Světové úlovky – za sluncem do exotiky Steve Briggs

VOLÁNÍ DIVOČINY

Revíry v Jihoafrické republice poslední dobou vydávají ze svých útrob jednoho kapra za druhým. Jedná se především o zdejší typické šupinaté lysce. Země je to obrovská, a tak není divu, že se tu objevuje i hodně nových revírů. Rozšiřování bude pokračovat, dokud budou mít jihoafričtí rybáři o kapry zájem. Většina nových jezer ještě ani nemá název, ale určitě africké rybaření po všech těch letech, kdy se točilo kolem starých dobrých revírů, okoření.

Jaco Roos se nám z jižní polokoule pochlubil zbrusu novým šupinatým lyscem. Vyzkoušel různé nástrahy, ale nejlépe mu zafungovaly popy, konkrétně Citruz od Nashe. Parádního lysce si na jednom bezejmenném jezeře vytáhl i Daniel Herholdt. Vnadil PVA punčochou a přihazoval pár koulí Key. Ryby mu braly jako o život. O Chrisovi Leonovi jsme se v naší rubrice již zmiňovali. Opět vyrazil na ryby a slavil úspěch. Zdolal senzačního 17kg kapra. Zabral mu na pop Key Cray od Nashe, který nastražil spolu s těžkou koulí stejné příchutě.

9 south africa 3

Afrika – Chris Leon – 17 kg

 

10 south africa 1

Afrika – Jaco Roos

 

 

11 south africa 2

Další klenot jihoafrických vod

 

CHIRA V AKCI

V horách na Kanárech se ale děly věci. Ryby tam braly naprosto neuvěřitelně. Sotva by se našel den, kdy se na břehu neocitl žádný kapr. Svůj podíl na tom jistě mají i zdejší zkušení rybáři Dave a Ali. Lov tu vpravdě vybrousili k dokonalosti. Vodní hladina je tuto sezonu poměrně nízko, což není nic neobvyklého, protože celý rok pršelo jen sporadicky. Ale co se týče jezera, naplní se prakticky přes noc.

Většinu kaprů ulovili rybáři, kteří přijeli jen na jeden den, ale na revíru se samozřejmě dá zůstat i déle. Radost mi udělali mladí kapři, kteří se tu přirozeně vytřeli a rozšířili tak možnosti lovu. Jsou to samozřejmě hlavně zdejší šupinami pokrytí lysci, kterými je Chira vyhlášená. Za zmínku však jistě stojí, že se poslední dobou objevuje stále více šupináčů, což se obvykle děje právě v době, kdy si velikost obsádky vezmou na starost sami kapři.

Rybářské úspěchy tu slavili Lee a Lorraine, kteří si z obou světů vzali to nejlepší a strávili svou dovolenou jak na prosluněných plážích, tak i s rybářskými pruty. Nachytali 26 krásných kaprů, největšímu navážili těsně pod 16 kg. Na revír opětovně zavítala Victoria s partnerem Danem a Reggie. Užívali si pohodlné apartmá a kompletní servis, přičemž nachytali senzačních 500 kg ryb. Představovalo to cirka 60 úlovků a hodně kaprů mělo k 15 kg. Další rybářská parta nachytala ryby do 14 kg a kvitovala chladnější počasí, které vystřídalo úmorná vedra. V neposlední řadě zmíním ještě Joa a jeho partu, kteří se na Chiru vypravili již potřetí. I jim se dařilo, což je ostatně nejlépe vidět na této fotce.

12 canaries

Kanárské ostrovy, Chira

 

MAROKO

V důsledku enormního sucha, které panovalo nejen v Maroku, ale také na většině afrického kontinentu, vodní hladina přehrady Bin El Ouidane znatelně poklesla. Výrazné změny v úrovni vody patří k životu na přehradě. Může za ně nejen počasí, ale také skutečnost, že je nádrž využívána jako zdroj energie pro vodní elektrárnu zásobující elektřinou Marrákeš. Minulé zimy panovalo slunečné počasí a vysoké teploty, pokud by však spustil déšť, hladina by rychle stoupla.

