Světové úlovky – kapři z míst známých i neznámých

SPLNĚNÝ SEN

Alijn Danau, známý belgický kaprař, zabodoval, když se mu podařilo ulovit trofejního kapra, třicetikilového lysce z jedné belgické štěrkovny. Navážil mu přesně 31,20 kg. Měl na něj políčeno už dlouho. Sice jezdil chytat i jinam, ale tohoto kapra si moc přál, proto byl nadšený, když se mu konečně přehoupl do sítě. Zabral mu na boilie CCMoore Odyssey. Používal pruty Shimano Tribal 3,25lb 12ft TX 9 a navijáky Shimano Power Aero.

1 IMG_4333 copyBelgie – Alijn Danau – 31,20 kg

 

PRVNÍ KAPR Z CASSIENU

Marc Francis společně se svým nejlepším kamarádem Carlem Rowlandsem absolvoval druhou výpravu na ohromný Cassien. Využili služeb Davida Hyama z Cassien Carp Tours. Po loňské neúspěšné výpravě přijeli plni odhodlání smůlu prolomit. Carl před sebou měl devět dní rybaří a Marc hodlal zůstat ještě o pět dní déle. Nechtěl nic nechat náhodě.

Hodně času věnovali hledání kaprů, ale pak si řekli, že bude lepší nějaká loviště vyzkoušet. Každý den se proto stěhovali a věřili, že někde jim záběr přijde. Rybařili ve všech ramenech, ale kdoví proč se jim nejvíc zamlouvalo to severní. Sedm dní neúnavně makali a doufali. Devátého dne musel Carl odjet. Nazítří Dave s Marcem vyrazili nahoru, do severního ramene. Záběru se sice nedočkali, ale když se začínalo šeřit, zahlédli na hladině šest kaprů. Následující den byli v lovišti jako na koni. Nahodili v přesvědčení, že den D konečně nadešel. Jenže zase nic. Navečer vše sbalili a naložili do člunu. Udice nechávali ve vodě do poslední chvíle. Marc přešlapoval vedle člunu a pohledem hypnotizoval hlásiče. Pět minut před odjezdem se mu rozjel levý prut! Mark byl jedním skokem ve člunu a David s ním mířil k rybě. Když ji konečně dostal až k hladině, zapnul si čelovku, aby viděl, co má v síti. Spatřil kapra obřích rozměrů!

Teprve na břehu mu však došlo, že to určitě bude nový osobák a že ten starý překoná o pořádný kus. Váha se pořádně zhoupla a rafička ukázala 24,5 kg! Markův první kapr z Cassienu, tomu říkám trefa do černého!

Zabral mu na 20mm kouli Ciric Milk od Baitfabric. Přestože šlo o jediný úlovek, kterého se Mark na jihofrancouzském revíru dočkal, odjížděl domů náramně spokojený.

 2 cassien dave hyam e mail

Cassien – Marc Francis premiéra a hned osobák – 24,5 kg

 

ŠUPINÁČ Z AFRIKY

Zpráva od Garyho a Eve Hodenových z opačného konce světa mi udělala radost. Mají na starosti několik revírů, na kterých se v Jihoafrické republice chytají kapři. Patří k nim i přehrada Donaldson, jíž se zpráva týkala.

David Redmond strávil v Africe poměrně dlouhou dobu, celé tři týdny. Dařilo se mu. Největší bomba ale přišla dva dny před odjezdem. Podařilo se mu zaseknout tohoto krasavce vážícího 23,20 kg. Stejně jako několik dalších úlovků mu zabral na umělou kukuřici, kterou nastražil na hromádku z půl kila boilie Bannoffe od Mainline.

3 IMG_0197 copy

Jihoafrická republika – David Redmon si nechal to nejlepší na konec a vytáhl kapra 23,20 kg

 

DO PĚTICE VŠEHO DOBRÉHO

Rozhodně není žádným tajemstvím, že v maďarském revíru Euro Aqua se prohání skuteční obři. Zdejší kapři patří k těm největším na celém světě. Jenže vůbec není snadné je ulovit. Paul Crocker si musel počkat až na pátou výpravu na světoznámé kaprařské jezero, aby si mohl užít ten pocit, který člověka zaplaví, když se mu v podběráku ocitne 40kilový kapr.

Od začátku podzimu se tu na břehu ocitlo na dvacet různých kaprů přes 30 kg a někteří z nich neodbytně útočili na čtyřicítku. Podobně jako Paulův lysec 39,30 kg. Cítím v kostech, že nebude trvat dlouho a objeví se tu nějaká další pětačtyřicítka. Jak nejspíš víte, byli tu uloveni již tři kapři přes 100 liber (45 kg).

4 paul crocker

Euro Aqua – Paul Crocker – 39,30 kg

 

NOVÝ ŽENSKÝ REKORD Z CARPLANTIS

Přestože z holandského revíru Carplantis mi moc zpráv nechodilo, kapři se tam chytali a sem tam se objevil i nějaký větší. Pitra Svanová zlomila místní ženský rekord, když zdolala parádního lysce 25,40 kg. Pitra na revíru strávila týden se svým přítelem Jeroenem, který tu pracuje jako porybný na částečný úvazek. Jeroen nachytal osm kaprů kolem 20 kg a několik menších.

Premiéru si tu odbyli Rob March a Lee Merritt. Rybařili na lovišti Cabin, které se nachází nedaleko vstupu a většinou se mu každý vyhýbá jako čert kříži. Jenže to vůbec neznamená, že tu ryby neberou. Na Carpatlantisu totiž kapři mohou brát prakticky kdekoli a kdykoli. Lee s Robem to potvrdili, když se postupně popasovali s řádkou kaprů mezi 15 a 20 kg.

Najdou se tu ale i náramně opatrní kapři větších rozměrů, kteří se nechají napálit jen zřídka. Například zdejší největší kapr přes 30 kg byl naposledy na břehu loni v zimě. Spousta chlapů by se s ním ráda popasovala a zjistila, kolik za rok přibral. Patři k nim i majitel revíru, Koos Walters.

5 carplantis 56lb

Carplantis – Pitra Svanová – 25,40 kg

 

RAINBOW

Na slavném francouzském jezeře to žilo. Loviště 6 si vysloužilo pověst místa, kde ryby berou spíš koncem roku, a tak tomu bylo i tenkrát. Jon Button a Sean Kelley na Rainbow zavítali poprvé a svou návštěvu si nemohli načasovat lépe. První záběr Seanovi udělal obří lysec 35,40 kg! Jon nezůstával pozadu, ale zpočátku mu braly spíše menší ryby. Svého obra se však dočkal. Zdolal šupináče 24,30 kg. Věci se daly do pohybu a chlapům začaly brát větší kusy pravidelně. Jon nachytal tři další kapry kolem 25 kg. Jeho největší úlovek výpravy vážil 31,20 kg.

Z Německa směr Rainbow opět vyrazil Jurgen Becker. S jezerem už má zkušenosti, ale tentokrát byl na konci výpravy téměř totálně vyčerpaný. Tak hektickou akci ještě nezažil. Jurgen rybařil s kamarádem Helmutem. Nic nehodlali nechat náhodě. Na čtrnáctidenní výpravu se pečlivě chystali plné tři týdny. Když v sobotu dorazili k vodě, šly se nejdříve řádně seznámit se situací. Nechtěli to uspět a hned zbrkle nahazovat. Od neděle se pak začalo dít něco neskutečného. Jurgen napočítal 86 kaprů do 29 kg, spousta jich měla přes 20 kg. Helmuta taky od tahání kaprů pořádně bolely ruce. Není se čemu divit, že chlapi prohlásili, že takový „hard core“ ještě nezažili. V noci zavřeli oči sotva na tři hodiny a přes den je čekala tvrdá práce. Nevěděli, zdali nejprve připravovat udice, zakrmovat nebo si chystat něco k jídlu. Sotva si oddechli. Jurgen, který v současné době chytá za tým Roda Hutchinsona, výpravu popsal jako naprosto neskutečnou a nemůže se dočkat, až se na Rainbow zase vydá.

Rob Finch se přízni rainbowských kaprů také těšil. V síti mu skončilo 6 patnáctek, 5 dvacítek a 2 pětadvacítky. Největší radost mu udělal obří šupináč o váze 33,10 kg. Všichni kapři mu zabrali na spolehlivý Scopex Squid od Nashe.

V neposlední řadě musím zmínit ještě chlápka, který je na Rainbow snad pořád. Jedná se o Colina Richardse. Jeho výprava je ještě v plném proudu, ale už má na kontě kapra 35,90 kg! Určitě vám budu příště referovat, jak si vedl dál.

6 Jurgen whatsapp

Rainbow – Jurgen Becker zažil naprosto neskutečnou výpravu

 

POPRASK V POLSKU

Polské revíry získávají na kaprařské scéně stále lepší postavení. Chytá se tu spousta velkých ryb. Nad všemi však vyniká jezero Goslawice. Nachází se uprostřed země nedaleko Konina a solidní kapři se tu chytají už celkem dlouho. Na Goslawicích jsem před lety chytil svého prvního polského kapra přes 20 kg. Změnilo se tu však mnohé. Poměrně velké jezero bylo dost mělké, na spoustě míst mělo hloubku jen kolem jednoho metru. Bylo rozhodnuto, že je potřeba hladinu zvednout a u každého loviště vybudovat dřevěné molo. To představovalo pořádný kus práce. Podařilo se. Hladina jezera stoupla o metr a výsledek byl ohromující. Kapři šli okamžitě váhově nahoru a kapři přes 20 kg jsou tu teď běžnou záležitostí. Je dost dobře možné, že Goslawice v příštích letech převezmou polský rekord. Ani já si zdejší kapry nechci nechat ujít a určitě se tam opět vydám.

8 goslawice

Goslawice – 28kg lysec není zdejší jediný obr

 

7 goslawice 29.2

Goslawice – další hladový kapr, který to vytáhl na 29,20 kg

 

KRASAVEC Z DÁNSKA

Z Dánska mi moc fotek kaprů nechodí, takže mě každá taková zpráva pořádně zvedne z židle. Bohužel příliš obsáhlá nebyla. Dozvěděli jsme se jen tolik, že Michel Sorensen na jedné dánské vodě ulovil pěkného lysce na Key Cray od Nashe. Jisté však je, že kaprařů v Dánsku žije hodně a neváhají za kapry vyrazit za hranice své vlasti. U nich doma se moc velkých kaprů neobjevuje, takže jsou rádi za vše, co přijde.

9 nashbait Danish

Dánsko – Michel Sorensen s kaprem, jakých se na dánských vodách moc nenachytá

 

RAKOUSKÝ POHLED NA VĚC

O Rakousku se v souvislosti s předními kaprařskými revíry moc nemluví, ale to neznamená, že se tu občas nějaký pořádný exemplář nevyskytne. Většina zdejších velkých kaprů se nachytala na revírech ležících na jihu země u Štýrského Hradce. Řada z těchto revírů je buď v soukromých rukou nebo patří svazům a pro širokou veřejnost jsou nepřístupné. Proto o nich moc neslýcháme. Benjamin Spaniel zabodoval, když na revíru, jehož název odmítl prozradit, zdolal velikánského šupináče 26,80 kg. Monstrum mu zabralo na tygří ořechy, které nastražil nad koberec z drceného Scopex Squid od Nashe.

