Světové úlovky – velká trojka z azurových hlubin

Prudké výkyvy počasí potrápily rybáře na celé řadě revírů. Jejich úlovky však byly naštěstí podstatně vyrovnanější než Matka příroda…

 

VELKÁ TROJKA Z GRAVIERS

Tim a Andy Swainovi, kteří na jezeře Graviers chytali společně s Nathanem Doggrellem, zažili něco naprosto neskutečného. Zdolali totiž tři největší kapry, kteří tu žijí. Graviers, které leží poblíž Dijonu ve Francii, je svými obřími kapry vyhlášené, ale vytáhnout si tu tři nejžádanější ryby, to už vyžaduje důkladné plánování, přípravy a samozřejmě také notnou dávku štěstí. Tihle chlapi ale trefili přesně do černého a prožili výpravu, která se poštěstí jednou za život! Ulovili kapry o váze 31,80 kg, 36,30 kg a 41,5 kg! Nekorunovaný král výpravy, světově proslulý lysec Scarred, naviják roztočil právě v okamžiku, kdy probíhalo focení dvaatřicítky.

Oba záběry rozezněly hlásiče Tima Swaina. Jenže vzhledem k tomu, že Tim se právě fotil s třicetikilovým kaprem, přenechal zdolání druhého úlovku Andymu. Šestatřicetikilový kapr známý jako Brown Fish udělal radost Nathanu Doggrellovi, který se k bratrům Swainovým a jejich kamarádovi Franu Paveyovi připojil jen na víkend.

Francie, Graviers - Andy Swain se Scarem 41,5 kg
Francie, Graviers – Andy Swain se Scarem 41,5 kg

 

Tim vzpomíná na okamžik, kdy svíral v náručí svého dvaatřicetikilového kapra a rozjel se mu další prut: „Andy zasekl a začal kapra zdolávat, zatímco já se loučil s tím svým, kterému se začalo říkat Swain Thing. Tou dobou už za námi na loviště dorazil Frano, Nath i porybný Luke Moffatt. Kapr to vzal velkým obloukem doprava, ale pak už ho Andy bezpečně přitahoval. Na zlomek vteřiny se objevil na hladině kousek od podběráku. Luke hned referoval, že se jedná o lysce Scarred. Zavládlo ticho jako v kostele. Všichni napjatě sledovali, jak Andy kapra navádí směrem ke mně. Křečovitě jsem svíral podběrák a modlil se, aby vše klaplo. Oddechl jsem si, až když se konečně překulil do sítě.

Když konečně odezněl rozruch kolem focení, slavení a potřásání rukou, vrátil se Luke za námi na kus řeči. Načali jsme si pivo a rozebírali, co se právě odehrálo. Luke přísahal, že nikdy v historii revíru se dosud nechytli naráz tři takto velcí kapři. Bylo mi ctí, že mého kapra pojmenoval po mně, Swain Thing. Mít svého kapra na tak věhlasném revíru, to je prostě něco neuvěřitelného.“

Všichni kapři zabrali na krmení od CR Baits, přičemž Scar spolkl 18mm kouli CR1 doplněnou seříznutým růžovým popem Tropical Heat. Kluci chytali na háčky Fang Uni č. 4 od Nashe.

Francie, Graviers - Nathan Doggrell a jeho Brown Fish 36,30 kg
Francie, Graviers – Nathan Doggrell a jeho Brown Fish 36,30 kg

 

Francie, Graviers - Tim Swain pózuje s kaprem 31,80 kg, zatímco brácha zdolává jeho druhým prutem čtyřicítku!
Francie, Graviers – Tim Swain pózuje s kaprem 31,80 kg, zatímco bratr zdolává jeho druhým prutem čtyřicítku!

 

 

ÚLOVEK SNŮ

Severofrancouzský revír Etang 5 rozhodně nepatří k lokalitám, kde by člověk k úlovku přišel jako slepý k houslím. Vysloužit si tu úlovek dá zabrat, ale krasavci skrývající se ve zdejších hlubinách za to určitě stojí. Jody Trayte sem zavítal poprvé a doufal, že neodjede s prázdnou. Ani v nejdivočejším snu by ho nenapadlo, že si jednou zrána vytáhne učiněné monstrum o váze 35,60 kg!

Jody mi svou výpravu snů vylíčil takto: „Počátkem týdne ryby nikde na jezeře nebraly. Horké slunečné dny střídaly chladné noci a já nezahlédl ani ploutvičku, natož abych se dočkal záběru. V tomto duchu výprava probíhala až do čtvrtečního rána, kdy jsem v dálce zpozoroval kapra, který se překulil na hladině. Začal jsem doufat v obrat k lepšímu, protože to vypadalo, že kapři se konečně rozhýbali. Nazítří ráno mě ze spánku vyburcoval hlásič. Ječel jako o život. Nepřestal, dokud jsem nedoběhl k prutům. Nad hladinou se ještě rozprostírala mlha. Skočil jsem do člunu a začal měřit síly s dosud nepoznaným protivníkem. Po týdnu čekání jsem si užíval každou vteřinu náročného souboje. Když jsem kapra díky průzračné vodě zahlédl přímo pod člunem, měl jsem co dělat, aby se mi neroztřásly ruce. Několikrát jsem měl pocit, že co nevidět dostanu infarkt, než ryba konečně vklouzla do podběráku. Vážila 35,60 kg a byla ve skvělé kondici. Nevěřícně jsem na ni zíral a nedovedl pochopit, že něco tak neskutečně velkého a krásného zabralo zrovna mně.

Za hodinu se mi rozjel druhý prut. Ze srdce rád jsem postoupil další náročný souboj v hustě zarostlém revíru, abych se po úspěšném zakončení mohl radovat z kapra 22,5 kg. Na tohle ráno budu vzpomínat ještě dlouho!“

Francie, Etang 5 – Jody Trayte 35,60 kg

Francie, Etang 5 – Jody Trayte – 35,60 kg

 

OBŘÍ ŠUPINÁČ ZE SVAZOVÉ VODY

O úlovku, který vám chci předvést, toho sice mnoho nevím, ale myslím, že za pozornost rozhodně stojí. Velkých kaprů se v současné době chytá hodně, ale úlovky ze svazových vod se mezi kapraři těší obzvláště velkému uznání. Přesně jako šupináč, kterého si vytáhl Tommy Venin, člen francouzského týmu Nash. Ve své domovině totiž zdolal 34kg šupináče na svazové vodě. Její název neprozradil.

Francie, svazový revír - Tommy Venin 34 kg
Francie, svazový revír – Tommy Venin – 34 kg

 

VŠICHNI JSOU UŽ V MAROKU…

Chlapi, kteří se vypravili na ryby na marockou přehradu Bin El Ouidane, si opravdu neměli nač stěžovat. Během měsíce se tam nachytaly doslova hory pěkných ryb a solidní byla i dosažená průměrná váha úlovků. Rozdělili si je mezi sebou rybáři z nejrůznějších zemí. Pořádný kus si pro sebe urvala parta Francouzů, kteří zdolali několik dost slušných šupináčů a navrch si přihodili ještě pár pěkných lysců. Většinu zdejší obsádky tvoří šupináči. Lysců tu žije jen pomálu, proto si jich rybáři hodně cení. Marc Bassett si vytáhl jednoho z těch větších. Jednalo se o nádherného šupinatého lysce vážícího 20,90 kg.

Ze spousty ulovených šupináčů jsem vybral fotku největšího, kterému navážili rovných 27 kg. Jak si jistě dovedete představit, tento kapr způsobil na břehu hotový poprask a přiběhla spousta lidí, která si ho chtěla vyfotit.

 

Bin El Ouidane – marocká superstar vážící 27 kg
Bin El Ouidane – marocká superstar vážící 27 kg

 

NOVÝ REKORD Z IKTU

Jihofrancouzský revír Iktus musí být lokalitou snů, soudě podle skutečnosti, že se v naší rubrice pravidelně objevuje s nádhernými úlovky. Ani tento měsíc není výjimkou. Nejžhavější novinkou je kapr 30,5 kg, který byl uloven na předním, neboli jeseteřím jezeře. Jde totiž o úplně prvního kapra přes 30 kg, který zde byl uloven. Kvalita snímku sice není bůhvíjaká, spíše je fotka vyloženě špatná a rozmazaná, ale to nic nemění na skutečnosti, že i menší z jezer Iktus má svou třicítku. Tím spíš, že tu až dosud byli kapři opomíjeni, protože se více chytali na hlavním jezeře a tady rybáře zajímali spíše kapři Koi a jeseteři. Určitě tu teď přibude více rezervací od kaprařů.

Vypadá to, že revíry si to začátkem léta prohodily, protože na hlavním kaprařském jezeře se pro změnu chytil opravdu enormně velký jeseter o váze 72 kg! Okamžitě se samozřejmě vyhoupl na první příčku zdejšího žebříčku. Věřte, nevěřte, rybářovi zdolávání zabralo plných sedm hodin.

Na tomtéž lovišti, během téže výpravy pozornost přilákal i velký kapr, lysec 29,10 kg.

Francie, Iktus – první třicítka z jeseteřího jezera
Francie, Iktus – první třicítka z jeseteřího jezera

 

 

Francie, Iktus, hlavní jezero – lysec 29,10 kg
Francie, Iktus, hlavní jezero – lysec 29,10 kg

 

MEGA ÚLOVEK ZE ZÁMOŘÍ

Paul a Lisa Huntovi organizují a vedou výpravy pro rybáře, kteří si chtějí ulovit nějakého toho šupináče na řece Sv. Vavřince. Jejich doménou je kanadská strana řeky, protože si chtěli o dovolené od pracovních povinností odpočinout, vyjeli si na deset dní na rozlehlé jezero Dale Hollow, které leží v USA. Revír o rozloze přes 11 tisíc hektarů leží na pomezí států Tennessee a Kentucky. Mezi kapraři ze Států je Dale Hollow známé svými šupinatými lysci. Ne vždy se tu ale chytá právě lehce. Nejdříve je bezpodmínečně nutné kapry najít, což samo o sobě představuje tvrdý oříšek. Ani pak však člověk nemá vyhráno. Paul mi líčil, jak jiná parta rybářů kapry objevila a přesunula se za nimi, jenže i přesto zůstaly jejich hlásiče potichu.

Paul s Lisou na tom ale byli naštěstí jinak. K jezeru dorazili zrovna ve chvíli, kdy zuřila bouře. Museli dvě hodiny počkat, než mohli nahodit. Ale pak už šlo všechno jako na drátkách. Ryby jim začaly brát okamžitě. Dle očekávání samí nádherní lysci bohatě zdobení šupinami. Společně nachytali 43 kaprů, z nichž 11 mělo přes 15 kg. Zlatý hřeb výpravy však nastal v okamžiku, kdy Paulovi došlo, že tentokrát má na háčku něco většího. Instinkt mu napověděl správně. Zdolal dvacítku.

Jeho kapr patří k největším šupinatým lyscům, kteří byli na Dale Hollow uloveni. Zcela jistě představuje jen špičku ledovce, který se ve zdejších vodách s obrovským potenciálem ukrývá. Paul a Lisa chytali na návnady od Mainline a krmili podomácku vyrobenou směsí partiklů doplněnou o příchutě a další aditiva.

Vzhledem k ohromné rozloze a relativně nízkému počtu rybářů si lze jen těžko představit, jaká monstra tu mohou kapraře překvapit. Jedno je jisté, o kaprech z USA slýcháme čím dál častěji, vzpomeňte na rekordní úlovek z minulého čísla, a tak lze předpokládat, že je tam kapraření čím dál tím více populární. Ve Spojených státech amerických se bezpochyby nachází celá řada jezer s velkými kapry, která kapraři pomalu ale jistě objevují.

USA, Dale Hollow - Paul Hunt 20 kg
USA, Dale Hollow – Paul Hunt – 20 kg

 

DVA BRATŘI A DVĚ PĚTADVACÍTKY

Na španělskému Ebru se každým rokem nachytají spousty nádherných šupináčů. Jakoby stačilo se tam za nimi jen rozjet. Opravdu velké kusy, čímž mám na mysli kapry 25 kg a výše, se tu ale zas tak často nevidí. Objeví se jich jen hrstka za sezonu. Díky tomu je úlovek dvou bratrů ještě fantastičtější a neuvěřitelnější. Stačila jim totiž jen krátká výprava, aby si oba z mohutného říčního toku vytáhli svou pětadvacítku. Něco jsem naznačil už minule, ale teď už mám k dispozici fotky i bližší informace o jejich výpravě.

Ian a Neil Gowarovi se v doprovodu Nicka Shattocka vydali na týdenní výpravu. Jako první na šupinatého kolose narazil Ian. Zdolal úžasného 25kg šupináče s jasně patrným důlkem na hřbetě. Pravděpodobně někdy v minulosti přečkal ošklivou srážku s lodí. Zabral na žluté nástrahy od Prodigy. Ianův bratr Neil nehodlal zůstat pozadu a vytáhl si ještě o chloupek většího kapra 25,5 kg. Na první pohled se jednalo o jinou rybu, kdyby to někomu náhodou vrtalo hlavou. Na řece Ebro je takový úlovek naprosto neskutečný a ohromující. Nick nakonec celou akci ještě završil zřídka se objevujícím lyscem o váze 19,10 kg.

Španělsko, Ebro – Ian Gowar 25 kg
Španělsko, Ebro – Ian Gowar – 25 kg

 

NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Alan Blair, jehož specialitou je lov na revírech v zastavěných oblastech, se vydal na průzkumnou výpravu do Rakouska. Vlastně ani moc rybařit neplánoval, spíše si chtěl zmapovat situaci a zjistit, co a jak pro příště. Jenže když po příjezdu na štěrkovnu R1 uviděl kapry jezdit pod hladinou, neodolal a zkusil štětí. Do odjezdu mu zbývalo 20 minut. Pak musel vyrazit směr letiště, aby stihl letadlo. K dispozici měl jen prut Scope, který předtím používal k mapování dna. Vypůjčil si háčky a podběrák a už byla (téměř) ruka v rukávu. Jenže co návnada? Pohled mu sjel na zbytky od snídaně. Jako první jej napadlo použít chleba, ale protože ho neměl dost na pořádnou návnadu, raději sáhl po kousku uzeného lososa.

Stačily mu dva náhozy, aby si vytáhl nádherného šupináče. Doslova na posledních chvíli.

Rakousko, štěrkovna R1 - Alan Blair
Rakousko, štěrkovna R1 – Alan Blair

 

 

ŽNĚ NA BRIGUEUILU

Na francouzském revíru Brigueuil se tedy děly věci, to vám povím. Tolik parádních kaprů pohromadě se jen tak nevidí. K rybářům, kterým se zadařilo, patřili Michael a Ton Van Der Steenovi, kteří chytali na lovišti s chatkou, Andy Krankota s Anikou rybařící na osmičce, Wim Konnig a Erik Trapman na jedenáctce a Marco na čtyřce. Posledně jmenovaný Marko revír navštívil již popáté a zase překonal dosavadní výsledky. Nachytal deset ryb, které měly váhový průměr 20 kg. Jeho největší úlovek byl lysec o váze rovných 28 kg.

Naopak Andy sem s přítelkyní Anikou zavítal poprvé. Chytali na boilie s příchutí olihně a dalších mořských esencí. Zdolali celkem dvanáct ryb a dosáhli rovněž úctyhodného váhového průměru 19,5 kg. Jejich dva největší kapři vážili 24,90 kg a 26,80 kg.

Největšího úspěchu se ale dočkali dva bratři, kteří se uvelebili v chatce. Rybolov popisovali jako výpravu snů. Chytali na panáčka nebo multi návazec s boiliem Cell ve vzdálenosti 80-120 m od břehu. Společně napočítali čtyřicet úlovků. Tři největší kapři vážili 23-24 kg.

Během jediného týdne se tak na Brigueuilu nachytalo 29 dvacítek, 5 pětadvacítek a jedna osmadvacítka.

Francie, Brigueuil - Anika
Francie, Brigueuil – Anika

 

RAINBOW (KONEČNĚ) V AKCI

No, jednou to přijít muselo. Minule jsem si posteskl, jak ryby na Rainbow neberou a vůbec nic se tam neděje. Nevím, čím to, ale karta se obrátila. Naráz začaly přicházet zprávy o velkých kaprech ze všech koutů revíru. Není se čemu divit, že nejvíce mi jich dorazilo z loviště 21, kam se v tomto ročním období kapři rádi sjíždějí. Ve správný čas a na správném místě se nacházel italský rybář Massimilliano Giacomello. Pouhých sedm dní mu stačilo na to, aby nachytal 45 ryb, z nichž tři měly přes 30 kg. Největší radost mu ale samozřejmě udělal obří šupináč, kterému navážil 35 kg.

Zhruba v polovině své výpravy se mi z loviště 16 ozval Tom Duncan-Dunlop, kterému brali šupináči i lysci až do 25 kg. Největším kaprem uplynulého měsíce se však nestal nikdo jiný, než zdejší zasloužilý veterán Scar Face. Zabral na lovišti 12 a vážil 38,60 kg. Chris, jeho přemožitel, to ale na Rainbow neměl vůbec lehké. Až do Scarova záběru totiž navzdory veškerému vynaloženému úsilí a trpělivosti zůstával bez úlovku. Sedět na břehu s prázdnýma rukama není dobrý pocit. Hořkost se mu ale v ústech rázem rozplynula, když se mu sedmého dne ozval hlásič. Když pak na udici spatřil zdejšího pravděpodobně největšího kapra, skákal radostí metr dvacet.

Rainbow - největší úlovek z loviště 21
Rainbow – největší úlovek z loviště 21

 

 

Rainbow - Chris a jeho Scar Face 38,60 kg
Rainbow – Chris a jeho Scar Face 38,60 kg

 

ŠUPINÁČ Z VILLEDONU

Garrymu Hopkinsovi se podařilo dostat z práce a vyjel si na svou každoroční výpravu do Francie. Zamířil na Villedon, více než 40ha jezero v nádherném prostředí nedaleko Limoges. Přidal se k němu Dave Cockle, který se usadil na lovišti 3, zatímco Garry chytal na čtyřce. Z vody vytahali neuvěřitelných 52 ryb, z nichž šest mělo přes 20 kg. Garry si připsal 31 úlovků a jeho největší vážil 21,5 kg. Návštěvou však rybáře poctil i jeden z místních velikánů. Zabral na dvojce a měl úctyhodných 29,10 kg.

Francie, Villedon - 29,10 kg
Francie, Villedon – 29,10 kg

 

NEČEKANÁ PŘÍLEŽITOST

V hledáčku kaprařů z celé Evropy se francouzský revír Secret Garden nachází čím dál častěji. Někdy se však přihodí, že člověk musí výpravu, na kterou se dlouho těšil a připravoval, odložit nebo úplně zrušit. Tak nějak se stalo, že se na revíru zčistajasna objevilo jedno neobsazené místo. Termín ale už klepal na dveře a tak nebyla možnost jej nabídnout. Paul Armfield, který má rybolov na Secret Garden pod palcem, se rozhodl, že nečekanou příležitost využije a zachytá si tam sám. Až doposud ryby braly a situace se naštěstí nezměnila ani po Paulově příjezdu. V průběhu prvních 24 hodin ulovil tři patnáctky. Jeho prozatím největší kapr vážil 17,30 kg. Kdo ví, čeho se ještě dočká…

Francie, Secret Garden - Paul Armfield 17,30 kg
Francie, Secret Garden – Paul Armfield – 17,30 kg

 

HOLANDSKO

Roy Van Goor si dal s letošní první výpravu trochu na čas. Snažil se vychytat nejlepší počasí, ale vybíral jen mezi špatným a ještě horším. Spolehnout se dalo jedině na to, že bude proměnlivo. Nakonec se proti živlům obrnil a vydal se směle čelit studenému dešti. V kapraření ale vždy platí, že dokud má člověk nástrahu ve vodě, má šanci na záběr, v Royově případě dva. Roy si vysloužil dva nádherné kapry. První vážil jen 15,90 kg, ale druhý lysec se ukázal. Měl 21,30 kg. Možná není klíčem k úspěchu vychytat příznivé počasí, ale spíše rybařit, kdykoli to jen jde. Myslím, že Roy by se mnou souhlasil!

Holandsko – Roy Van Goor 21,30 kg
Holandsko – Roy Van Goor – 21,30 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář