Světové úlovky

JAMIE NA CESTĚ ZA SVÝM SNEM

Jamie Clossick se do rybařiny plně opřel tělem i duší, když během dvou týdnů navštívil tři jezera ve dvou zemích a na své konto si připsal přes stovku úlovků. Navíc si několikrát vylepšil osobní rekord. Předám mu slovo, aby vám své zážitky mohl vylíčit vlastními slovy: „Konečně se mi podařilo vzít si v práci volno a mohl jsem vyrazit do Chorvatska, kam mě na týden pozval ,Crazy Frank´ ze Slovinska. Tajně jsem doufal, že bych si mohl vytáhnout rekordní úlovek, protože můj osobák z Anglie už byl pěkně starý, konkrétně 12 let. Podařilo se! Zdolal jsem úžasného, téměř 28kilového lysce. Parádní osobák! Do konce výpravy se mi povedl ještě jeden velikán přes 27 kg a spousta dvacítek. Celkem jsem během týdne v Chorvatsku ulovil asi 35 ryb.

Pak jsem se přesunul na jezero Bled a za rozbřesku se usadil proti známému ostrovu. Dopoledne mi zabral lysec něco pod 20 kg, který odstartoval šňůru více méně pravidelných záběrů. Akce pokračovala bez většího rozruchu až do chvíle, kdy jsem měl co dělat, abych se do prutu pořádně opřel. Kapr mi dal co proto. Naštěstí se mi ho povedlo navést do podběráku na první pokus. Navážil jsem mu rovných 27 kg. Můj největší šupináč a největší karp z Bledu, byl skutečný krasavec. Protože mi ryby braly, vrátil jsem se na loviště ještě druhý den dopoledne. Ulovil jsem devět ryb a jen dvě z nich měly pod 18 kg.

Z Bledu jsem zamířil na jiný slovinský revír, kterému se říká Medvědí jezero. Těsně před podebráním jsem o jednoho velkého kapra přišel, ale na další záběr jsem nemusel čekat dlouho. Do půlhodiny mi zabral dlouhý šupináč známý jako Eye, který ručičku váhy poslal na úžasných 26,80 kg. Kdo by to byl řekl, že po dlouhých dvanácti letech se mi za necelých čtrnáct dní povede získat dva osobáky. Když mě Frank fotil, prohlásil, že ni určitě přijde ještě záběr od třicítky, která skoro pokaždé zabere po kaprovi Eye. Rozpačitě jsem prohodil, že se mi před tím jeden velký kapr vypnul. Jen se smál.

Celou výpravu jsem používal pouze dva návazce. První jsem si vázal z Ronnie/360 a 35 cm potahovaného návazce 35lb, na háček Fang Giro č. 4 jsem dával buď pop-up Scopex Squid nebo 10mm růžový pop Citrus. Druhý jsem se stejnou délkou návazce vázal na D-montáž a na háčku Twister č. 4 jsem vnadil panáčkem z Cultured Scopex Squid a dipované umělé kukuřice (používal jsem buď růžovou nebo žlutou) nebo 15mm těžkou kouli Squid s 10mm popem.“

Slovinsko – Jamie Clossick s úlovkem z jezera Bled

 

OBŘI Z MAĎARSKA

Vzhledem k tomu, že Antonio Pettenuzzo vlastní italský revír Parco Del Brenta, má senzační úlovky přímo pod nosem. Nicméně se mu zachtělo i maďarských kaprů, a tak se vydal do zahraničí. Kam jinam než na revír Euro Aqua. Udělal dobře. Na věhlasném revíru strávil týden a osobní rekord překonal hned dvakrát. Nejdříve vytáhl 36kilového lysce. Takový úlovek by nejednomu rybáři bohatě stačil, aby se vracel z výpravy s úsměvem na tváři. Jenže Antonio si o pár dní později vytáhl ještě větší exemplář. Lysce o váze rovných 40 kg. Vypadá to, že revír, který drží světový rekord, se opět dostal do formy.

Maďarsko, Euro Aqua – Antonio Pettenuzzo s druhým osobákem o váze 40 kg!

 

Z maďarské Euro Aquy se vrátili i Tim a Simon Jumpovi, kteří nachytali přes sto kaprů, největší vážil 32,20 kg a zabral Simonovi. Tim se ale nehodlal nechat zahanbit a pochlubil se kusem jen o 10 deka menším. Chytali na boilie Aqua Diamonds v různých příchutích cca 100 metrů od břehu.

Maďarsko, Euro Aqua – největší ze stovky úlovků dvojčat Jumpových

 

ÚPLŇKOVÝ ÚLOVEK

Sven Frank zažíval na svém domovském revíru v Německu těžké časy. Několik týdnů po sobě neměl ani ťuk. Pak se mu ale podařilo smůlu prolomit. U vody sice mohl strávit jen jednu noc, ale všechno mu hrálo do karet. Měl zakrmeno svým oblíbeným krillovým boiliem dipovaným v tuňákové tekuté potravě, a navíc byl úplněk. Optimistická očekávání se naplnila a Sven přes noc nachytal čtyři kapry. Největší to vytáhl na parádních 27 kg. Vnadil panáčkem z boilie Krill Tuff Ones a popu Peach and Pepper 12 mm.

Německo – Svenova zasloužená odměna

 

SUPER TÝDEN NA CARPLANTIS

O holandském revíru Carplantis se poslední dobou dost mluví. Podzimní výpravu tam strávil i Jon Howard s kamarády Petem Jonesem, Lukem Coleyshawem a Jayem Dunsterem. John a Pete si vylosovali loviště Zeus a Luke s Jayem místo Poseidon přímo naproti. Vnadili směsí TNT boilie od A.S.Baits, místních pelet, partiklu a červů. Koos Walters jim řekl, že ryby žerou dobře, a tak na každém se svých tří míst zakrmili několika kilogramy návnad. Záběr ve tři ráno Johnovi sice nevyšel, ale pak už dostal vše pod kontrolu a vytáhl si 16kilového řádkáče. Od té chvíle jemu i Petovi ryby braly pravidelně až do konce týdne jak z míst u břehu, tak i z volné vody. Před odjezdem měli na kontě 11 a 10 kaprů. Přestože Luke neměl takové štěstí na místo, také se mu dařilo. Parta nachytala 28 kaprů do 26,30 kg. Petovi přálo štěstí nejvíc. Třikrát si zlepšil osobák až na konečných 26,30 kg.

Holandsko, Carplantis – Pete s krasavcem Big Eddie – 26,30 kg

 

John se radoval z lysce 25,20 kg a Lukovi zase na červa zabral lysec 24,90 kg. Slušné skóre. Ryby jim braly na panáčka na montáži KD, chytali i na D montáž s boiliem a wafterem, třetí montáž z červů vázali na Korda IQ materiál. Mám vyřídit poděkování Koosovi za skvělý servis a vstřícnost!

Holandsko, Carplantis – John a jeho Titan – 25,20 kg

Holandsko, Carplantis – Luke se svým největším úlovkem 24,90 kg

 

DON ZABODOVAL NA IKTU

Derek ,Don´ Ritchie se znovu objevil na svém oblíbeném revíru Iktus Pau na jihozápadě Francie. Už minule tu zaznamenal skvělé výsledky a při této výpravě si skóre ještě zlepšil. Pár dní bylo tak hektických, že nevěděl, kam dřív skočit. Jednou za odpoledne zdolal dva kapry přes 20 kg a tři přes 15 kg. Pořádně ho z toho bolely ruce! Největší radost mu ale udělal téměř 30kilový lysec. Ovšem neobešlo se to bez potíží. Když mu zabral 17kilový lysec, strhl se děsný liják. Derek sice kapra bezpečně dostal až do podběráku, ale byl totálně promočený. Sotva ze sebe v bivaku strhal oblečení, ozval se hlásič znovu. Don není jediný nudista, který se kdy po březích Iktu promenádoval, ale myslím, že v novém kalendáři se jeho fotka neobjeví!

Francie, Iktus – Už zase oblečený Derek Ritchie se svým parádním úlovkem

 

OBŘÍ LYSEC

Na týdenní výpravu do Francie zamířil s organizovanou skupinou Roger Whyman. Jejich cílem byl revír Etang des Moulinots a Roger si tam lov náramně užil. Vytáhl si lysce 27,30 kg, kterého následovali další dva o váze 20,40 kg a 16 kg. Používal boilie Krill, část si do vnadící směsi nadrtil. S potřeboval zhruba 4 kila za den. Záběr od velkého lysce Rogerovi přišel ve dvě ráno.

Francie, Moulinots – Roger Whyman – 27,30 kg

 

TAJEMNÝ KLENOT

Rob Lewis mi poslal fotku nádherného šupináče, o kterou jsem vás nemohl připravit, přestože o jeho ulovení prakticky nic nevím. Jediný komentář, který Rob k fotce napsal, obsahoval informaci o tom, že týden rybařil na nejmenovaném francouzském revíru. Ulovil 41 kaprů, z toho 8 desítek, 13 patnáctek, 10 dvacítek, 7 pětadvacítek a dva do 30 kg. Vrcholem výpravy se pak stal úlovek 40,40 kg.

Francie – tajnůstkářský Rob Lewis – 40,40 kg

 

BOSENSKÝ LYSEC

Devětadvacetiletý voják Timo Verbeke se uvolnil ze služby, aby zkusil štěstí na bosenském svazovém revíru. Měl na to pět dní. Všechno vyšlo na jedničku a Tim si vytáhl jednoho ze zdejších trofejních kaprů, parádního lysce 26,30 kg.

Chytal na doma rolované krillové boilie ze surovin Sticky Baits s extra přídavkem betainu. Vnadil směsí různě velkých koulí máčených v lzero30T a Cloudy Krillu. Kapra vyfotil hned v noci, aby jej mohl co nejdříve vypustit.

Bosna – Timo Verbeke – 26,30 kg

 

MAĎARSKÝ RÁJ

Attila Pinke organizuje rybářské výpravy do Maďarska a tenkrát zamířil společně s Christianem Ruckem na jezero Paradise. Měli před sebou týden rybaření a Christian, který se usadil na lovišti 13, odstartoval pěkně zostra. Hned druhý den si vytáhl 20kilového šupináče. Dařilo se oběma, nachytali pěkné ryby a do sítí se jim podívali i zdejší barevní kapři koi. Konečné skóre výpravy pak zahrnovalo 7 kaprů přes 20 kg a oba rybáři se mohli radovat z 25kilového úlovku. Chytali s vybavením a krmením od Nashe.

Maďarsko, Paradise – Attila a Christian s pěknou dvojkou z ráje

 

DANOVI SE ZMĚNA VYPLATILA

Na francouzský revír Abbey se Dan Sibley vydal ve společnosti dvou kamarádů, aby si tam užili týden plný rybaření. Díky tomu, že Dan měl s revírem zkušenosti z minulé výpravy, měl dost dobrou představu o tom, co je třeba udělat, aby si dobře zachytali. Několikrát si všiml, že tu rybáři chytají na velké koule. Většinou mívali za sebou ve větvích pověšené saky s boiliem 18/20 mm. Dan se chtěl od ostatních lišit, aby kapry zaujal něčím nezvyklým, a rozhodl se jít cestou menších návnad.

Chystali se na jezero Fox, ale bylo tam hodně plno a výběr míst omezený. Dan se rozhodl pro loviště 15 v centrální části. Vybaven směsí 12mm boilie Manilla, konopí a kukuřice si našel nejtvrdší místo a blízko k sobě nahodil všechny tři pruty. Záběry mu přicházely v průběhu celého týdne. Ulovil několik pěkných šupinatých dvacítek, lysce spíš menší do 15 kg, ale zadařil se mu i jeden místní trofejní kapr, lysec 24,70 kg, který na břeh zavítá jen sporadicky. Nástrahu si vázal na panáčka z boilie Manilla o průměru 12 mm a stejně velkého popu.

Francie, Abbey Lakes – Dan Sibley

 

BELGIE

Iban Maes se vracel na svou oblíbenou belgickou vodu a doufal, že tentokrát dopadne líp než minule. Dlouhou dobu se tam totiž vůbec nic nechytlo. Tentokrát však vše nasvědčovalo tomu, že svítá na lepší časy. Lokalizoval ryby. Byly sice daleko, ale alespoň měl představu, kam nahazovat. Musel si na to ovšem vzít tužší návazce a zakrmovat tyčí do velké dálky. Snadné to sice neměl, ale záběr mu přišel. Radost mu udělal lysec známý jako Big Scale, kterému navážil 15,60 kg. Dopoledne se mu jeden kapr vypnul. Sice ho to samozřejmě mrzelo, ale z této výpravy odjížděl spokojený.

Belgie – Iban Maes – 15,60 kg

 

Podobně jako spousta jiných, i Quinton Matthews si rezervoval své místo na organizované rybářské výpravě do Francie, aby si chytil svůj osobák. Revír Lilleybelle se ukázal jako dobrá volba, když si vytáhl šupináče 18,20 kg, svého prvního kapra přes 18 kg. Za necelou hodinu se však ukázalo, že tento osobák bude mít jepičí život. Ulovil totiž něco ještě většího. Lysce 20,60 kg a rázem se dostal přes dvacítku, což je paráda.

Všech jednadvacet kaprů mu zabralo na boilie Sticky Krill, kterým rozhodně nešetřil. Na háček vázal nenápadné waftery Krill, aby kapry přelstil.

Francie, Lilleybelle – Quinton Metthews se dočkal dvou osobáků

 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Na přehradu Potchefstroom se vydal Jaco Roos. Pro většinu z nás by to byla nepředstavitelná dálka, ale on v Jihoafrické republice žije a má revír téměř za humny. Nachytal deset ryb od 10 do 13 kg a tři kolem 15 kg. Největší úlovek vážil 16,30 kg. Na revíru strávil 72 hodin a s průběhem výpravy byl velmi spokojený. Všechny ryby spolkly panáčka z 24mm boilie Krill doplněného 16mm popem Pineapple N’butyric. Vnadil směsí celých a půlených koulí podél kamenitého srázu nedaleko rákosí. Montáž si připravoval z návazce Armourlink 25lb a háčku Nash Fang Twister č. 4.

JAR, Potchefstroom – Jaco Roos – 16,30 kg

 

MILLSTONE POOL

Pro zahřátí vám teď v zimě nabídnu ohlédnutí za loňským horkým létem na revíru Millstone Pool. Les Spires si vybral loviště 2 ve střední části jezera a nachytal osm ryb, největší šupináč vážil 23,60 kg. Hektický týden s více než čtyřiceti záběry na lovišti 4 absolvoval John Blair. 38 jich proměnil a kromě 9 dvacítek ho potěšili 2 pětadvacítky. Ta větší měla 25,40 kg. Také v průběhu následujícího týdne se na jezeře nachytalo přes čtyřicet ryb. Největšího se dočkal Dave Bentley opět na lovišti 4, kterému zabral kapr 23,60 kg. Nejúspěšnější návnadou byla kombinace Cell a Hybrid boilie od Mainline, nastražená nad kobercem pelet.

Pak na revír dorazil Jon Spooner, který měl plné ruce práce se svými jednadvaceti kapry. A to se rozhodl chytat jen přes den. Vybral si loviště 11 a ukázalo se, že udělal dobře. Na boilie od Mainline mu zabrali kapři 22,60 kg, dva 21,5 kg a 20,80 kg.

Francie, Millstone – John Blair – 25,40 kg

 

PĚT DNÍ VE FRANCII

Kerriann McAlistrová pracuje jako ošetřovatelka, ale rybaření je jejím velkým koníčkem. Poslední příležitost k nahození měla na jezeře Remieu ve Francii. Sice tam strávila jen pět dní, takže se musela pořádně snažit, aby měla šanci dosáhnout solidního úlovku, ale podařilo se jí to. Rozhodně těch pár dní nestrávila klábosením a vysloužila si 9 pěkných kaprů. Největšímu navážila 16,20 kg. Chytala na waftery Krill, které nastražovala nad kobercem krillového boilie 12 a 16mm smíchaného s peletami stejné příchuti, vše měla nadopované v Cloudy Krillu.

Francie, Remieu – Kerriann McAlistová – 16,20 kg

 

PŘEKVAPENÍ Z DÁNSKA

S nástupem zimy byl pokles teplot citelný po celé Evropě, natož pak v Dánsku, které oproti zbytku Evropy mívá teploty beztak nižší. Morten Rasmussen se obtížných podmínek však nezalekl a byl odměněn několika parádními úlovky. Vypravil se na rozlehlou, 200ha svazovou vodu Soroe a strávil tam 48 hodin. Zkrmil 5 kg boilie Manilla a Krill smíchaného s 10 kg tygřích ořechů, buráků a konopí. Nahazoval do těsné blízkosti velkého padlého stromu ve vzdálenosti 200 m. Očividně udělal vše správně, neboť mu zabralo sedm ryb. Šest z nich dostal úspěšně až na břeh. Nadšení zavládlo v okamžiku, kdy vytáhl lysce 11,10 kg, kterého před ním ještě nikdo neulovil.

Dánsko, Soroe – Morten Rasmussen – 11,10 kg

 

Steve Briggs

Napsat komentář