10 nashbait austria

Rakousko – Benjamin Spaniel – 26,80 kg

 

ŠUPINÁČ Z BARN VIEW

Ve francouzském kraji Limoges leží celá řada dobrých revírů a jedním z nich je Barn View. Týden rybaření si tam zamluvil Jonathan Bell a určitě svého rozhodnutí ani v nejmenším nelitoval. Dojel si tam pro nový osobní rekord, který mu vysloužil šupináč 25,90 kg. Jonathan chytal na nové boilie Candy Crush od Nashe. Na háčku měl pop a vnadil kilem 15mm boilie Candy Nut Crush.

11 barn view troy FB messages

Francie, Barn View – Jonathan Bell s osobákem 25,90 kg

 

NETYPICKÁ ZPRÁVA Z NĚMECKA!

Z Bavorska se nám ozval Jurgen Becker a jeho zpráva nebyla jen tak ledajaká! Jurgen v Německu provozuje revír, o kterém jsme tu už párkrát psali. Jenže klid a mír jeho revíru narušilo letadlo, které „přistálo“ na hladině. Ano, čtete správně. Nedaleko jezera se totiž nachází malé letiště, kde přistávají dvoumístná letadla. Nevíme, jestli se pilot jen nestrefil nebo mu došlo palivo, jisté však je, že skončil ve vodě. Podařilo se mu z kabiny vylézt a doplavat ke břehu, kde se ho ujala záchranka. Ke kaprům žádná nevyjela. Naštěstí však nedošlo k úniku paliva ani maziv, a tak kapři zůstali bez úhony. Letadlo vytáhl jeřáb a vše se vrátilo do starých kolejí. Příhoda však dokazuje, že ani provozování revíru není úplně bez rizika!

13 jurgen plane whatsapp

Německo – letadlo, které narušilo klid a mír revíru

 

14 IMG_4222

Úhony nedošel naštěstí ani pilot, ani kapři

 

VILLEDON SE MĚNÍ

Jezero Villedon oslavuje 15 let a přináší rybářům řadu novinek a zlepšení. V první řadě došlo ke snížení počtu lovných míst, aby měli rybáři více prostoru a možností. Původně trojmístná loviště 15 a 19 jsou nyní jen pro dva rybáře. Výhodu změna představuje i pro zdejší kapry, kteří rychle přibývají na váze a jsou vystaveni značnému tlaku rybářů. Vnadit se tu od loňského roku smí jen boiliem a peletami a již nyní je znát, že to bylo správné rozhodnutí. Správce nabízí balíčky služeb pro rybářské party se stravováním buď na místě nebo ve zdejší restauraci. Modernizace se dočkala nejen chatka na lovišti 21, ale i recepce, kde si mohou rybáři po příjezdu oddechnout nad šálkem kávy. Pokud na revír dorazíte už v pátek, budete mít noc v kempu zdarma. Při odjezdu rybáři dostávají k vyplnění dotazník týkající se jejich úlovků, aby bylo možno lépe sledovat počty a váhy kaprů. Lac de Villedon se o rybáře stará a poskytuje prvotřídní servis. Na podzim tu dva rybáři v mělké části jezera nachytali 115 ryb a zaplavili facebookovou stránku Armfield Angling.

15 IMG_6960 copy

Villedon – jeden ze zdejších krasavců

 

SLOVINSKO

O Slovinsku se mezi kapraři mluví více a více. Nové revíry se činí a dělají si dobré jméno. Avšak i u kaprařských revírů platí, že není radno pro nové zapomínat na staré. Úžasné jezero Bled, jedno z nejkrásnějších v Evropě, je toho důkazem. Jack Barrett se tam vypravil, aby zjistil, že fantastické není jen jezero, ale i jeho mokří obyvatelé. V podběráku mu skončil dech beroucí šupináč, kterému zachutnal Scopex Squid od Nashe.

12 lake bled nashbait

Slovinsko, Bled – Jack Barrett

 

Steve Briggs

Napsat komentář