Světové úlovky – Afrika v akci

11. PADESÁTKA ZE SLOVINSKA

Ještě není všem dnům konec, ale mohu s klidem prohlásit, že s rokem 2017 jsem náramně spokojený. Letošní výprava do Slovinska mi nadělila v pořadí již jedenáctého kapra přes 50 liber! Původně jsme měli s Joan v plánu strávit tři týdny na jihu Francie a rybařit na legendárním Cassienu. A skutečně jsme začali právě tam. Ulovil jsem dva parádní šupináče 17,30 kg a 16,30 kg. Jenže pak mi zavolali kamarádi z Německa, Meik a Simone Pyka, kteří se rozhodli zkrátit pobyt ve Francii na pouhých pět dnů a zamířit do Slovinska. Nabídli nám, jestli se k nim nechceme přidat a my s radostí souhlasili. Sbalili jsme tedy saky paky a vydali se do neznáma.

Začali jsme na jezeře Vogršček, kde jsem si záhy vytáhl svého prvního slovinského kapra, šupináče 11,40 kg. Společnými silami jsme nachytali spoustu ryb, ale šlo spíš o menší kusy. Zabodoval Meik, který si vytáhl senzačního šupináče přes 20 kg. Můj poslední úlovek vážil lehce přes 17 kg. Lov jsme si sice užívali, ale shodli jsme se, že by stálo zato, abychom se přesunuli na Šmartinsko. Ohromné jezero, které se pyšnilo podstatně většími kapry. Na Šmartinsku jsou oblasti, kde se dá chytat i v noci, ale my si vybrali loviště, kde je noční rybolov zakázaný, protože tam byl mnohem větší klid a ležela více u hloubky, kde se podle nás většina ryb zdržovala.

Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Hned během prvních dní jsme nachytali spoustu ryb přes 18 kg. Ale teprve až koncem výpravy jsme se dostali na vytipované loviště s hlubokou vodou a konečně se dočkali skutečně velkého úlovku. Můj první záběr na novém lovišti skončil úžasným soubojem s urputným bojovníkem, ze kterého se vyklubal parádní šupináč. Navážil jsem mu 53 liber (24,10 kg) a s nesmírnou radostí jsem si Slovinsko zaznamenal jako 11. zemi, kde se mi podařilo ulovit kapra přes 50 liber.

Chytal jsem na boilie Scopex Squid  a Key Cray od Nashe. Měl jsem háčky Fang Uni a monofil D-Cam. Na závěr chci ještě poznamenat, že z úlovku přes 50 liber na výpravě, kterou jsem ani neměl v plánu, jsem byl úplně paf. Určitě se do Slovinska ještě vrátím, ale také se budu budu snažit přidat na svůj seznam úlovků přes 50 liber další země. Potřebuju k tomu jen trošku pověstného štěstí!

Slovinsko, Šmartinsko – Steve Briggs 24,10 kg
Slovinsko, Šmartinsko – Steve Briggs – 24,10 kg

 

ŠUPINÁČ Z CASSIENU

Počty rybářů, kteří se letos během letní sezony vypravily na Cassien, se hodně lišily. Občas se jich tam několik sešlo, ale většinou zely břehy prázdnotou. Zákaz nočního rybolovu většinu lidí spolehlivě odradí. Někdy se dařilo, jindy ne. Objevila se ale parta německých rybářů, kteří si vytáhli pár pěkných ryb.

Nejlepších výsledků, o kterých jsem se dozvěděl, dosáhl Tim Linnebaum. Zasloužil si je. Putoval kolem celého jezera tak vytrvale, až nashromáždil třicet ryb. Trvalo mu to osmnáct dní a nahazoval na všech třech ramenech i střední části jezera. Jeho největší kapr vážil 25 kg. Senzační úlovek!

Mitchel Street, který má na Facebooku účet Cassien Addicts, se opět vydal na svůj oblíbený revír. Zpočátku mu ryby sice moc nebraly, ale pak se karta obrátila, a nakonec si užil skvělou výpravu. Vylíčil mi ji takto: „První týden jsme se hodně trápili. Snažili jsme se najít ryby, ale přestože jsme se nezastavili a jezdili po celém jezeře z jednoho ramene do druhého, nezahlédli jsme ani šupinu. Pak se Simonovi poštěstilo ulovit lysce na lovišti, kde jsme zakrmovali, a ryby se konečně začaly objevovat. Simon přijel jen na týden, takže zrovna nastal čas jeho odjezdu. Vystřídat ho měla moje snoubenka Josephina Francesca. Rozhodli jsme se zamířit na loviště, kde jsem předtím nechytal, a rozhodit nějaké návnady. Do dvou dnů jsme měli akci. Nejdřív nám zabral sumec přes 30 kg… a pak se konečně uráčili i kapři. Mně jich zabralo celkem pět, první tři vážili 11 kg, 17,30 kg a 18,20 kg. Moje snoubenka zabodovala s tímto parádním 18kg šupináčem. Naše díky patří Ronnymu Geensovi a jeho dodávkám kvalitního krmení Carpelicious.“

Cassien – Mitch Street se zaslouženým úlovkem
Cassien – Mitch Street se zaslouženým úlovkem

 

DEREKŮV VYSNĚNÝ ÚLOVEK

Derek Harrison projezdil Evropu křížem krážem a během svých cest nachytal mnoho rekordních kaprů. Pokud někdo ví, jak dostat určitého kapra, je to právě on. Nedávno si za cíl svého snažení zvolil 20kg šupináče, který žije v jezeru nedaleko jeho současného bydliště v Holandsku.

Derek ví, že není radno věci uspěchat, a tak týden poctivě zakrmoval na vybraném lovišti. Teprve potom dorazil na břeh i s pruty. Námahy ani času nelitoval. Podařilo se mu ulovit kapra, kterého si přál. Šupináč vážil 23,90 kg a zabral na boilie Cell od Nutrabaits.

Holandsko – Derrek Harrison 23,90 kg
Holandsko – Derrek Harrison – 23,90 kg

 

VOLÁNÍ DIVOČINY

Už je to hodně dlouho, co se nám z Afriky ozval Gaz Hoden. Neznamená to však, že by se na jihoafrických revírech nic nedělo. Na lokality, o kterých se dříve hodně mluvilo, jako je Klaserie a Snagmere, stále míří dost zdejších rybářů, ale nejčastěji navštěvovaná byla dříve i nyní pravděpodobně přehrada Donaldson, z níž mi přišla zpráva.

Brandon Frazer se zaměřil na lov na Donaldsonu a důkladně si připravil loviště, aby si mohl z vody vytáhnout nějaké zdejší krasavce. Přehrada se mu odměnila nádherným šupináčem 23,80 kg a navrch přidala ještě trofejního řádkáče o váze 21,80 kg. Během tří nocí nachytal ještě 2 osmnáctky a 4 patnáctky.

 Jihoafrická republika, Donaldson – Brandon Frazer 21,80 kg

Jihoafrická republika, Donaldson – Brandon Frazer – 21,80 kg

 

Pak tu ještě máme Chrise Leona, člena jihoafrického týmu Nash, jemuž se také podařilo pár pěkných úlovků. Ovšem název revíru, na kterém ve své vlasti chytal, nám neprozradil. Během krátké vycházky si vytáhl pěkný pár kaprů, šupináče 16,80 kg a lysce 18,20 kg. Oba mu spolkli panáčka, kterého nastražil nad koberec návnad Key a Key Cray od Nashe.

Chris Leon se svým jihoafrickým krasavcem
Chris Leon se svým jihoafrickým krasavcem

 

KANÁRSKÉ OSTROVY

Na Kanárských ostrovech máte jistotu slunečného počasí, a pokud se vypravíte na ryby na jezero Chira položené v horách, máte zase jistotu úlovku. Dave Beecham mi vylíčil poslední události, a že toho bylo dost! Dave má teď pod palcem 90 % břehu jezera, kde jsou k dispozici dvě tábořiště a bezbariérový přístup.

Kapři brali na všech lovištích a rybáři přivítali možnost kempování a tím i nočního rybolovu. Nigel si se svým synem Sargem užili rybaření u hráze, kde jim v noci přišlo dost záběrů. Jejich největší kapr vážil 12,70 kg a oba odjížděli se spokojenými úsměvy na tváři. Mezitím si tu pár rybářů vylepšilo osobní rekordy a na nočních lovištích, kde se dá chytat i přes noc, byl uloven kapr 16,10 kg.

Největší množství ryb se ale na Chiře tradičně nachytá na denních lovištích, a tak tomu bylo i tentokrát. Lidi si prostě udělají volno na dovolené a přijedou si na den, dva zachytat. Často je překvapí, že záběr se dostaví nečekaně rychle. Těžko se mi vybíralo z té záplavy fotek, které mi Dave poslal. Zaujala mě tato, která dle mého názoru přesně vystihuje, o čem rybaření na Kanárech je. Za rozbřesku ještě, než nastane vedro, na ní Andy v rukou třímá svůj nový osobák 14,10 kg.

Kanárské ostrovy, Chira – Andy 14,10 kg
Kanárské ostrovy, Chira – Andy – 14,10 kg

 

CARL VYZVAL GENERÁLA

Carl Wood strávil týden na francouzském revíru, ani on nám nechtěl prozradit název, kde hodlal vyzvat k souboji zdejšího legendárního obřího lysce známého jako Generál. Podařilo se. Generál vážil 29,10 kg a rozhodně se stal zlatým hřebem Carlovy výpravy. Carl chytal na boilie Key Cray od Nashe.

Francie – Carl Wood se utkal s Generálem
Francie – Carl Wood se utkal s Generálem

 

VELKÝ KAPR Z VELKÉ VODY

Samir se svou ženou Claire často putuje přes kanál La Manche na kontinent, aby ve Francii prozkoumával veřejné revíry. Jejich kroky tentokrát vedly k nejslavnějšímu vnitrozemskému moři, obrovskému Lac Du Der Chantecoq.

Usadili se nedaleko kostela, což je nejspíš mezi rybáři nejznámější historická památka. Zpočátku se jim však nedařilo plnit plán. Všichni z vás, kteří Chatecoq znají, mi jistě dají za pravdu, že úspěch výpravy závisí hlavně na aktuálních podmínkách. Bylo slunečno a hladina jako zrcadlo, což nevěstilo nic dobrého. Dva dny nezahlédli ani ploutev, neuslyšeli ani šplouchnutí. Kapry zahlédli pouze v chráněných místech, kde se schovávali.

Lámali si hlavu s tím, co by měli podniknout, ale nemohli na nic přijít. Když už situace vypadala beznadějně, zvedl se pěkný větřík a foukal přímo proti nim! Po několika hodinách konce zahlédli v dosahu ryby. Samirovi se žílami prohnal příval nové energie, okamžitě vyměnil nástrahy a poslal je do vody co nejblíže k rybám. Zafungovalo to, Ozval se hlásič a Samir se pustil do zápasu s bojovným šupináčem o váze 19,10 kg. Zabral mu na panáčka z Key Cray.

Lac Du Der Changecoq – Samir 19,10 kg
Lac Du Der Changecoq – Samir – 19,10 kg

 

KAPR ZE SÝRIE

Pořád pátrám po kaprech z nových zemích a narazil jsem na fotku pěkného velkého lysce, kterou obdržel Sam Jeffries, jenž má pod palcem rybaření na Bin El Ouidane v Maroku. Tento kapr však pochází ze Sýrie! Podle fotky bych ale řekl, že ho rybář neulovil na prut, ale možná harpunou. Dokazuje to však, že kapři se vyskytují po celém světě, téměř v každé zemi. Mám však pocit, že do Sýrie se za kapry moc rybářů vydávat nebude a tamní kapři se tudíž nemusejí jejich háčků obávat. Ale kdo ví, třeba někdy v daleké budoucnosti?

Sýrie – první fotka syrského kapra, jakou jsem kdy viděl
Sýrie – první fotka syrského kapra, jakou jsem kdy viděl

 

RAINBOW

Kapři z Rainbow se drží svých zvyků. Na jaře a zpočátku léta se přesunou do zátok u loviště 21 a díky tomu právě tam mívají rybáři nejvíce záběrů od velkých kaprů. Jakmile však léto pokročí, rozprchnou se po celém revíru a aktivita utichne. Přesně tak se to stalo i letos. Počty úlovků klesly, ale záběry začaly přicházet z celé plochy.

Robertu Mansbridgovi jezero vynahradilo nevalný začátek výpravy. První tři dny zůstaly jeho hlásiče zticha, pak se ale kapři rozhýbali a akce nabrala obrátky. Nakonec měl na kontě 26 ryb do 29 kg. Na čtyři dny lovu to je slušný výsledek.

Paul Chandler chytal v černé díře, známé rovněž jako loviště 6. Nadchnul ho již první úlovek. Lysec vážil 22,70 kg a brzy ho následoval šupináč lehce přes 22 kg. Joann Cloarec prohlásil, že se mu splnil sen, když na Rainbow ulovil šupináče 25,90 kg. Martin Donnelly zase dokázal, že trpělivost se občas vyplatí, když člověk chytá na jezeře, kde se lámou světové rekordy. Týden seděl s prázdnýma rukama, než se na jedenáctce dočkal prvního záběru. Stál ovšem zato. Úžasný lysec 26,30 kg mu všechno čekání vynahradil. Někdy zkrátka platí, že trpělivost růže přináší.

Rainbow, kde trpělivost kapry přináší
Rainbow, kde trpělivost kapry přináší

 

CARPLANTIS

Řadí se mezi přední holandské kaprařské revíry a lov tam má na starosti Koos Walters. Na hlubokém jezeře se poslední dobou nachytalo hodně kaprů, což dává za pravdu předpovědím, že z Carplantisu se stane vyhledávaná lokalita. Když se během jediného týdne ulovilo sedmdesát ryb, byl zlomený místní rekord. Úlovek zahrnoval i dva zdejší obry a ryby braly dál. Mám v plánu se tam s Timem Paisleym vrátit, takže vám určitě budu referovat, jak se nám dařilo.

Holandsko, Carplantis – jeden z krasavců, kterými je revír vyhlášený
Holandsko, Carplantis – jeden z krasavců, kterými je revír vyhlášený

 

KLENOTY Z IKTU

Je prakticky nemožné, abychom někdy v rubrice vynechali zmínku o jihofrancouzském revíru Iktus. Každý měsíc se tam totiž chytí pozoruhodný úlovek. Kapři brali opět na celém jezeře. Jedinou stinnou stránkou bylo snad jen to, že se na břehu neobjevil žádný kus přes 30 kg. Nemohou však brát pořád, to je jasné.

I tak se však rybářům povedlo dosáhnout slušných výsledků. Loviště 7 patří na Iktu mezi ty méně oblíbené, ale možná si reputaci vylepší. Ulovil se tu totiž kapr přes 24 kg a spousta dalších. Na třináctce braly ryby relativně pravidelně a vše korunoval nádherný lysec 28,10 kg. Na VIP loviště se naopak snaží dostat spousta rybářů, a i tentokrát prokázalo, že k tomu mají dobrý důvod. Na břehu se tu ocitlo několik kaprů přes 20 kg. Dobrou formu mělo i loviště 9, kde se ulovili kapři do 25 kg. Na samém konci jezera, na lovišti 15 si jeden chlápek zase během krátké vycházky vytáhl lysce 21 a 24 kg.

Všechny tyto ryby samozřejmě pocházejí z hlavního jezera, ale rybářům se dařilo i na menším. Na lovišti 21 zabral parádní lysec těsně pod 23 kg a vedle na dvaadvacítce ještě o něco větší, který měl 24,5 kg. Největší kapr, o kterém jsme se dozvěděli, vážil 26,30 kg a zabral na lovišti 19. Přestože nejsou největší, určitě vás zaujme pohled na nádherně vybarvené kapry koi. Nechytají se tu sice tak často, jak byste si mysleli, ale občas se poštěstí. Na lovišti 22 zabral tento krasavec.

Iktus – ne sice největší, ale určitě nejbarevnější úlovek
Iktus – ne sice největší, ale určitě nejbarevnější úlovek

 

Steve Briggs

Napsat komentář