Světové úlovky – magická dvoustovka

ŽIVOTNÍ ÚLOVEK

Na tuhle podzimní výpravu Luke Vanes hned tak nezapomene. První část strávil ve společnosti Luka Edwardse na italském revíru Parco Del Brenta, kde si vylosoval možnost první volby místa. Vybral si 17. Ulovil tam pár pěkných kaprů do 23 kg. Tím však jeho cesta Evropou nekončila. Po týdnu se přesunul do Maďarska na revír ověnčený rekordy. Začátek lovu mu sice na Euro Aquě moc nevyšel, ale pak Luke kápnul na správnou taktiku a vytáhl si lysce 31,30 kg. Nikdy by ho ale ani ve snu nenapadlo, co jej čeká ve dnech následujících. Při dalším záběru se mu na háčku ocitlo učiněné monstrum – hora masa o váze 46,30 kg! Zabral mu na místní boilie Aqua Diamond.

Maďarsko, Euro Aqua – Luke Vanes 46,30 kg

 

FLETCHEROVA PARÁDNÍ DVOJKA

Silný rodinný tým otce a syna, Roba a Fletchera Marshových, už řadu let jezdí úspěšně chytat na Abbey Lakes. Nachytali tam spoustu ryb, ale tenhle poslední je všechny hravě strčí do kapsy. Na jezeře Fox měli rezervovaných šest nocí. Nachytali úžasných šestatřicet ryb. Vrcholem výpravy se však bezesporu stal Fletcherův téměř dvojitý záběr, který mu v rychlém sledu za sebou přinesl dva parádní lysce 32,10 kg a 21,80 kg. Oba kapři vážili podstatně víc, než činil Fletcherův dosavadní osobák. Celou dobu vnadili krájeným boiliem Cell od Mainline smíchaným s červy. Na návazec Ridgemonkey vázali bílý pop Cell.

Francie, Abbey Lakes – Fletcherův úžasný lysec 32,10 kg, se kterým mu táta trochu pomohl

Francie, Abbey Lakes – druhý z fantastické dvojice úlovků

 

DÁNSKÝ REKORD

Na mé práci se mi líbí, že dostávám zprávy o úlovcích i z méně obvyklých zemí, mezi něž Dánsko bezesporu patří. Během minulého roku jich přišlo několik, a přestože se nejedná o žádné velké kusy, na zajímavosti jim to neubírá. Tentokrát se však jedná o překonání hranice 20 kg a zároveň dosavadního dánského rekordu. Šupináče o váze 20,80 kg ulovil Flemming Kastbjerg Rottenberg z Koldingu. Zabral mu na Scopex Squid od Nashe, který nachytá kapry snad úplně všude.

Dánsko – Flemming Kastbjerg Rottenberg 20,80 kg

 

CHORVATSKO

Šumbar se během uplynulých let zapsalo do historie kapraření zlatým písmem. Svého času se jednalo o vyhlášený závodní revír, kde se chytala spousta kaprů. Pak však došlo k významnému úhynu ryb, který tuto éru ukončil a rybáři se obávali, aby to neznamenalo konec revíru. Naštěstí se vše obrátilo k lepšímu a přeživší ryby začaly přibírat na váze. Ze Šumbaru se tak stala lokalita vyhlášená velkými kapry.

Kristof Cuderman občas pořádá do Chorvatska výpravy. Poslední z nich byla navzdory nízkým teplotám úspěšná. Voda si ještě držela teplotu a kapři zůstávali u hladiny. Ve srovnání s ostatními výpravami se sice nachytalo ryb méně, ale zato se jednalo o větší kusy. Chlapi zdolali sedm kaprů nad 30 kg. Kristof si na konto připsal hned dva z nich. Větší šupináč vážil 32,20 kg. Největším překvapením byl ohromný 38kilový lysec. Na první pohled ho nikdo nepoznal, až když procházeli fotky úlovků, našli ho mezi úlovky z roku 2011. Tehdy vážil 23,20 kg. Je nasnadě, proč na Šumbar rybáři tak rádi jezdí.

Chorvatsko, Šumbar – Kristof Cuderman 32,20 kg

Chorvatsko, Šumbar – největší překvapení výpravy 38 kg

 

OBR Z MAR PECHE

Některé rybářské revíry jsou snadné a dobře čitelné, u jiných trvá dlouho, než jim člověk přijde na kloub, a ani pak nemá úlovek jistý. Jedním z těch obtížných je Mar Peche na severu Francie. Pokud ale všechno klapne, člověk vynaloženého úsilí nelituje. Williamu Chapmanovi to klaplo. Týden se pokoušel získat některý ze zdejších pokladů, a nakonec ulovil pět kaprů. Čtyři z nich měli jen kolem 15 kg, ale ten největší stál za to. William mu navážil úžasných 37,90 kg.

Nahazoval na bahnité dno do hustého porostu travin zhruba 50 m od břehu. Dvakrát denně zakrmoval 2 kilogramy boilie Manilla 16 a 20 mm. Během týdne mu zabrali ti čtyři menší kapři, se kterými by se i celkem dobře spokojil, ale když v pátek ráno měřil půl hodiny síly s neznámým monstrem a zvítězil, byl nadšením bez sebe. Zdolal největšího kapra revíru.

Francie, Mar Peche – William Chapman s největším kaprem revíru 37,90 kg

 

PARÁDNÍ VÍKEND V RAKOUSKU

Jsem rád, že rybaření se věnuje čím dál více párů. Určitě za to vděčíme lepšímu vybavení a komfortu, který rybářské revíry poskytují. Daniel a Anita Schweinzerovi pravidelně vyrážejí na víkendové výpravy a zdá se, že jejich snažení nic nezastaví.

Napsali mi o své výpravě na nedalekou štěrkovnu o rozloze necelých 5 ha. Při plánování výpravy komunikovali s jinými rybáři, kteří byli obeznámeni s aktuální situací a vypadalo to špatně. Nachytalo se málo. Moc nadějí si nedělali. Ale jak už to bývá, všechno zlé je k něčemu dobré. Když dorazili na revír, zjistili že jej mají celý jen pro sebe. Usadili se proto ve střední části a pokryli mnohem větší prostor. Chytali dohromady na čtyři pruty, aby zjistili, jaká vzdálenost a hloubka bude nejúspěšnější. Na všech čtyřech místech zakrmili boiliem Manilla s tygřími ořechy a nástrahy balili do těsta stejné příchutě.

Štěstěna se na ně usála. Klesl tlak a ryby začaly brát. Začali doufat, že se jim přece jen nějaký úlovek podaří. A podařil se. Ulovili dva kapry a dva amury. Nejlepší na všech úlovcích ale bylo, že nejmenší měl lehce pod 20 kg a největší přes 25 kg.

Rakousko – Daniel Schweinzer 25,40 kg

Rakousko – Anita Schweinzerová 21,90 kg

 

MEGA DVOJKA Z GIGANTIKY

Gareth Radley se účastnil každoročního teambuildingu Kordy na jezeře Gigantica nedaleko Paříže. Vylosoval si slušné šesté pořadí a byl rád, že si mohl ještě vybrat místo ve střední části, konkrétně Alcatraz. Všechny tři pruty nahodil do místa známého jako Stink nějakých 100 metrů od břehu. Šesti denní výpravy odstartoval hned první večer pěkným 10kilovým šupináčem. Pak mu ryby braly téměř na minutu přesně každý večer v deset. Jako druhý mu v síti skončil kapr Two Time o rekordní váze 29,40 kg. Následoval lysec Galatian 14,10 kg. Další večer měli sice týmový program, ale Gareth si skočil k prutům, aby vytáhl dalšího kapra. Zabral mu slavný Shoulders 25,5 kg. Ve čtvrtek se mu během večeře rozblikal hlásič, tak nechal jídlo jídlem a běžel k prutům. Nebyl sám. Všichni chtěli vidět, co se bude dít. Udělali dobře. Gareth vytáhl kapra, který se na břeh už hodně dlouho nepodíval. Galaxy vážil 28,70 kg. Byl lehce pod svou obvyklou váhou, ale to mu ani trochu nevadilo. Během výpravy Gareth zkrmil 30 kilo mraženého boilie Krill ve velikosti 20 mm, 5 kg kukuřice a 8 kg pelet. Vše dochucoval pořádnou dávkou tekuté potravy Krill. Zakrmoval asi 5 kg denně a po každém záběru trochu přikrmil.

Francie, Gigantica – Gareth Radley

 

MAT BODOVAL V POLSKU

Loni se Matu Smithovi dařilo. Na jaře ulovil několik kaprů doma v Anglii, pak se mu však zachtělo navštívit země neznámé a zapsal se do soutěže na polském jezeře Goslawice. Štěstí mu přálo. V soutěži vyhrál týdenní pobyt. Nadšený byl nejen z výhry. Jeho kapr 26,90 kg se postavil do čela zdejších šupináčů. Kromě rekordního úlovku nachytal Mat ještě 16 dalších ryb. Matovi se v Polsku tak líbilo, že si na letošek zamluvil víc výprav a doufá, že se mu povede chytit ještě rekordního lysce.

Polsko, Goslawice – Mat Smith 26,90 kg

 

SLOVINSKO

Jedním z nevyhledávanějších revírů současnosti je slovinské jezero Bled. Na videích známého rybáře Alana Blaira je vidět, že jezero má hodně co nabídnout. Díky němu se tam rozjelo nemálo rybářů. Lákavému volání dálek podlehl i Duncan Porter. Po příjezdu se na kus řeči stavil za rybáři, kteří tam chytali a zjistil, že se toho moc neděje. Položil jim i svou oblíbenou otázku: kolik toho zkrmili. Všichni do jednoho odpověděli, že hodně. Všiml si, že naprostá většina používala kobry, a tak se rozhodl nastřílet do vody na široko prakem jen 2 kila 20milimetrových koulí Krill, aby kapry přinutil jednotlivá sousta hledat. Až do odpoledne nenahazoval, aby kapry nerušily vlasce. Taktika fungovala skvěle. První kapr mu zabral půl hodiny po nahození a byl to zároveň jeho největší úlovek výpravy 23,90 kg. Za celou dobu zkrmil jen 5 kilo návnad, ale vytáhl si osm dalších ryb do 22,80 kg.

Slovinsko, Bled – Duncan Porter – fantastický začátek výpravy 23,90 kg

 

TEILLATTS

Revír rozkládající se podél řeky Seine ve Francii se mezi rybáři těší velké popularitě již řadu let. Nejspíš za to může skutečnost, že se tu každoročně chytají solidní kapři. Několik zdejších slavných ryb sice uhynulo, ale nahradily je jiní, stejně slibní. Mark Bowyer tam jezdí už léta a poslední výprava byla jeho nejúspěšnější ze všech. 45letý kaprař nachytal 19 kaprů, dva z nich vážili 24,10 kg a 25,40 kg. Bezbřehé nadšení však zavládlo v okamžiku, kdy zdolal ohromného šupináče 28,80 kg. Spotřeboval 30 kg boilie Manilla velikosti 16 a 20 mm, na háček dával bílé waftery.

Francie, Teillatts – nejlepší výprava Marka Bowyera

 

TŘICÍTKA Z VALLEE

Steve Potton si na francouzském revíru Vallee užil parádní výpravu. Nachytal tu 17 kaprů, 5 dvacítek a 3 dvaadvacítky. Největší šupináč, nový Stevův nový osobák, vážil 22,80 kg. Zdolal i 2 velké lysce: 28,10 kg a druhý osobák 30 kg. Nahazoval pod větve stromů na protějším břehu a vnadil směsí boilie Cell a Hybrid od Mainline, do které přidával konopí a kukuřici.

Francie, Vallee – Steve Potton 30 kg

 

REKORD Z LAC ROSE

Dosud neznámý francouzský revír se pomalu dostává do povědomí kaprařů. Poprvé mi odtud přišla fotka prvního kapra přes 27 kg. Jenže tenhle rekord neměl dlouhého trvání. Převálcoval ho lysec 29,5 kg. Zabral Richardovi, majiteli revíru, který si našel čas na rybaření, a vyplatilo se mu to. Získal nový osobák. Díky vyšším teplotám a slabým dešťovým srážkám kapři hodně žrali a přibírali na váze.

Francie, Lac Rose – nový rekord těsně pod 30 kg

 

POD HŘEJIVÝM AFRICKÝM SLUNCEM

Zatímco my jsme u vody klepali kosu, v Africe se vyhřívali v záři letního slunce a užívali si aktivního rybaření. Tenhle zlatý šupináč 18,30 kg zabral členovi afrického týmu Nash, Jonu Steynovi. Vnadil směsí celého, krájeného a drceného boilie Key Cray a na háček Fang X č. 5 dával 20mm wafter stejné příchutě. D-návazec si vázal z 25lb Skin Linku. Název revíru sice neprozradil, ale vypadá to tam moc pěkně.

Jihoafrická republika – nádherný kapr v záři afrického slunce

 

NEJÍT S DAVEM SE VYPLÁCÍ

Nikdy neexistuje jediná správná taktika, jediný způsob, jak dosáhnout úlovku. Když dva dělají totéž, není to totéž. Což platí i o rybaření. I když dáte dvěma rybářům stejné vybavení a krmení, nebudou rybařit stejně. Jejich přístup se bude lišit, a právě v tom je klíč k úspěchu. Pokud se nebojíte vyzkoušet něco jiného nebo neobvyklého, máte body navíc.

Dieter Menten přijel na francouzský revír Cubic Iles s přesně stanoveným plánem. Hodlal vydatně zakrmit ve střední části svého loviště a počkat, až ryby připlavou a začnou se pást. Po několika dnech však bylo zřejmé, že plán to byl sice dobrý, nicméně nefungoval. Dieter zaexperimentoval a nahodil jeden prut bokem. Přihodil k udici jen pár koulí Krillu. Nejspíš už jste uhodli, co se stalo: v půl sedmé ráno mu hlásič oznámil záběr. Na háčku měl lysce 23,80kg.

Francie, Cubic Iles – Dieter Menten 23,80 kg

 

KDYŽ MÁ PORYBNÝ DOVOLENOU

Porybný z Dream Lakes, Will Davis, si vzal pár dní volno a vyrazil na nedaleký revír Dreamlakes 3. Udělal dobře. Revír zná, a tak není divu, že se mu podařilo nachytat pěkných 17 ryb. Největší lysec vážil 23,90 kg. Will krmil sekaným boiliem Manilla a vázal si jednoduchý návazec ve stylu Blow-back, na který dával žlutý wafter Signature Squid.

Francie, Dreamlakes 3 – Will Davis

 

IKTUS RUFFAUD

iktus číslo 2 ležící u Limoges ve Francii se od otevření v březnu 2018 neustále zlepšuje. Před zahájení rybolovu sem bylo vysazeno hodně slušných kaprů, jenže jako by se po nich pár měsíců voda slehla. Bylo však nasnadě, že se dříve či později musí ukázat. To se také během podzimu stalo. Právě noví neznámí kapři sem řadu rybářů lákají. Kromě toho značně vzrostla průměrná váha úlovků. Nedávno se na břehu ocitlo pár kaprů přes 22 kg. Jeremy Fouirnier, majitel revíru, navíc během zimy obsádku ještě vylepšil novými kapry, a tak se v nové sezóně máme nač těšit.

Francie, Iktus Ruffaud

 

200

Na italský revír Parco Del Brenta to mám pořádný kus cesty. Celou dobu, kterou jsem strávil za volantem, jsem se utvrzoval v přesvědčení, že mi to stojí za to, že se mi tu podaří ulovit pár solidních kaprů. Výprava předčila moje čekávání. O výběr místa nás na začátku týdne losovalo šestnáct rybářů – a já z toho vyšel jako poslední. Zbylo na mě loviště 22. Nijak mi to nevadilo, protože jsem na něj měl od začátku spadeno. Navíc se ukázalo, že týden před námi tam nikdo nechytal, takže jsem doufal, že kapři se klidili tam, kde je nikdo neotravoval vlasci. Záběry mi přicházely prakticky od nahození. Ani na větší kusy jsem nemusel čekat dlouho. Jako první se objevil šupináč 25,90 kg. Hned po něm zabral další o váze 25,20 kg. Nejednalo by se o žádný přelomový úlovek, kdyby to shodou okolností nebyl můj 200. kapr přes 50 liber (22,70 kg). Takového skóre jsem dosáhl jako první Brit.

Kapři mi brali pravidelně a na konci týdne jsem napočítal přes 50 úlovků. Šest z nic mělo přes 25 kg. Chytal jsem na waftery Scopex Squid od Nashe a vnadil koulemi 12 a 15 mm stejné příchutě namíchanými s peletami Key Cray. Používal jsem návazce KD Claw s 25lb Skinlinkem.

Itálie, Parco del Brenta – Steve Brigss se svým 200. kaprem přes 50 liber

 

Steve Briggs

Napsat komentář