Světové úlovky – slasti a strasti rybaření

DVAATŘICÍTKA Z IKTU

Kaprařský revír na jihozápadě Francie zase jednou dokázal, že má co nabídnout. Pěkné ryby se nachytaly po celém jezeře. Nebylo jich sice moc, zato se jednalo o samé lepší kusy. Oblíbené VIP loviště 8 vydalo dva moc pěkné lysce 24,10 kg a 28 kg. Volker, rybář z Německa, se týden snažil na lovišti 11 a byl odměněn několika kusy do 20 kg. Nejvíc však zabodovalo loviště číslo 5. Ryby braly pravidelně a nachytal se slušný seznam zahrnující kapry o váze 20,5 kg, 21 kg, 22 kg, 22,40 kg (šupináč), 26 kg a 27,5 kg. Zcela na vrcholu žebříčku se však neochvějně usadil nádherný lysec 32,30 kg, který je čtvrtým kaprem přes 30 kg, který se letos na březích Iktu ocitl.

Iktus, Francie – úlovek měsíce – 32,30 kg

 

RAINBOW

Jaro teprve začínalo a ještě se objevovaly mrazíky, když měl Colin Richards příležitost přidat se k Johnu Lilleymu na lovišti Island. Hned zkraje výpravy ulovil tři kapry, největší měl 20,90 kg. Hodně zhluboka si oddechl, protože dva rybáři, kteří tu chytali týden před nimi, proseděli celou dobu u vody na prázdno. Počasí se ale umoudřilo, teploty stouply a kapři se začali ukazovat hojněji. Colin měl odjíždět v pondělí, aby vzal syna na prázdniny. Těsně před tím, než se pustil do balení, se mu zčistajasna prudce rozjel prut, který nahodil v neděli, což bylo zvláštní, protože dosavadní záběry takovou razanci neměly. Užil si parádní souboj a podebral nádherného šupináče 28,10 kg, který mu vynahradil nepohodlí způsobené nízkými teplotami.

Rainbow – doslova na poslední chvíli si Colin Richard vytáhl šupináče 28,10 kg

 

ŘÍČNÍ RYBAŘINA PO NĚMECKU

Na menší řeku poblíž svého bydliště podnikl Tobias Steinbruck několik krátkých vycházek, ale moc štěstí neudělal. Ulovil dva malé kapříky a několik cejnů. Pak se mu ale zadařilo. Zabral mu jeden z místních velikánů. Po týdnech bezvýsledné snahy si konečně vytáhl kapra, který mu ručičku váhy vystřelil až na 21 kg. Tomu říkám senzační konec zimního rybolovu. Hladina řeky se dlouhé týdny díky vydatným dešťům pohybovala mimořádně vysoko. Tobias se obával, že velký kapr by se mohl přesunout na jiný úsek řeky, ale naštěstí se tak nestalo a on se z něj mohl radovat.

Den před výpravou Tobias kapra zpozoroval s pěti dalšími rybami nedaleko břehu za potopeným stromem v hloubce zhruba jeden metr. Následující den nastaly příhodné podmínky. Obloha se zatáhla a teplota klesla jen na -3 °C … předtím bývalo i -10 °C, takže příjemné oteplení. Jako první mu v deset dopoledne zabral 9kilový šupináč. Nejspíš jeden z party. Tobias měl nervy na pochodu, ale o tři hodiny později se dočkal… dvacítka byla na háčku! Konkrétně na Fang Twisteru č. 6 od Nashe. Kapr spolkl 15mm boilie TG Active na Armourlinku 25lb a návazci Diffusion Camo Leader.

Německo – zimní úspěch Tobiase Steinbrucka

 

NAROZENINOVÁ OSLAVA NA KANÁRECH

Rybářskou výpravu na jezeře Chira na Kanárských ostrovech si dal Daniel Livesley ke čtyřicátým narozeninám. Těšil se, jak bude lenošit na břehu a popíjet pěkně vychlazené pivo. Jenže týden před odjezdem přišla od Alison Beechamové špatná zpráva. Napadl sníh, přišly přívalové deště a vál velmi silný vítr. Hrozilo, že rybolov nebude možný.

V pátek večer, hned po příjezdu Daniel s kamarádem Paulem Harveyem poprvé nahodili. Hladina byla hodně nízko, protože na hrázi probíhala údržba. Chytali nedaleko hráze a nepouštěli se do ničeho komplikovaného. Nahodili na délku čtyř, pěti prutů do hloubky šesti metrů. Zavezli dávku partiklů a samozřejmě zde velmi populárního mandarinkového boilie (mix 20 a 18 mm). Háčky velikosti 4 měli na jednoduchých návazcích. Zdejší ryby nebombardují rybáři dnes a denně, proto není třeba vymýšlet rafinované finty.

Záběr měli každý den i noc, i když ve středu vítr dosáhl rychlosti téměř 130 km/h, a teploty se sotva přehouply přes 14°C. O největší úlovek týdne se zasloužil Paul Harvey. Vytáhl moc pěkného šupinatého lysce 17,70 kg a přidal ještě další 14,5 kg, 7,70 kg, 8,20 kg, 7,30 kg (šupináč), 12,70 kg, 7,30 kg, 5 kg a ještě jednou 7,30 kg. Daniel nachytal ryby 12,70 kg, 7,30 kg (šupináč), 6,40 kg, 11,40 kg, 9,5 kg, 10,90 kg, 14,5 kg, 10,40 kg a 10kg šupináče. Pět ryb se jim vypnulo. Každý měl devět kaprů s průměrnou váhou 10 kg, což je vzhledem ke špatnému počasí slušný výsledek.

Na kanárské poměry panovalo příšerné počasí. Dave Beecham musel zrušit denní výpravy na celé dva týdny. Dave a Ali měli také odjet, ale kapři jejich plány změnili. Brali jako o život.

Kanárské ostrovy, Chira – Paul Harvey – 17,70 kg

 

Kanárské ostrovy, Chira – Daniel Livesley – 11,40 kg

 

JARO NA EBRU

Po zimě se začala voda ohřívat i v mohutném toku Ebra. Noci byly ještě poměrně chladné, ale jakmile se nad obzor vyhouplo slunce, rozlilo po krajině příjemné teplo. Rybářům tu nastávají lepší časy, což se projevuje na počtu ulovených kaprů i sumců. Ditch Ballard se po vynucené pauze vrátil zpět k vodě a hned první den ráno se mu podařilo ulovit pěkného šupináče. Na ryby za ním přijeli Mitch a Kelly, kteří chtěli ulovit nějakého pořádného sumce. Podařilo se jim to prakticky okamžitě. Hned večer v den příjezdu změřili síly s obrem vážícím 76,30 kg. Pak ale přišlo něco ještě lepšího, nádherně zbarvený zlatý (mandarínský) sumec. Jedná se o vzácný úlovek, o jakém sní snad každý sumcař. Berte ho proto jako takový bonus.

Ebro – Ditch Ballard začal pěkným šupináčem

 

Ebro – úlovek prvního večera pro Mitche a Kelly

 

DAMIENŮV OBŘÍ ŠUPINÁČ

Damien Simonelli má to štěstí, že žije v jižní Francii, díky čemuž má parádní kaprařské revíry prakticky za humny. Kapraření se věnuje již léta a na slavných revírech jako je Cassien nachytal spousty velkých ryb. Nedávno se mu podařilo zdolat tohoto šupináče přes 30 kg. Tentokrát je však tajnůstkář a lokalitu nám prozradit nechce. Damien zvolil taktiku střídmějšího zakrmování v kombinaci s vysokou atraktivitou. Návnady nadipoval v inLiquidu a inP od Imperial Baits a nástrahu pak ještě obalil těstem Carptrack Liquid-Powder. Rozhodl se správně, nachytal spoustu ryb!

Francie – Damien Simonelli zvolil správnou taktiku

 

KRASAVEC ZE SECRET GARDEN

Pete Summers se vypravil na francouzský revír Secret Garden. Doprovázeli ho kamarádi Sam a Robbie. Navzdory dost chladnému počasí je přivítali pozitivně naladění kapři. Revír byl oficiálně pro veřejnost ještě uzavřený, ale oni přijeli hlavně pomoct majiteli Jeanu Noelu Negraudovi s úpravami. Rozumí se ale samo sebou, že když už podnikli tak dlouhou cestu, měli v plánu i rybolov.

I když byla zima, doporučil Jean Petovi nahodit do mělčí vody. Udělal dobře, že jeho radu poslechl. Nejenže si dobře zarybařil, ale vytáhl si dle svých slov nejkrásnějšího kapra, jakého kdy viděl. Nádherného, bohatě šupinami posetého lysce, který mu zabral v pouhých 60 cm. Pete kapra poznal, protože loni jej ulovil jeho kamarád Mandy. Od té doby ale kapr přibral a trochu ztmavl. Ani Sam a Robbie nezůstali na břehu sedět s prázdnými sítěmi. Robbie si vylepšil osobák na 11,90 kg a Sam ulovil 18kg lysce, který za poslední tři měsíce přibral skoro 1,5 kg. Všichni chytali na Spicey Krill boilie od RBA.

Francie, Secret Garden – Pete Summers

 

KAPŘI V ULICÍCH

Vydatné jarní deště způsobily řadu potíží. Postižené však nebyly jen velké francouzské řeky. Řeka Seina se v některých úsecích vylila z břehů a sužovala záplavami hustě zastavěné oblasti. Na Rhoně a Saone povodně zase odnesli nejhůře kapři. Snažili se totiž uniknout z prudkého proudu a hledali klidnější vodu. Bohužel však často zabloudili a skončili někde, kde by vůbec být neměli, jak vidíte na fotografii. Byla pořízena na zaplavené ulici, kde normálně jezdí auta a pohybují se chodci. Doufám jen, že se všichni v pořádku vrátili do řeky, kam patří.

Francie – kapři plavali v ulicích

 

LYSEC Z HLUBOKÉ VODY

Na hluboké alpské jezero se vydal německý rybář Ernst Helmhart, aby si vytáhl tohoto pěkně vypaseného lysce. Zaměřil se na hodně hlubokou vodu. Vnadil jen zlehka banánovým boiliem Carptrack od Imperial Baits v hloubce 14 metrů. Netrvalo dlouho a pustil se do křížku s parádním lyscem.

Německo – Ernst Helmhart s kaprem z hluboké vody

 

ITALSKÝ DIVOCH

Z Itálie jsme měli v posledních měsících zpráv dost, většinou se ale jednalo o vysoce produktivní soukromé revíry na severu země, konkrétně o Parco Del Brenta. V Itálii však člověk najde i nádherné svazové vody. A právě na úlovky z těchto sladkovodních moří se těšíváme nejvíce. Nadchlo mě proto, když mi na stole přistála fotografie úžasného šupináče z Lago di Pusiano. Jedná se totiž o rozlehlý revír, o jakém se dříve dost mluvilo, ale v současnosti se do středobodu zájmu rybářů dostaly jiné lokality. Děkuji tímto Rafalu Bartkowiakovi z polského týmu Nash, že pěknou dvacítku ulovil a že nám ji poslal!

Itálie – Rafal Bartkowiak a jeho parádní úlovek ze svazové vody

 

DLOUHÝ LYSEC

Německý kaprař Philip Jakob zdolal tohoto dlouhého lysce na blíže nespecifikovaném svazovém revíru ve Francii. Prostě nám nechtěl prozradit jeho název. Situaci vyhodnotil tak, že nejlepší bude chytat v mělčí části. Ale protože kapři nebyli nijak zvlášť při chuti, nesměl to s krmením přehnat. Ke každému prutu proto přihazoval jen jednu až dvě hrsti krmení. Chytal ve dvou metrech. Na začátku sezony to tak dělá hodně lidí a osvědčilo se to i Philovi. Vytáhl si několik slušných kusů. Zabraly mu na černobílé boilie Carptrack Crawfish od Imperial Baits.

Francie – Philip Jakob s dlouhým lyscem z mělčiny

 

MAROKO – ZTRACENÝ RÁJ

Nádrž Bin El Ouidane máme zapsanou jako prosluněný kaprařský ráj. Jenže i tady se může občas počasí zbláznit a pěkně si s rybáři pohrát. Letos v zimě napadlo v nedalekém pohoří Atlas dost sněhu, který pro přehradu představuje hlavní zdroj vody. Stovky potůčků trochu srovnaly deficit, který vznikl v předchozích suchých letech. V příštích měsících by měly přijít deště, které by stav vody ještě vylepšily.

Kapři brali nárazově. Pár dní by spolkli cokoliv, nebylo možné je zastavit, a pak naráz beze stopy zmizeli. Jenže období aktivity nastávala spíše sporadicky. Nedal se vysledovat žádný pravidelný čas, počasí ani hloubka, kde by brali s větší pravděpodobností. Záběry přicházely z dvaceti i ze dvou metrů! Člověk prostě musel zkoušet všechno možné, aby měl naději na úspěch.

Navzdory ne právě ideálním podmínkám se ale pár ryb nachytalo. Arjan Verkoelen z Holandska se na ryby do Afriky vrátil a vytahal si pěknou řádku kaprů. Hans Goguillon z Belgie tu strávil týden a jeho největší šupináč vážil parádních 21,80 kg. Zabral mu i moc pěkný šupinatý lysec. Po náročném začátku výpravy se Andy Krankota a Anika Pitelová ze Švýcarska dočkali lepších časů. První týden neměli ani ťuk, ale pak kapry našli a nachytali si spoustu pěkných afrických exemplářů. Několik jich mělo přes 18 kg a největší lysec vážil 22,70 kg.

Maroko, Bin El Ouidane – Anika Pitelová s africkým krasavcem

 

RUFFAUD OTEVÍRÁ

Začátkem března se otevřely brány nového revíru Iktus Ruffaud. Než se tak stalo, mohli na revíru chytat jen přátelé a známí majitele. Otestovat jezero přijely týmy ze Španělska, Francie a Portugalska. Nemohl jsem však chybět ani já s Joan a dorazila i Bianca Venema z Holandska. Výpravu jsem nejlépe odstartoval já, když se mi podařilo ulovit 11kg lysce. Pro nás všechny to bylo překvapení a záblesk naděje, protože led na jezeře roztál sotva den před naším příjezdem.

Navzdory příšernému počasí, které si pro nás přichystalo vítr, sníh, déšť i kroupy, jsme začali dobře. Přestože se teplota vody za celý náš pobyt nedostala přes 4 °C, nachytali jsme 21 kaprů do 21 kg. Tým Caza Y Pesca na lovišti B ulovil tucet ryb do 20 kg. Equipe tým na lovišti J na břeh dostal osm ryb, Fred z Media Carpe v lovišti K měl sedm kaprů a Bianca dvě na lovišti I. Uvidíme, jak se povede rybářům, kteří tam přijedou po nás.

Francie, Iktus Ruffaud – Steve Briggs a porybný Danny Stanmore s prvním úlovkem první sezony

 

Francie, Iktus Ruffaud – holandská hvězda Bianca Venema s krasavcem 15,40 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář