Světové úlovky – bomba z Graviers

MEGA ÚLOVEK Z GRAVIERS

Jako rána z čistého nebe mi v poště přistála fotka obrovského kapra z burgundského revíru Graviers.

Graviers, francouzský revír nedaleko Dijonu, který vlastní Luke Moffat, se zase jednou předvedl v nejlepším světle. Bodoval Warren Harrison a Dave Treasure, kteří mají s velkými kapry bohaté zkušenosti, v síti se jim ocitly ryby od 32 do 45 kg. Tato výprava se výjimečně vydařila i na jejich poměry.

Na revír dorazili v sobotu, ale cesta je tak znavila, že neměli energii hned nahodit. Místo toho si zakrmili osm míst dvaceti kilogramy boilie Nutcracker od Urban Baits. To se nazítří ukázalo jako mistrovský tah, protože první záběr jim přišel do hodiny po umístění nástrah. Dave zdolal slavného Scara 38,60 kg a Warren na břeh vytáhl Brown Fish 34,5 kg! Lepší nedělní ráno si snad ani nejde představit!

Hned první den se jim podařilo to, oč se jiní snaží celou výpravu, ale Dave s Warrenem teprve začínali. Postupně se jim tak v síti ocitli kapři 30 kg, 25,40 kg, 24,10 kg, 23,20 kg, dále čtyři dvacítky a jedna patnáctka! Neskutečný výsledek, který se klukům povedl na dost těžkém revíru. Zkrmili dohromady 50 kg návnad. Zásoby jim došly už ve čtvrtek.

Graviers – Dave Treasure zdolal Scara 38,60 kg
Graviers – Dave Treasure zdolal Scara – 38,60 kg

 

Graviers – Warren s kaprem Brown 34,5 kg
Graviers – Warren s kaprem Brown – 34,5 kg

 

ŠEDESÁTKY Z BOSNY

Přestože anglické kapraření zůstává více méně při starém, na kontinentě v posledních letech doznalo jistých změn. Už dávno nejde jen o Francii, velcí kapři se chytají ve stále větším počtu zemí. Popularity se dočkaly především balkánské země. Na jih Evropy zamířil i manželský tým Jay a Jude Caterových. Za cíl své dlouhé cesty si vybrali jezero Pelagicevo v Bosně. Strávili tam něco přes týden a Jay nám o úspěšné výpravě řekl: „Rybařili jsme s Jude osm nocí a nachytali 28 kaprů. Jude si díky dvěma kaprům 21 a 22 kg a lysci 27,70 kg hned třikrát vylepšila svůj osobák. Její původní měl hodnotu 18,20 kg.

Mně zabraly dvě třiadvacítky a jedna sedmadvacítka, můj největší kapr vážil 29,5 kg. Téměř každá ryba, kterou jsme ulovili, měla přes 18 kg. Vnadili jsme krmením od DNA S7 a partikly Hooked On. Navinutý jsme měli RM-Tec Fluoro 20 lb, háčky č. 2 a návazce z potahovaných šňůrek 25 a 35lb od Ridgemonkey, které budou brzy k dispozici na pultech.

Bosna, jezero Pelagicevo – Jay Cater
Bosna, jezero Pelagicevo – Jay Cater

 

Bosna, jezero Pelagicevo – Jude Cater s novým osobákem 27,70 kg
Bosna, jezero Pelagicevo – Jude Cater s novým osobákem 27,70 kg

 

KAPŘI A SUMCI Z CASSIENU

Zdá se, že zájem o rybaření na Cassienu roste. Lze předpokládat, že během prázdninových měsíců, kdy se to tam hemží turisty, se tam moc rybářů nehrne, ti si přijdou na své až na podzim. Snadný úlovek tu snad nikdo ani nečeká, ale většina rybářů je za vynaložené úsilí odměněna jedním či dvěma kapry. To většině ke spokojenosti stačí.

Na Cassien zavítala i rodinka Owensových. Tony, jeho žena Amanda a syn Alfie. Dovolenou si rozdělili na rekreační a rybářskou část. Loni se Tony na úlovek načekal, ale nakonec si v jižním rameni vytáhl pěkného lysce těsně pod 23 kg. Na otázku, kde na Cassienu ryby berou, neexistuje odpověď. Zdejší kapři jsou tuláci, kteří mohou být prakticky kdekoli. Tony udělal jedinou správnou věc, když střídal loviště tak dlouho, dokud na ně v západním rameni nenarazil. Pak se k němu přidal syn Alfie. Netrvalo dlouho a dostal se do křížku s obrem ukrytým pod hladinou, který mu dal pořádně zabrat. Ruce ho bolely ještě dlouho po zdolání velkého sumce. Tony se své odměny dočkal o něco později. Zabral mu krásný bojovný šupináč 20,40 kg a Tony měl na kontě další úspěšnou výpravu na jihofrancouzský Cassien.

Cassien – Tony Owens a jeho zasloužený úlovek 20,40 kg
Cassien – Tony Owens a jeho zasloužený úlovek 20,40 kg

 

Cassien – Alfie Owens
Cassien – Alfie Owens

 

CHORVATSKO

Na podzim zorganizovali Kristof Cuderman a Ardy Veltkamp další výpravu na chorvatské jezero Šumbar. Zájem o něj je mezi rybáři veliký, jenže se jedná o klubovou vodu a pro externí návštěvníky je k dispozici jen pár termínů. Kristof a Ardy si ale zajistili tři týdny ročně, a i tato výprava slavila úspěch. Na začátku výpravy měli sice horko, ale pak přišel déšť, teploty klesly a kapři se pustili do jídla.

Ardy Veltkamp chytal s Belgičanem Thierrym Podevijnem a vůbec poprvé vyšel z losování šťastně. Dostali opravdu dobré loviště. Když už se na ně štěstěna usmála, nehodlali ji Andy s Thierrym jen tak pustit. Záběry se dostavovaly průběžně celou výpravu a měli se co otáčet! Na konci napočítali přes osmdesát kaprů, z nichž šestnáct mělo přes 20 kg. Thierry si vybojoval osobák v šupináčích 28,80 kg. Ardy zase vytáhl své největšího kapra z Chorvatska. Byl to lysec a vážil 29 kg. Zabral mu na Krillers od Nirthern Baits.

Dobře se jako obvykle dařilo i na ostatních lovištích. Dozvěděl jsem se o jedné třicítce, kterou na břeh dostal Wilfried Geilen. Frank Warwick se do toho také pořádně opřel a nachytal pár pěkných ryb.

Chorvatsko, Šumbar – Ardy Veltkamp 29 kg
Chorvatsko, Šumbar – Ardy Veltkamp – 29 kg

 

Chorvatsko, Šumbar – Wilfried Geilen 30 kg
Chorvatsko, Šumbar – Wilfried Geilen – 30 kg

 

GIGANT Z GIGANTIKY

Naprosto neskutečnou výpravu zažil Sam Jones na Gigantice, kde nachytal parádní trofejní kapry. Seděl na lovišti Co´s Point a všechny tři pruty nahazoval bez markeru na prokrmené loviště. Vzal si k srdci radu porybného a začal tam, kde předtím skončil Tom (měl během posledních čtyř nocí sedm záběrů a zdolal kapra Fudgies o váze 35,40 kg). Záběry měl hned od začátku. V sobotu hladinu nebombardoval, dal kaprům oddych a vyplatilo se mu to.

