Světové úlovky – změna se vyplácí

SLOVINSKO

Sam Toro se při výpravě do Slovinska svěřil do rukou Jamie Clossicka a jeho firmy VIP Carping Holiday. Nejdříve strávil několik dní na výletech a popíjením drinků, a pak vyrazil k jezeru Bled. Měl před sebou tři dny rybaření. Při obchůzce zaslechli nejdříve jen jednoho kapra, ale když došli k mělké zátoce, objevili hejno ryb. Jedno z nejproduktivnějších období dne už sice promeškali, ale vždy se vyplatí ryby nejdříve vypátrat. Záběr přišel Samovi krátce po poledni. Vytáhl si prvního bledského šupináče. Pěkně stavěný kapr zabral na hotovku Manilla od Sticky Baits vylepšenou tekutou potravou stejné příchuti a práškovým betainem.

Rozhodil do loviště více krmení a druhý den mu v podběráku skončili dva kapři. Šupináč a lysec. Navečer se rozhodl zakrmit ještě vydatněji. Rozpoutala se zuřivá bouře. Zhruba hodinu před setměním ze stojanu málem vyskočil stejný prut. Samovi bylo hned jasné, že tohle bude větší kus než přechozí. Jako první kapra uviděl Gasper, Jamieho parťák, jak se točil kolem dokola v průzračné vodě. Okamžitě ze sebe shodil oblečení a s podběrákem v ruce skočil do vody. Přitom pořád dokola vykřikoval: „Dvacítka, dvacítka!“ Nespletl se. Ještě, než padla tma, svíral Sam v náručí kolos o váze 22,5 kg. Díky většímu množství návnad dokázal přilákat do loviště větší kapry. Přihodil proto dalších pět kilo, aby měli co dělat, než nahodí novou nástrahu.

Ve čtyři hodiny ráno měl Sam na kontě další dva kapry. Šupináče a lysce, který vypadal na dvacet kilo. Zabrali mu čtvrt hodiny po nahození. Rychle do vody poslal další stovku koulí, ale bohužel už zbytečně. Kouzlo pominulo. Sam se rozhodl, že pokud se mu dnešní ráno vydaří jako včerejší, další krmení do vody házet nebude.

Rychlá akce napověděla, že většina z pěti kil návnad během noci zmizela, takže nakonec kaprům dosypal i zbývajících osm kil. Vypadalo to, že čím více zakrmí, tím větší ryby mu zaberou. Poslední ráno zdolal parádní 25kg kus. Sedmá výprava se mu vydařila výborně. Hned po návratu domů si zamluvil další termín, aby mohl být za několik týdnů zpět!

Slovinsko, jezero Bled – Sam Toro – 25 kg

 

Slovinsko, jezero Bled – Sam Toro – 22,5 kg

 

VELKÝ LYSEC Z NĚMECKA

Tři noci si Sven Frank vyšetřil pro lov na svazovém revíru ve svém rodném Německu. Zabrali mu dva kapři, malý a velký. Jako první se objevil zhruba desetikilový šupináč, který sice potěšil, ale nenadchl. Chuť si Sven vylepšil nádherným, téměř 31kg lyscem. Oba mu zabrali na panáčka z 16mm těžké koule Krill s 12mm popem v příchuti broskev a pepř. Raketou Sven zakrmil na velké ploše boiliem Krill různých velikostí, které s oblibou dipuje čistým Krill liquidem.

Německo – Sven Frank – 30,80 kg

 

CO SE DĚJE VE FRANCII

Terry Gorbutt si naplánoval týdenní výpravu ve Francii a rozhodl se vsadit na Etang de Bows. Načasování však nebylo zrovna ideální. V době, když na jezero dorazil, kapři moc nebrali a chytalo se těžko. První dny se pachtil nadarmo, a to ho přesvědčilo, že jediným možným řešením je změna loviště. Udělal dobře. Nejenže si našel místo, kde mu záběry přicházely, ale navíc se mu podařilo získat nový osobní rekord v podobě šupináče 27,80 kg. Zabral mu na Secret Cell od Mainline, které se vyrábí přímo na revíru. Háčky měl Ridgemonkey č. 4 a návazce značky Fox. Své vyprávění zakončil jednoduše slovy: „Štěstí mi přálo.“

Francie, Etang de Bows – Terry Gorbutt – 27,80 kg

 

Dalším rybářem, který si za cíl své výpravy vybral francouzský revír, byl Antony Marrs. Na ryby vyrazil společně s kamarádem Markem a rozhodli se pro jezero Blaireau. Počasí měli příšerné a ryby nijak zvlášť nebraly ani před jejich příjezdem, takže bylo jasné, že je čeká pořádný kus práce. Začali tím, že si dvě místa zakrmili partikly, jenže kapři nejevili vůbec žádný zájem. Zakrmili proto malým množstvím krájeného boilie Manilla a k háčku uvázali pop White Signature. Výsledek se dostavil okamžitě.

Od půlky týdne to ale začalo jít s výpravou z kopce. Někdo se jim vloupal do chatky a ukradl oblečení, jídlo a další věci. Málem odjeli domů, ale nakonec si to rozmysleli a udělali dobře. Antony si vytáhl parádního lysce přes 25 kg a nachytal i další kapry o váze 18,90 kg, 18,40 kg a 17,30 kg.

Francie, Lac de Blaireau – Antony Marrs – 25,70 kg

 

TREFA DO ČERNÉHO

Krátkou vycházku jen na jednu noc si Thomas Ringhofer vylepšil začátek víkendu. Po celotýdenní makačce byl rád, že si může užít trochu klidu na svazovém revíru v Německu. Nejdříve se zašel podívat na úsek, který se mu osvědčil již v minulosti, a i tentokrát tam kapry uviděl. Nechtěl však mít všechny pruty nahozené ve stejném místě, šel se poohlédnout po něčem jiném. Od kamaráda věděl, že když se před několika lety opravovala hráz, vybagrovali podél břehu spoustu materiálu a vznikl tam žlab. Po chvíli pátrání se mu podařilo objevit pěkné místo na jeho okraji. Vítr foukal přímo proti, a tak vše vypadalo nadmíru slibně.

Thomas nastražil doma vyrobené krillové boilie a zakrmil k němu několika dalšími hrstmi. Do hodiny mu přišel pomalý záběr. Na háčku měl pěkného lysce 21,60 kg. Jednalo se sice o jediný záběr během 24hodinové výpravy, ale Thomas byl spokojený. Více nepotřeboval.

Německo – Thomas Ringhofer vytáhl lysce 21,60 kg z nového loviště

 

ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA

Belgičan Iban Maes si vytipoval nový revír, na kterém hodlal strávit tři noci. Na rybách byl teprve podruhé, protože krátce před jeho výpravou skončila doba hájení. Dařilo se mu výborně. Přišlo mu třináct záběrů, tři kapři vážili přes 18 kg a objevilo se i několik šupinatých patnáctek. Vytáhl kapra, kterému se říká Bodybuilder a kterého na břeh nikdo nedostal po dlouhé tři roky. Největším Ibanovým úlovkem však byl lysec Bazil s 18,80 kilogramy. Všechny ryby mu zabraly na Krill od Sticky Baits. Nastražoval popy a zakrmoval dipovanými koulemi 16 a 20 mm. Vybral si místo kousek od stulíků, kde kroužilo nejvíce kaprů.

Belgie – Iban Maes s lyscem Bazilem – 18,80 kg

 

NOVÝ REVÍR

Uplynuly již čtyři roky od doby, co Lee Gray a jeho partnerka Shelley koupili revír Brothers Lake ve Francii. Vysadili hodně šupinatých lysců a řádkáčů. Na jezeře se dost nadřeli, ale jejich kaprům se daří moc dobře.

Vzali na ryby pár přátel a strávili u vody týden. Nachytali společně patnáct ryb a objevilo se mezi nimi i pár řádkáčů. Největším úlovkem jejich výpravy byl kapr 28,30 kg, který vážil pouhých 11 kg, když ho vysazovali. Lee věděl, že kapři v jezeře prospívají, ale že budou schopni takových váhových přírůstků, to ho ani ve snu nenapadlo. Nastražovali boilie nebo pelety, ke kterým přidávali křiklavě žlutou kukuřici.

Pokud byste měli zájem, letos zbývá ještě pár míst, ale už se spíše berou rezervace na příští rok.

Francie, Brothers Lake – kaprům se v novém revíru daří náramně

 

KRASAVEC Z NORMANDIE

Estate Lake leží na severu Francie v Normandii a poslední dobou se tam objevilo pár pozoruhodných kaprů. Velké kusy se tu sice nechytají často, ale stojí za to. Co se týče aktivity ryb obecně, berou tu prakticky po celý rok, ale jak jsem již naznačil, jedná se spíše o menší kusy. Obří úlovek je vždy důvod k oslavě! Tentokrát se o něj zasloužil Andy Saddington s nádherným šupináčem 24,70 kg.

Francie, Estate Lake – Andy Saddington – 24,70 kg

 

RYCHLÁ AKCE

Pouhou jednu noc strávil Wesley Mast na jednom belgickém svazovém revíru, kde se mu podařilo ulovit dvě ryby. Vnadil celým i půleným 16mm boiliem Manilla a chytal na pop Krill stejné velikosti. Předám slovo Wesleymu, aby vám svůj příběh vylíčil sám: „Den před plánovanou noční výpravou jsem se šel na jezero podívat. Při obchůzce jsem uviděl vyskočit nad hladinu větší kus, a tak jsem tam hned naházel tři kila návnad. Věděl jsem, že dno je v těch místech trochu zarostlé, ale chytat se tam dalo. Po příjezdu jsem do loviště přihodil další kilo a půl krmení. Pak jsem teprve šel chystat svoje pruty Scope. První záběr se ozval po 45 minutách. Popasoval jsem se s tímto tmavým lyscem 19,40 kg, jako druhý mi nástrahu spolkl kapr o váze 14,10 kg.

Belgie – Wesley Mast – 19,40 kg

 

KDYŽ SE NEVYPLATÍ ŠETŘIT

Na francouzský revír Etang 5 se vypravil Richard Espin. Měl před sebou týden rybaření, ale začal nevalně. Většina rybářů zakrmovala jen pomálu, což se v uplynulých týdnech projevilo na výsledcích. Richard se rozhodl jít proti davu a začal s rovnými deseti kilogramy návnad. Loviště si zakrmil 16mm koulemi v příchuti Krill a nastražil jen tři popy. Každý den pak přikrmoval 3 kg plus 1 kg po každém úlovku. Taktika okamžitě zabodovala. Ryby se nechaly zlákat potravou, kterou jim Richard nabídl. V průběhu sedmi dní nachytal 39 ryb a vysloužil si dva osobáky. Největší šupináč vážil 19,10 kg a lysec 22,40 kg.

Francie, Etang 5 – Richard Espin s novým osobákem 19,10 kg

 

RAKOUSKÝ BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK

Hodně z vás si už jistě všimlo, že v Rakousku se dá skvěle rybařit na pěkných revírech a nachytat tam stejně pěkné kapry. Pokud bych měl vypíchnout jeden region, který převyšuje ostatní, byla by to oblast kolem Štýrského Hradce. Zdejší klima kaprům mimořádně svědčí. Karl Weber má výhodu, že žije přímo v Hradci, takže se může na ryby vydat prakticky kdykoliv. Naplánoval si dvaceti hodinovou výpravu na místním revíru Estate Lake. Jenže kvůli letním vedrům nikde kapři moc nebrali. Potom se ale na Karla usmálo štěstí. Dva dny pršelo a bouřilo, což kapry rozhýbalo. Neváhal, chopil se příležitosti a zabodoval. Přišel mi sice jen jediný záběr, ale noční úlovek v podobně kapra Yellow Submarine mu udělal velkou radost. Po vytření vážil 22,60 kg, přičemž jeho běžná váha dosahuje 25 kg. Je vidět, jak malou chuť k jídlu kapři měli. Karlovi spolkl 24mm boilie Krill.

Rakousko, Estate Lake – Karl Weber s Yellow Submarine – 22,60 kg

 

MILLSTONE POOL

Na tento anglofrancouzský revír zamířil Mark Lippingwell společně se svým bratrem Davem a kamarády Simonem a Stuem. Dařilo se jim celkem slušně, nachytali 19 ryb, ale protože stále ještě doznívalo období tření, brali jim spíš menší mlíčáci. Přesto se jim podařilo vytáhnout 2 třiadvacítky a 5 dvacítek. Nejlépe si vedl Mark, který na lovišti 12 zdolal kapry 23,30 kg, 21,60 kg, 20,20 kg a 12,90 kg.

Po odjezdu této partičky zavládl na jezeře nepříjemný klid. Přerušily jej až silné deště, které trvaly od pondělí do čtvrtka a daly věci do pohybu. Rázem se na souši ocitla třicítka, třiadvacítka a 5 dvacítek. Nejvýš radostí skákal Jack Harvey na lovišti 12, který nachytal deset ryb a v síti mu skončil i největší úlovek týdne s váhou 29,70 kg. John James a Brian Davis se nenechali zahanbit a společnými silami nachytali 22 kaprů. John si jich připsal 12 a největší vážil 23 kg. Brian zdolal deset kusů, přičemž jeho dva největší měli 23,60 kg a 24,5 kg.

Koncem měsíce dorazila na revír parta Dana Connorse, která se zasloužila o 37 úlovků. Osm mělo přes 18 kg a osmnáct kolem 15 kg. Vedví týden rozsekla ukrutná bouře, která na pár dní kapry totálně rozhodila, ale angličtí rybáři se dokázali se situací zdatně vypořádat. Dan rybařil na lovišti 8, ale na pár nocí si odskočil i na sedmičku. Připsal si k dobru 14 úlovků, přičemž největší vážil 20,90 kg. Ryby braly na Cell a Link od Mainline.

Francie, Millstone Pool – Jack Harvey – 29,70 kg

 

VÍKENDOVÁ NADÍLKA

Daniel a Anita Schweinzerovi se nemohli dočkat nadcházejícího víkendu, kdy se měli opětovně vypravit na 4,5 hektarovou štěrkovnu. Když konečně přišel pátek, naskládali věci do auta a vyrazili. Oba dva chytali na dva pruty v různých vzdálenostech od 70 do 140 metrů od břehu. Vnadili směsí partiklů smíchanou z konopí, tygřích ořechů, kukuřice a semínek javoru, doplněnou 20mm boiliem Manilla. Během víkendu jim přišli tři záběry. Anita si vytáhla dva větší kapry, lysce 21,60 kg a šupináče 22,60 kg. Daniel se musel spokojit s nejmenším kusem, 16kg lyscem, ale vynahradil si to čtyřmi amury, kteří mu zabrali, přestože měl políčeno na kapry.

Rakousko – Anita Schweinzerová – 22,60 kg

 

NOVÝ REKORD

Když je na revíru překonán dosavadní rekordní úlovek, je to pro porybného vždy důvod k radosti. Každé jezero musí na nějaké hodnotě začít, a pak sledovat, jak se budou věci vyvíjet. Na Lac Rose ve francouzském regionu Champagne měli hodně dobrý důvod k oslavě, jelikož jim na břehu poprvé skončil kapr s váhou přes 27 kg. Děkovat za něj mohou Andy Brownovi, který ho zdolal brzy ráno poté, co celý den a noc lilo. Vydatně zakrmil boiliem a nastražil dvojitou nástrahu. Váha se pod kaprem zhoupla na 27,30 kg. Letošní sezona se na Lac Rose daří, váhy úlovků stále rostou.

Francie, Lac Rose – první sedmadvacítka

 

HURÁ DO POLSKA

Zase jednou jsme s Joan vyrazili napříč Evropou a tentokrát jsme se vydali hledat kapry do Polska. Konkrétně na revír Gosławice nedaleko města Konin ve střední části země. Právě toto jezero bylo cílem naší úplně první výpravy do Polska, kterou jsme podnikli před nějakými pěti šesti lety. Zajímalo nás, jestli se tu něco změnilo. Překvapilo nás, že poměrně dost. Hned na první pohled jsme si všimli, že stoupla hladina. A tři čtvrtě metru na tak mělkém jezeře udělá opravdu hodně! Ryby se teď pohybují po celém jezeře mnohem volněji a rozhodně povyrostly. Tři mají přes 30 kg!

Výprava nám odstartovala pěkně zostra. Ještě, než jsem stihl zapnout hlásiče, zabral mi devítikilový lysec. Hned první noc, kdy nám zabralo pět ryb, byla předzvěstí toho, jak se bude výprava vyvíjet. Další příjemnou změnou jsou dřevěné chatky, ve kterých se bezesné noci s blikajícím příposlechem tráví pohodlněji než v bivaku.

Jako obvykle jsme chytali na boilie Scopex Squid od Nashe, které jsme doplnili peletami stejné příchuti. Jakmile se nám na bahnitém zarostlém dně podařilo najít pevné místo, byli jsme si jistí, že záběr dříve či později přijde. Během týdne jsme nachytali neuvěřitelné množství ryb. Jak už to během teplých měsíců bývá, těch větších se moc neukázalo, ale Joanin největší vážil 15,10 kg a já si vytáhl prvního polského šupináče přes 18 kg. Hektický týden nás vyčerpal, ale byla to příjemná únava!

Polsko, Gosławice – můj první polský šupináč přes 18 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář