Světové úlovky – navzdory počasí

KLENOTY Z GIGANTIKY

Počasí dokáže nás rybáře občas pěkně potrápit, to určitě znáte z vlastní zkušenosti, a když se k tomu člověk rozhodne lovit na náročném revíru, jakým Gigantica nedaleko Paříže bezesporu je, zadělává si na nepříjemnosti. Adam Aldridge ale prokázal, že se jen tak něčeho nezalekne a že když na něco zaměří své síly a odhodlání, není nic nemožné.

Adam se rozhodl, že si během zimy z Gigantiky vytáhne několik zdejších gigantů. Spoléhal se při tom na své návnady, schopnosti a výdrž. Celé to začalo už před Vánocemi, kdy získal nový osobák, lysce 28,40 kg. Vsadil na atraktivitu popů Citruz od Nashe, které vystřídaly návnady stejné příchuti od Richworth, jež používal předtím. Očividně mu změna nástrah pomohla, a tak u nich zůstal. To však ještě netušil, co mu přinese jedno chladné ráno. Přišel záběr a bylo jasné, že se jedná o silnou a velkou rybu. Když kapra konečně vyrval z rodného živlu, nevěřil vlastním očím. V síti měl slavného lysce Fudgies, který hravě překonal jeho nedávno nabytý osobní rekord. Vážil úžasných 36,10 kg. Další nádherný lysec na sebe nenechal dlouho čekat. Adam o výpravě prohlásil, že podmínky byly náročné a záběrů pomálu, ale stálo to zato!

Gigantica – Adamův první osobák – 28,40 kg

 

Gigantica – fantastický lysec Fudgies – 36,10 kg

 

IKTUS V AKCI

Doufám, že vás teď nebudu mást, když se v rubrice zmíním o revíru Iktus, protože teď už existují dva. Původní se nachází dole na jihu Francie až u samotných Pyrenejí. Nový, celým názvem Iktus Ruffaud, leží mnohem severněji, nedaleko Limoges. Novému revíru rybáři poslední dobou věnují hodně pozornosti a vypadá to s ním hodně nadějně. Chystám se tam, jakmile otevřou brány, takže vám určitě budu referovat.

Zatím se však obrátíme k pyrenejskému Iktu, kde si i přes dost nepříznivé počasí rybáři dobře zachytali. Holanďan Mario strávil týden na vyhlášeném lovišti 8 alias VIP a ulovil kapry, o jakých si hodně lidí nechá jen zdát. Zdolal dva obry přes 30 kg, ten větší měl 31,30 kg! Na úlovku je zajímavá i skutečnost, že tenhle kapr se během loňského roku na břehu vůbec neukázal. Tiše v ústraní nabíral na váze a letos rozšířil řady zdejších třicítek. Teď už jich v Iktu žije osm. Mario celkem ulovil sedm ryb a byl mezi nimi i velký 25kilový lysec.

Na lovišti 11 se ulovily ryby do 24,90 kg, na pětce byli dva lysci 24,5 kg a 25,10 kg, na čtyřce největší kapr vážil 21,30 kg a o kus dál dokonce 28,10 kg. Na menším jeseteřím jezeře ryby rovněž dobře braly a objevilo se pár nádherně vybarvených koi kaprů. Menší jeseteří jezero málem získalo svou první třicítku, ale obrovský lysec bohužel na tuto magickou hranici nedosáhl.

Iktus – téměř 30kilový lysec z jeseteřího jezera

 

KANÁRSKÉ OSTROVY

Jasná obloha a teploty ke třiceti stupňům brzy na jaře mohou znít nám suchozemcům lákavě, ale na Kanárských ostrovech si už pár let lámou hlavu s nedostatkem srážek a úrovní vodní hladiny v horském jezeře Chira. Do plného stavu sice nějakých 6 metrů chybí, ale v nádrži je jí stále dost, takže bezprostřední nebezpečí nehrozí. Dave Beecham, který na ostrově Gran Canaria žije téměř dvacet let, rybáře uklidňuje tím, že plné jezero za tu dobu viděl jen párkrát. Kromě toho prý nikdy nedojde k jeho úplnému vypuštění, protože lze odtok regulovat. Dave kdysi na vlastní kůži zažil, jak se jezero naplnilo během pouhých 24 hodin v důsledku přívalových dešťů, které rozvodnily horské říčky a vytvořily bezpočet vodopádů. V mžiku nebylo po problémech s vodou ani památky.

Týdenní výpravu nedaleko hráze strávili tři chlapi, kteří chtěli chytat v hlubší vodě a nahazovali do 10 metrů. Ulovili lysce i šupináče do 15 kg. Nejzajímavější novinky ale přišly z mělké části jezera, kam Dave bere rybáře, kteří přijedou jen na den. Už pár měsíců v řadě tu kapři berou téměř vzápětí po hození návnad do vody, stejně jako tentokrát. Udice byly ve vodě, rybáři odpadli a Dave odjel pro občerstvení. Sotva stihl něco sbalit, když mu zazvonil telefon. Volal mu rybář, který právě ulovil parádního kapra kolem 20 kg. Protože nenašel žádnou váhu, kapra jen rychle vyfotil a pustil ho zpátky do vody. Z toho neměl Dave vůbec radost, protože váha visela připravená opodál. Váhu kapra odhadli mezi 19 a 21 kg, což z něj dělá první letošní dvacítku. Dave má tisíce fotek kaprů z Chiry a tento úlovek mezi nimi hledal dlouho a vytrvale, ale prostě se mu ho najít nepodařilo. Jezero si stále chrání svá tajemství.

Kanárské ostrovy, Chira – bohužel nezvážený lysec

 

POLSKO

Rybaření během zimy a na začátku jara nebývá v Polsku vzhledem k nízkým teplotám žádný med. Chytá se většinou jen na hrstce lokalit jako je třeba Rybnik, který má přítok teplé vody, díky němuž jsou tu ryby aktivní prakticky pořád. V ostatních vodách teplota vody obvykle klesne tak nízko, že ryby hibernují. Letošní zima ale rybářům přála.

Dařilo se jim například na revíru Goslawice ve středním Polsku. Nepředstavujte si ale, že by se tu ozýval jeden hlásič za druhým, to ani náhodou. Pár ryb se ale ven z vody podívalo. Thomas Hadzrynski si užil parádní souboj s lyscem 19,5 kg, kterému začal říkat Black Jack. Kromě něj ulovil ještě 2 šestnáctky, 1 patnáctku a 4 menší ryby.

Největší polský kapr, o kterém jsem se dozvěděl, zabral nejmenovanému místnímu rybáři. Byl to řádkáč, vážil 28 kg a spolkl návnadu s vysokým podílem proteinů. Toť vše, co vím.

Polsko, Goslawice – 28 kg

 

ITALŠTÍ TITÁNI

Kdybych měl jmenovat jedno jezero, o kterém se za poslední rok nejvíce mluvilo, řekl bych Parco Del Brenta na severovýchodě Itálie. Čtrnáctihektarový revír je otevřený celoročně, i když během zimy návštěvnost samozřejmě rapidně klesá. Většinou tam jezdí Italové, ale čas od času se sem vydá i nějaký cizinec, jako třeba Rob Hughes. Přestože jasná obloha rybářům většinou moc úlovků nevěstí, na Brentě tomu bylo přesně naopak. Za slunečného počasí se tu ryby braly. Začnu úlovkem rybáře jménem Gigi, který seděl na sedmnáctce a své snažení završil nádherným 23kg lyscem. Dvacítka není zrovna oblíbená, nicméně tentokrát tu zabraly dvě ryby. Vysoký lysec měl odhadem 25 kg, ale bohužel rybář neměl k dispozici váhu. Oblíbené a vyhledávané loviště 1 nezklamalo. Na své si tam přišel Riccardo, kterému zabral slušný lysec. Největším uloveným kaprem se ale stal šupináč, obr těsně nad 30 kg. Zabral Tomasovi na nově zrekonstruovaném lovišti 7.

Itálie, Parco del Brenta – Tomas a jeho parádní třicítka

 

ZIMA JAKO V NĚMECKU

Studené zimy většinu německých rybářů od lovu odradí, ale rozhodně ne všechny! Tobias Steinbruck patří k těm, kteří k nahození využijí každou příležitost, i když to znamená, že bude měřit síly s ledem. Když brzy ráno dorazil k vodě, byl celý rybník zamrzlý. Šel na to od lesa. Na háček nasadil PVA převlek, aby ochránil hrot, a udici opatřil těžkým olovem, které mělo rozbít led na hladině. Nahazoval k převislým větvím. Poprvé chytal na nové 15mm boilie Strawberry Crush od Nashe, protože byl přesvědčený, že do těchto podmínek je ideální. Po nějaké době zpozoroval pod ledem pohyb. Návnady přilákaly kapry, kteří se do nich pustili. Na břehu panoval klid. Nikde nebylo ani živáčka, všichni seděli doma za pecí. Pak se ozval hlásič a Tobias měl první záběr. Vytáhl nádherně zbarveného lysce. Vzápětí mu zabral další. Tentokrát trochu větší šupináč. Ani jeden nepatřil podle současných měřítek k velkým kaprům, ale Tobias měl z obou ohromnou radost.

Německo – pohled, který se Tobiasovi po příjezdu k vodě naskytl

 

Německo – Tobias Steinbruck a jeden ze dvou úlovků z krátké vycházky

 

ÚLOVEK DÍLEM NÁHODY

Na březích Rainbow bylo jako obvykle rušno. Každý z dorazivších rybářů dychtil po (alespoň jednom) rainbowském klenotu. Jenže ryby braly spíše sporadicky. Na některých lovištích podstatně více než na jiných. Ještě se ale snad nestalo, že by se na slavném francouzském jezeře nechytlo vůbec nic.

Loviště 14 nepatří mezi nejžádanější, ale poslední dobou tam ryby braly celkem pravidelně. Častý návštěvník Rainbow, Anton de Rijk, tam během sedmi dní nachytal šest ryb. Největší byl šupináč. Rainbow ale není jen o velkých kaprech. Dochází tu k přirozenému výtěru ryb, a tak se čas od času objeví i nějaký ten menší kapřík z nové generace. Jeden z nich zabral Kennu Corstjensovi, který Antona vystřídal na čtrnáctce. Každý velký kapr musel být někdy malý, ne?!

Deanu Woodovi berou ryby snad úplně všude. Tentokrát nachytal devět ryb a největší měla 29,10 kg. Většinou šlo o šupináče, kteří tu začínají převládat nad dříve dominujícími lysci. Po čtyřleté pauze se na Rainbow vrátil Mark Gooch, který tam začal jezdit před patnácti lety. Tentokrát měl zamluvené loviště 16, jenž sdílel s Alanem Keanem. Výprava se vydařila oběma. Markův největší kapr byl lysec 23,80 kg, Alanův zase šupináč 28,10 kg, nový osobák.

Rainbow – Mark Gooch – 23,80 kg

 

JAK SE (NE)CHYTÁ NA ŘECE LOT

Minule jsem vám líčil náročné podmínky, které jsme na řece Lot měli. To jsem však ještě netušil, co přijde potom. Mohutné přívalové deště řeku rozvodnily natolik, že úřady nařídily otevřít propusti, aby voda rychleji odtekla a nerozlévala se do krajiny. Výsledek vidíte na fotkách a je myslím naprosto jasné, že za těchto podmínek se rybařit nedá. Voda sice začala opadat, ale zvýšil se průtok. Tomu by chtěl čelit jen málokdo. Jim Lightfoot, který tu organizuje výpravy, se proto rozhodl nahodit v přístavišti, jenže po příjezdu mu bylo na první pohled jasné, že ani tudy cesta k úlovku nevede. Nezbývá než počkat, až se hladina řeky vrátí k normálu.

Francie, řeka Lot – řeka se tak rozvodnila, že bylo nutné otevřít výpustě

 

Francie, řeka Lot – lodě zůstaly smutně viset ve vzduchu

 

A JEŠTĚ JEDNOU ŘEKA – EBRO

Řeky jsou obecně považovány za náročnější revíry než jezera, mimo jiné proto, že aktuální podmínky mají na lov větší vliv. Na španělském Ebru je zpočátku sezony vždy menší výběr míst vhodných pro rybolov, proto se vyplatí spolehnout se na rady zkušených, kteří tu organizují výpravy. Paul Booth i Nick Shattock úlovky měli, ale nechytli nic vyloženě velkého. Ditch Ballard se rozhodl zůstat doma za humny a pár ryb ulovil. Na několik dní za ním přijel Steve Mcloughlin, který byl za své úsilí odměněn nádherným říčním šupináčem, který se stal jeho novým osobákem. Zabral mu na Strawberry Crush od Nashe.

Španělsko, Ebro – nový osobák Steva Mcloughlina

 

BROCARD

Jamie Bellhouse mi poslal fotku tohoto nádherného francouzského lysce, ale jinak zrovna sdílný nebyl. Zmínil jen, že chytal na nádrži Brocard. Kapři se stavbou těla i velikosti od sebe velmi liší a o těch francouzských hodně lidí prohlašuje, že jsou nemastní, neslaní. O tomhle to však určitě neplatí. Takového krasavce o váze 21,90 kg by chtěl mít v albu každý. Já tedy určitě. Jamiemu zabral na Key Cray od Nashe.

Francie – Jamie Bellhouse – 21,90 kg

 

NA ZÁVĚR…

…ještě jeden zimní úlovek. Samozřejmě, že se vám v této rubrice snažíme předvádět největší a nejlepší úlovky, nicméně občas přijde fotka kapra, který by za normálních okolností za pozornost nestál, ale tento snímek je, myslím, pěknou tečkou za letošní zimou a posledním kaprem na sněhu, kterého jsem pro vás měl. Chytil ho Míra Lecián, tester značky Nash z České republiky.

 

Česká republika – Miroslav Lecián

 

Steve Briggs

Napsat komentář