Světové úlovky – široké obzory

SMĚR BALKÁN

Jamie Clossick dospěl k zásadnímu životnímu rozhodnutí a začal organizovat rybářské výpravy směřující do balkánských zemí … a podařilo se jim ulovit parádní kusy. Jejich kapři se řadí k největším na světě! Zejména Chorvatsko se mezi kapraři, kteří se zaměřují na velké ryby, těší stále větší oblibě. Jamie většinu výpravy stráví péčí o klienty a pozorováním, jak rybaří lidé kolem. Vždycky si ale najde chvilku, aby nahodil a zkusil štěstí. S partou rybářů zamířil na nejmenované chorvatské jezero, kde se mu splnil sen o třicítce. Ale nebudu předbíhat a nechám ho, ať vám svůj příběh vylíčí sám:

„V Chorvatsku jsem během podzimu a zimy strávil dobrých 50 nocí. Snažil jsem se najít kapry přes 30 kg, a to se mi konečně podařilo. Bylo to vskutku epické. Osobák jsem si vylepšil šestkrát, ulovil jsem pět ryb od 29 do 29,9 kg. Loni jsem to neměl lehké v žádném směru, ale jsem strašně rád, že mě „Crazy Frank“ oslovil s tím, že by se ke mně rád přidal. Splnil jsem si sen o 30kilovém úlovku a další osobák získal o pár dní později. Nemohl jsem to ani pobrat. 31,8 kg odpovídá anglickým 70 librám, což je úžasný milník v životě rybáře a já jsem za něj neskonale vděčný. Člověk nikdy neví, třeba na nás někdy v budoucnu čeká i osmdesátka nebo devadesátka! Nepřestávejte snít!“

Chorvatsko – Jamie Clossic 31,8 kg

 

VELIKÁN ZA HUMNY

Ditch Ballard se nám ze španělského Ebra nějaký čas neozval, nejspíš nás chtěl napínat a tím více překvapit. Povedlo se mu to. Přímo za domem zdolal prvního kapra přes 22 kg. Pro ty z vás, kteří ho neznáte, jen zmíním, že na mohutné řece organizuje rybářské výpravy za kapry a sumci a bydlí přímo na jejích březích u Riba Roja. Na kontě už měl jiné tři kapry kolem 23 kg, ale ti pocházeli z jiných úseků řeky. Teď už si takhle velkého kapra chytil i „doma“. Ohromný šupináč mu zabral na Scopex Squid.

Španělsko, Ebro – Ditch Ballard 22,7 kg

 

OBR Z BALATONU

Rybáři rádi vyhledávají velké vodní plochy a málokterá se může rozlohou měřit s ohromným Balatonem. Největší přírodní jezero v Evropě má své nezaměnitelné kouzlo. Zdejší ryby dříve decimoval komerční rybolov, který byl naštěstí již zakázán. Domov tu našla spousta nově vysazených ryb, díky nimž tu o záběr není nouze. Kápnout na některého z místních obrů, však už představuje tvrdší oříšek. Kalné vody jim skýtají parádní úkryt a není snadné je najít. Rozhoduje pověstná štěstěna. Čas od času se některý z nich objeví, a pak už záleží jen na tom, jestli je člověk se správnou taktikou ve správný čas na správném místě. Zadařilo se a díky tomu vám mohu předvést tento parádní úlovek. Obří šupináč o váze 30,1 kg zabral na dvojitou nástrahu z 24mm koulí na severním břehu, kde je voda hlubší než na jižní straně, ve vzdálenosti cirka 280 m. Úžasný souboj trval téměř třičtvrtě hodiny.

Maďarsko, Balaton – vzácný úlovek 30,1 kg

 

SLIBNÝ JARLAT

Nejnovější revír v portfoliu firmy Armfield nese název Jarlat. Nachází se nedaleko Limoges ve Francii, zabírá 3 hektary, nabízí dvě dobře vybavené chatky a lovná místa až pro čtyři rybáře. Ian Porteus a Paul Turner si tu zachytali jako úplně první klienti. Za odměnu dostali 33 ryb, největší vážila něco přes 23 kg. Osvědčila se jim kombinace boilie a pelet Red Angel značky Eddie Sterckx. Nahazovali k ostrovu nebo pod stromy.

Damien David revír zná. Jezdíval sem už dřív a nachytal tu spoustu lysců i šupináčů přes 15 kg. Díky tomu dokáže ocenit potenciál ryb, které tu soustavně přibývají na váze. Čas na Jarlat si našel i Paul Armfield. Na akci nemusel čekat dlouho. V síti se mu brzy mrskal téměř 16kilový lysec. Paul vystřídal několik lovišť a nachytal celkem sedm ryb. Používal standardní olovo s klipem a převlekem. Na háček vázal odlehčené waftery. Revír představuje ideální destinaci pro malou partu rybářů, kteří si rádi dopřejí trochu pohodlí.

Francie, Jarlat – Damien David
Francie, Jarlat – příslib budoucnosti

Ještě chvíli zůstaneme s Paulem Armfieldem, který nás zavede na malebný revír Briguiuel, kde strávil příjemnou výpravu se svým dobrým kamarádem Craigem Barwellem. Na dvojlovišti si Paul vybral levou stranu a nahazoval směrem k bílému markeru do mělčí vody, ne moc daleko. Craig naopak házel daleko směrem k propusti v hrázi. Dohromady si vytáhli šest ryb. Paulův největší lysec vážil 23 kg. I Craigův největší kapr byl lysec, vážil 20,8 kg. Zakrmovali zlehka boiliem Edge od RH Fisheries. Na háčku se jim osvědčily waftery.

Craig Barwell’s Briguiuel mirror.

 

KLENOTY DÁNSKÉ KORUNY

Dánsko sice pro kapraře nepředstavuje právě zemi zaslíbenou, ale to neznamená, že tam nežijí nadšenci oddaní našemu oblíbenému sportu. Morten Rasmussen k vodě vyrazil na pouhých dvanáct hodin, navíc na ohromné 200ha jezero Soroe, proto žádné zázraky nečekal. O to větší radost mu udělal parádní 15kilový šupináč, který spolkl háček Mugga č. 4 na blow back návazci. Morten vnadil směsí boilie Krill a Manilla od Sticky Baits. U vody byl přes noc, takže nahazoval potmě. Vybral si místo blízko břehu, kde  svažující se dno přechází ze štěrku na měkké bahno. Záběr mu přišel ve dvě ráno.

Dánsko, Soroe – Morten Rasmussen 15,3 kg

Nestává se často, abych pro vás měl dva kapry z Dánska. O tento se zasloužil Benjamin Spaniel, který si díky nádherně tmavě zbarvenému šupináči 15,2 kg vylepšil svůj dánský osobák. Nevím sice, na kterém revíru jej ulovil, ale zabral mu na 15mm pop Citruz od Nashe.

Dánsko – Benjamin Spaniel 15,2 kg

 

BELGIE

Noční dobrodružství na belgickém kanále se vydařilo Stevenu Deschrijverovi. Na břehu mohl strávit jen jedinou noc, a tak mu nezbývalo než vsadit vše na jednu kartu. Vsadil dobře. Jediný záběr, který mu té noci přišel, proměnil v nádherný úlovek. Lysce 23,7 kg přilákal na 15mm pop-up Bloodworm od Sticky Baits, který měl na měkkém návazci. Vnadil hotovkami stejné příchutě o velikosti 12, 16 a 20 mm, které máčel v dipu Bloodworm Cloudy.

Belgie – Steven Deschrijver 23,7 kg

 

SIMON V MAROKU

Moc lidí to neví, ale můj kamarád Simon Crow je jedním z prvních anglických rybářů, kteří se vypravili na neskutečně rozlehlý revír Bin El Ouidane v Maroku. Společně jsme tam chytali před více než deseti lety. Simon tehdy nachytal spousty kaprů do 20 kg a vždycky doufal, že se tam bude moci vrátit a výpravu si zopakovat. Vyrazil proto na výpravu s chlapy z Avidu. Začátek nebyl valný. Ryby mu nebraly a když už se nějakého záběru dočkal, houpal se mu na háčku jen malý kapřík. Kromě toho jej ještě pokousal toulavý pes. Žijí jich tu spousty a obvykle se chovají přátelsky. Po návštěvě místního lékaře změnil loviště a věci se konečně daly do pohybu. Zabrali mu dva šupináči přes 18 kg a lysec.

Maroko, Bin El Ouidane – Simon Crow 18,5 kg

 

KAŽDÁ VTEŘINA SE POČÍTÁ

Alan Blair jede naplno a maká, jako málokterý rybář. Navzdory velkému pracovnímu vytížení, které by vyřídilo nejednoho z nás, si ještě najde chvilku na rybaření. Čas na břehu pak dokáže využít do poslední vteřiny. Na krátké výpravy jezdí do všech koutů světa. Tentokrát zamířil do Německa. Jednalo se sice o služební cestu za klienty, ale na pár hodin se utrhl a vyzbrojen pruty Scope a spolehlivými popy Citruz vyrazil k vodě. Opět nám ukázal, že člověk nepotřebuje dlouhé dny a týdny, aby ulovil pěkného kapra.

Německo – blesková akce Alana Blaira

 

CHORVATSKO

Zimní rybaření není po chuti každému. Stačí se rozhlédnout po opuštěných březích, aby vám to bylo jasné. Pro někoho však zima představuje nejlepší období roku. Získat úlovek během nejnáročnějších podmínek zaslouží respekt. Lidé po zimním úlovku touží z různých důvodů a jedním z nich často bývá fotka s karem na sněhu. Takovou by chtěl mít kdekdo, ale získat ji se podaří jen někomu. Není to nic snadného. Občas se však zadaří a všechno klapne na výbornou…jako Hansu van Keijzerswaardovi, který se za svým zimním úlovkem vypravil na jezero Šumbar v Chorvatsku. Podařil se mu skutečně parádní kousek, když v zimě ulovil kapra 36,5 kg! Vyfotit si takového obra na sněhu, to už je něco! Hans bohužel moc sdílný nebyl, a tak vám o ulovení tohoto velikána moc nepovím. Vím však, že během výpravy Hans ulovil ještě několik ryb přes 25 kg, což je na zimní výpravu skutečně úctyhodný výkon. Chytal na boilie Trigga Ice od Nutrabaits.

Chorvatsko, Šumbar – Hans Van Keijzerswaard ukazuje, jak se má chytat v zimě

 

Na závěr ještě ohlédnutí za vánočními výpravami, které s Joan již léta s oblibou podnikáme. Tentokrát jsme zamířili k francouzskému Limoges na revír Secret Garden. Joan se zamlouvalo především luxusní vybavení, dům s krbem na břehu jezera a kompletní nabídka anglických televizních kanálů. Mě samozřejmě zajímaly hlavně ryby. Revír se sice na zimu oficiálně koncem října uzavírá, ale my jsme dostali od majitele Jeana Noela speciální povolení. Zhruba týden před naším příjezdem skončil Jean s pravidelným přikrmováním ryb. To mohlo znamenat dvě věci: buď budou mít kapři hlad nebo upadnou do zimní letargie. Počasí nám hrálo do karet. Teploty se držely nad 10°C a ani během noci nijak zásadně neklesaly. Zpočátku jsem se při zakrmování držel zpátky. Do vody jsem hodil jen hrst boilie Scopex Squid 12 mm a Key Cray pelet. K nim jsem přidal trochu konopí a nastražil 15mm wafter Citruz.

Již první noc předčila veškerá očekávání. Na jeden prut mi zabrali dva kapři o váze 18,7 kg a 18,8 kg. To však byl teprve začátek. Ozval se prut nahozený k protějšímu břehu. Kapr jezdil pomalu, ale bojoval urputně. Nakonec jsem vytáhl zdejšího prvního 23kilového kapra. Nádherný tmavý šupináč se tak stal zlatým hřebem vánočních oslav. Ke svátečnímu stolu se sešlo na 21 členů rodiny a hostů. Zrovna když začínali podávat předkrm, rozezněl se můj hlásič znovu. 17kilového kapra jsem z vody vytáhl pod bedlivým dohledem všech přítomných. Následovalo několik klidných dní, které prolomil až 14kilový lysec. V následující hodně ho však následovaly tři další kapři. Největší radost jsem měl z 23kilového lysce. Navzdory ochlazení se mi podařilo ulovit ještě lysce 20,3 kg, který pěkně odstartoval letošní sezónu.

Francie, Secret Garden – Steve Briggs 23 kg
A ještě jednen úlovek z Secret Garden 23 kg

Steve Briggs

 

 

 

 

Napsat komentář