Světové úlovky – křížem krážem nejen Francií

OBR Z EBRA

Španělské Ebro se v naší rubrice objevuje celkem často. Žije v něm totiž bezpočet fantastických kaprů, a přestože se většinou jedná o šupináče, najde se i pár lysců. Nedávno se na břehu ocitlo hned několik větších exemplářů. Vévodil jim jeden z největších kaprů, jaký byl na Ebru kdy uloven. Vážil senzačních 33,66 kg a co je mimořádně zajímavé, jde o jiného obřího lysce, než jaký byl na tomto místě uloven předtím. Získal tak titul největšího kapra z Ebra. Naší pozornosti by však málem unikl, nebýt Bena Courtneyho, jenž nelenil a poslal nám jeho fotku.

O senzaci se opět postarala oblast Mequinenza, což je vyhlášený úsek řeky, který se v minulosti již několikrát zasloužil o velké úlovky. Ebro zkrátka velké kapry umí, a i když je Mequinenza dost prochytaná, stále ještě se tu člověk může dočkat pěkného překvapení!

Ebro – úžasný lysec 33,70 kg

 

APRÍLOVÉ POČASÍ

Luke Greeneway si na cestu na francouzský revír Crete lakes vybral to nejhorší možné počasí. Nicméně i přesto se mu vyplatila snaha, kterou věnoval výběru revíru. Výprava, byť jen pětidenní, dopadla na výbornou. Z fotky je myslím naprosto jasné, že počasí Lukovi zrovna nepřálo. Teplota klesla až na -5 °C a nakonec vše pocukroval sníh. Luke na revír přijel ve společnosti Neila Riverse, ale rozdělili se. Neil šel na jezero 3, zatímco Luke si vybral jezero 2 a našel si pár míst na pískové lavici asi 70 m od břehu. První noc měl čtyři ryby. Nejdřív mu zabral lysec 21,80 kg, kterého následovali další dva o váze 18,60 kg a 19,5 kg. To nejlepší ale mělo teprve přijít. Po dvaceti letech čekání konečně zdolal šupináče přes dvacet kilo. Navážil mu 20,70 kg. Neilovi se dařilo držet si kapry v lovišti a nachytal pěkných 19 ryb do 29 kg.

Francie, Crete lakes – Luke Greeneway s vytouženým šupináčem 20,70 kg

 

BRÁNY SE OTEVÍRAJÍ

Zahájení rybolovu na novém revíru Iktus Ruffaud proběhlo v březnu za přítomnosti novinářů a filmových štábů. Na místo dorazila dokonce i francouzská televize. Jenže počasí nijak slavnostní náladu nemělo. Jako by si postavilo hlavu a pouhý den před slavnostním otevřením pokryl hladinu škraloup ledu. Zavládla nervozita, která opadla až v okamžiku, kdy led roztál a všichni přítomní rybáři mohli nahodit dle časového harmonogramu. První kapr zabral mě. Byl to lysec 11,40 kg a chytil jsem ho na lovišti G. Přestože do jezera bylo vypuštěno na pět set nových ryb, bylo nad slunce jasnější, že akční rybařina nás nečeká. Voda měla pouhé 4 °C, ale v zátoce s přítokem jsme naměřili až 7 °C. Právě tam většina ryb mířila a rybáři, kteří seděli kolem, na tom byli lépe než ostatní. V průběhu prvního zahajovacího týdne se nachytalo téměř třicet kaprů a největší vážil přes 20 kg. Všichni jsme se shodli, že vzhledem k podmínkám to byl úspěšný start nového revíru.

Francie, Iktus Ruffaud – jedna z prvních dvacítek nového revíru

 

Se stoupající teplotou rostla i aktivita kaprů, ale v zátoce s přítokem byla voda ještě dost dlouho teplejší než ve zbytku jezera. Když na revír dorazil Rob Hales a zhodnotil aktuální situaci, rozhodl se pro šoulačku v mělké vodě. Během dvou vycházek nachytal čtyři solidní kapry. Největší bombu ale představoval vyparáděný koi s dlouhými vějířovými ploutvemi. Šoulačku nakonec vyzkoušelo i několik dalších rybářů a ani oni neodešli s prázdnou. Lepší kapři přes 20 kg se však začali víc chytat až později. Dostal jsem zprávu z loviště J, kde se během pouhých tří dní nachytalo 16 ryb, největší měla přes dvacet. V průběhu jara se kapři rozhýbali a rozptýlili se po jezeře, takže léto by mohlo mít zajímavý průběh.

Francie, Iktus Ruffaud – Rob Hales vyparáděným koi kaprem

 

DAVE VÁLÍ

Uplynulé sezóny se anglickému rybáři Davu Treasurovi opravdu vydařily. Mimo jiné patřil mezi poslední rybáře, kterým se na Graviers podařilo ulovit Scara. Jenže Dave, kterému kamarádi neřeknou jinak než The Relic, na seznam svých úctyhodných úlovků přidal další položku. Protentokrát si to ve společnosti Luka Edwardse zamířil na La Ribiere poblíž Limoges a zdolal parádního lysce Mr Magoo, kterému navážil 31,90 kg. Nikdy dřív nebyl tenhle kapr tak blízko 32 kilům a je to Davův největší zdejší úlovek. Ačkoliv i během dvou předchozích výprav nachytal slušné kapry. Další jeho úspěch vážil přes 27 kg a to výprava ještě nebyla u konce. Vypadá to na senzační dovolenou.

Francie, La Ribiere – Dave Treasure má skvělou formu

 

ŠUPINÁČ Z CASSIENU

Od doby, kdy byl na Cassienu před pěti lety zakázán noční rybolov, jezdí na slavný francouzský revír podstatně méně lidí a nám odtud chodí jen hrstka zpráv. Začátkem sezóny, kdy je jarní počasí stále ještě nevyzpytatelné a dny krátké, tam zavítá jen pramálo nadšenců. Na jich Francie je to přece jenom kus cesty. Výhodu tak mají místní rybáři jako třeba Damien Simonelli, kteří to k vodě mají co by kamenem dohodil. Na vycházku se vydá jen za příznivých podmínek a svůj čas využije na maximum. K ulovení tohoto velkého šupináče mu stačilo pouhých pár hodin. Netrvalo dlouho a přidal k němu ještě dva další úlovky. Vnadil na vyhlášeném místě Kevin Ellis Plateau koulemi Uncle Bait od Imperial Baits, což by před několika měsíci bylo ještě zhola nemožné, protože tam nebyla voda. Hladina však naštěstí stoupla a kapři byli při chuti.

Cassien – Damien Simonelli

 

LYSEC OD BŘEHU

Poněkud skoupý na slovo byl Jiří Chorche Šulc, když nám referoval o svém úlovku z blíže neurčeného revíru ve Francii. Parádnímu lysci chybělo do magické třicítky pouhého půl kila. Zabral na nástrahu Rambo s příchutí jahody od Imperial Baits. Jiří vnadil jen zlehka pod svažujícím se břehem, ale stačilo mu to, aby dostal tenhle kolos do sítě.

Francie – Jiří Chorche Šulc s úlovkem od břehu

 

CHIRA OPĚT V KURZU

Situace na hlavním kaprařském revíru Kanárských ostrovů se stabilizovala a utichly řeči o tom, že hladina neustále klesá a hrozí úplné vysušení. K tomu by samozřejmě nemohlo nikdy dojít, ale díky několikatýdenním dešťům a bouřím je jezero zase plné až po okraj. Je neuvěřitelné, jak rychle se tu hladina zvedne, ale přesně to předpovídal zdejší porybný Dave Beecham: „Už jsem tu podobnou situaci zažil. S příchodem vydatných srážek se hladina jezera díky okolnímu skalnatému podloží, které žádnou dešťovou vodu nepojme, rychle zvedá. Během několika hodin dokáže stoupnout doslova o metry. Teď se tu zase parádně rybaří, a pokud můžeme soudit podle předchozích let, během následujících měsíců váha úlovků vzroste.“

Kanárské ostrovy, Chira – vydatné srážky přinesly i přívaly úlovků

 

VILLEDON

Zahájení sezóny na impozantním revíru Lac de Villedon proběhlo s velkou parádou. Nachytala se hromada kaprů. Úlovku se rybáři dočkali na všech lovištích a nejlepší zprávou jistě je, že váha kaprů roste. Je to už pár let, co se na Villedonu smí vnadit pouze boiliem a peletami. Opatření mělo na zdejší obyvatele pozitivní dopad. Nejenže začali rychleji růst, ale očividně se těší i lepší kondici. Svůj efekt mělo jistě i vypuštění jezera a výlov valné většiny malých sumců, díky čemuž na kapry zbude více potravy.

Na břehu se ocitlo pět kaprů přes 27 kg, kteří zabrali na různých lovištích. Za zmínku jistě stojí i několik dalších dvacítek a pětadvacítek, které následovaly. Vypadá to, že francouzský revír, který je v holandských rukou, čeká dobrá sezóna.

Francie, Villedon – kapři jsou s váhou nahoře

 

HOLANDSKÁ DVOJKA NA CHATELIERS

Wouter Vernooy a Wilmer Hoogendoorn, parťáci z Nizozemí, svůj čas na francouzském jezeře Chateliers jak se patří využili. Společnými silami nachytali patnáct ryb od 10 do 24 kg. Usadili se na lovišti 4, které se nachází v mělčí části revíru. S výsledkem výpravy byli chlapi spokojení, protože ještě krátce před jejich příjezdem pokrýval hladinu led. O největší úlovek výpravy a zároveň nový osobák se zasloužil Wilmer, který zdolal lysce 24,10 kg.

Francie, Chateliers – Wilmer Hoogendoorn – 24,10 kg

 

ŠUPINÁČ Z ITALSKÉ PŘEHRADY

Vždy mě trochu zamrzí, když mi ve schránce přistane vydařená fotka nádherného kapra, ale jinak jen pár kusých údajů. Chápu, že ne všichni chcete prozradit revír, na kterém se vám zadařilo, protože byste tím na svůj rajon strhli pozornost spousty lidí. Ale pořád nám toho můžete sdělit o úlovku dost, aniž byste své tajemství ohrozili. Však víte, jak to myslím.

Nicméně, krásný tmavý šupináč se ocitl v náručí Marca Bertaglia, když rybařil na jedné velké italské přehradě. Nechal se zlákat boiliem Crawfish black & white od Imperial Baits. Tento druh nástrahy si Marco nevybral náhodou. V přehradě žijí celé armády raků a on předpokládal, že kaprům bude nejvíce připomínat jejich přirozenou potravu. Zdá se, že uhodil hřebík na hlavičku!

Itálie – velký kapr z velké vody

 

KRASAVCI Z BRIGUEUIL

Revír ležící nedaleko Limoges ve Francii je sice otevřený celoročně, ale poslední dobou tam bylo nějak ticho po pěšině. Když se pak ale kapři konečně rozhýbali, stálo to za to. Obzvláště Chrisův nový osobák v podobě téměř šestadvacetikilového lysce. Zabral mu na lovišti 2 spolu s dalším krasavcem o váze 24,10 kg a několika dalšími kolem 15 kg. Nedokázali odolat vůni směsi tygřích ořechů a boilie Monster Red od Baitworks. Chris nahazoval cirka 60 metrů od břehu.

Na revír se vrátil Rich, který s sebou tentokrát vzal syna Paula, a zabydlel se na lovišti 11. Mladý Paul si hned druhou rybou vysloužil nový osobák, který z 14,5 kg vytáhl na 15,90 kg. Jako by mu to nestačilo, zanedlouho jej téměř zdvojnásobil, když zdolal pěkného šupináče 24,40 kg. Své snažení završil dvěma dvacítkami, z nichž ta větší vážila 21,70 kg. Rich se také činil a vysloužil si tři dvacítky. Největší vážila 22,20 kg. Společnými silami tak chytli třináct ryb, všechny na tygřáky.

Loviště 7 a 8 obsadili Michel s Tonem, kteří vnadili boiliem Mainline. Zabralo jim celkem šestnáct ryb, 10 patnáctek, 3 dvacítky a největší šupináč vážil 24,5 kg. Počasí bylo mírně řečeno nepříznivé, takže nezbývá než říct: „Dobrá práce, chlapi!“

Francie, Brigueuil – Chris – 25,90 kg

 

JAK SE CHYTÁ V NORMANDII

Pouhé tři a půl hodiny jízdy jsme to z Calais měli na revír Estate Lake v Normandii na severu Francie. Jel jsem tam s Joan poprvé. Revír zahájil sezónu pouhý týden před naším příjezdem a první zprávy nebyly nijak povzbudivé. Na břehu se objevil jen jeden kapr a jeden jeseter. Přesto jsem věřil tomu, že naše výprava špatně nedopadne. Vydal jsem se na obchůzku po břehu a zastavil se, až když jsem našel, co jsem hledal. Hejno kaprů v mělké vodě. Narazil jsem na ně u přítoku. Netrvalo dlouho a začaly mi přicházet záběry. Nebylo divu, že všechny z tohoto místa. Komu se nelení, tomu se zelení. Nakonec jsem nachytal sedmnáct ryb a čtyři se mi vypnuly. Kromě dvou všechny zabraly u přítoku. Chytal jsem na Scopex Squid od Nashe a tygří ořechy. Vnadil jsem směsí drceného boilie, konopí, červů, kukuřice a tygřích ořechů.

Revír na mě udělal dojem. Jedná se o nádhernou lokalitu a majitelka Julie je prostě hvězda! Přestože počasí nebylo zrovna ideální, ryby braly celý týden. Mimochodem, natočili jsme tu s Carlem a Alexem z Nashe video.

Francie, Estate Lake – moje první výprava

 

JEŠTĚ JEDNOU IKTUS

Ale tentokrát ten na jihu Francie, Iktus Pau. Na větším i menším jezeře komplexu se nachytaly doslova desítky kaprů mezi 20 a 26 kg. Samo sebou, že více jich bylo z hlavního jezera, kde se v průběhu jediného týdne objevilo 5 třicítek. Ryby braly na různých lovištích, ale nejvíce bodovala pětka s úlovky 25 kg, 30 kg, 31,40 kg a 31,5 kg během pouhých pěti dní. Loviště číslo 4 většina rybářů považuje za mladšího bráchu pětky, protože je menší, a ne tak oblíbené, ale i tady se na břehu pár solidních kusů ocitlo. Šestka je sice dost hluboká, ale i tady se třicítka vyskytla.

Ani opačný konec jezera, kde se nachází loviště 1 a 2, nepřišel zkrátka. Přestože se tam jezero zužuje, našli si sem kapři cestu v hojných počtech. Na dvojce zabral kapr 29,5 kg. Ačkoliv se nejvíce pozornosti obvykle věnuje největším kaprům, mně padl do oka nádherně vybarvený koi. Většina zdejších koi kaprů žije v menším, jeseteřím jezeře a ten největší vážil lehce přes 18 kg. Rozený manekýn, co říkáte?!

Francie, Iktus Pau – sice ne největší, ale určitě nejbarevnější

 

Steve Briggs

Napsat komentář