Světové úlovky – jeden osobák za druhým

Léto rybářům přineslo spoustu příjemných překvapení. Někoho sice trochu potrápilo počasí, ale kaprům to na velikosti neubralo.

 

MEGAÚLOVEK

Belgickému rybáři Timu Veeckmanovi se povedl husarský kousek. Vytáhl si osobák, který mu podle jeho slov nejspíš vydrží až do konce života. Rybařil na zarostlém revíru Cubic Iles, kde během jednoho týdne nachytal 11 ryb. Radost mu udělali dva 20kiloví šupináči, další pak měli 21,30 kg a 24,10 kg. Největší nadšení však zavládlo ve chvíli, kdy se z vody vynořila obrovská hromada šupin vážících úctyhodných 37,90 kg.

Kapr zabral na panáčka, u kterého Tim zakrmil pořádnou dávkou BrownieZ od Sumo Baits. V půlce týdne se však ryby začaly třít, takže úlovek přišel doslova na poslední chvíli. Na konci týdne zuřila velká bouře s prudkými propady studeného vzduchu a hrozilo, že vznikne i tornádo. Svět byl vzhůru nohama. Všude se válely zlámané větve, pruty ležely rozházené na zemi bez ladu a skladu, plachty stržených bivaků se třepotaly ve větru a nad hladinu jako torza trčely šrouby převrácených člunů. Taková malá rybářská apokalypsa.

Francie, Cubic Iles - Tim Veeckman s životním úlovkem 37,90 kg
Francie, Cubic Iles – Tim Veeckman s životním úlovkem 37,90 kg

 

RAINBOW

Vypadá to, že Rainbow si vynahrazuje nevalný začátek roku. Poslední dobou mi na stole přistála celá řada velkých úlovků z hlubin tohoto fantastického revíru. Na první pohled bylo zřejmé, že nejvíce ryb se ulovilo na jednom konkrétním místě, na jednadvacítce. V minulých letech se tam kapři sjížděli hlavně zjara, a tak rybáři, kterým se poštěstilo loviště si rezervovat, měli úlovek téměř jistý.

Hotové žně měl na jednadvacítce Kev Garrett a Jordan Wesley. Oba si vytáhli třicítku. Jordanův lysec vážil 31,80 kg a Kevův parádní šupináč jen o chlup víc, 31,90 kg. Tou dobou měly hlavně velké ryby ještě pořád před třením, takže si držely vysokou váhu.

Rainbow – Kev Garrett 31,90 kg
Rainbow – Kev Garrett 31,90 kg

 

Na lovišti rybáře vystřídala belgická superstar Alijn Danau. I on maximálně využil toho, že se ocitl ve správný čas na správném místě. Měl plné ruce práce se svými úlovky 28,5 kg (kapr známý jako Mr. Fred), 26,60 kg, 26,40 kg, 26,20 kg, 24,5 kg, 23,20 kg, 23,30 kg a 20 kg. Jako by mu to ale nestačilo, přidal k nim ještě nový osobák. Zdolal šupináče Scar Face o váze 39,80 kg! Letošní rok Alijn doslova trhá rekordy, protože uplynulo sotva pár týdnů od doby, kdy se mu na jednom blíže neurčeném belgickém revíru podařilo ulovit lysce 30,60 kg. Všechny kapry nachytal na boilie Odyssey od CCMoore a pruty Shimano Velocity 10´ vybavené volnoběžkou s vlascem Power Pro 0,41 mm.

Z ostatních koutů jezera přicházely zprávy o úlovcích jen sporadicky. Za zmínku však určitě stojí kapr Island Common o váze 35,90 kg, kterého na šestce ulovil Andy Sealy. Lee Morrison a Paul Hudson si zase užili pěknou výpravu na lovišti Island.

Rainbow – nový osobák Alijna Danaua 39,80 kg
Rainbow – nový osobák Alijna Danaua 39,80 kg

 

EBRO

Se vzrůstajícími letními teplotami stoupala i aktivita ryb v mohutném toku řeky Ebro. John Andrews, Lee Tomlinson a Luke Cosstick se svěřili do zkušených rukou Ditche Ballarda a prožili nezapomenutelnou výpravu. Nachytali spoustu pěkných kaprů a v síti jim skončila i řada dalších ryb, jako jsou sumci, candáti, plotice, okouni, oukleje a slunečnice pestrá, dovezená do španělských vod ze Severní Ameriky. Jejich největší kapři vážili 19,5 kg, 18,40 kg, 17,80 kg, 17,40 kg, 17,30 kg, 16,30 kg. Měli také spoustu patnáctek a desítek. Dva největší kapry si na konto připsal Lee Tomlinson.

Španělsko, Ebro – senzační šupináč z výpravy s Ditchem
Španělsko, Ebro – senzační šupináč z výpravy s Ditchem

 

Julian Barnes se vrátil z dvoutýdenní výpravy, kterou strávil na Mequinenze. Chytal tam s kamarádem Colinem z lodi. Podmínky měli náročné. Počasí se jim neustále měnilo. Slunečné dny střídaly chladné a deštivé. V noci jim někdy teplota klesla až ke 4 °C. Navzdory tomu si užili skvělé rybaření. Ulovili 8 patnáctek, jednoho kapra 21,5 kg a parádního šupináče 22,80 kg. Byl to již druhý kapr přes 22 kg, kterého Julian na Rio Segre ulovil. Organizaci jim zajistili Catmaster Tours.

Španělsko, Mequinenza – Julian Barnes 22,80 kg

Španělsko, Mequinenza – Julian Barnes  – 22,80 kg

 

GOSLAWICE NA VZESTUPU

V Polsku se poslední dobou objevilo hned několik revírů, na kterých se chytají velké ryby. Jednou takovou vycházející hvězdou je jezero Goslawice v centrální části země nedaleko Konina. Když se ohlédneme několik let zpátky, žilo v jezeře velkých ryb jen poskrovnu. Zato těch menších byla hojnost. Dnes už jsou velké a průměrná váha zdejších kaprů se pohybuje kolem 15 kg. Spousta jich má i víc a dvacítky jsou tu stále běžnější. Jedná se o svazový, veřejně přístupný revír, kam sice každým rokem míří více a více rybářů, přesto však jistě stojí za návštěvu. Výrazná změna nastala v úrovni vodní hladiny. Dříve byly Goslawice spíše mělký revír s hloubkou ve většině míst pod 1,5 m. Před pár lety se však hladina zvedla. Kaprům se výrazně zvětšil životní prostor, a to jim velmi prospělo.

Goslawice – vycházející hvězda na polském kaprařském nebi

Goslawice – vycházející hvězda na polském kaprařském nebi

 

KRÁSNÝ KAPR Z KRAZNA

Opět jsem se s Joan vypravil na dlouhou několikatýdenní výpravu. Zamířili jsme znovu na sever Polska, abychom si zachytali společně s Przemekem Mrokzekem a Marcinem Jesiolowskim. Tentokrát padla volba na jezero Krazno, které má rozlohu zhruba 16 hektarů a dno klesá do hloubky až 9 m. Atmosféru revíru dokresluje borový les, který jej obklopuje. Jezero nás přivítalo zalité sluncem a nabídlo příjemných 30 °C. Ještě nedávno tu panovaly mnohem nižší teploty, a dokonce spadlo i pár vloček. Kapři se ale očividně už pustili do krmení, takže jsme doufali, že jsme si výpravu načasovali správně.

Jako první se do prutu opřel Przemek, který si z mělké zátoky vytáhl několik kaprů. Mně se pak také podařilo najít mělkou lavici, kde mi ryby začaly brát. Jakmile se nám potvrdilo, že tu nyní ryby berou nejlépe z mělké vody, rozjela se akce naplno. Chytali jsme 5–10 ryb denně. Náš největší kapr vážil 16,20 kg. Przemek s Marcinem měli největšího 16,80 kg. Přímo naproti nám lovil Jacek Smolczynski, který zdolal 11 ryb. Když si pak vytáhl skvostného, tmavého lysce 25,80 kg, rozzářily se mu oči nadšením. Nebyl to sice zdejší největší kapr, protože ti tu mají ke 30 kg, ale letos se zatím ujal prvenství.

Polsko, Krazno – Jacek Smolczynski 25,80 kg

Polsko, Krazno – Jacek Smolczynski – 25,80 kg

 

NOVÝ REVÍR NA OBZORU

Mám pocit, že v Polsku se nový revír objeví snad každý rok. O jezera s velkými kapry tam evidentně není nouze. Na několika z nich jsou potvrzení kapři o velikosti 25 kg a dokonce i 30 kg. V poslední době naši pozornost přilákalo jezero Jaroslawki. Přestože je pro většinu z nás zcela neznámé, velcí kapři se tu už pár let chytají. Docela nedávno se jeden z nich objevil na břehu, aby statistiky potvrdil. O úlovku bohužel vím jen tolik, že kapr vážil úctyhodných 28,10 kg, ale každopádně mohu potvrdit, že Polsko se již nesmazatelně zapsalo do mapy úspěšných kaprařských revírů.

