Světové úlovky

GRANDIÓZNÍ FINÁLE

Z losování o výběr místa vyšel Jason Gorman jako šestý, takže vlastně ani nečekal, že by na něj zbylo loviště Bailiffs Point, jedno ze dvou, která měl na francouzském revíru Les Teillatts vyhlédnutá. Zadařilo se však a brzy si na konci menší lavice našel pěkný štěrkový plácek pro umístění nástrahy. První záběr mu přišel v neděli ráno, lysec 14,5 kg. Jasonův francouzský rekord činil 30,90 kg a on doufal, že na této výpravě by si mohl pomoci k něčemu ještě lepšímu. Jako by to přivolal. Zanedlouho měl další záběr. Bitva byla dlouhá a úmorná, ale nelitoval ani vteřiny námahy. Zdolal obrovského lysce, kterému navážil rovných 31 kg. Osobní rekord si tak vylepšil o pěkných deset deka!

V průběhu výpravy se ukázalo, že kapři berou jen na tomto lovném místě. A tak tam Jason přesunul na půlku délky prutu od sebe i ostatní pruty. V pátek ráno jeho skóre čítalo 27 úlovků z celkových 30 záběrů. Lépe výprava dopadnout ani nemohla. Nebo snad ano? Poslední den měl Jason nahozené všechny tři pruty. Rozjel se prostřední. Opět to vypadalo na něco většího. Jenže pak se rozjel i pravý prut. Postaral se o něj Dave, zatímco Jason se snažil dostat do podběráku svého soupeře. Stačil jediný pohled do sítě, aby věděl, že má nový osobák. Převzal od Dava prut a dokončil druhý souboj. Další hodně slušný kousek. Pak se rozjel i poslední prut. Tři záběry a tři kapři! Tomu říkám parádní finále. První kapr pojmenovaný Bear vystřelil rafičku váhy až na 36,30 kg. Druhý vážil 30,90 kg a poslední 20,90 kg.

„Neskutečná výprava, neuvěřitelný poslední den. Byl jsem v totální euforii. Ráno se hlásič ozval naposledy. Šupináč 14,5 kg. Já si tohle jezero užil naprosto fantasticky!“ shrnul báječnou výpravu Jason.

Francie, Les Teillatts – Jason Gorman s prvním osobákem 31 kg

Francie, Les Teillatts – Jason Gorman s druhým osobákem 36,30 kg

 

JOANIN PRVNÍ CHORVAT

Joan se mnou procestovala svět a nachytala kapry všude možně. Jednou z mála zemí, které jí zbývaly na seznamu, bylo Chorvatsko. V létě jsme se tam na týden vypravili. Zamířili jsme na slibný revír Šumbar. Já tam chytal už loni a na tuhle výpravu vzpomínám jako na jednu z nejteplejších, jaké jsem kdy zažil. Navzdory vysokým teplotám však byli kapři naštěstí při chuti a brali nám. Po několika relativně klidných dnech jsme se rozhodli zvýšit krmnou dávku. K naší klasice v podobě boilie Scopex Squid 12 a 15 mm jsme přimíchali pelety, drcené boilie, konopí a kukuřici. Změna taktiky zafungovala. Zanedlouho jsme měli plné ruce práce. Pod prutem se mihl stín a vzápětí vyjel swinger nahoru. Kapr bojoval pomalu a urputně, proto nás vůbec nepřekvapilo, když se do podběráku překulilo hotové šupinaté monstrum. 24,70 kg, pěkný začátek myslím. Chorvatsko se tak stalo šestnáctou zemí, kde se Joan podařilo ulovit kapra. Ve třech zemích se jí dokonce poštěstil úlovek nad 50 liber (22,70 kg).

Chorvatsko, Šumbar – Joan Briggsová – 24,70 kg

 

ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA NA CARPLANTISU

Po horkém a hektickém týdnu v Chorvatsku, jsme s Joan odjeli do Holandska, kam jsme byli pozvaní na svatbu Koosa a Heves Waltersových, majitelů revíru Carplantis. Navzdory šestnáctihodinové cestě jsme svatbu stylově oslavili a Koos nás pak na pár dní pozval na jezero, což jsme samozřejmě s nadšením přijali.

Chtěl jsem v Holandsku zkusit štěstí a ulovit kapra přes 50 liber. Na Carplantisu jsem měl nejspíš největší naději na úspěch. Jezero bylo přes léto zavřené, a tak jsme si mohli vybírat ze všech lovišť. Nemohlo se nám stát nic lepšího, než že jsme chytali na jezeře sami. Rozhodli jsme se pro loviště Poseidon, na kterém jsme ještě nerybařili. Na revíru fungují dva automatické zakrmovací systémy, takže kapři nejsou nikdy hlady. Zakrmovali jsme proto jen několika kilogramy boilie Scopex Squid.

Zpočátku se nic moc nedělo, až pak mi zabral solidní lysec 18,80 kg, který odstartoval svižnější akci. Přišli mu další dva 17kiloví lysci. Přehodil jsem prut do hloubky tří metrů, kde jsem zahlédl kapra. Večer se mi prudce rozjel prut a následovala dlouhá tuhá bitva. Oči se mi rozsvítily radostí, jakmile jsem v síti uviděl pořádný kus šupináče. A když se váha vyhoupla na 51,5 libry (23,40 kg), málem mi vypadly z důlků. Moje dlouho očekávaná padesátka z Holandska byla tu! Nizozemí se tak stalo třináctou zemí, kde se mi podařilo ulovit kapra přes 50 liber. Šupináč známý jako Super Moon zase vážil o něco víc než minule.

Zkusili jsme zvýšit krmné dávky a ryby nám braly častěji. Přestože jsme chytali jen čtyři a půl dne, ulovili jsme dalších čtrnáct kaprů. Byl mezi nimi i úžasný lysec známý jako Fish of Two Halves o váze 22,80 kg. Užili jsme si super rybaření.

Holansko – Steve Briggs – 23,40 kg

 

Anitin rekord

Rakušané Daniel a Anita Schweinzerovi se vrátili z týdenní výpravy na štěrkovně s širokými úsměvy ve tváři. Ke spokojenosti měli dobrý důvod, nachytali parádní kapry. Celé jejich snažení korunoval obří šupináč o váze 30,40 kg, kterého zdolala Anita. Jedná se o zdejšího největšího kapra.

Společně nachytali 13 kaprů a přidali ještě dva amury. Všechny ryby jim zabraly přes den. V noci ani jedna! Chytali na boilie Manilla od Sticky Baits. Vyzkoušeli i jiné návnady, ale nefungovaly. Jejich ručně rolované Manilly obohacené větší dávkou betainu neměli konkurenci. Na háček k nim přidávali 12mm popy nebo 16mm waftery. Panáčka pak balili do těsta stejné příchutě. Daniel byl z výpravy nadšený a Anita samozřejmě o to více. Rozhodně ne každá výprava se takhle vydaří!

Rakousko – Anita Schweinzerová – 30,40 kg

Rakousko – Daniel Schweinzer

 

LYSEC

Mal Battenbough měl spolu se dvěma kamarády rezervovaný týden na revíru Mirror Pool ve Francii. Voda má rozlohu cca 1,5 ha a říká se o ní, že nedá rybářům nic zadarmo. Dno je výrazně profilované. Hloubka se pohybuje od 0,5 metru na mělčinách do 6 metrů u hráze.

Nerybařilo se jim zrovna dobře. Teploty stoupaly až k 35 °C a ryby jen letargicky zůstávaly na místě. Nereagovaly ani na splávek nebo zig. Chlapi se museli spolehnout na noční lov.

Druhou noc Mal vytáhl 9kg šupináče. U žádné z udic na volné vodě se nic nedělo, a tak se soustředil jen na mělčinu po levé straně. Vlasce vedl nad vodou, aby si z loviště kapry nevyplašil. Dno tam klesá do 4 metrů, ale Mal se rozhodl nahodit zhruba do poloviny. Na vybraném místě zakrmil směsí celého a krájeného krillového boilie.  Pak umístil nástrahu a nastavil stojan tak, aby se vlasec při záběru uvolnil.

Ve středu ráno za rozbřesku měl na udici v mělčině spadlý záběr. Navíjel jako o život, aby se dostal s kaprem do kontaktu. Po epochálním souboji navedl Mal kapra bezpečně do podběráku… a zastavil se mu dech. Zavolal kamarády, aby mu pomohli s focením a vážením ryby. Rafička vyletěla na 23 kg. Po rychlém nafocení vypustili kapra opatrně do vody, aby na ně nevzpomínal ve zlém.

Francie, Mirror Pool – Mal Battenbough – 23 kg

 

KOUZLO MADINE

S výjimkou období, kdy se na Lac de Madine koná světový šampionát World Carp Classic, z tohoto francouzského revíru moc zpráv nedostáváme. Zpráva od Jona Scoffielda mi proto udělala velkou radost. Společně s kamarádem Tomem strávil na jezeře sedm nocí. Nachytali šestnáct ryb. Z celkového počtu si Jon pro sebe urval pěkných jedenáct kousků. Většinu tvořili šupináči, což považoval na Madine za zvláštní. Největšímu úlovku navážil 18,20 kg. Během tří týdnů tady trávili již druhou výpravu. Celkové skóre obou výprav čítalo šestadvacet ryb, z nichž největší vážila 21,80 kg. Všechny jim zabraly na panáčky z 20mm boilie Rod Hutchinson. Používali háčky Gardner Mugga č. 2, návazce Gardner Sly Skin, klipy MCF a 280g olova. Chytali ve vzdálenosti cca 200 m od břehu. Radost měli z výsledků obou výprav, přestože ani v jednom případě nemohli jít na loviště, které chtěli nejvíce. Na ostrově se totiž nechalo chytat, protože došlo k nebezpečné erozi břehu.

Francie, Lac de Madine – Jon Scoffield

 

FRANCOUZSKÁ PREMIÉRA

James Ingram cítil v kostech, že nastal čas na první výpravu do Mekky kapraření, Francie. Dal dohromady partu kamarádů a začali vybírat cíl výpravy. Shodli se na revíru Crete Lakes. Když si po příjezdu jezero obhlédli, James se rozhodl pro lov na druhém jezeře. Bylo sice hodně zarostlé, ale vypadalo slibně. Popasovat se s řasami a raky nebylo nic snadného. Zakrmoval pěti kilogramy drceného boilie Krill a chytal na 16 a 20mm boilie stejné příchuti máčené v krillovém oleji.

Na první úlovek si museli počkat až do pondělního rána. Vážil 13,5 kg. Dny plynuly a James při testování dna cítil čím dál tvrdší nárazy olova do dna. Bylo evidentní, že kapři se tu sjíždějí a při sbírání návnad efektivně čistí dno. Jako druhý Jamesovi následující den zabral lysec 20,40 kg. Jenže pak zase nic. Přesto dál zakrmoval. Ve čtvrtek se sešli na grilování. Během rožnění masa si James všiml bublin, které se objevily v jeho lovišti. Pak to vypuklo. O pouhých 20 minut později tahal už třetí rybu. Vážila 17,30 kg. Ještě ani nestihl kapra pustit na svobodu, a už se mu rozjel druhý prut. Ulovil lysce 21,30 kg. Příjemná premiéra, co říkáte?

Francie, Crete Lakes – James Ingram – 17,30 kg

 

CHYBAMI SE KAPR UČÍ

Belgický rybář Iban Maes si vyrazil na dvě noci na nedalekou svazovou vodu. První noc se nedočkal ani ťuknutí, ale během té druhé si vytáhl kapra jménem Tourist. Mazanou rybu, která se celou sezonu háčkům úspěšně vyhýbala. Až do teď. Dlouhý šupináč se nechal zlákat seříznutým popem v příchuti broskev a pepř, který Iban nastražil nad směs tygřích ořechů, kukuřice a sekaného boilie Krill.

Belgie – Iban Maes

 

PŘEKVAPENÍ Z DÁNSKA

Teď z trochu jiného soudku. Mám pro vás nádherného lysce z Dánska! Přestože například v Dánsku či Švédsku se moc velkých (na evropské poměry) kaprů nenachytá, vynahrazují svou menší velikost krásou. Tohle je dokonalý příklad.

Morten Rasmussen strávil na dánském svazovém revíru Soroe 36 hodin. Voda má nějakých 200 hektarů a Morten zakrmoval 3,5 kg boilie Manilla a 4 kg směsi tygřích ořechů a buráků na dávku. Vázal si panáčka z extra tvrdého boilie Manilla a odpovídajícího popu na blowback s háčkem Mugga 4/6. Po předlouhé vlně veder konečně přišlo ochlazení, déšť a vítr. Přesně na to Morten čekal. Okamžitě posbíral saky paky a vyrazil k vodě. Šlo to jako na drátkách. Během 36 hodin ulovil čtyři ryby, včetně tohoto krasavce. Měl z úspěchu ohromnou radost.

Dánsko – Morten Rasmussen

 

ČÍM VÍC, TÍM LÍP

Jako třetí z devíti si mohl Sam Jones vybírat místo na Gigantice. Celkem slušné pořadí. Zvolil loviště Alcatraz. Vytipoval si dvě lovná místa. Pěkný plácek našel zhruba 100 m od břehu a po levici se mu zalíbil hrbol nějakých 90 m daleko. Raketou poslal 5 kg krillových návnad k nejbližší udici a u ostatních hodlal zakrmit posléze.

S příchodem nedělního rána se mu rozjel prut. Ulovil 10kg šupináče. Bohužel se potvrdilo, že raci si tu dávají pořádně do nosu, a tak na vzdálenějším místě zakrmil 10 kg krillu a 5 kg kukuřice. Dva kapři následující brzy po sobě druhý den ráno potvrdili, že situaci odhadl správně. V úterý ráno sice o jeden úlovek přišel, ale pak mu zabral největší kapr výpravy, lysec Clarkey´s 24,5 kg. Tolik ještě neměl.

Kapři se mu do loviště stále vraceli, a tak jim vytrvale servíroval 10 kg boilie a 5 kg kukuřice. Zabralo mu pár čerstvě vysazených kaprů, ale i starousedlíci do 18 kg. Samovo konečné skóre zahrnovalo 14 záběrů, až na jeden všechny dotáhl do zdárného konce. Chytal na boilie Krill Tough Ones s popem v příchuti bílá čokoláda.

Gigantica – Sam Jones s odměnou za dobře odvedenou práci

 

MAĎARSKO

Z rekordy ověnčeného revíru Euro Aqua nám letos přicházely zprávy jen sporadicky, ale to vůbec neznamená, že by se tu nic nedělo. Na týden se tam vydal Robert Mansbridge, aby zkusil štěstí. Dařilo se mu výborně. Nachytal neuvěřitelných 79 ryb. Šest mělo přes 22 kg, dvě přes 27 kg a největší vážila 31,60 kg. Netřeba zmiňovat, že za těch sedm dní spotřeboval pěknou hromadu krmení. Konkrétně 60 kg krillového boilie od Sticky Baits o velikosti 20 a 16 mm a pořádnou dávku patentkových pelet. Udici si vázal z IQ D návazce a dvojité 20mm nástrahy.

Maďarsko, Euro Aqua – Robert Mansbridge

 

SVĚŽÍ VÁNEK

Letošní léto bylo neskutečně horké. Nejteplejší, co pamatuji. My v Anglii jsme si teplo užívali, ale třeba ve Španělsku už toho měli dost. Ditch Ballard rozhodně. Žije sice přímo na břehu mohutné řeky Ebro, přesto však zatoužil uniknout španělskému vedru a schovat se ve francouzské části Pyrenejí. Chytal na boilie Scopex Squid a ulovil pěknou řádku ryb do 21 kg.

Francie – Ditch Ballard se dočkal svěžího vánku i pěkného úlovku

 

CASSIEN

Věhlasný jihofrancouzský revír se letos těší mimořádně dobré formě. Kapři nenasytně polykají návnady, a i když se rozhodně nedá říct, že by se to na březích hemžilo rybáři jako dříve, pár se jich tu sešlo. Velcí šupináči tu bývali spíše vzácní, takže jsem rád, se jich poslední dobou objevuje relativně dost. Nádherným příkladem je tenhle 21kg krasavec, který zabral na spolehlivý Scopex Squid.

Cassien táhne…

 

ČESKÝ LYSEC

S fotkou úlovku z České republiky bohužel moc informací nepřišlo, přesto však stojí za zhlédnutí. Z Česka moc zpráv nedostáváme. Adrian Babski zapózoval s nádherným téměř 23kg monstrem, kterého zdolal na nejmenovaném revíru. Zabral mu na Nashovy popy Crush v jahodové příchuti.

Česká republika – Adrian Babski

 

Steve Briggs

Napsat komentář