Na začátku zimy dorazili na přehradu první rybáři a hned se do toho pořádně opřeli. Během tří týdnů bylo uloveno 154 ryb. Dvanáct z nich vážilo přes 20 kg. Některé větší kusy zabraly z hloubky 18 m, ale většinu jich chlapi vytáhli z 6 až 10 m. Rybáři vodu mapovali pomocí echolotů a zjistili, že většina ryb hledá potravu v mělčí vodě a pomalu se z hloubky přesunuje blíže ke břehu.

7 morocco carp club

Makoro, Bin El Ouidane

 

OHLÉDNUTÍ ZA SVĚTOVÝM REKORDEM

Revír, o kterém se mluví po celém světě, vydal ze svých hlubin dalšího obřího, rekordy lámajícího kapra. Spousta lidí předpokládala, že něco takového už nebude možné. Vpravdě kolosální lysec o váze 49 kg srazil na kolena předchozího držitele světového rekordu, který, jak jinak, pocházel ze stejného jezera.

Zhruba před rokem a půl panovaly obavy, že revír má své zlaté časy za sebou, protože přišel o řadu velkých ryb, naštěstí se nepotvrdily. Kromě jiných vydržel i monstrózní kapr 41,80 kg, kterého v září 2016 zdolal Scott Phillips. Za rok přibral 7,20 kg a stal se čtvrtým kaprem přes 100 liber na světě. Naději na podobný postup mají i další zdejší kapři, kteří se ke kulaté váze blíží mílovými kroky. Maďarské jezero je jediný revír, kde se přes 100 liber přehouplo více kaprů. Názory na něj rozdělují veřejnost na dva tábory, ale statistika hovoří jasně. Euro Aqua přepsala kaprařské dějiny.

1 EA world record

Maďarsko, Euro Aqua – největší kapr na světě váží 49 kg

 

ZASLOUŽENÝ TRIUMF

Robin Johnson z anglického Kentu kapry chytá už pěknou řádku let. Čas od času vyrazí i do zahraničí, ale v okamžiku, kdy si rezervoval výpravu na Parco Del Brenta v Itálii, neměl nejmenší tušení, co ho čeká. Svou výpravu mi vylíčil takto:

„Dva roky čekání byly zatraceně dlouhé, ale po čertech se mi vyplatily. Při losování jsem měl štěstí. Vytáhli mě jako třetího a já dostal loviště, které jsem chtěl. Úlovek, jehož jsem během své italské výpravy dosáhl, překonal veškerá moje očekávání i naděje. Naprosto senzační zážitek jsem měl, když mi po dvojitém záběru v síti skončil šupináč 35,90 kg a lysec 31,30 kg. Stalo se to čtvrtý den výpravy. Zachytal jsem si neskutečně. Zabrala mi spousta parádních kaprů včetně jednoho skvostného šupináče 28,10 kg.

Největší šok přišel v okamžiku, kdy jsem zdolal lysce 31 kg. Kochal jsem se pohledem na kolos spočívající v mé síti, když se mi rozjel druhý prut. Už už jsem se chystal požádat kamaráda, aby kapra zdolal místo mne, ale naštěstí jsem to neudělal a chopil se prutu sám. Rybu jsem zdolával dost tvrdě, až mě kluci mírnili, protože se shodli na tom, že by to mohl být další velký úlovek. Jenže já měl v hlavě spíše lysce, kterého jsem zrovna zdolal. Když jsem šupináče konečně podebral, připadal mi ve srovnání s lyscem kratší. Jako bych nedokázal mohutnost jeho těla zpracovat. Tak nějak jsem si asi nedokázal připustit, že by mohl být ještě větší. Když jsme se ho chystali s Harrym vytáhnout, prohlásil jsem, že se síť o něco zachytla. Jenže pak jsem si uvědomil, že to je váha ryby, co nám ve zvedání brání. Když se rafička váhy zastavila na hodnotě 35,90 kg, zůstali jsme na sebe jen nevěřícně zírat. Prožil jsem jeden z nejšťastnějších dnů života. Na svou italskou výpravu nikdy nezapomenu!“

2 fullsizeoutput_351

Itálie, Parco Del Brenta – Robin Johnson se svým splněným snem

 

NĚMECKÝ ŠUPINÁČ

Německo bezesporu patří k zemím, kde se chytají velké ryby. Jedná se především o šupináče. Kdo by také mohl zapomenout na slavnou Mary, po níž před lety toužili snad všichni němečtí rybáři. Jenže Mary už se bohužel odebrala do věčných lovišť a její místo zaujaly jiné ryby. V jižní části země, konkrétně v Bavorsku, vlastní několik revírů Jürgen Becker, který se může pochlubit pravým skvostem. Již několik let tu, sice pomalu, ale jistě, roste jistý šupináč, kterému Jürgen při posledním ulovení navážil 37,5 kg! Hodně dlouhou dobu se váhově držel přes 30 kg a je neuvěřitelné, že po tak dlouhé době stále ještě roste.

Jürgen ho nalákal na panáčka z 20mm Monster Craba od Roda Hutchinsona a 15mm fluoro pop. Zdolal ho na Rodův prut Dream Maker 12 ft 3,5 lb. Na cívce měl šňůru PB 2-tone Gator 0,26 mm a udici z šokáče PB Mussel 2-tone 0,35 mm, PB Jelly Wire 25 lb a háčku č. 4 PB Super Strong Aligner.

3 The_Big_One

Německo – Jürgen Becker – 37,5 kg

 

RAF VÍ, KAM JÍT

Belgický zasloužilý kaprař Raf Van Opstal strávil jeden a půl týdne v jižní Francii. U vody narazil na pouhé tři rybáře, kteří se právě balili. A vůbec ne zvesela, ryby jim nebraly. Raf strávil několik hodin pátráním po rybách, až si všiml dvou malých v zapomenutém koutě jezera, poblíž turistických loděk a dalších otravných atrakcí. Raf sám sebe přesvědčoval, že aktivita ryb dělá z tohoto loviště místo zaslíbené, ale popravdě tomu věřil jen stěží.

Hlásič se však ozval téměř okamžitě. Všechny pochyby byly rázem zapomenuty. Souboj s rybou se protáhl. Vlasec se nakonec otočil kolem staré bóje a Raf musel do člunu. Pak už mu nic nebránilo, aby na břeh vytáhl prvního kapra výpravy. Lysce 10,40 kg. Potom šlo rybaření jako na drátkách. Bralo mu průměrně patnáct ryb denně. Mezitím dorazili další rybáři, celkem jedenáct lidí. Všichni se usadili ve středu jezera a hrnuli do vody jeden kbelík krmení za druhým. Bezvýsledně.

Čas letěl jako splašený a Raf začal mít dojem, že už nachytal všechny ryby, které se v jeho části jezera zdržovaly. Nastal čas na změnu. Rozhodl se pro slepé rameno, které je sice malé, ale přesto skýtá dostatečný prostor. Rybáři se mu obvykle vyhýbají, protože tam je hloubka jen 30 až 80 cm. Když se tam stěhoval, pronásledovaly ho překvapené pohledy ostatních rybářů. Musel uznat, že nahazovat do hloubky 40 cm opravdu nebylo nic obvyklého. Jenže stejně jako na začátku výpravy, i teď se ukázalo, že se rozhodl správně. Netrvalo dlouho a měl na kontě dalších třiadvacet ryb! Zůstal tam až do konce výpravy, kdy napočítal rovnou stovku úlovků. Devět z nich mělo přes 20 kg, největší vážil 24,90 kg. Chytal na boilie Manila od Sticky Baits a měl návazce Revenge od Ashimy.

4 pro web

Francie – Raf Van Opstal – 24,90 kg

 

5 pro web

Další Rafův jihofrancouzský krasavec

 

NEZNÁMÝ OBR Z RAINBOW

Colin Richards jezdí na Rainbow pravidelně. Jeho zimní výprava byla o poznání náročnější než ta letní. Tenkrát v srpnu mu ryby braly podstatně více. To však neznamenalo, že by tato výprava byla špatná. Podařilo se mu zdolat dva velké šupináče o váze 29,5 kg a 35,90 kg. Větší z nich byl o to zajímavější, že se jednalo o dosud nepojmenovaného kapra, což se na Rainbow jen tak nestává. Fotka sice není nejlepší, protože Colin nechtěl kapra trápit tím, že by čekal, až k němu do loviště dorazí někdo, kdo by ho mohl vyfotit. Měl z něj velkou radost a hodlal ho vypustit na svobodu co nejdříve, což mu slouží ke cti. Zdá se, že na Rainbow se vrací staré zlaté časy a zase se tu chytají kapři přes 30 a 35 kg. Colin chytal na Scopex Squid od Nashe.

Na lovišti Island si parádní výpravu užil i belgický kaprař Alijn Danau. Nachytal 64 ryb. Všechny mu zabraly na boilie CCMoore Odyssey. Co se týče výbavy, měl pruty Shimano Tribal 10 ft, nový naviják Power Aero 1400 XTB a šňůru Power Pro 0,41 mm.

5b IMG_1007 copy

Rainbow – Colin Richards – 35,90 kg

 

5a 30,9 kg-25 sept 17 copy

Rainbow – Alijn Danau – 30,90 kg

 

TOBIAS DOHNAL, CO ZMEŠKAL

Na svazovou štěrkovnu ve východním Německu se Tobias Steinbruck od jara nepodíval. Proto se snažil ze všech sil, aby si ztracený čas vynahradil. Podařilo se. Během 48 hodin mu přišly tři záběry. A nešlo o žádný potěr, všechno byly velké ryby přes 20 kg. Navíc byl každý kapr jiný. Šupináč vážil 23 kg, lysec 23,5 kg a zabral mu i řádkáč 21 kg. Bohužel ostatní tři rybáři, kteří na revír přijeli společně s ním, se úlovku nedočkali. Tobias měl sólo.

Svůj úspěch přičítal pravidelnému zakrmování, kterému se před výpravou věnoval. Každý týden naházel do vybraného loviště 5 kg boilie Key Cray od Nashe. Vyplatilo se. Návazec měl jednoduchý, ve stylu blow-back s dvojitou nástrahou a háčkem Fang Twister.

6 IMG_8115 copy

Německo – Tobias Steinbruck – 23 kg

 

KRASAVEC Z BALATONU

Není moc pravděpodobné, že by tento nádherný šupináč měl s rybáři zkušenosti. Chuť háčku nejspíše zakusil prvně v životě. Jeho domovem je rozlehlý Balaton v Maďarsku, který si jako cíl svého snažení zvolil Gustav Toth. Přestože ryb se na tomto vnitrozemském moři chytá poměrně dost, vytáhnout si nějakou větší, je jako hledat jehlu v kupce sena. Šupináč přes 20 kg je skutečný trumf. Zabral na dvojitou nástrahu z koulí Key Cray 24 mm.

8 balaton

Balaton – Gustav Toth – 20 kg

 

DOBRÉ I ŠPATNÉ ZPRÁVY Z MILLSTONE POOLU

Rybáři si na revíru Millstone Pool vedli dobře, jenže se stalo něco, čeho se hrozí každý porybný. Zdejší největší lysec byl na břehu nalezen mrtvý. Moc smutná zpráva, v uplynulých letech přinesl rybářům mnoho radosti. Na revíru tou dobou chytali jen tři rybáři. Joe Innantuono se zasloužil o největší úlovek 26,80 kg, který vytáhl na lovišti 12. Slunečné dny střídaly mraky a déšť.

V následujících týdnech se počasí ustálilo a ryby braly v hojném množství. Těch velkých se ale moc neobjevilo. Přes 22 kg neměla žádná. Začaly se ukazovat, až když nastala větší zima. Lou Perryman si urval lví podíl, když si vysloužil nové osobáky, lysce 23,20 kg a šupináče 23,60 kg. Ze třinácti úlovků měli tři kapři přes 20 kg a čtyři přes 15 kg.

Další parta nachytala 32 ryb, mezi nimiž se objevila jedna sedmadvacítka, třiadvacítka, 9 dvacítek a 10 patnáctek. Bode v lovišti 11 nachytal devět ryb. Největší vážila 26,80 kg. Nekorunovaným králem se však stal Alan King, který seděl na lovišti 4. Zdolal kapra 28,5 kg. Pak aktivita ryb poklesla. Přesto se objevily ještě dvě větší ryby, vážily 26,70 kg a 24,10 kg.

13 IMG_0326 copy

Dobré i špatné zprávy Millstone Poolu

 

PRVNÍ ŠEDESÁTKA Z MENHIRU

Poprvé v životě zavítal na Lac du Menhir Andrew Morris-Ebdon a zabodoval na celé čáře. Přijel na týden a přivezl s sebou partu rybářů. Do čtvrtka už měl Andrew na kontě 9 ryb včetně dvou jeseterů přes 20 kg a dvou 18kilových lysců. V pátek ráno mu zabrali dva lysci 16,5 kg a 17,90 kg. Pak se mu rozjel prostředí prut a Andrew hned cítil v kostech, že to bude něco většího. Když lysce vážil, nevěřil svým očím. Rafička se přehoupla přes 60 liber, 27,5 kg! Paul Hodkinson měl štěstí, že byl u toho a mohl rekord dosvědčit. Andrew právě ulovil prvního menhirského kapra přes 60 liber a zároveň posunul rekord zase o kus výš. Andrew chytal na Denham Baits Element a Kranberry Enzyme boilie.

Podíváme se ale i na ostatní loviště. Anthony Feeman lovil na 1a a zdolal šupináče 11,40 kg a 13,60 kg plus lysce 15 kg a 16,30 kg. Na lovišti 6a měl Andrew Sneddon jedenáct úlovků. Jeho největší lysec vážil 16,5 kg a šupináč 17,80 kg. Zdolal i jesetera 22,40 kg.

14 Andrew Morris-Ebdon 60lbs 8ozs copy

Francie, Lac du Menhir – Andrew Morris-Ebdon – 27,5 kg

 

SUPER AKCE NA LES SAISONS

Parádní týden rybaření si užil Simon Strutt s kámoši na Les Saisons. Kev Luckins chytal na lovišti 1 a zdolal sedm ryb. Největší šupináč vážil 20,70 kg a představoval pro Keva nový osobní rekord. Simon se usadil na trojce, kde si vysloužil pět ryb a také nový osobák – šupináče 23,40 kg. Ashley Goulding obsadil loviště 5 a 7 a nachytal čtyři ryby. I on získal nový osobní rekord, pomohl mu k němu lysec 18,80 kg. Shay Brown skončil na sedmičce a dvanáctce se 4 úlovky. Největšímu šupináči navážil 21,60 kg. Wayne Noble rybařil na lovišti 10 a zdolal sedm ryb, včetně lysce 14,70 kg, díky němuž se radoval z nového osobáku. A konečně James Glasspool, který seděl na jedenáctce, nachytal sedm ryb. I on si vylepšil osobní rekord, konkrétně na 21,5 kg.

15 simon strutt 51.8 common copy

Francie, Les Saisons – Simon Strutt – 23,40 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář