Světové úlovky z různých koutů Evropy

CHORVATSKÝ OBR V POLSKÝCH RUKOU

Mezi země, kde se poslední dobou hodně chytají velké ryby, se s jistotou zařadilo Chorvatsko. Nejvíce pozornosti se věnuje jezeru Šumbar, ale tentokrát zabodoval jiný revír. Rybář z Polska, Patryk Lar, který si parádní úlovek vytáhl, nám však bohužel odmítl prozradit, kde se mu to poštěstilo. Obří šupináč vážil 40,65 kg! Jedná se o druhou největší rybu ulovenou Polákem v zahraničí. První příčku si drží Marcin Mizera, který v roce 2014 zdolal na Rainbow kapra o váze 41,30 kg. Na třetím místě je Jarosław Dąbrowski, který na jedné německé štěrkovně ulovil šupináče 40,01 kg.

Chorvatsko – obří šupináč přes 40 kg

 

Zlaté časy na revíru Goslawice

Další zemí, kam se jezdí za velkými kapry, je Polsko. Mezi zdejšími revíry vynikají Goslawice nedaleko Poznaně. Před několika lety tu zvedli hladinu o necelý metr a kapři začali rychle přibývat na váze.

Zdejší rekord překonal velký lysec vážící 33,20 kg, který je zároveň letošním největším polským úlovkem. Zdolal ho Mateusz Moder na lovišti číslo 6 během šestidenní výpravy. Zabral mu na pop up Bandit Carp Milky Corn. Dalšího goslawického obra, lysce 28,80 kg, ulovil Mateusz Mazur, tester z Tandem Baits. Jenže jeho sláva neměla dlouhého trvání. Vzápětí zabodoval Piotr Zelazowski s kolosem 34,40 kg, vážil jen o půl kilogramu méně než oficiální polský rekord.

Polsko, Goslawice – Piotr Zelazowski s jedním z největších polských kaprů všech dob – 34,40 kg

 

Z Goslawic pocházejí i dva největší polští amuři 28,10 kg a 26,60 kg. Oba je ulovil Krzysztof Ustarbowski na lovišti 20, čímž si zároveň vysloužil první příčku. Chytal na panáčka, obě koule měl v příchuti švestka/česnek. Loviště si zakrmoval boiliem stejné příchuti, které doplňoval peletami Aller Aqua.

Polsko, Goslawice – Krzysztof Ustarbowski – 28,10 kg

 

ÚSPĚŠNÝ NÁVRAT

Marc Cavaciuti se podruhé vrátil na Moorlands ve Francii, kde si díky lysci 34,90 kg vylepšil osobní rekord. Po obhlídce si vytipoval loviště Bone Yard. Během předchozího týdne se tu sice moc ryb nenachytalo, ale Marc byl přesvědčený, že loviště má potenciál. Od Marca to byl sice risk, ale cítil se silný v kramflecích a lovišti věřil.

Většinu prvního dne strávil hledáním míst, kde se mu olovo bořilo do bahna méně než jinde. Zakrmoval jen zlehka a první noc chytal výhradně na samostatné nástrahy. Taktika zafungovala, úlovek měl každou noc. Ryby mu braly ze všech míst. Druhou noc mu zabrala jedenáctka a třetí noc lysec 18,60 kg. Pak vytáhl lysce 22,20 kg a další den ráno se mu stejný prut rozjel znovu. Na háčku skončil řádkáč Gary o váze 23 kg. Následující večer se opět mocně opřel do prutu. Na háčku měl evidentně něco většího. Jakmile se kapr přehoupl přes rameno podběráku, Marc se přesvědčil o velikosti svého úlovku a okamžitě jej poznal. Kapr známý jako Peach vážil 29,30 kg a skvěle završil Marcovu výpravu.

Francie, Moorland – Marc Cavaciuti – 29,30 kg

 

HORKÉ CHVILKY V ITÁLII

Kdybych měl jmenovat jedno italské jezero, na kterém se pravidelně chytají velké ryby, bylo by to Parco Del Brenta na severu země nedaleko Benátek. Sotva uplyne týden, aby se tam nestalo něco pozoruhodného. Suprovou výpravu si tam užil Antony James Reeves. Pořádně se nadřel, ale úlovek stál za to. Jeho konečné skóre zahrnovalo 1 sedmadvacítku, 18 dvaadvacítek a 21 dvacítek. Zbytek menších kaprů se pohyboval v rozmezí 10 až 18 kg, plus několik amurů. Všichni kapři Antonymu zabrali na jeho vlastní boilie, které mu uválela firma Quality Baits. Úžasné na jeho výpravě bylo, že chytal jen přes den od deseti ráno do deseti večer na šestnáctce. Dřel jako kůň. Neustále zakrmoval raketou, spotřeboval 70 kg boilie, 50 kg pelet Parco, zhruba padesát plechovek kukuřice a 25litrový barel konopného oleje. Vnadit prakticky nepřestával a několikrát se mu přihodilo, že měl trojnásobný záběr a čtyři kapry v síti. Měl pruty připravené, aby mohl nahodit ihned po záběru. Hektickou výpravu si však náramně užíval a hned si rezervoval další tři výpravy na příští rok.

Itálie, Parco Del Brenta – Antony James Reeves se svým největším úlovkem

 

Další krasavec

 

JAK TO VYPADÁ, KDYŽ SE NĚKOMU NELENÍ…

Rozlehlá, čtyřicetihektarová štěrkovna je v Belgii notoricky známá jako náročný revír s nízkou obsádkou. Sam Verstreken se na vlastní kůži přesvědčil o pravdivosti její pověsti. Přijel na revír s pevným odhodláním, ale snadné to neměl. Narazil na rybáře, kteří mu prozradili, že tam už 35 nocí nic neulovili. Samovi hned blesklo hlavou, že nejdůležitější bude zvolit správnou taktiku a nedělat stejné chyby jako ostatní. Přijel v sobotu navečer jen na jednu noc, takže mu bylo jasné, že dosáhnout za tak krátkou dobu záběru by se prakticky rovnalo zázraku. Celý podvečer věnoval hledání ryb. Jedna strana štěrkovny byla obsazená, a tak neměl moc na výběr. Uplynulo pár hodin a po kaprech stále ani vidu, ani slechu. Nezbývalo než se spolehnout na intuici. Den před výpravou zahlédl nedaleko loviště kapra, protože neměl nic lepšího. Bylo rozhodnuto. Jediný háček spočíval v tom, že právě tohle místo nebylo moc oblíbené, protože se tu málokdy něco chytlo. Navíc tu dno pokrývají husté řasy. Trvalo mu dlouho, než našel vhodný plácek pro umístění nástrahy. Zvolil 16mm boilie Manilla, nad které nastražil pop v příchuti broskev/pepř. Když měl konečně všechny udice ve vodě, ukazovaly hodinky už tři ráno. Sam se sotva držel na nohou. V osm ráno uslyšel hlásič. Nevěřil vlastním uším. Ani se v to neodvážil doufat. Souboj byl náročný a dvakrát musel kapra uvolňovat z řas, ale nakonec se mu přece jen podařilo dostat ho do sítě. Velký šupináč patří mezi zdejší největší kapry a Sam mu navážil 26,40 kg. Byl po vytření. Sam líčení své výpravy uzavřel slovy: „Tento kolosální šupináč rozhodně patří mezi moje nejlepší úlovky. Přestože měl zrovna „podváhu“, dosáhl už hmotnosti přes 30 kg. Jsem za něj neskutečně vděčný. Váha je pro mě jen číslo.“

Belgie – Sam Verstreken s trofejním šupináčem 26,40 kg

 

BOMBA JMÉNEM MANILLA

Když Mark Bird vyrážel na týdenní výpravu na francouzský revír Lac Du Peupliers, doufal, že mu štěstěna nastaví svou přívětivou tvář a dopřeje mu pár úlovků. Dopadl však mnohem lépe. Takovou sérii úlovků korunovanou sedmadvacítkou, by si nepředstavoval ani v nejbujnějších snech. I když s sebou měl různé druhy návnad a všechny je vyzkoušel, nakonec zůstal jen u Manilla boilie od Sticky Baits, protože mu na něj ryby braly nejvíce.

Mark nahazoval na volnou vodu směrem k ostrovu. Montáž měl jednoduchou. Na udici ve stylu blow-back s bezpečnostním závěsem na olovo a wolframovým potahem vázal wafter. Při každém náhozu přidával k háčku 30 až 40 koulí Manilla, což se mu vyplatilo. Ulovil devět ryb, největší vážila 27,10 kg.

Francie, Lac Du Peupliers – Mark Bird

 

Týdenní výprava Jamese Ellise na francouzském revíru Crete Lakes neprobíhala úplně podle jeho představ. Panoval na jeho vkus až moc velký klid. Vysoké teploty a jasná obloha mu radost nedělaly. I tak se mu během sedmi dní podařilo nachytat šest kaprů. Navíc objevil novou sedmadvacítku, kapr vážil přesně 27,70 kg. Zakrmoval celkem vydatně boiliem Manilla 12, 16 a 20 mm, ale chytal na žluté popy Signature.

Francie, Crete Lakes – James Ellis – 27,70 kg

 

ŘÍČNÍ RYBOLOV V NĚMECKU

Kaprů z řeky si u nás v redakci hodně ceníme, protože víme, že ulovit kapra na řece dá většinou pořádně zabrat. Kromě toho ne zas tak moc rybářů je ochotných věnovat říčnímu rybolovu tolik času a úsilí, kolik vyžaduje.

Sven Frank z Německa se odhodlal výzvu přijmout a naplánoval si noční lov na nedaleké řece. Věděl, že v řece bude spousta hladových ryb, a tak si s sebou vzal jen velké koule 20 až 24 mm Krill od Sticky Baits. Na háček pak vázal 20mm tvrzenou nástrahu. Sice mu přes velikost návnad zabrali dva cejni, ale dočkal se dvou šupináčů. Většímu z nich navážil 16,40 kg. Udělal mu velkou radost, protože kapři přes 15 kg jsou v téhle řece vzácní.

Německo – Sven Frank a jeho super úlovek z řeky 16,40 kg

 

MAĎARSKÝ RÁJ

Neskutečně horké léto, které jsme letos museli všichni přetrpět, přivedlo nejednoho z nás na myšlenku, jak super by bylo, kdyby byla loviště klimatizovaná a vybavená lednicí s chlazenými nápoji. Tyhle vymoženosti nejdete na maďarském revíru Paradise Lake. Na každém lovišti mají rybáři k dispozici klimatizované chatky, takže si mohou užívat super rybaření, i příjemné podmínky. Nachytala se spousta šupináčů i lysců, z nichž se někteří přehoupli přes dvacetikilovou hranici.

Maďarsko, Paradise Lake – 25 kg

 

POLSKÝ LYSEC ZE SVAZOVÉ VODY

Sice to není zrovna nejčerstvější úlovek, ale nám zrovna přišel do ruky a zaujal nás, protože většina pozoruhodných úlovků z Polska pochází ze známých revírů, ne ze svazových vod. Důvodem je skutečnost, že pravidlo chyť a pusť se striktně dodržuje jen na soukromých lokalitách. Velký kapr ze svazové vody určitě stojí za pozornost.

Ze zřejmých důvodů proto Artur Dąbkowski neuvedl název revíru, kde svého parádního lysce 25,60 kg zdolal. Lovné místo si zakrmil pouhými 2,5 kg boilie. Chytal na samostatnou nástrahu v příchuti olihně. Víc podrobností nám o svém úlovku Artur bohužel nesdělil, ale každopádně jsme rádi za to, že i na svazových revírech se dá chytit pořádný kus, když si člověk dá tu práci a kapry si tam najde. V Polsku leží spousta velkých malebných svazových revírů a kdo ví, jaké klenoty skrývají.

Polsko, svazová voda – Artur Dąbkowski – 25,60 kg

 

NÁVRAT NA JUVANZE

Craig Murby podnikl s kamarády svou každoroční výpravu na jezero Juvanze. Měli v plánu ulovit nejen zdejší kapry, ale i pár skvělých lahví vína. Pětice se rozmístila podél celého břehu, aby přiměla kapry k pohybu. Předpověď věstila horké a vlhké počasí, proto se rozhodli chytat jen na boilie, které se roluje přímo na revíru.

Díky pečlivě umístěné nástraze ve stínu stromů nejdříve skórovali Craig a Jo. Vytáhli si dvě skoro-patnáctky a zakrmili si i další místa na, která se chtěli následně přesunout. Na lovišti 2 se činil Spike, který si vytáhl dva lysce lehce pod 20 kg. Lee a Sam se dlouho nemohli odrazit od startovní čáry, ale díky trpělivosti a dobře zvolené taktice vnadění se jim nakonec začalo dařit. Ryby jim braly převážně brzy ráno, takže chlapi mohli využít odpolední klid pro zakrmení na následující noc. Sam získal díky lysci vážícímu 20,90 kg nový osobák a pořádně to oslavil!

Francie, Juvanze – Jo s lyscem 15,40 kg

 

Koncem týdne přehodili několik udic na volnou vodu a nachytali tam kapry do 18 kg. Tady jim kapři brali v různých časech a ukázalo se, že si začali dávat na nástrahy pod větvemi větší pozor. Závěr výpravy se nejvíce vydařil Spikovi, kterému se hlásič ozval ve chvíli, kdy už pomalu balil. Vylepšil si osobák. Zdolal nádherného lysce 24,20 kg. Když pózoval v úžasném ranním slunci se svým úlovkem, chladily se další láhve. A bylo co slavit. Jejich konečné skóre čítalo pětadvacet ryb, což bylo sice o něco méně než v předchozích letech, ale výpravu si parádně užili. Už mají samozřejmě zamluvený termín na příští rok.

Francie, Juvanze – Spike s osobákem 24,20 kg

 

ZPRÁVY Z REVÍRŮ ARMFIELD

Malebný francouzský revír Secret Garden v kraji Limoges přivítal Roba Dixona, který měl to štěstí, že v soutěži pořádané společností Armfield Angling vyhrál týdenní výpravu na tomto úžasném revíru. Rob s sebou vzal svého dobrého kamaráda Harryho a několik členů rodiny. Celá parta si výhru náramně pochvalovala, protože se výborně zachytali.

Francie, Secret Garden – Rob Dixon

 

Reputaci si díky pěkným úlovkům neustále zlepšuje i revír Briguiel. Na lovišti 11 si rybáři zaexperimentovali a vnadili směsí boilie různých příchutí. Díky vydatným dávkám si udrželi kapry na blízku a záběry jim chodily pravidelně v průběhu celého týdne. Jejich konečné skóre zahrnovalo tři patnáctky a čtyři dvacítky. Na protilehlém břehu obsadil loviště 8 Danny a Sarah. Ryby jim braly hned od prvního dne. První kapr se jim do podběráku podíval hned v den příjezdu v sedm navečer. Během noci ho následovali čtyři další. Přes den, kdy panovaly vysoké teploty, Danny nechal kapry v klidu a nahazoval až pozdě odpoledne. Přes noc mu většinou zabralo pět až šest ryb. Celkem nachytal 27 patnáctek, 8 dvacítek a 3 přes 23 kg.

Domaine de Jarlat, je sice mezi revíry Armfieldu nováčkem, ale určitě stojí za pozornost. Velikostí je tak akorát pro čtyři rybáře, kteří se tu mohou těšit naprostému soukromí a výbornému zázemí. K dispozici mají i dvě kompletně vybavené chatky. Na skok se tu stavil Eddie Sterckx, majitel firmy na výrobu návnad, a nachytal kapry 14,5 kg, 12,30 kg, 11,40 kg, 16,30 kg a 20 kg.

Francie, Jarlat – Eddie Sterckx

 

Paul Armfield si zase s kamarádem Keithem Cochranem vyrazil na revír Iktus Ruffaud. Používali návnady Red Angel od Eddieho Sterckxe. Vázali si standardní montáže ve stylu blow-back a nahazovali na volnou vodu. Společně ulovili osm ryb, největší vážila 18 kg.

 

KRÁL REVÍRU

Když jsme se po skončení výpravy v Polsku vraceli s Joan domů do Anglie, museli jsme projet Německem. Využili jsme proto příležitosti a stavili se na návštěvu u našich kamarádů Meika a Simone Pykových. V Německu se nachází spousta pěkných revírů. Meik je členem svazu, kterému patří jeden z nich, a navíc tam žijí nádherné ryby. Na pár dní nás tam pozval.

K vodě jsme se dostali v pondělí odpoledne a byli tam úplně sami. Vybrali jsme si dvě loviště na širším konci jezera. Meik nám ukázal několik osvědčených lovišť blízko břehu. Řídili jsme se jeho radou a byli jsme za to rádi. Na první záběr jsme čekali sotva dvě hodiny. Rozjel se mi prut nejblíže u břehu a na háčku jsem měl pěkného lysce 16,30 kg. Ještě během focení se ozval další hlásič. Následoval další urputný souboj, z něhož vyšel jako poražený druhý lysec. O něco větší, vážil 17,30 kg. První večer se nám vydařil na výbornou.

V noci nás vzbudil jen jeden záběr od sumce. Ráno jsem pruty stáhl a navázal čerstvé nástrahy. Zanedlouho jsem měl zase akci. Boj byl dlouhý a náročný. V zádech mě mrazilo neblahé tušení, že uvízl v řasách. Vyjel jsem proto na vodu ve člunu. Jenže zamotaný kapr nebyl, on byl prostě jen tak velký! Pořádně se se mnou projel po celém jezeře, než se mi ho konečně podařilo navést do podběráku. Když jsem s kaprem přijel ke břehu, stačil Meikovi jediný pohled, aby věděl, že se jedná o kapra, kterému se říká Král revíru, protože je tu největší. Mohutný lysec vážil 25,30 kg. A to jsme chytali teprve druhý den.

I ve dnech následujících se nám dařilo. Nachytali jsme s Meikem pěknou řádku kaprů. Mně všichni zabrali na Scopex squid od Nashe. Vnadil jsem patnáctkami a chytal na dvacítky Hard On Hook. Háčky jsem měl Pinpoint Claw č. 5.

Německo – vytáhl jsem si krále revíru

 

Steve Briggs

Napsat komentář