kg a zabral mu na plovoucí boilie ISO-sweet. Následující den si vytáhl pěkného lysce 12,70 kg. Steve krmil raketami, do kterých dával drcené a krájené boilie, aby si do loviště nalákal co nejvíc ryb. Za týden spotřeboval 15 kg krmení.

Následující týden se na revír vrátil porybný Buzz, který měl týden volno. Jezero měl celé jen pro sebe, nikdo jiný tam nechytal. Nejprve nahodil také na Alcatrazu, protože věděl, že se tam poslední dobou chytalo. Jenže mu za celý týden žádný záběr nepřišel. Jo, to je prostě kapraření.

O víkendu dorazilo pět rybářů, ale na úlovek si museli počkat až do úterního rána. Porybnému zazvonil telefon a James mu nadšeně sděloval, že má v podběráku obřího kapra. Jakmile dorazil na místo, upoutaly jeho pozornost kontury velkého kapra, které se rýsovaly pod sítí. Sotva podběrák otevřeli, bylo Buzzovi jasné, že James zdolal kapra Fudgy. Vážil úžasných 38,10 kg.

Gigantica – Jamesův Fudgy 38,10 kg
Gigantica – Jamesův Fudgy – 38,10 kg

 

Zabral mu na bílý pop dipovaný v Wonderberry Goo. James chytal na návazec Ronnie, na kterém měl háček Curv B od Kordy, velikost 4. Zakrmoval třemi kily nového boilie od Mainline Fyber a kilem kukuřice.

Buzz si tentokrát vybral loviště Pole Position, kde chytal na měkkém dně na Stink. Do vody v neděli naházel 10 kg boilie a kukuřice, ale poprvé se mu prut rozjel až ve středu v půl osmé ráno. Na háčku měl lysce jménem Bullet, který vážil 14,5 kg. Spolkl mu bílý pop Banoffee od Mainline dipovaný ve Wonderberry Goo. Zanedlouho jej následoval sice menší, ale také pěkný 10kg lysec. Následující týden se na lovišti Pole Position ulovily další dva lysci, Indian Spice 10,20 kg a Cleavage 9,5 kg. Postaralo se o ně boilie Toffee od Mainline a D návazec IQ.

 

POZVOLNÝ START

Když se na maďarském, světovými rekordy vyhlášeném revíru Euro Aqua sjeli první letošní rybáři, přivítaly je proměnlivé podmínky. Některé obzvláště studené noci následovaly horké dny. Nekonal se žádný velký boom. Ryby sice braly, ale nebyla to žádná překotná akce.

Kaprům pár dní trvalo, než se rozkoukali a zjistili, že mají k snědku něco extra. Paul Austin patřil k těm, kteří letošní sezonu zahajovali, a přes nevalný začátek výpravy si nakonec odvezl pár úlovků přes 20 kg. Ani Rob Hales a Ed Matthews, kteří přijeli po něm, to neměli lehké. Nachytali kapry do 20 kg. Podle všeho se větší kusy zdržovaly v lovišti Point, kde chlapům zabralo sedm pětadvacítek a lysec 27,70. Přesto však bylo jasné, že největší zdejší ryby se stále ukrývají v části jezera, kde se chytat nesmí. Sumci, kteří zde také žijí, však takové drahoty nedělali. Ed na ně políčil a vytáhl na břeh hned tři. Vážili 31,80 kg, 45 kg a 76,30 kg. Luke si zase udělal radost velkým candátem 9,5 kg. Alexanderu Horvathovi, majiteli revíru, nezbylo nic jiného než přítomným ukázat, jak se má v Maďarsku chytat. Úspěšně se popasoval se šupináčem 32,70 kg.

Maďarsko, Euro Aqua - Alexander Horvath 32,70 kg
Maďarsko, Euro Aqua – Alexander Horvath – 32,70 kg

 

TĚŽKÉ ČASY NA RAINBOW

Bývaly doby, kdy jsme mohli prakticky celou rubriku napsat jen o úlovcích z Rainbow. Jenže to se změnilo a poslední dobou se tam rybáři na úlovek pěkně načekají. Na jaře obvykle přichází okamžik, kdy ryby začnou jako mávnutím kouzelného proutku brát jako o život, ale letos se to zatím nestalo.

Nějaký ten kapr se však na břehu ocitl a vůbec není divu, že ho vytáhl zrovna Colin Richards, který na Rainbow rybaří pravidelně. Seděl na lovišti Island a ryby mu celkem braly. Nachytal kusy 24 kg a 24,5 kg a své snažení završil šupináčem 27,20 kg. Michel van Bokkem a Dirk Huyskes rybařili na šestce a společně za týden zdolali sedm ryb. Dirkův největší úlovek vážil 25 kg a Michelův 24,5 kg. Osmičku obsadil Dušan Matko, kterému sice zabralo jen pár menších šupináčů, ale zato si vytáhl moc pěkného lysce.

Rainbow – Dušan Matko se zaslouženým úlovkem
Rainbow – Dušan Matko se zaslouženým úlovkem

 

BRIGUEUIL

Revír Brigueuil u Limoges ve Francii si pro rybáře přichystal docela jiné zážitky než Rainbow. Se zvyšující se teplotou vzrůstala na jaře i aktivita kaprů. Rybáři, kteří tam zavítali, si užívali akce, co hrdlo ráčilo. Kolotoč se rozjel v okamžiku, kdy Steve Howard zdolal fantastického lysce 28,10 kg. Stalo se tak sice až úplně poslední den výpravy, ale to mu radost zkazit nemohlo. Na protějším břehu chytali dva Němci, kteří si také vedli dobře. V síti jim skončilo hned několik šupináčů, největší vážil 24,5 kg, i lysců do 23,20 kg.

Po nich jsme na revír přijeli my s Joan. Ryby nám braly od začátku. Už první ráno mě rozproudil záběr od lysce 18,60 kg. Několik dní jsme měli jezero celé jen pro sebe, a tak jsem nahodil na jednom z centrálních lovišť. Během dvou dnů mi tam zabralo devět ryb. Největší byl nádherný šupináč 23,5 kg. Abych zavzpomínal na předchozí výpravu, vrátil jsem se i na loviště 12 (to s chatkou), kde jsem nachytal další ryby, největší 15,40 kg. Všichni kapři mi spolkli návnadu Scopex Squid od Nashe, která je kvůli vysoké poptávce znovu k dispozici. V průběhu týdne se ke mně na revíru připojil jen Richard Piotrowski, který se usadil na lovišti 1.

Francie, Brigueuil – Steve Briggs
Francie, Brigueuil – Steve Briggs

 

ÚŽASNÝ VILLEDON

Pomyslné prvenství mezi revíry tentokrát patří Villedonu, kde se chytala spousta velkých ryb prakticky denně. Není v mých silách, aby vám taky vyjmenoval všechny dvacítky a pětadvacítky, které se tam ulovily. Věřte mi, že ji bylo opravdu hodně.

Ryby byly v pohybu, což hrálo rybářům do karet. Braly dobře na několika lovištích v různých částech revíru. Richardu Jenkinsovi zbývala do konce výpravy ještě spousta času a už měl na kontě devět ryb do 24,5 kg. Chytal na lovišti 17. Čtyřku obsadil Andre, který na břeh dostal obrovského lysce 26,60 kg. Loviště Cabin patří na Villedonu k nejoblíbenějším, a nejen kvůli vybavení, které skýtá. Zabralo tam několik pěkných kaprů včetně parádního šupinatého lysce 22,90 kg. Německému rybáři Patricku Gorrissenovi rybaření na Villedonu doslova vyrazilo dech. Z třetího úlovku výpravy, pěkného 25kg lysce, byl nadšený. Na dvojloviště 20 přijeli dva rybáři. Prut se jim rozjel ještě, než stihli vybalit. Lysec o váze 25,20 kg byl slušným začátkem výpravy, co říkáte? V průběhu předcházejícího týdne 21 rybářů nachytalo 127 kaprů, třicet mělo přes 20 kg.

Villedon hraje prim – jeden z mnoha a mnoha zdejších krasavců
Villedon hraje prim – jeden z mnoha a mnoha zdejších krasavců

 

ŠPANĚLSKO

Na španělském Ebru se nachytalo ryb více než dost. Jednalo se samozřejmě o zdejší dva nejpopulárnější druhy, kapry a sumce. Dvěma klientům Nicka Shattocka se povedl nevídaný kousek. V rozmezí jen pár hodin od sebe si oba vytáhli 25kg kapra. Když Ian Gower uviděl v podběráku ohromnou masu šupin, musel se štípnout, aby se ujistil, že se mu to jen nezdá. Kapr vážil rovných 25 kg a je největší, jaký se na Ebru poslední dobou chytil. Věřte nebo ne, uplynulo sotva pár hodin a další Gower měl v síti obra. Tentokrát se však ze senzačního úlovku radoval Ianův bratr. I jeho šupináč měl kolem 25 kg.

O kus dál na řece chytal se svými hosty i Ditch Ballard. Většina kaprů mu zabere na mandarinkové boilie od Nashe, které nastražuje nad hromádku kukuřice. Během týdne chlapi nachytali přes třicet kaprů, z nich největší vážil přes 18 kg. Objevila se samo sebou i spousta sumců mezi 60 a 70 kg.

Španělsko, Ebro – Ditch Ballard
Španělsko, Ebro – Ditch Ballard

 

SPRÁVNÉ NAČASOVÁNÍ

Samir a Claire se vypravili na ryby do španělských Pyrenejí. Za cíl si zvolili svazovou vodu a pro úspěch výpravy udělali maximum. Během deseti dní se při pronásledování kaprů sedmkrát stěhovali. Revír jejich úsilí odměnil až v úplném závěru výpravy, kdy během třiceti hodin nachytali jedenáct ryb. Největšímu kaprovi navážili skvělých 24 kg. Zdejší kapři jsou známí tím, že na boilie moc neberou, ale Key Cray od Nashe jim očividně zachutnalo.

Španělsko, Pyreneje – Samir s horským velikánem
Španělsko, Pyreneje – Samir s horským velikánem

 

Španělsko, Pyreneje – Claire s jedním z 11 úlovků za 30 hodin
Španělsko, Pyreneje – Claire s jedním z 11 úlovků za třicet hodin

 

KRASAVEC Z ITÁLIE

Že se v Itálii chytají nejhezčí kapři z celé Evropy, už víme. Potíž je v tom, že se jich neobjevuje zas tak moc. Navíc jen málokterý anglický rybář váží tak dalekou cestu na jih kontinentu. Když ale člověku spočine zrak na takovémto krasavci, Itálie se najednou zdá mnohem blíž…

Stefano Antonucci patří do týmu Nash a právě testoval nové boilie Key Cray. Že funguje perfektně, je zřejmé z fotky. Stefano si dokonce pochvaloval, že s novou příchutí chytá největší kapry, jaké kdy v životě měl. Tento nádherný šupináč je jen malou ukázkou jeho úlovku.

Itálie – Stefano Antonucci
Itálie – Stefano Antonucci

 

VELKÝ REVÍR, VELKÉ MOŽNOSTI

Yohan Riggiero nebyl zrovna moc sdílný a o svém úlovku mi toho mnoho nenapsal. Vím jen tolik, že kapra ulovil na jednom velkém revíru ve Francii. Po dlouhé zimě stejně jako ostatní rybáři nedočkavě sledoval počasí a chystal se vyrazit k vodě, jen co mu budou podmínky trochu přát. Rybařit na velkém revíru není snadné nikdy, natož za ne právě ideálních okolností. Změna počasí ale přišla vhod a Yohan přesně věděl, co dělat. Parádní šupináč je toho jasným důkazem.

 

Francie – Yohan Riggiero s úlovkem z velké vody
Francie – Yohan Riggiero s úlovkem z velké vody

 

AFRIKA

Uběhla již spousta času od doby, kdy jsem pro vás měl zprávy z afrického kontinentu. Svého času byly výpravy do Jihoafrické republiky velmi populární, ale teď je nějak ticho po pěšině. Pozdrav od Chrise Leona z jižní polokoule mi tedy udělal velkou radost. Kapr sice není tak velký, jak jsme byli zvyklí dříve, ale se svými 16 kg Chrise určitě potěšil. Doufejme, že tohle je jen první vlaštovka, kterou bude následovat řada dalších.

Jihoafrická republika – Chris Leon 16 kg
Jihoafrická republika – Chris Leon – 16 kg

 

VIP ÚLOVEK

Po mapě Francie byste museli prstem sjet až úplně dolů ke španělským hranicím, abyste našli jezero Iktus, kde jsou rybáři ve svém živlu, protože se pořád mají co ohánět. Nutno podotknout, že o většinu akce se postarali jeseteři na předním revíru. Chlapi, kteří si je sem přijeli nachytat, a že jich ani náhodou není málo, byli nadmíru spokojeni.

Ani kapři však nechtěli zůstat pozadu. Pravidelně brali hlavně na lovištích 14 a 15 na hlavním jezeře. Na břehu se ocitli šupináči i lysci od 15 do 20 kg. Několik pěkných kaprů se objevilo i na předním jezeře, konkrétně na lovišti 16. Největší úlovek však přišel z loviště 8, kterému se také říká VIP loviště. Nádherný lysec vážil rovných 25 kg. Radoval se z něj rybář, o kterém víme jen tolik, že se jmenuje Mathieu. Kapr mu dal pořádně zabrat, i když ve srovnání se 70kg jeseterem, jehož zdolal krátce poté, mohl brát boj s kaprem jako trénink.

Iktus – Mathieu 25 kg
Iktus – Mathieu – 25 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář