Světové úlovky – ke štěstí stačí jediný záběr

NOVÝ REKORD?

Kde jinde než na revíru Euro Aqua? Loni na podzim nám maďarská voda vyhlášená rekordním počtem rekordů předvedla, že nehodlá usnout na vavřínech. Ulovil se tu obrovský kapr gigantických rozměrů. Nový rekord hravě přeskočil magickou hranici 50 kg a zastavil se až na hodnotě 51,2 kg. Zeptat se mě na to loni, řekl bych vám, že toho se jen tak nedočkáme.

V samém závěru sezóny i výpravy se úlovek poštěstil Michelovi Schoenmakersovi. Většinu výpravy chytal na známém lovišti Electric Point. Záběry měl, ale přesto v kostech cítil, že by bylo třeba změnit působiště. Šestý smysl mu poradil výborně…netřeba slov, stačí se podívat na fotku. Kapr patří do čtveřice či pětice kaprů s váhou přes 100 liber (45,4 kg). To se jinde na světě nevidí.

Maďarsko, Euro Aqua – Michel Schoenmakers 51,2 kg

 

ZLATÉ ČASY NA RAINBOW

Rainbow je revír, který nemůžeme v naší rubrice dlouho opomíjet. Někteří zdejší kapři mohou být sice notoricky známí, přesto dokáže tato výjimečná jihofrancouzská lokalita překvapit. Rybáři to tu ale nemají zrovna jednoduché. Na velký úlovek se člověk načeká, ale zachytat si tu chtějí všichni.

Obdivuji životaschopnost a soběstačnost revíru. Spousta lidí si ani neuvědomuje, že původní veterány vystřídala nová generace kapřích velikánů. Před časem šla fáma, že zemřel poslední mohykán, obří šupináč Scar Face. Byl jsem proto moc rád, když jsem se dozvěděl, že ho ulovil holandský rybář Dominik Van Den Eijkhof. Navážil mu fantastických 41,8 kg! Parádní úlovek. Dominik seděl na šestnáctce a parťáka mu dělal Frank Wijnands. Scar se od začátku loňského roku na břehu neobjevil, což zřejmě způsobilo šíření nepodložených informací. Ale možná se lidi jen prostě báli, že Rainbow přišlo o svého největšího kapra. Scarovi se daří rybářským háčkům vyhýbat, a možná i proto je v tak skvělé kondici.

Rainbow – Dominik Van Den Eijkhof – Scar Face žije a možná to vytáhne na 42 kg

Colin Richards je nadšenec, kterému se na Rainbow náramně daří. Během poslední výpravy chytal na lovišti 18, ale podmínky nevypadaly slibně. Výrazně se ochladilo a aktivita ustala. Colin ale přišel na to, jak kapry udržet v pohybu a při chuti. Vysloužil si tak dvě pětadvacítky a šupináče 29,5 kg. Druhý týden se mu moc nedařilo, ale profláknutý Velký čtvrtek zafungoval a přinesl mu senzačního šupináče 33,6 kg. Aby té slávy nebylo málo, focení se ujal Oli Davies.

Rainbow – Colin Richards 33,6 kg

 

OBR Z RAKOUSKA

Po dlouhých letech rybaření ve Francii a dalších evropských zemích se německý rybář Herbert Neidl rozhodl zkusit štěstí i v sousedním Rakousku. Z rodného Bavorska to ostatně ani neměl nijak daleko. Zamířil na jezero poblíž Štýrského Hradce, které jej lákalo jednak malebným prostředím a samozřejmě také slušnou obsádkou kaprů. Úlovek si tu ale člověk musí zasloužit. Jezdí sem hodně rybářů a kapři jsou dost pod tlakem, protože toho největšího z nich si chce vytáhnout každý. Tři dny Herbert zkoušel všechny možné taktiky a nic. Pak mu ale zabral nádherný 28kilový šupináč a hned zavládla skvělá nálada a optimizmus. V následujících dnech Herb vytáhl ještě několik dalších dvacítek, takže výprava dopadla přímo skvěle.

This 62lb common was well worth the wait for Herbert Neidl.

 

ALIJNOVA SUPER DVOJKA

Kaprařská super star Alijn Danau se s námi podělil o své zážitky z rybaření na obtížných lokalitách ve své rodné Belgii. Kdykoliv se mi Alijn ozve, tuším, že mě čeká něco extra. Ani tentokrát tomu nebylo jinak: ulovil hned dvě největší ryby revíru Heikant! Lysec jménem Jorre vážil 29,6 kg. U šupináče, kterému se říká Vladimír, Alijn váhu neuvedl. To mu však na kráse neubírá.

Belgie, Heikant – Alijn Danau 29,6 kg

 

KARLOVA SPRÁVNÁ VOLBA

Ještě jednou se podíváme do Štýrského Hradce, odkud pochází Karl Weber, který nás zavede na jednu zdejší vodu. Utrhl se sice jen na 20 hodin, ale protože místo zná a počasí mu přálo, vybral si mělčí část jezera. Zakrmoval ve vzdálenosti zhruba 100 m od břehu boiliem Manilla o velikosti 12 a 20 mm. K nástraze s příchutí mléčné čokolády přidával PVA sáček naplněný 12mm boiliem, peletami a Active mixem Manilla. Celý den se nic nedělo a Karlovi začalo vrtat hlavou, jestli si neměl vybrat jiné loviště. Jakmile však padla tma, kapři se do návnad pustili. Do rána si na konto připsal tři pěkné úlovky. 15kilového šupináče a dva lysce 21 kg a 26,5 kg.

Rakousko – Karl Weber 26,5 kg

 

JIMMY BODOVAL V ITÁLII

Itálie se stává stále oblíbenější destinací pro rybáře, kteří neváhají vypravit se na ryby za hranice všedních dní. Parco Del Brenta je revír, který za celý ten kolotoč nejspíš může. Z revíru ležícího v severovýchodní části země se totiž vracejí nadšení rybáři, kteří líčí své neuvěřitelné zážitky a chlubí se novými osobáky. Jedním z nich je i Jimmy Luke.

O svém pobytu na zmiňovaném revíru prohlašuje, že šlo o jeho životní výpravu. Zpočátku nic nenaznačovalo tomu, jak se budou věci vyvíjet. Podmínky měl ale slibné, bylo zataženo a vál lehký vítr. Jimmy skončil na nepříliš populárním lovišti 22. Poslední dobou se ale začalo ukazovat, že jistý potenciál by tu byl. Nahazoval velké pevné PVA sáčky na místo, které si zakrmil směsí pelet, kukuřice a sekaného boilie. Záběry mu přicházely celkem pravidelně a úlovky se stále zlepšovaly. Začal jedním 5kilovým kapříkem, pokračoval přes 2 desítky, 8 patnáctek, 13 dvacítek až k 5 pětadvacítkám a 3 třicítkám. Největšímu lysci navážil 30,4 kg. Předposlední noc celé své snažení završil šupináčem 35 kg. Nádhera. Super výprava na nádherném revíru. Co víc si přát?

Itálie, Parco Del Brenta – Jimmy Luke 35 kg

 

SPLNĚNÝ SEN

Na francouzské Dream Lakes se vydal Justin Whittemore, aby si splnil své rybářské sny. Měl před sebou jen pár dní a teplota klesla až k bodu mrazu, což nevěstilo nic dobrého. Rybařil na Dream Lakes 2 a nezbývalo mu nic jiného než udělat maximum a doufat, že přijde záběr. Nahazoval na bahnité dno do vzdálenosti 40 metrů. Zakrmeno měl konopím, kmítkovou směsí Cell a drceným boiliem Banoffee od Mainline. Na háček vázal umělou kukuřici. Čekal a doufal, až se dočkal. Poklidné ticho zčista jasna prořízl ostrý zvuk hlásiče. Na udici měl senzačního lysce 24,5 kg. Justinovi splnil sen nejen díky své váze, ale také proto, že toužil po pěkně vybarveném zimním úlovku.

Francie, Dream Lakes 2 – Justin Whittemore 24,5 kg

 

KRASAVEC Z VOD NEZNÁMÝCH

Rybaření na evropských řekách považuje hodně lidí za nejzazší metu kapraření, ale podle mě by toto označení sedělo spíše na uměle vybudované plavební kanály. Kromě Belgie a Holandska všude jinde nad rybařením na říčních kanálech kroutí hlavou. Také ve Francii se ovšem nachází řada plavebních kanálů, kde žijí slušné ryby. Pokud má někdo dost kuráže a odhodlání se na ně vypravit, čeká jej opomíjený ráj. Alexandre Debure si je jejich potenciálu vědom a nevadí mu, že rybaření na jejich březích bude znamenat víc námahy než kolik by musel vynaložit jinde. Klíčem k úspěchu je najít ryby. Jakmile zjistíte, kde se kapři nacházejí, nemusíte zůstávat u vody dlouho. Alexandre si takové místo našel a na ulovení tohoto krasavce mu stačil jeden den. Pěkně stavěný vysoký lysec 20,4 kg mu zabral na krillové boilie od Sticky Baits, které nastražil na panáčka s bílým popem stejné příchutě.

Francie, říční kanál – Alexandre Debure 20,4 kg

 

MILLSTONE POOL

Závěr loňské sezóny na Millstone Poolu rybaření přál. Množství úlovků se sice postupně snižovalo, ale to vůbec nebránilo Charliemu a jeho kamarádům, aby si své nově nabyté osobáky jaksepatří vychutnali. Čtyřčlenná parta rybářů byla ve Francii na rybách poprvé, a tak není divu, že nový osobní rekord si vysloužili všichni. Z devíti úlovků největší vážil 27,7 kg. Zabral právě Charliemu Conwayovi, jeho syn Adam přidal do rodinné pokladnice kapra 23,6 kg. Vystřídat je přijela další čtyřčlenná parta vedená Ian Mellorem. Chytali na Scopex Squid od Nashe a ulovili 20 ryb, z toho 3 pětadvacítky, 5 dvacítek a 8 patnáctek.

Wayne Harman na revír dorazil ve společnosti svého táty Iana a kamarádů Maca a Bondyho. Zdolali celkem 27 ryb a objevil se mezi nimi i zdejší největší kapr o váze 31,5 kg. Wayne obřího lysce vytáhl z loviště 11.

Poslední týden, kdy se dalo na revíru rybařit, se ochladilo, ale Joe, Jake ani Rueben bez úlovku nezůstali. Přestože ulovili jen 7 kaprů, nový osobák si odvezli všichni. Joe na lovišti 4 zdolal tři kapry 11,4 kg, 22 kg a 27,2 kg. Reuben se rozhodl pro jedničku a nachytal tam kapry 11,1 kg, 13,7 kg a 22,6 kg. Na Jaka zbyl kapr sice jediný, zato ale pěkný. Vážil 21,8 kg.

Francie, Millstone Pool – Joe Easton 27,2 kg

 

V SEDMÉN NEBI

Jako v sedmém nebi si připadal Iban Maes, když se vrátil na jeden belgický říční kanál. Chystal se tu strávit dvě chladné zimní noci. První noc mu zabral menší šupináč a lysec lehce pod 14 kg. Jenže pak všechno začalo nasvědčovat tomu, že úlovky ostatní ryby vyplašily. Přesunul se proto o kus dál. Taktiku nezměnil, dál nahazoval nadipované žlutobílé waftery Manilla. Místo nedaleko břehu si zakrmil jen jednou hrstí 16mm boilie Manilla. Byl si jistý, že se mu změna loviště vyplatí. Nemýlil se. Ulovil pět ryb, tři lysci měli kolem 15 kg.

Belgie, plavební kanál – Iban Maes

 

PŘEKVAPENÍ Z DÁNSKA

V průběhu loňského roku se v naší rubrice začaly objevovat úlovky ze Skandinávie mnohem častěji, než tomu bývalo dříve. Kaprařina tam získává na popularitě, a to vždycky rád vidím. Přestože tam není tolik příhodných revírů jako jinde v Evropě, ryby mají pěkné.

Za úlovky z Dánska vděčíme hlavně Mortenu Gandalfu Rasmussenovi. Nemají rybaření sice snadné, ale překvapení, která zdejší vody nabízejí, stojí za to. Morten u vody strávil celých 60 hodin, jenže úlovku se ta tu dobu dočkal jen jedinkrát. Krásný tlustý 17kilový lysec mu však udělal obrovskou radost. Vytáhl ho z 200hektarového revíru Soroe, kde žije a chytá pravidelně. Až dosud mu však braly jen menší ryby. Velký úlovek ho nakopl a Morten se těší na další výpravy, protože kdo ví, jací velikáni se ve zdejších hlubinách ještě skrývají? Zakrmoval jen zlehka 15mm boiliem Manilla a na háček dával 20mm Tuf One.

Dánsko – Morten Rasmussen 17 kg

 

NOVÁ KREV

Armfield Angling mi referoval hned o dvou doplnění stavu kaprů na revírech, které spravují. Estate Lake vlastní moc milá Julie s manželem. Jejich malebný revír v Normandii je mezi rybáři rok od roku populárnější. Rozhodli se, že nastal čas investovat do budoucnosti a doplnit stavy. Celkem do revíru vypustili 167 kaprů a nebyl to žádný potěr. Největší lysec vážil téměř 26 kg. Na Estate Lake se očividně blýská na lepší časy.

Francie, Estate Lake – největší nově vysazený kapr 26 kg

Nové kapry přivítali i jižněji v kraji Limoges na jezeře Iktus Ruffaud. Majitel Jeremy Fournier revír otevřel loni v březnu a vysazením 500 slušných kaprů chtěl lov pořádně nastartovat. Po dvanácti měsících nabyl dojmu, že je třeba ještě přidat. Plánoval to od samého začátku, ale potřeboval čas, aby zjistil, jak se tu kapři usadí. Do hlubin vypustil 300 další kaprů, kterým vévodí parádní 32kilový lysec.

Je vidět, že majitelé revírů vysazování nových ryb nepodceňují a nevypouštějí do svých jezer malé kapry, aby pak roky čekali, než dorostou. Pro nás rybáře je to skvělý posun, který nám umožní kvality revíru ocenit velice záhy.

 

Francie, Iktus Ruffaud – nový obyvatel revíru 32 kg

 

JEN NEUSTRNOUT NA MÍSTĚ

Jake David si užil super výpravu, jenže nám neprozradil kde…prý byl ve Francii. Navzdory nepříznivým podmínkám a dlouhému pátrání po rybách, se nakonec úlovku dočkal. Doslova si ho vydřel. Z mělčí vody si vytáhl pár pěkných lysců do 15 kg, ale po přestěhování se mu podařilo kápnout na úžasného lysce 22,5 kg. Zabral mu na pop Scopex Squid od Nashe, vnadil partiklem máčeným v Citruz Syrupu.

Francie – Jake David 22,5 kg

Napsat komentář