První den rybolovu Sam kaprům naservíroval 10 kg boilie Krill od Sticky Baits a kukuřice. Udice měl jen pár metrů od sebe, což je ta pravá taktika pro lov na volné vodě. Jako první mu zabral zatím nepojmenovaný lysec 18,40 kg, takže ho pokřtil Buttercorn. Je neuvěřitelné, že v jezeře se po devíti letech vedení důkladných záznamů stále ještě dají objevit nové ryby. Loni jich bylo dvanáct a ve dvou předchozích letech dalších čtyřiadvacet. Ale to jsme odbočili, musíme se zase vrátit k Samovi, který mezitím v neděli večer dosáhl nového osobního rekordu. Zdolal mohutného šupináče Cut Tail 27,5 kg. Ještě tu noc naházel do vody dalších 10 kilo boilie a kukuřice. Nový osobák byl na světě. 28kg Šupináč Giggler.

V úterý večer se strhlo hotové boží dopuštění. Rozevřela se nebesa a z temných mračen padaly na zem provazy vody. Sam neviděl ani na krok, ale nějak se mu podařilo dostat do sítě „většího“ kapra. Zvážit ho mohl až v 11:00. Okamžitě ho poznal! Target a jeho váha se zvýšila na 29,10 kg!

Netrvalo dlouho a Samovi se rozjel další prut. Zatímco kapra zdolával, prohodil žertem: „Třeba to bude desetikilová násada.“ Za kterou by byla odměna 3000 liber. Takže když se do podběráku přehoupl 10kg šupináč, propuklo celé loviště v jásot. Jenže po důkladném prozkoumání fotek na webu vyšlo najevo, že se nejedná o nového kapra, ale jen dalšího dosud neznámého, který vyrostl v jezeře. Po chvíli si vytáhl cenu útěchy v podobě kapra Two Time 28,10 kg. Sotva znovu nahodil, rozjel se mu prut. Síť podběráku praskala pod tíhou obra, který se leskl ve světle čelovek. Fudgie, král jezera, zabral na stejném místě jako týden předtím. Na váhu nešel, protože od jeho ulovení uběhlo teprve pět dní, takže Sam se radoval z úlovku 35,40 kg. Skóre 27,5 kg, 28 kg, 29,10 kg a nakonec 35,40 kg! Tomu říkám výprava!

Další den na svůj úspěch navázal a ulovil lysce 14,5 kg a šupináče 15,90 kg známého jako Wrap Around. Ve čtvrtek nastala první noc, kdy neměl žádný záběr. V pátek vůbec nekrmil, protože předpokládal, že posledních patnáct kilo návnad ve vodě ještě bude, jenže žádné záběry to nepřineslo. I tak ale bezesporu zažil výpravu snů.

Gigantica – Sam Jones – Fudgies 35,40 kg
Gigantica – Sam Jones – Fudgies 35,40 kg

 

HOLANDSKO

Téměř tři týdny jsme s Joan strávili na rybách v Belgii a Holandsku. Začali jsme na svazovém revíru Surf v Belgii. Dorazili jsme docela pozdě a já skoro nikdy nenahazuji hned první noc, ale tentokrát jsem to udělal a ráno za to byl rád. Během noci mi totiž zabraly tři ryby. Následujících pět dní, které jsme měli pro jezero vyhrazené, nám akce pokračovala. Nachytali jsme dvanáct kaprů do 16 kg. Největší radost jsme měli asi z lysce 13,10 kg, kterého jako potěr vytáhli z jezera a vrátili ho tam pak zpět.

Z Belgie jsme se přesunuli na nový holandský revír nazvaný Carp Valley, který bude brzy otevřený pro veřejnost. Měli jsme v plánu jen tři noci a ryby nám naštěstí začaly brát brzy. Jako prvního jsem vytáhl lysce přes 12 kg. Ryby našemu krmení přicházely víc a víc na chuť, a tím pádem braly jako o život. Přišlo nám dalších osm nebo devět ryb, největší měla 16,80 kg. Na udici jsme měli panáčka ze Scopex Squid. Joan ulovila svého prvního holandského kapra. Byl sice nejmenší, zato však nejhezčí ze všech našich kaprů z Holandska.

Na závěr jsme zamířili na zavedený revír Carplantis na severu Holandska, který vede Koos Walters. Při našem příjezdu braly ryby dobře, jenže po pár dnech se změnilo počasí a akce zpomalila. Mně se ale přesto podařilo ulovit dva pěkné lysce 18,40 a 19,30 kg. Oba mi zabrali u břehu od rákosí, kde jsem zakrmil boiliem Scopex Squid a peletami Key Cray.

Holansko, Carp Valley – Joan se svým prvním holandských kaprem
Holansko, Carp Valley – Joan se svým prvním holandských kaprem

 

Holandsko, Carplantis – Steve Briggs
Holandsko, Carplantis – Steve Briggs

 

MAĎARSKÉ KAPRAŘSKÉ NEBE

Maďarsko se na kaprařské scéně objevilo jako rána z čistého nebe a už se stihlo do historie zapsat nesmazatelným písmem. Drží světový rekord a zároveň rybářům nabízí největší evropské sladkovodní jezero, rozlehlý Balaton, kam každým rokem míří více a více lidí. Během posledních let tu bylo otevřeno několik nových revírů a jedním z nich je i revír nazvaný Carp Heaven (Kaprařské nebe). Atilla Pinke o něj rozšířil nabídku lokalit, které patří pod společnost Catch Carp Hungary. Atilla organizuje i výpravy na další revíry jako jsou Valley Lake nebo Paradise Lake, kde jsem už také chytal. Carp Heaven působí velmi slibně, už se tu nachytalo hodně ryb a našly se mezi nimi i opravdu velké. Nedávno se na břehu ocitlo několik kaprů přes 20 kg. Fotka zachycuje rybáře, jehož jméno sice neznáme, ale povedlo se mu ulovit tohoto nádherného 24kg šupináče.

Maďarsko, Carp Heaven
Maďarsko, Carp Heaven

 

KOUZLO MENHIRU

Již posedmé se Ian Well vrátil z Lac du Menhir. Chytal na lovišti 6 a výpravu zakončil s dvaceti úlovky. Nachytal osmnáct kaprů do 17,30 kg plus jesetera 22,20 kg a sumce 14,10 kg. Na lovišti 6a zabralo Harry Almondovi 41 ryb, největší byl lysec, který vážil 25,90 kg.

Francie, Menhir – Harry Almond 25,90 kg
Francie, Menhir – Harry Almond – 25,90 kg

 

KRÁSKY A ZVÍŘATA Z IKTU

Ať už dáváte přednost jeseterům, koiákům nebo normálním kaprům, Iktus je všechny nabízí v hojném počtu a nadto přidává několik sumců.

Přestože moc anglických rybářů jesetery zrovna nevyhledává, popasovat se s tímto mimořádným stvořením je super zážitek, který si na Iktu nechtějí rybáři nechat ujít. Každý měsíc se tu uloví exemplář o váze 60, 70 a dokonce i 80 kg. Souboj s takovým zvířetem je nezapomenutelný zážitek. Ve stejném jezeře žije i většina zdejších, moc pěkně vybarvených koi kaprů. Ani o kapry tu však není nouze, na břehu se jich ocitlo hodně a největší vážil 26 kg.

Na hlavním jezeře, kde převažují kapři, se také chytalo dobře. Na lovišti 3 zabrali rybáři, který přijel jen na krátkou vycházku, tři lysci mezi 18 a 20 kg. Oproti tomu na lovišti 5 chodily záběry pravidelně a ulovilo se tu několik kaprů přes 20 kg. V lovišti 6 je hluboká voda, a přestože tam není tolik vázek jako na ostatních lovištích, i tady se kapři chytají. Tentokrát tu zabrali lysci, z nich největší vážil 27,5 kg. Loviště 7 disponuje menší vodní plochou, a proto je obvykle opomíjeno, ale Patry si tam vylepšila svůj osobák, když ulovila kapra přes 25 kg. Nejvíce velkých kaprů se nachytalo podél říčního břehu na lovištích 11, 12 a 13. Ukázalo se tu několik kaprů mezi 25 a 28 kg, jednalo se o lysce i šupináče.

Francie, Iktus – Patry 25 kg
Francie, Iktus – Patry – 25 kg

 

BRIGUEUIL

Z francouzského Etang de Brigueuil mi přišlo několik pěkných fotek úlovů a dařilo se i Traceymu, majiteli revíru. Nachytala se spousta dvacítek. Harry Rodger seděl na oblíbeném lovišti 8 a mimo jiných, zdolal Parrota 22,70 kg a Twin Scala 24,60 kg! Ze Španělska přijel Gonzalo Gil Gongi, který vede oblíbenou španělskou webovou stránku www.passioncarps.es. Vytáhl si tu několik pěkných ryb, včetně pár senzačních lysců!

Francie, Brigueuil – Gonzalo Gil Gongi
Francie, Brigueuil – Gonzalo Gil Gongi

 

SECRET GARDEN UŽ NENÍ ŽÁDNÝM TAJEMSTVÍM

Malebný revír Secret Garden (tajná zahrada) nedaleko Limoges ve Francii zažila parádní sezonu. Díky nově vysazeným kaprům si tu rybařící rodiny užili senzační dovolenou. Secret Garden totiž nezapomíná ani na malé návštěvníky a nabízí jim plavecký bazén. Nám jde ale o rybaření, a to se koná na jezeře, kde jsou vítány samozřejmě i ženy a přítelkyně rybářů.

Jane Owenová si vytáhla pár solidních kousků včetně výjimečně pěkného šupináče 16,10 kg. Mandy Summersová předvedla „svým“ chlapům Petovi a Samovi, jak se chytá. Dvakrát po sobě během čtyř týdnů chytla lysce 12,40 kg, kterého pojmenovali Mandy právě po ní. Jedná se o skutečně pozoruhodnou rybu a nechám na vás, jestli ji budete považovat za šupináče nebo lysce. Sam na břeh vytáhl několik kusů do 17 kg.

Francie, Secret Garden – Mandy 12,40 kg
Francie, Secret Garden – Mandy – 12,40 kg

 

NÁVRAT PO ROCE

Graig Murby se spolu se svými kamarády po roce vydal na jezero Juvanze, které leží v regionu Champagne. Díky změně počasí se jim podmínky radikálně zlepšily a oni se mohli dočkat, až nahodí.

Craig, Stephen Ivey, Nathan Ivey, „Spike“ Martyn Fisher, Lee Walters a Sam Walters (který si na ryby do zahraničí vyjel poprvé) si plni očekávání chystali výbavu na přidělených lovištích. Ryby byly vidět po celém jezeře a situace vypadala slibně. Jako během minulých výprav, i tentokrát vnadili směsí konopí, kukuřice a místního boilie. První noc přišel záběr Spikovi na lovišti 5, kde seděl s Craigem. Chytil 15kg kapra. Devatenácti kilový kapr s dokonalými šupinami zabral Nathanovi, který obsadil společně se svým tátou loviště 4.

Pozitivně naladění rybáři očekávali, že se jim bude hrnout jeden úlovek za druhým, ale začínalo být evidentní, že ryby jsou sice aktivní, ale dávají přednost přirozené potravě. Chlapi na ně potřebovali nějak vyzrát. Zabodoval mladý Sam na dvojce, který svému lysci navážil 17,40 kg a vysloužil si nový osobní rekord. Všichni mu to moc přáli.

Jak týden pokračoval, začali jim kapři brát, ale na velký kus si museli počkat až na příslovečný Velký čtvrtek, kdy Stephen Ivey zasekl lysce 26,30 kg. Zabral mu brzy ráno a Stephen se radoval z nového osobáku. Celá skupina za týden dohromady nachytala 22 ryb a už teď se těší na příští rok, kdy se zase vrátí.

Francie, Juvanze – Lee Walters 20,40 kg
Francie, Juvanze – Lee Walters – 20,40 kg

 

Francie, Juvanze – Sam Walters s osobákem 17,40 kg
Francie, Juvanze – Sam Walters s osobákem 17,40 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář