Světové úlovky – náhoda není nehoda

OSOBÁK Z CASSIENU

Claudia Darga právem patří k německé kaprařské špičce a tentokrát vyrazila na čtyři dny do jihovýchodní Francie. Nejspíše už správně tušíte, že zamířila na legendární Cassien. Vzhledem k restrikcím, které tu rybolov svazují, si dala zdánlivě snadný cíl, ulovit kapra. První dva dny však veškeré vynaložené úsilí vycházelo nadarmo. Vyzkoušela různá místa ve střední části i v jižním rameni, jenže bezvýsledně. Třetího dne zajela na loviště Ellis Point, kde jí přišel první a jediný záběr. Vzápětí se strhla strašlivá bouře a nekonečný liják.

Kapr zabral na Spicy Chilly Tigernut nastražený s 14mm bílým plovoucím dumpbellem Monster Tigernut. Claudia k nástraze zakrmila jen hrstí tygřích ořechů a dvěma hrstmi 12mm boilie Monster Tigernut od Dynamite Baits. Za kaprem musela na vodu a svedla s ním tuhý souboj. Po vítězném konci se jí do sítě přehoupl obrovský dvoubarevný šupináč. Nový prut JRC Extreme 3lb a Penn Affinity 7000 obstály ve zkoušce ohněm. Kapr vážil 24,80 kg. Nejenže to byl její první kapr z Cassienu, ale také nový osobní rekord!

Cassien – Claudia Darga – 24,80 kg

 

DÁMSKÁ JÍZDA

Výprava snů! Přesně takhle popsaly Elaine a Debbie Taylorovy výpravu do Maďarska, které prostě nemohly odolat. Když na Facebooku uviděli post Jaye z Ridgemonkey nabízející volné místo na revíru Euro Aqua, Elaine okamžitě odpověděla a doufala, že je chlapi vezmou mezi sebe. Z kladné odpovědi byly nadšené a okamžitě se začaly na výpravu připravovat.

Plánování je úplně pohltilo. Sháněly všechny dostupné informace o rybaření v Maďarsku. Samotná cesta tam byla také výzva, na kterou bylo třeba se nachystat. Trvala jim dva dny a holky přespávaly v dodávce, protože nechtěly nechat své hodnotné rybářské vybavení přes noc bez dozoru. Když po více než patnácti stech kilometrech dorazily na revír, ještě netušily, co všechno mají před sebou. Čekala je parádní výprava ve společnosti chlapů z Ridgemonkey. Debbie a Elaine vůbec „nepředpokládaly,“ že by mohly nachytat takové množství kaprů. Ale záběry, ruch a shon jim dělaly radost, jako ostatně všem rybářům. S vedením rybářského deníku si příliš starostí nedělaly, protože jim záběry chodily rychle po sobě, a navíc měly hodně souběžných. Menší kusy do 15 kg pouštěly hned zpátky bez vážení. Celkem tedy nachytaly zhruba padesát ryb do 10 kg, 8 patnáctek, 5 dvacítek, 1 dvaadvacítku, 2 dvaatřicítky a 2 sumce do 18 kg. Obě třicítky zdolala Elaine a samozřejmě si tak vysloužila nový osobní rekord. Nejdříve díky lysci 32,30 kg, a pak vystoupala ještě o kousek výš na 32,5 kg! Debbie měla s druhým úlovkem tak trochu smůlu, protože jí větší kus zabral zrovna ve chvíli, kdy už zdolávala jiného kapra.

Debbie a Elaine zhodnotily výpravu jediným slovem, epická. Už teď se nemohou dočkat, až se na revír zase vrátí, aby si celé dobrodružství zopakovaly.

Maďarsko, Euro Aqua – Elaine Taylor

 

SKOT I. VELIKÝ

Scott Phillips patří mezi špičkové kapraře již nějaký ten pátek a seznam jeho úctyhodných úlovků se opět rozrostl. Stalo se tak na revíru, kde chytil svého největšího kapra, Graviers u Dijonu. Vytáhl si další třicítku. Šlo o největšího kapra z celkem 11 úlovků, které zahrnovaly 4 patnáctky, 3 dvacítky, 3 pětadvacítky a již zmíněného obra vážícího 34 kg. Scott tak má na kontě již osm kaprů přes 70 liber (31,80 kg). Mražené boilie Manilla od Sticky Baits nahazoval do různých vzdáleností. Zakrmoval po troškách, ale často. Všechny kapry vytáhl na 10stopé pruty Scopes od Nashe. Nástrahy spouštěl ze člunu zatížené 140g olovy.

Francie, Graviers – Scott Phillips – 34 kg

 

OBŘÍ ŠUPINÁČI Z BALATONU

Dvoutýdenní výpravu jsme s Joan na Balatonu strávili ve společnosti Attily Pinke. Maďarský Balaton je největší přírodní jezero Evropy s rozlohou přes 600 km2. Navzdory skutečnosti, že výsledky mapování obsádky revíru nebyly zrovna povzbudivé, žije v jezeře spousta kaprů a my jsme si byli s Joan jistí, že několik z nich vytáhneme na břeh. Nastražovali jsme ve vzdálenosti 200 až 350 m od břehu, což by se mohlo zdát jako velká dálka, ale když vezmete v úvahu, že protější břeh je vzdálený průměrně 8 km, jedná se v podstatě o chytání blízko břehu.

Zakrmovali jsme vydatně, abychom přilákali ryby do svého loviště. Používali jsme výhradně boilie, protože jsme doufali, že zaujmeme hlavně větší kusy. Měli jsme různé druhy od Nashe, ale nejvíc jsme vnadili osvědčenou příchutí Scopex Squid ve velikostech 20 a 24 mm. První bouřlivá noc nepřinesla žádný záběr. Nejdříve zabodoval Attila, který si vytáhl 12kg šupináče. Odstartoval tak akci, kdy nám braly ryby ve dne i v noci. Většinou šlo o menší kapry, jak už to na Balatonu bývá, ale rybaření jsme si náramně užívali. Až na dva dny, kdy zavládl klid, jsme se prakticky nezastavili. Nachytali jsme kolem dvou stovek kaprů. Z největšího se radoval Attila, který se zdárně popasoval s moc pěkným 18kg šupináčem. Je to jeho největší kapr z Balatonu.

Když jsem měl asi před patnácti lety možnost Balaton poprvé navštívit, hned mi bylo jasné, že jednou si tu musím zachytat. Ryby tu berou dobře, jenže rybaření ztěžují silné větry a deště, za kterých se nesmí vyjíždět na vodu. Když člověku ryby najedou do loviště, nestačí ani nahazovat. Attila má díky společnosti Catch Carp Hungary možnost využívat na Balatonu tři domy. V jednom z nich jsme mohli pobývat a tím se nám pobyt u jezera významně zpříjemnil. Tedy alespoň našim holkám, protože my jsme byli prakticky pořád na vodě. Na konci výpravy jsme byli totálně vyčerpaní, ale šťastní. Na rybaření na Balatonu jsem si musel počkat hodně dlouho a rozhodně mě nezklamal. Je krásné a nezkrocené, což ho dělá pro rybáře zajímavým. Člověk na Balaton nejede s tím, že nachytá obrovské kapry. Sice tam žijí, ale moc často se na břehu neobjevují. Většina rybářů si jede na Balaton pro nezapomenutelný zážitek z lovu na velkém jezeře. Já se tam určitě vrátím!

Balaton – Attila Pinke – 18 kg

 

PŘEKVAPENÍ

Na velkém německém revíru strávil Sven Frank jedinou noc. Nastražoval 20mm krillové boilie od Sticky Baits a zkrmoval koulemi o velikosti 20 a 16 mm. Hned první záběr mu přišel od obrovského kapra. Úžasného lysce o váze 31,20 kg!

Sven k vodě dorazil v neděli večer a chytal do pondělního rána. Nahodil na připravené místo, kde si zakrmil krillovým boiliem namočeným v dipu stejné příchutě. Ryby byly po bouřce mimořádně aktivní a po prvním mega úlovku mu zabrali ještě tři další kapři. Sven samozřejmě doufal, že se mu podaří něco chytit, ale takového úspěchu se nenadál.

Německo – Sven Frank – 31,20 kg

 

DVĚ JEZERA, DVA KRASAVCI

První půlku letošního roku strávil Tobias Steinbruck lovem kaprů na nádherné 20ha štěrkovně. Snahu vyhmátnout tu velký kus ztěžují milióny mušlí, raků a armády malých kapříků, které se prohánějí nad zdejšími štěrkovými lavicemi. Letos navíc po zimě místo jara přišlo hned letní počasí, což Tobiasovi rozhodilo plány. Musel chytat v hlubší vodě. Na zakrmování moc času neměl, proto do vody hned naházel dvě kila boilie Scopex Squid 24 mm. Většina lidí tu používá menší velikost krmení, ale Tobias se kvůli selekci větších ryb rozhodl pro čtyřiadvacítky. Netrvalo dlouho a zabral mu Heart Scale. Jeden ze zdejších trofejních kusů, po kterém Tobias prahnul. Chytil ho na montáž Skin Link od Nashe opatřený háčkem Fang Twister. V sestavě důležitou roli sehrál 1,5m návazec Diffusion Camo vedený přes lavici pokrytou mušlemi.

Podruhé měl Tobias doma hodně práce, ale pohled z okna jej donutil vyrazit k vodě. Nejel daleko, jezero má skoro za humny. Zátoky jsou tu hodně mělké a většinou se v nich zdržují menší ryby. Díky teplému větru, který Tobias ucítil po příjezdu ve tváři, si však byl jistý, že tentokrát se tu najdou i větší. Na začátku krátké vycházky naházel do vody kobrou dvě hrsti oblíbeného boilie Scopex Squid. Rozčilovaly ho jen kachny, které se mu pro návnady potápěly. Uklidnil se, až když odletěly. Ve dvě odpoledne uslyšel táhlý záběr. Single Scale rozhodně do top ten patří. Navážil mu rekordních 22,60 kg. Paráda!

Německo – Tobias Steinbruck – Heart Scale

Německo – Tobias Steinbruck – Single Scale – 22,60 kg

 

RAINBOW

Parádní týdenní výpravu na Rainbow strávili Warren Harrison a Dave Treasure. Měli štěstí, že před jejich příjezdem nepanovala vedra. Obsadili loviště 17, na kterém se minulý týden nechytlo nic, a na 18, kde předtím chlapi ulovili jen pár malých kaprů. V sobotu se však počasí změnilo, a tak se Warrenovi a Davovi blýsklo na lepší časy. Teplota spadla o 10 stupňů a rozpršelo se. Když chystali výbavu, zahlédli několik ryb u vázek. To jim dodalo sebedůvěry.

Nahodili k vázkám do hloubky cca 7 metrů, na sedmnáctce dokonce do 9,5 metrů. Za týden nachytali 9 ryb a zkrmili na 50 kilo nového jahodového boilie Nutcracker od Urban Baits. Jenže ve středu se zase oteplilo a ryby se začaly třít. Jejich konečné skóre tedy zahrnovalo kapry 17,70 kg, 18,60 kg, 27,70 kg, 28,10 kg, 28,60 kg, 29,10 kg, 29,5 kg a celé to korunoval 35kg šupináč, který zabral na sedmnáctce v hloubce 8,5 m. Oba chytali na nové háčky Claw od Nashe ve velikosti 2. Držely parádně.

Rainbow – Warren Harrison – 35 kg

Rainbow – Dave Treasure

 

Z Rainbow se vrátil Colin Richards. Rybařil na lovišti Island. Výprava dopadla na výbornou. Hlavně díky tomu, že si ji načasoval právě na doby, kdy se díky vlně veder ryby hojně přemísťovaly do mělčin. Sledoval Kevina s Jordanem, jak se činí na svém lovišti 21. Většinou nahazuje na volnou vodu, ale tentokrát pruty přemístil na kraj úžlabiny. Vyplatilo se. Výprava začala nabírat obrátky. Díky kvalitnímu krmení ve větších velikostech se mu dařilo vyzobávat velké ryby a po čtrnácti dnech měl na kontě 4 třicítky. Lysce 30,90 kg a 32,20 kg a šupináče 30,90 kg a 35,90 kg.

Nachytal několik dalších ryb do 30 kg a osm kusů kolem 25 kg. Po několika náročných výpravách se mu Island konečně odvděčil.

Rainbow – Colin Richards sbírá smetanu

 

ZMĚNA PLÁNU VYŠLA

Na přelom jara a léta si Barry Robinson naplánoval výpravu na francouzskou řeku Lot. Jenže přišly silné deště a řeka se rozvodnila. Na poslední chvíli proto změnil plány a odjel na Etang Baudy. Nádherné jezero ve vlastnictví Wally a Jana Holderových v kraji Limousin na předměstí St. Yrieix. S nečekaným příjezdem bez ohlášení nedělali vědu a srdečně ho přivítali.

Během šesti nocí nachytal 19 kaprů. Největší vážil 20,90 kg, šest mělo do 20 kg a pět do 15 kg. Barry měl nahozené tři pruty, a když bylo třeba, milí majitelé ochotně pomohli. Barry si pochvaloval celkovou atmosféru revíru i bojovné kapry, se kterými se tu setkal. Výpravu si náramně užil.

Francie, Etang Baudy – Barry Robinson

 

MILLSTONE POOL

Když na Millstone Poolu letos zahajovali sezonu, potrápily rybáře nízké teploty a déšť. Ulovili 13 většinou menších ryb, i když Peterovi Blanksovi se povedl 23kg lysec a Bob Bellamy si na čtyřce vytáhl sedmnáctku.

Lee Minton s přítelkyní Emmou a Keithem McCarthym měli více štěstí, protože se po jejich příjezdu oteplilo a nachytali 20 ryb. Lee si na své konto připsal 11 kousků, jeho největší lysec vážil 28,5 kg a největší šupináč 23,60 kg. Keithovi ryby zpočátku nebraly, ale nakonec potíže v půlce týdne vyřešil a ulovil 7 kaprů. Největší vážil 28,70 kg. Pak měl 2 třiadvacítky a zbytek tvořily menší ryby kolem 15 kg, nejmenší byla jedenáctka.

Se třemi kamarády na revír dorazil Sean Davis. I jejich parta se radovala z dvaceti úlovků, z nichž jeden měl přes 28 kg. Sean seděl na dvanáctce a zdolal 7 ryb. Největší radost mu udělali šupináči 23,40 kg a 20 kg, z lysců pak kousek o váze 20,90 kg. Steven na osmičce úspěšně vybojoval deset soubojů a vysloužil si nový osobák 28,80 kg. Zabral mu i pěkný lysec 24,10 kg.

S příchodem stálého teplejšího počasí se rybářům dařilo lépe. Kevin O´Neil na osmičce nachytal dvacet ryb do 22,70 kg. Největší kapr Lionela Coulsona na lovišti 11 zase vážil 23,60 kg. Steve Wilson si vybral dvanáctku, kde si vytáhl osm ryb. Největší lysec vážil 28,10 kg. Trevor Anthony začal na desítce, ale pak se přesunul na jedničku a dvojku. Největší z jeho sedmi kaprů vážil 28,10 kg.

Francie, Millstone Pool – Lee Minton – 28,5 kg

 

NEČEKANÁ PECKA

Dale Turner si při rybaření na Lake One na komplexu Crete Lakes užil své. Musel se popasovat s velmi teplou vodou, a to se do Francie na ryby vypravil poprvé v životě. Vnadil růžovými a žlutými popy Signature Squid od Sticky Baits a jedna ryba mu zabrala na pop-up Manila. Za sedm nocí ulovil čtyři kapry. Samé lysce o váze 16,80 kg, 19,10 kg, 25 kg a 27 kg. Dale používal návazcový materiál Boom od Kordy a háčky Curv Shank od Foxe.

Francie, Crete Lakes – Dale Turner poprvé v zahraničí

 

CHATELIERS

Daniel Eke přijel na nádherný revír Chateliers v pátek odpoledne. Čekal ho týden na lovišti 11. Počasí měl jako objednané. Většinu týdne měl vát jihozápadní až západní vítr přímo k hrázi. Rozhodl se pro místa s písčitým dnem asi 60 m od břehu, ale nahodil i o nějakých 10 m dál do měkkého bahnitého dna v původním říčním korytu. K nástrahám vysypal malý kbelík pelet a partiklů. Ryby mu začaly brát v neděli. První dva záběry přišly z říčního koryta. Pak ale oživly pruty nahozené podél hráze. Jedno místo se ukázalo jako obzvláště produktivní. Daniel si vylepšil osobní rekord v šupináčích na 26 kg i v lyscích na 25,10 kg.

Francie, Chateliers – Daniel Eke

 

CO SE DĚJE NA REVÍRECH ARMFIELD ANGLING

Secret Garden

Poslední dobou se řadí mezi nejlepší rodinné revíry ve Francii. V době, kdy byl revír uzavřený, byly ryby dobře krmeny a teď se těší skvělé kondici. Rybáři mají zase radost ze značných váhových přírůstků. Ken Higgot sem zavítal s ženou, aby si užili příjemnou dovolenou spojenou s rybařením. Pěkně si tu zachytal a své snažení korunoval šupináčem 45,60 kg. Dikensovi, kteří si tu také užili akční lov, se mimo pěkných kaprů mohli pochlubit i slavným koi kaprem Jaffa a sumcem 25,40 kg.

 

Domaine de Jarlat

Nejnovější revír, na který se vejdou jen čtyři rybáři, samozřejmě nejdříve osobně rád vyzkoušel Paul Armfield, aby na vlastní kůži zažil, jak se tam bude jeho hostům chytat. Byl spokojený. Pouhých 48 hodin mu stačilo na ulovení dvou kaprů. Větší z nich, lysec, vážil 22 kg. Oba mu zabraly od protějšího břehu na 20mm boilie Red Angel od Eddieho Sterckxe.

 

Villedon

Zraje jako víno. Produkuje čím dál lepší úlovky a já se moc těším, až se tam zase vypravím. Rybám velmi svědčí zavedené pravidlo, které povoluje zakrmování pouze boiliem nebo peletami. Šupináč Mystery to vytáhl už na 32 kg a na břehu se objevily i další ryby s výrazným váhovým přírůstkem. Co se týče počtu záběrů, lze zdejší lov považovat skutečně za akční, protože třeba na lovištích 3, 4 a 5 byl zaznamenán úlovek čítající na 130 ryb.

 

Iktus Ruffaud

O mladším bratrovi slavného jihofrancouzského revíru Iktus jste už určitě něco slyšeli. Anglické rybáře přitahuje jako magnet. Mark Tinker a Steven Clark si vyzkoušeli lov na plovoucích pontonech, ze kterých se dá nahazovat do všech směrů. Nachytali 35 ryb do 22 kg. Sám jsem si tu při natáčení videa pro Nashe lov zkusil a byl jsem nadšený z rybaření i zázemí, které poskytuje.

 

Francie, Secret Garden – Ken Higgot

 

LYSEC Z CASSIENU

Michael Sender má výhodu, jakou by mu leckdo mohl závidět, bydlí totiž nedaleko Cassienu. Během tří jednodenních vycházek díky tomu v jižním rameni zdolal tři kapry. Nevymýšlel žádnou krkolomnou taktiku. Prostě u každé udice zakrmil patnácti koulemi a na háček přivázal panáčka z 20mm těžké koule a 16mm popu. Jeho největším úlovkem byl lysec 22,40 kg.

Francie, Cassien – Michael Sender

 

PARÁDNÍ ŠUPINÁČ NA ZÁVĚR

Michele Afschirftová z Německa si naplánovala třídenní výpravu, během níž ulovila dva kapry. Větší z nich vážil 17 kg a byl to šupináč. Vnadila krillovým boiliem od Sticky Baits, které máčela v dipu Cloudy Kriller. Smíchala drcené, půlené a celé boilie a směs doplnila kukuřicí. Na háček vázala krájené boilie, žlutý pop up a celé to dipovala v Krillu.

Německo – Michele Afschirftová

 

Steve Briggs

Napsat komentář