Světové úlovky – 12. padesátka

JAK JSEM PSAL HISTORII ITALSKÉ KAPRAŘINY

Vydal jsem se na dlouhou cestu z Anglie až do severovýchodního koutu Itálie, abych zkusil své štěstí na jezeře Parco Del Brenta. Výpravu jsem měl v plánu již o rok dříve, ale něco mi do toho přišlo a musel jsem ji přerušit. Proto jsem tentokrát vyrážel pln nadějí. Předně jsem potřeboval najít dobré místo a kapry. Dalším cílem bylo ulovit kapra přes 50 liber (23 kg) a stát se tak prvním člověkem na světě, který uloví padesátku z dvanácti různých zemí světa. Výprava nakonec překonala i moje nejsmělejší očekávání!

Na splnění svých snů jsem měl dva týdny. První jsem strávil ve společnosti porybného Nicholase Holzera a party rybářů z Německa. Na druhý týden za mnou přijel Frank Warwick s tuctem rybářů z Británie. Na čluny a zavážecí loďky jsme tentokrát museli zapomenout. Čekaly nás dny perné práce s prutem a kobrou. Po relativně poklidném startu, kdy jsme během prvních čtyřiadvaceti hodin ulovili dvě desítky, posléze následované patnáctkami a dvacítkami, konečně nadešel den, na který jsem čekal. V pátek mi zabral kapr, pro kterého jsem si do Itálie přijel. Lysec 55 liber (25 kg). Díky němu jsem se stal prvním rybářem, který zdolal padesátku ve dvanácti různých zemích. Jenže to byl teprve začátek. Akce se rozjela na plné obrátky. Během následujících dvou dní mi zabrala spousta dalších neskutečných kaprů. Vážili 26 kg, 25,80 kg, 27,70 kg, 28,10 kg a 23,80 kg.

Začátkem druhého týdne se lovná místa losovala znovu. Štěstěna se na mě usmála. Vrátil jsem se na loviště 1, kde se mi předchozí týden tak dařilo. Okamžitě jsem si vytáhl další čtyři kapry do 29,30 kg. Jenže pak přišel déšť a ochlazení. Pršelo čtyřiadvacet hodin v kuse a aktivita ryb ustala. Pravidelným zakrmováním jsem ale ryby zase rozhýbal. Kapři mi brali každou noc víc. Největší lysec vážil 22,80 kg a šupináč 25,90 kg.

Výpravu jsem si náramně užil. Vděčím za to především majiteli revíru, Antoniovi, který mi ji spolu s Nicolasem Holzerem a Frankem Warwickem umožnil. Sotva jsem si našel slibné místo, začal jsem do něj ládovat krmení, boilies Scopex Squid 15 mm, pelety Key Cray a konopí. Byla to dřina, ale vyplatilo se. Kaprům chutnalo, za krmením se vraceli a brali stále více Ke spokojenosti by mi bývala stačila jedna padesátka. Super bylo, že jsem jich nakonec měl šest a navrch tři šedesátky! Parco Del Brenta je skvělé jezero a já se nemůžu dočkat, až se sem za rok zase vrátím!

 01 IMG_8698 copy

Itálie, Parco Del Brenta – Steve Briggs se svou vytouženou 12. padesátkou, která celý kolotoč odstartovala

 

KRISTOF LÁMAL REKORDY VE SLOVINSKU

Kristof Cuderman ze Slovinska určitě patří mezi nejúspěšnější kapraře, kteří kdy kráčeli po zemi. Seznam jeho úlovků je mimořádný. Během nedávné výpravy na chorvatské jezero Sumbar, dosáhl dalších dvou úctyhodných milníků. Společně s Ardy Veltkampem tam podnikl několik úspěšných výprav, ale až teprve při té poslední se mu podařilo dostat na kobylku obřím kaprům, kterými se jezero proslavilo.

Ze začátku výpravy jim ryby sice braly pravidelně, ale nebyly nic moc. Postupem času a také díky změně počasí se však začaly objevovat větší. Pořádný spád výprava dostala až v úplném závěru. Nejdřív jim vzalo dech, když z vody vytáhli úžasného šupináče 32,20 kg (71 liber). Kristof si tak na svůj seznam trofejních úlovků mohl připsat sedmdesátku ze 6. země. Je na světě zatím jediný, kdo to o sobě může říct. Aby toho nebylo málo, hned následující den mu zabral ještě větší lysec, 37,10 kg (82 liber) a Kristof měl na kontě 3. osmdesátku z různých zemí.  Když někdy v červnu Kristof pomáhal svému kamarádovi Emirovi Carovi tohohle kapra dostat do sítě, vážil lysec 35 kg. Kapr se očividně činil a do zimy nabral úctyhodně na váze.

Osmdesátku Kristof vytáhl na tvrdé boilie Red Amo 20 mm od Dynamite Baits se zahnutým háčkem č. 4. Šupináče ale zlákal na novinku Hot Fish & GLM 20 mm, kterou uvázal na panáčka spoulu s 15mm popem stejné příchutě.

02 0X5A1594 copy

Slovinsko, Sumbar – Kristof Cuderman láme rekordy…

03 0X5A1779 copy

…a hned druhý den znovu!

 

TO PRAVÉ PRO ALIJNA

Alijn Danau nachytá snad vždy a všude, to o něm ostatně všichni víme. Další výjimečný úspěch si připsal, když se mu podařilo zdolat kapra známého jako Real Thing. O lysci se ví, že je mu minimálně pětačtyřicet let, což z něj dělá kapřího kmeta. Alijn doufal, že mu ho zadaří dostat do podběráku, než mizí ze scény. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejstaršího belgického kapra, se bylo čeho bát.

Alijn se s lyscem nesetkal poprvé. Zdolal ho už před nějakými devatenácti lety, kdy vážil 20,90 kg. Od té doby samozřejmě značně povyrostl a Alijn mu navážil parádních 31,90 kg. Alijn po kaprovi Real Thing šel už nějakou dobu a mezitím ve zdejších vodách nachytal spoustu jiných kaprů, než konečně zdolal toho, kterého chtěl nejvíce. Zabral mu na boilies CC Moore Odyssey. Chytal na pruty a navijáky Shimano a šňůru Power Pro 0,36 mm.

04 IMG_5226-TRT 31,9 kg-kl copy

Belgie – Alijn Danau zdolal vytouženého kapra

 

ŠVÉDSKÉ MONSTRUM

Ze severu Evropy se mi ozval Mikael Sandstrom, který se stal svědkem ve Švédsku nevídané události. Byl zde uloven monstrózní lysec vážící 32,70 kg (téměř 72 liber), což je v severské zemi něco neuvěřitelného. Úlovek potvrdil, že kapři dokáží dosáhnout váhy přes 30 kg prakticky ve všech zemích.

Název revíru Mikael bohužel neprozradil, známe však jméno šťastlivce, kterému lysec zabral, je jím Anders Lundmark. Snadné to ale Anders rozhodně neměl. Na břehu strávil spoustu nocí bez valného výsledku. Během poslední výpravy ale vše šlo jako na drátkách. Nejdříve vytáhl kapra 25,40 kg, který pro něj v té chvíli znamenal nový osobní rekord. Jenže pak přišla senzace v podobně téměř 33kilového kapra, která Anderse vystřelila na první místo ve švédském žebříčku. Anders se nechal slyšet, že po tolika letech a času, který u vody strávil, byl z parádního úspěchu nadšený a je rád, že se ve Švédsku kaprům daří.

05 IMG_0267 copy

Švédsko – Anders Lundmark s prvním kaprem přes 70 liber – 32,70 kg

 

GRAVIERS – ŽIVOT PO SCAROVI

Roland Faragher mi napsal o výpravě, kterou podnikl na Graviers, revír Luka Moffata poblíž Dijonu ve Francii. Podobně jako mnoho ostatních rybářů Rolanda zasáhla zpráva o úmrtí slavného Scara, který zemřel pouhý týden před jejich příjezdem. Byl to nejslavnější gravierský kapr a jeden z nejznámějších na světě. Jenže revír nedělají jen velcí kapři, řekl si Roland, když nahazoval, a doufal, že by mu mohl zabrat třeba kapr Inflatable. Vytáhl si ho v úterý večer a navážil mu 30,40 kg. Byl nadšením bez sebe. V průběhu výpravy nachytal celou řadu dalších kaprů o váze 23,20 kg, 23,60 kg, 24,5 kg a 28,10 kg. Rolandův kamarád Andy ulovil kapry 17,30 kg a 26,30 kg. Všichni kapři byli lysci. Úspěšnou výpravu oslavili s Lukem ve čtvrtek v noci pivem a několika lahvemi červeného.

06 968CB617-68F0-4445-B5FB-209EAE236B6D copy

Francie, Graviers – Roland Faragher s lyscem Inflatable 30,40 kg

 

COLINŮV HAT-TRICK NA RAINBOW

Colin Richards, pravidelný návštěvník Rainbow, si na oslavu svého posledního úspěchu se širokým úsměvem na tváři zapálil pěkně tlustý doutník. Rybařil na lovišti Island. Po jeho příjezdu však klesly teploty, což mu rybaření zkomplikovalo. Dokázal se však s podmínkami popasovat na výbornou a vysloužil si parádního lysce 32,70 kg (72 liber), třetí sedmdesátku v loňské sezoně. Colin se Rainbow nemůže nabažit a už se těší na další výpravu, kterou sem podnikne.

07 image_6483441 copy

Rainbow – Colin Richards s lyscem 32,70 kg z loviště Island

 

NOVÝ MAĎARSKÝ REVÍR

Maďarsko mezi kapraři budí stále více pozornosti. Jednak díky největšímu jezeru, rozlehlému Balatonu, kam jezdí stále více rybářů, a samozřejmě díky světovému rekordu přes 100 liber, který drží.

Pořád ještě se však objevují nové revíry a jedním z rybářů, kteří v tom mají prsty, je Holanďan Marc Westenberg, který organizuje výpravy na řadu předních evropských lokalit. Po dlouhém průzkumu a vyjednávání nakonec zařadil na seznam svých destinací jezero Bajánsenye, které se pravděpodobně stane v budoucnu rovněž populární. Každopádně tu žije v jeho hlubinách spousta solidních kaprů, z nichž nejeden má přes 40 kg! Hned během první výpravy, kterou zorganizoval byla pokořena hranice 30 kg. Troufám si tvrdit, že o Bajánsenye ještě hodně uslyšíme.

08 bajansenye

Maďarsko, Bajánsenye – úlovek z Marcovi první organizované výpravy

 

ABBEY LAKES VE FORMĚ

Dobré zprávy nám dorazily i z komplexu jezer Abbey Lakes, kde se během zimních měsíců rybářům daří. Nejlépe si vedli na jezeře Kingfisher. Na revír se pravidelně vrací úspěšný rybář Rob Marsh, který nachytal solidní kapry i tenkrát, největší radost mu však udělal kapr Five Scales o váze 24,40 kg, na kterého měl už nějakou dobu políčeno. Chytal samozřejmě se synem Fletcherem. Společně během hektických pěti dní ulovili 17 kaprů.

Na revír opětovně dorazil také Ian Russell, který málokdy od vody odjíždí bez úlovku. Tentokrát si vysloužil kapry 16,30 kg a 22,70 kg.

Jordan MacGarry chytal na panáčka z Candy Nut Crush a Scopex Squid od Nashe. Zdolal nádherného lysce přes 50 liber (22,70 kg), kterého vidíte na fotografii dole.

09 abbey lakes

Francie, Abbey Lakes – Jordan McGarry pokořil hranici 50 liber

 

IKTUS

Záplava úlovků z Iktu byla ohromující. Z obou jezer komplexu mi dorazila spousta fotek. Hned zkraje bylo během krátké doby uloveno pět různých kaprů přes 29 kg. Jenže to nebylo ani zdaleka všechno. Než přišla největší bomba, ocitlo se na břehu několik dvacítek. Pak se zásadní chyby dopustily dvě třicítky. Nejdříve na lovišti 5 zabral obrovský 31kilový lysec a pouhých 24 hodin po něm na lovišti 4 další lysec, tentokrát 30 kg. I na menším jeseteřím jezeře se chytali slušní kapři. Nejdříve se objevila dvě monstra vážící 31 kg a 29 kg, které následovala fantastická kapři dvojka 28 kg a 29,60 kg, z níž se radovali dva belgičtí rybáři.

10 iktus

Španělsko, Iktus – jeden z mnoha velkých úlovků

 

KRASAVEC Z AMERIKY

Když přijde na kapraření v Americe, většině z nás automaticky vyvstane na mysl dlouhý divoký šupináč z řeky Sv. Vavřince nebo jezera Ontario. Lysců je tam pomálu a jsou proto velmi cenění. Proto mi udělala fotka amerického lysce velkou radost. Název revíru bohužel ve zprávě nebyl a nejspíše pro to měl autor dobrý důvod, ale fotka sama o sobě hovoří za vše. Rybář se jmenuje Ivelin Petrov a jak vidíte, třímá parádní amerického lysce o váze 16,30 kg. Zabral mu na pop Citruz od Nashe, který nastražil nad koberec ananasového boilie od stejného výrobce.

11 american beauty

Amerika – Ivelin Petrov se vzácným americkým lyscem

 

EBRO

Mezi spolehlivé zimní lokality patří bezesporu španělské Ebro. Kromě obvyklých monstrózních sumců se objevilo i několik slušných kaprů. Ditch Ballard se přes zimu zaměřil hlavně na sumce a jeho klienti nachytali pěknou řádku slušných kusů. Ani kaprařské pruty ale nenechal zcela zahálet a podařilo se jim ulovit hodně šupináčů do 20 kg. Hodně rybářů chytá kapry na velké rybí pelety a dobrých výsledků s nimi dosahují hlavně kolem Mequinenzy, kde jich do vody sumcům rybáři naházejí tuny, ale kapři si urvou svůj díl. Ditch však dává přednost ovocnému boilie, zejména mandarince od Nashe.

O něco dál na řece své štěstí zkoušel Nick Shattock. Úspěšně. V průběhu tří týdnů jeho chlapi zdolali 2 pětadvacítky a 17 dvacítek. Parta rybářů, kteří přijeli jen na pět dní, ulovila dalších 7 dvacítek. Nick také vnadil ovocným boiliem, ale měl návnady vlastní výroby, které si sám uroloval.

12 44lb ebro

Španělsko, Ebro – pěkná dvacítka pro rybáře z party Ditche Ballarda

 

13 Nick ebro

Další parádní španělská dvacítka, tentokrát zabodoval Nick Shattock

 

LES SAISONS

Ještě před tím, než byl revír na zimu uzavřen, se na Les Saisons vrátil Martin Mullen a Graham Wear. Graham si vybral loviště 7/8, kde zdolal 7kilového sumce a téměř 14kg lysce. Martin zabodoval podstatně lépe. Chytal na lovištích 3 a 2, během týdne ulovil 9 kaprů do 23 kg.

Úplně poslední týden rybaření loňské sezony na Les Saisons strávil Paul Spratley a Steve Grigg. Paul na lovišti 7/8 nachytal 4 kapry přes 10 kg, 5 přes 15 kg a radost mu udělali dva velcí šupináči 20,90 kg a 22,20 kg. Steve se usadil v lovišti 10 a během sedmi dní zdolal 4 desítky, 4 patnáctky a šupináče 19,5 kg, 21,30 kg a 21,8 kg a dva 21kilové lysce.

14 paul spratley copy

Francie, Les Saisons – Paul Spratley

Steve Briggs

Napsat komentář