Světové úlovky – jedna třicítka za druhou

MEGA ŠUPINÁČ Z ITÁLIE

Na severovýchodě Itálie leží jezero, které rybářům dopřálo více velkých úlovků než celý zbytek země dohromady. Úžasný revír skýtající nejedno překvapení se nazývá Parco Del Brenta. Nádherný šupináč o váze 35,5 kg předčil všechny ostatní velké kapry, kteří tu byli poslední dobou uloveni. Přestože o průběhu lovu žádné bližší informace nemám, jedno vím určitě. Stejný kapr se na břehu ocitl již v srpnu 2017, kdy měl necelých 27 kg. Přestože jistou část váhového přírůstku musíme přičíst skutečnosti, že byl uloven před vytřením, určitě se mnou budete souhlasit, že přibral nevídaně. Brenta je neskutečně úživný revír, kde se velcí kapři objevují každoročně.

Jak jsem již naznačil, šupináč rozhodně nebyl jediným pozoruhodným úlovkem. Robin Johnson, který má stále ještě v živé paměti loňskou úspěšnou výpravu, se na jezero vrátil. Měl pocit, jako by začal, kde loni skončil. Velké ryby mu braly hned od začátku. Na lovišti 1 se k němu tentokrát přidal kamarád Harry Corkerry. Robin odstartoval zostra již první noc, kdy si vytáhl šupináče 26,70 kg. Harry mu sice prvenství už sebrat nemohl, ale zdatně mu sekundoval rybami 26,30 kg, 23,60 kg a 18,60 kg. Robin si také vytáhl další kapry do 22 kg. Potom aktivita ryb polevila, ale podařilo se jim zdolat několik velkých amurů do 20,5 kg. Koncem týdne se obří kapři vrátili. Zabral šupináč 23,90 kg a výpravu korunoval nádherný lysec 28,10 kg.

Na břehu je vystřídala další parta rybářů, mezi nimiž bylo i několik Angličanů. V horním rohovém lovišti 16 chytal Mark Gooch se svým kamarádem. Prvního kapra na břeh dostal Mark a šlo o 19kilového šupináče. Následoval jej lysec 20,90 kg. Pak jim přišel záběr současně a v sítích skončil šupináč 18,10 kg a lysec 29,5 kg.

Itálie – parádní šupináč s neuvěřitelným váhovým přírůstkem

 

OBŘI Z LA GOMERY

Celý rok trápily Iana McVicara, spoluvlastníka společnosti Catching Carp na Kanárských ostrovech, bolesti zad natolik, že nemohl na rybaření ani pomyslet. Když konečně polevily, začal podnikat krátké víkendové výpravy na Jurské jezero na ostrově La Gomera, kde si s potěšením zachytali i Kevin Nash, Alan Blair, Frank Warwick a Danny Fairbrass. Žijí tu solidní kusy a donedávna držel Ian rekord Kanárský ostrovů v podobě lysce 29,10 kg. Štěstěna se na něj usmála v okamžiku, kdy mu zabral nádherný kapr 21,80 kg s břichem zabarveným do růžova. Netrvalo dlouho a Ian vytáhl další parádní kus 30,40 kg a vydobyl si tak nový osobák.

Hned následující víkend se celý natěšený z minulé výpravy zase hrnul k vodě. Nevěřil vlastním očím, když v půl osmé ráno zdolal úžasného kapra, pod kterým se váha zhoupla na 33 kg. Nadšeně mi vylíčil zdejší úžasné divoké kapry, ze kterých měl skutečně velkou radost.

Kanárské ostrovy, La Gomera, Jurské jezero – Ian McVicar – 33 kg

Kanárské ostrovy, La Gomera, Jurské jezero – Ianův osobák 30,40 kg, který neměl dlouhého trvání

 

DVOJNÁSOBNÝ ÚSPĚCH NA PASCALE

Nezapomenutelnou výpravu na francouzském jezeře Pacale prožil nedávno Adam Aldridge, kterému se podařilo během jediného týdne zdolat lysce 26,80 kg a šupináče 27,20 kg. Adam byl ze svých úlovků úplně u vytržení. Není se čemu divit. Nejenže se jedná o nádherné kapry, navíc je ulovil na mimořádně obtížném revíru. Nebylo to jen tak. Během týdne musel reagovat na situaci a k úspěchu ho dovedla celá řada změn a rozhodnutí, která učinil. Než se mu konečně rozezněly hlásiče, přišel mnohokrát ke břehu jen proto, aby zjistil, že deset kilo krmení je pryč a na místě zůstaly jen netknuté nástrahy. Pomalu ale jistě však dával dohromady všechny dílky skládačky, takže se vytoužený úspěch nakonec dostavil!

Francie, Pascale – Adam Aldridge – 26,80 kg

Francie, Pascale – Adam Aldridge – 27,20 kg

 

ŘEKA LOT OPĚT V AKCI

Pokud naši rubriku čtete pravidelně, nejspíš víte, že na řece Lot v jižní Francii se na jaře kvůli silným dešťům, dravému proudu a vysoké vodní hladině nedalo rybařit. I když se postupem času podmínky zlepšily, ryby nebyly k nalezení. Nebylo po nich ani vidu, ani slechu. Jim Lightfoot, jehož firma na řece organizuje rybářské výpravy, strávil u vody řadu dní a nocí. Nicméně bezvýsledně. Zmocnily se jej obavy z toho, jak rozsáhlé škody záplavy způsobily a jak moc ryby ovlivnily.

Trudomyslnosti se zbavil až ve chvíli, kdy mu zabral první letošní kapr. Krásný divoký 11kilový šupináč. Začalo se blýskat na lepší časy. Jim má na břehu pár lovných míst, ale chytá raději z lodě. Většina záběrů mu přišla od břehu, protože ve středu řeky byl proud stále ještě poměrně silný. Často si vlasec přizvedával pomocí plastové lahve, což je technika, která se svého času tak dobře osvědčila na Rainbow, kde se rybáři potřebovali vyhnout všudypřítomným vázkám. Jim tak vlasec držel mimo nejprudší vodu. Kapři o sobě začali dávat vědět a Jim nachytal několik kousků do 16 kg. Poté, co se k němu na pár dní přidal Lee Croson, aby si vzal svůj díl, zabral Jimovi suprový 20kilový šupináč. Letošní první úctyhodný úlovek a zároveň důkaz, že řeka se vrátila do starých kolejí.

Francie, řeka Lot – Jim Lightfoot – 20 kg

 

BAVORSKÉ MONSTRUM

Kapr, který patří mezi největší v Německu, se nedávno nechal přelstít a místo chutného sousta nasál nástrahu. Šupinaté monstrum žije už hrozně dlouho v soukromém revíru, který vlastní Jurgen Becker, na jihovýchodě země, a každým rokem utěšeně přibírá na váze. Tentokrát jej ulovil německý rybář, o kterém vím jen tolik, že se jmenuje Helmut a fantastickému kaprovi navážil ohromujících 36,10 kg. Šupináč mu zabral na panáčka z BFT Potato a háček měl Super Strong od PB Products.

Německo – Helmut – 36,10 kg

 

MURPHYHO ZÁKON

Peta Murphyho možná spíš znáte jako majitele stejnojmenného jezera na jihu Francie, ale i on si čas od času rád vyrazí někam jinam a zarybaří si v neznámých vodách. Naposledy se vydal do Chorvatska na jezero Šumbar, o kterém se mezi rybáři poslední dobou dost mluví. Pete očividně nehodlal sedět u vody jen tak nazdařbůh a brzy po příjezdu si vytáhl obrovského šupináče, kterému navážil 32,70 kg! Když jsem psal tyto řádky, měl ještě pár dní před sebou, takže si nejspíš ještě nějaký další kousek vytáhne a možná i něco většího, protože je na jezeře, kde nic není nemožné. Každopádně již takto může, podle mě, považovat výpravu za úspěšnou.

Chorvatsko, Šumbar – Pete Murphy – 32,70 kg

 

MŮJ VELKÝ KAPR Z VELKÉHO REVÍRU

Po Evropě jsem najezdil tisíce kilometrů a za volantem strávil celé dny, abych mohl rybařit na nejrůznějších revírech, proto jsem si tentokrát řekl, že bych docela rád jel někam poblíž. Cílem mé poslední výpravy se tak stal Etang 5, který sice nemá tak velkou obsádku, jak je dnes běžné a rybaření je tu ošidné, zato nabízí šanci ulovit skutečné klenoty, které za trochu snahy jistě stojí. Na revíru je vybudováno pouhých osm lovišť pro dva rybáře, což pro všechny představuje dostatek prostoru. Sotva jsem spolu s Joan přijel k vodě, hned jsem si všiml pohybu ve vzdálenosti zhruba 300 m od břehu. Protože lokalizaci kaprů považuji za klíčový faktor úspěchu, na nic jsem nečekal a okamžitě zavezl do míst, kde jsem ryby viděl, panáčka ze dvou těžkých 15mm koulí Scopex Squid. První záběr se dostavil hned druhý den. V síti jsem měl pěkného, vysokého šupináče 16,10 kg.

Zabral mi ještě kapr 11,40 kg, jenže pak nastalo několik krušných dní, kdy jsem mohl jen bezmocně sledovat kapry loupající se v lovištích jiných rybářů. Seděl jsem se založenýma rukama a doufal, že se situace obrátí v můj prospěch. Což se naštěstí posléze stalo. Jednoho odpoledne se ke mně kapři vrátili v hojném počtu. Jako prvního jsem vytáhl slušného lysce 25,10 kg. Dostal jsem se do klidu, mise byla splněna. Joaniny pruty nahozené blíž ke břehu, zůstaly netknuté až do posledního večera, kdy změřila síly s parádním lyscem 18,40 kg. Týdenní rybolov jsme si oba užili.

Francie, Etang 5 – Steve Briggs – 25,10 kg

Francie, Etang 5 – Joan Briggsová – 18,40 kg

 

JAK SE CHYTÁ V RAKOUSKU

Letos v únoru se Philippe Haldermans stal členem týmu Sticky v Beneluxu. Překvapilo ho, jaké kapry chlapi na začátku roku chytají a nemohl se dočkat, až návnady sám vyzkouší. Vyzbrojil se proto pořádnou dávkou krmení Krill a odjel na týden na jeden rakouský svazový revír. Na březích seděla spousta místních rybářů, ale po rybách nebylo ani stopy. Porozhlédl se kolem a vybral si loviště, jenže měl neodbytný pocit, že něco je špatně. Nedalo mu to spát. Probudil se ve dvě v noci s tím, že musí vyrazit na obchůzku a najít, nebo alespoň někde zaslechnout, kapry. Po půl hodině chůze, kdy se od svého loviště vzdálil zhruba půl kilometru, uslyšel šplouchnutí. Mohlo to být cirka 80 m od břehu. Nic dalšího už neslyšel, a tak se vrátil zpět do bivaku.

Druhý den ráno ulovil Philippe a jeho kamarád několik menších ryb do 8 kg, jenže to nebylo ono. Chtěli něco většího. Na kus řeči se stavil známý, který jim potvrdil, že na jezeře je sice rušno, ale ryby neberou. Shodli se na tom, že se zajdou podívat do mělké zátoky, kde Philippe zaslechl šplouchnutí. Nasadili si polarizační brýle a sledovali hladinu. Nedělo se vůbec nic. Philippe si už pomalu začínal říkat, co tam vůbec dělá, když vtom nad hladinu vyskočil pěkný, zhruba 15kilový kapr. Měl s sebou kbelík s drceným boiliem Krill, které 24 hodin máčel v Pure Krill Liquid.

Kolem desáté večer nastal čas nahodit. Philippe ze zkušenosti ví, že především na delších výpravách se vyplatí s nahozením po zakrmení počkat. Člověk tak ve finále dosáhne většího počtu záběrů, než když se jen snaží zaseknout prvního kapra, který připlave. V tu chvíli to ještě nevěděl, ale začínala mu bezesná noc. Asi při dvaceti přestal kapry počítat. Většinou šlo o menší kousky do 10 kg. Ve čtyři ráno mu ale konečně zabralo něco většího. Po nervózním souboji kapra konečně podebral. Když do sítě nakoukl kamarád a dopadlo tam světlo jeho čelovky, uslyšel jen: „Pane bože!“ Šupináč byl obrovský. Philippe mu navážil 31,80 kg a vysloužil si nový osobní rekord. První výprava s Krillem a hned životní úlovek.

Rakousko – Philippe Haldermans – 31,80 kg

 

PECKY Z CHATELIERS

Slušnou formu měl revír Chateliers nacházející se nedaleko Poitiers ve Francii. Na Chateliers je úžasné, že loviště jsou tak daleko od sebe, že každý rybář má k dispozici asi dva hektary vody a ryby nejsou vystavené přílišnému tlaku. Žije tu spousta dvacítek, šupináčů i lysců. Nejlépe se chytalo na lovištích 4, 5, 10 a 11. Steve a Teddy si na Chateliers užili super týden a dobře si zachytali. Největší úlovky se stali dva 25kg lysci.

Francie, Chateliers – Teddy a Steve

 

IKTUS JEDE

Sotvakdy se stane, že bych se v rubrice nezmiňoval o francouzském Iktu. Měsíc, co měsíc se tu chytají suprové ryby. Co však ještě nevíte, je skutečnost, že komplex rybářům nenabízí jen dvě jezera, ale rovnou tři. Nedávno bylo totiž rybářům zpřístupněno, kromě hlavního a jeseteřího jezera, jezero Iktus Runs vyznačující se rychlou akcí. Že tu opravdu ryby berou jak na drátkách se přesvědčil Alan, který během týdenní výpravy z vody se čtyřmi pruty vytahal neuvěřitelných 78 kaprů. U žádného z nich sice neuvedl váhu, ale z fotek je vidět, že se jedná o slušné kusy do 15 kg.

Manuel s ženou chytali na jeseteřím jezeře. Na lovišti 17 si užili parádní výpravu. Oba nachytali pěknou hromádku ryb a Manuel získal díky velkému lysci 29,5 kg nový osobák. Kapři brali i dalším rybářům a mimo jiných se na břehu ocitli další dva lysci, kteří vážili přes 26 kg.

Skvěle se rybářům vedlo i na kaprařském jezeře, největším a nejslavnějším ze tří jezer komplexu Iktus. Na osmičce, VIP lovišti, se ulovilo několik kaprů přes 30 kg. Během měsíce se tu na břehu ocitlo deset kaprů přes 30 kg! Jako obvykle excelovalo loviště 5, v průběhu dvou týdnů tu rybáři vytáhli čtyři třicítky. Dan výpravu zahájil na trojce, kde nachytal ryby do 20 kg, ale toho nejlepšího se dočkal až po přesunu na již zmiňovanou pětku, kde zdolal 30kg lysce.

Francie, Iktus – Manuel s novým osobákem 29,5 kg

Francie, Iktus – Dan – 30 kg

 

MAROKO

Počasí na marocké přehradě Bin El Ouidane se zlepšovalo a s ním i podmínky pro rybaření. Jarní deště zvedly vodní hladinu, a navíc se okolní břehy pěkně zazelenaly a rozkvetly.

Na rozlehlých revírech, jako je tento, představuje zásadní problém najít ryby. Pokud je nenajdete, vaše šance nebudou valné. Marco Alto to moc dobře ví a podařilo se mu na ně kápnout. Během týdenní výpravy nachytal společně se svými kamarády 42 ryb. Bylo mezi nimi i několik velkých. Mark a Ashley Englandovi sice tolik úlovků neměli, dohromady zdolali osm kusů, ale oběma zabral šupináč přes 15 kg a oba si lov na africké vodě náramně užili.

Tady vždy záleží na tom, kolik ryb máte v lovišti. Thomas Rozanski a Morten Buhring jich tam očividně pár měli…během jediné noci jich zdolali šest. Tony Celiz se rozhodl pro méně tradiční taktiku. Zvolil šoulačku a nástrahy spouštěl do vody hned u břehu, nechával je jen tak ležet a čekal, až uslyší hlásič. Taktika to byla sice neobvyklá, nicméně efektivní. Tony nachytal osm šupináčů do 16,60 kg. Některé marocké úlovky mi možná unikly, ale zaujal mě 23kg šupináč Craiga Mulhollanda s prapodivným jménem Prison Island.

Maroko, Bin El Ouidane

 

NORMANDIE

Rybáři, kteří přijeli lovit na Estate Lake v Normandii, si s výběrem loviště moc lámat hlavu nemuseli. Ryby totiž braly prakticky všude. Lokalitu, na jejíž hladinu shlíží šlechtické sídlo, navštívili Shane, Clive a Dan. Vybrali si loviště 3, 4 a 6. Aktivního rybolovu si užili všichni. Za sedm dní ulovili 3 patnáctky, 2 dvacítky a jednoho kapra 25,90 kg.

Před nimi museli Paul Davies, Martin Crown a Liam Keith čelit složitějším podmínkám. Seděli na jedničce a dvojce v hlubší části jezera a na šestce, kde je voda mělká. Celý týden jim pršelo a chlapi ulovili pět ryb do 13 kg, jednu patnáctku a největší radost jim udělal kus 20,90 kg.

Francie, Estate Lake

 

ZLATÉ ČASY NA BRIGUEUILU

James Chanell měl poprvé rybařit na lovišti 12, na němž je k dispozici chatka, které se familiárně říká Joanin bivak. Nahazoval k přehradní hrázi a na nedostatek aktivity si stěžovat nemohl. Na boilie Yellow Dream od Eddieho Sterckxe mu zabraly ryby 23,30 kg, 21,80 kg, 20,40 kg, 19,10 kg, 16,80 kg a tři další od 13,5 do 16 kg. James si během výpravy dvakrát vylepšil osobní rekord a nemůže se dočkat, až se bude moci vrátit.

Matt Jeffreys na Brigueuil přijel podruhé. Seděl na jedenáctce a vnadil kombinací boilie Cell, konopí a pelet. Nahazoval do levé části loviště směrem k leknínům. Matt prožil parádní týden. Nachytal 20 ryb, z toho dvě dvacítky a dvě dvaadvacítky. I on si osobní rekord vylepšil hned dvakrát.

Francie, Brigueuil – loviště č. 12

 

Steve Briggs

Napsat komentář