Polsko, Jaroslawki – země, která má co nabídnout

Polsko, Jaroslawki – země, která má co nabídnout

 

DARREN A JEHO OSOBÁK

Pěkně stylově, na věhlasném francouzském revíru Les Teillatts, oslavil Thomas Duncan Dunlop své 44. narozeniny. Kromě přípitků tu měl samozřejmě v plánu nachytat i nějaké kapry. Konkrétně měl políčeno na šupináče Digital. Toho si přál ze všech nejvíc. Společně s ním se o úlovek snažilo i pár jeho blízkých přátel. Především trenér bojových umění Darren Trottman, který se těšil, že si konečně oddechne od každodenních soubojů a v klidu si sedne k prutům.

Při losování Darrenovi štěstí nepřálo. Přestože si vybíral až jako devátý v pořadí, neklesal na mysli. Stejně měl v merku loviště Biffo, kterému ostatní nevěnovali pozornost. Byla tam větší hloubka a porybný Jake se zmínil, že tam už tři týdny nikdo nechytal. Většina rybářů sázela na mělkou vodu, ale byl to právě Darren, komu zabral první větší kapr. Nový osobák.  Nádherný lysec 26,80 kg. Rekord však neměl dlouhého trvání. Za pár dní totiž zdolal ještě větší kus – 29,60 kg. Kromě těchto dvou kolosů si na konto připsal rovněž kapry 20 kg, 19,5 kg a 17,30 kg. Parádní výprava, co říkáte?

Francie, Les Teillatts – Darren Trottman se svým druhým osobákem
Francie, Les Teillatts – Darren Trottman se svým druhým osobákem

 

NA CESTĚ PO FRANCII

Chris Woodrow a Keith Rawlinson si vymysleli okružní jízdu po francouzských revírech. Začali na soukromém revíru v Limoges. Vzhledem k tomu, že během pěti dní nachytali 50 ryb, je jasné, že se jim dařilo. Měli několik dvacítek a největší lysec vážil 23 kg. Odjeli však o pár dní dříve, než měli v plánu, protože ryby se začaly třít. Pokračovali tedy na Orient, Chantecoq a Lac Sebastian.

Chris Woodrow s pěkným úlovkem z cesty po Francii
Chris Woodrow s pěkným úlovkem z cesty po Francii

 

BELGIE

Holanďan Roy Van Goor si vybral řídce zarybněnou štěrkovnu v Belgii. Nebyla to procházka růžovou zahradou, protože na revíru platí zákaz nočního rybolovu. Navíc předpověď počasí slibovala vedra. Prostě, nic moc. Roy však nelenil a s naloženým kolečkem objížděl revír a hledal kapry. Každý den vyzkoušel několik míst. A jak se říká, komu se nelení, tomu se zelení. Roy si za týden vysloužil osm záběrů a všechny kapry dostal až na břeh. Dva největší úlovky byli lysci o váze 23,20 kg a 24,70 kg. Ulovil i nádherného 19kilového řádkáče.

Belgie – Roy Van Goor – komu se nelení, tomu se zelení
Belgie – Roy Van Goor – komu se nelení, tomu se zelení

 

MILLSTONE POOL

Na revír dorazila početná rodinná výprava. Táta Paul Bujok s sebou přivezl své tři syny, Matta, Marka a Dava. Ačkoliv panovalo nevyzpytatelné počasí, nachytali společnými silami 30 ryb. Povedl se jim nevídaný kousek. Paul a Mark vytáhli stejného kapra a oba mu navážili rovných 34 kg. Evidentně byl při chuti. V síti jim skončila i jedna třiadvacítka, 7 dvacítek a 14 patnáctek. Chlapi zkrmili 60 kg boilie Cell a Grange od Mainline, aby si udrželi kapry v lovišti.

Přijela je vystřídat parta pěti rybářů, kteří si po týdnu lovu mohli také mnout ruce. Ulovili 52 ryb, největší měla přes 28 kg a tři přes 20 kg. Lionel Coulson na lovišti 8 nachytal 17 ryb. Největší vážily 23,20 kg, 19,10 kg, 18,60 kg, 21,90 kg a 19,5 kg. Paul O´Neill na jedničce zdolal největšího kapra týdne – 28,60 kg a přidal ještě ryby 17,60 kg, 18,30 kg, 15,60 kg, 21,5 kg, 17 kg, 15,20 kg a 15,40 kg.

Následovala vlna veder, která definitivně spustila tření. Až v půlce týdne přišlo ochlazení, které ryby trochu zkrotilo. Důsledkem toho samozřejmě byl nižší počet nachytaných ryb. Bralo také více malých mlíčňáků, velké jikernačky měly jiné starosti. Nachytalo se nakonec 27 ryb. Objevila se jedna třiatřicítka, 2 dvacítky a 6 patnáctek. Největší počet záběrů měli rybáři v mělké vodě. Z obrovského kapra se radoval Paul Carter, který svému lysci z loviště 1 navážil 33,60 kg. Jason James nachytal 20 ryb do 19 kg.

Millstone Pool – Steve Hincks 27,5 kg
Millstone Pool – Steve Hincks  – 27,5 kg

 

PLNÉ SÍTĚ Z BRIGUEUILU

Francouzské jezero Brigueuil se za několik let stihlo zapsat do povědomí rybářů jako revír s rychle rostoucími kapry. Stejně jako na spoustě jiných revírů, o kterých vám tentokrát píšu, i tady si počasí s rybáři hrálo jako kočka s myší. Chvíli bylo horko, pak zase zima, mlhy střídal déšť a chlapi se s tím prostě museli poprat. A popasovali se s náročnými podmínkami dobře. Nejlépe se dařilo Darrenovi na osmičce a jeho tátovi Jimovi na sedmičce. Oba přijeli s tím, že si tu vylepší své osobní rekordy a podařilo se. Jim ten svůj překonal hned prvním úlovkem. Lysci navážil 20,60 kg. Jako dalšího si vytáhl parádního šupináče 23,60 kg a pak přidal ještě lysce 22,80 kg.

Následující týden příroda lov okořenila několika bouřemi a krupobitím. Již pátým rokem se na jezero vrátil Eddie Sherry, Cathal Burns a Chris Johnson. Rybařili na lovištích 8, 10 a 11. Při focení prvního úlovku nastalo pozdvižení. Chrisův 23kilový lysec se rozhodl, že pózovat prostě nebude a pořádně sebou mrskl. Dalšího lysce, tenkrát o váze 24,10 kg, se už Chrisovi vyfotit podařilo. Ulovil ještě 7 dalších ryb přes 18 kg. Poslední dvě výpravy Eddiemu štěstí nepřálo, a tak byl rád, že se konečně karta obrátila a on si vytáhl 16 ryb. Osm mělo kolem 20 kg a dvakrát si vylepšil osobní rekord. Nejdříve se o to postaral šupináč 23,80 kg, a pak ještě lysec 23,90 kg.

Až do čtvrtka, kdy přišel studený déšť, se na lovištích 8 a 11 kapři starali jen o budoucí pokolení. I tak se ale Neilovi podařilo vylepšit si na jedenáctce skóre. Nejdříve starý osobák překonal 22kg lysec a pak ještě jeden, který vážil dokonce 23,80 kg. Na sedmičce si Steve vytáhl lysce 23,40 kg, také osobák. Následovaly pak ještě dvě patnáctky, ale to nejlepší si nechal na konec. Popku na multi návazci mu spolkl další fantastický lysec 25,5 kg.

Brigueuil
Brigueuil

 

NA IKTU SE NEZAHÁLÍ

Jedním z evropských revírů, jenž přestavují prakticky sázku na jistotu, je Iktus, který sestává ze dvou jezer. Větší, kaprařské, rybáře potěšilo lyscem 31,60 kg a pak přidalo ještě lepšího – 33,5 kg. Obří úlovek překonal zdejší rekord, který vydržel celé čtyři roky.

Tím to však ani zdaleka nekončí. Na břehu se ocitla spousta dalších kaprů: 27 kg (loviště 5), 27,70 kg (čtyřka), 26 kg, 29 kg (taky ze čtyřky), neznámý kapr 28 kg (sedmnáctka) a lysec 28 kg z dvaadvacítky. Posledně jmenovaná ryba měla loni „jen“ 25 kg. Na VIP lovišti ulovili rybáři z Anglie kapra 29,5 kg a třicítku na dvanáctce. Všichni kapři se těšili skvělé kondici. Jérémy, majitel revíru, nám prozradil, že se tu objevilo i několik moc pěkných amurů do 26 kg a také fantasticky vybarvení koi kapři do 17 kg.

Pokud byste sem nechtěli přijet po vlastní ose, ale přiletět, vězte, že v prodejně tu seženete kompletní novou řadu krmení Iktus Baits a vybavení od Foxe.

Iktus – 29,5 kg
Iktus – 29,5 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář