Světové úlovky

OBR Z RAINBOW

Hned z kraje chci poznamenat, že Gary Kershaw na kapry nejezdí pravidelně. Pochází z Německa a profesionálně se věnuje golfu, což jej dost časově omezuje. U vody sice netráví každý víkend, ale svůj čas dokáže jaksepatří využít. Důkazem je jeho osobák z Cassienu (!) úžasný lysec 29,4 kg. Tedy byl…dokud ho nepřekonal šupináč z Rainbow 37,7 kg!

Na Rainbow Gary rybařil již podruhé. První výprava se mu nepovedla. Celých čtrnáct dní proseděl v lovišti 12 na prázdno. Když si rezervoval devatenáctku, doufal, že tentokrát se mu bude dařit lépe. Na ryby jel s kolegou golfistou Gary Hillsonem. Měli před sebou dva týdny. Shodli se, že v půlce výpravy si prohodí strany loviště, aby zvýšili šance na úlovek. V pondělí Gary zasekl. Vypadalo to na něco většího. Po celkem dlouhém souboji konečně mohl podebrat kapra, který byl na první pohled obr. O jeho skutečné velikosti, v tu chvíli ale ještě neměl ani zdání!

Francie, Rainbow – Gary Kershaw 37,7 kg

 

ŽIVOTNÍ ÚLOVEK Z CHORVATSKA

Už jsme si celkem zvykli slýchat o velkých kaprech z Chorvatska, na tom by nebylo nic mimořádného. Jenže většina jich byla ulovena v létě, během chladných měsíců se tam moc lidí nevydávalo. To se možná změní, protože Paul Bridger předvedl bravurní kousek. Z ještě studené vody si vytáhl monstrum 36,9 kg. Paul lysce chytil na jezeře Šumbar. Zabral mu během obzvláště chladné noci, kdy foukal severovýchodní vítr. Použil kombinovaný návazec s 25librovým fluorokarbonem a háček se zahnutým ramínkem č. 4. Chytal na ručně rolované boilie 28mm s popem 15mm Mainline. Vnadil drceným boiliem, peletami a tygřími ořechy. Nachytal celkem 18 ryb z toho 1 sedmadvacítku, 3 pětadvacítky a 6 dvacítek. Téměř 37kilové monstrum mu prut ohnulo ve čtyři hodiny ráno ve vzdálenosti 130 m.

Chorvatsko, Šumbar – Paul Bridger

 

KRASAVEC Z FRANCIE

Francouzský revír Gigantica rozhodně neslibuje snadný úlovek. Steve French zvedl hozenou rukavici a vydal se změřit síly s ohromným francouzským revírem. Doufal, že se mu během nadcházejících sedmi nocí podaří vytáhnout některý z klenotů ukrytých ve zdejších hlubinách. Vytipoval si loviště, kam střílel třicet raket každý den. Směs obsahovala drcené boilie Sticky Baits, Vortex, Krill a Manilla zalité trochou konopného oleje. Na háček dával wafter ve tvaru válečku. Ryby sice nežraly jako divé, ale vracely se pravidelně. Díky tomu Steve nachytal devět kaprů. Největší byl úžasný lysec 25,7 kg. Gigantica dokáže rybáře odměnit.

Francie, Gigantica – Steve French 25,7 kg

 

ITÁLIE

Parco Del Brenta láká rybáře nejen z Itálie, ale prakticky z celé Evropy. Lokalita je otevřena celoročně a nabízí nepřeberné možnosti. Ryby většinou berou po celém jezeře, ale přecejen se najde pár míst, která mají rybáři ve zvláštní oblibě. Patří k nim loviště 1, před kterým se rozprostírá pěkné, velké loviště. Pokud nejsou vedlejší loviště obsazena, člověk může pruty nahodit hodně do šířky. Pravidelně se tu chytají ryby přes 20 kg. Dalším oblíbeným místem je loviště 9 ležící v hlubší části jezera. Ryby se tu rády zdržují během zimních měsíců a pochází odtud tento krásný dlouhý šupináč těsně pod 30 kg.

Itálie, Parco Del Brenta – 30 kg

 

IKTUS VÁLÍ

Možná jste již zaznamenali, že ve Francii se nacházejí dva revíry Iktus. Na první pohled to může člověka mást. Novější Iktus Ruffaud leží nedaleko Limoges, zatímco původní Iktus se nachází mnohem jižněji až u Pyrenejí. Revír zahrnuje tři jezera. Hlavní kaprařské jezero Iktus Carp, jeseteří jezero a menší jezero Iktus Runs. Kapři žijí ve všech, ale jak název rybářům napovídá, na jeseteřím jezeře se chytají hlavně tyto prehistoricky vypadající ryby. Doslechl jsem se o 37kilovém úlovku, to je hodně slušné. Menší jezero Iktus Runs má vyšší obsádku a díky tomu si tu rybáři užijí pěkně akční rybaření. Větší kusy jsou ale v hlavním jezeře. Nejoblíbenější je asi VIP loviště 8, kde ryby berou pravidelně. Úlovky přes 25 kg tu nejsou výjimkou. Šestka tak oblíbená není, protože má mnohem hlubší vodu, ale i tady se objevují ryby přes 20 kg.

Francie, Iktus Carp – krasavec z loviště 6
Francie, Iktus – úlovek z menšího jezera Runs

 

THILO BODUJE

Kaprařina není žádný med. Ale právě výzva, kterou představuje, nás kapraře láká. Člověk cítí neskutečnou radost, když všechno pěkně klape a dosáhne pěkného úlovku. Přesně to zažil Thilo Schulze z Německa. Rybařil na místní štěrkovně a dařilo se mu. Ulovil pár pěkných desítek a patnáctek, ale největší radost mu udělal tento úžasný lysec lehce pod 23 kg. Všechny ryby mu zabraly na waftery Citruz od Nashe, vnadil krmením stejné příchutě.

Německo – Thilo Schulze 22,8 kg

 

BELGIE

Mylan Lyssens si vyšetřil tři dny, které hodlal strávit u vody. Nechtěl ale rybařit na jezeře, rozhodl se pro jednu belgickou řeku, jejíž název nám však neprozradil. Záměrně si vybral místo s vázkami, protože předpokládal, že právě u nich se budou ryby zdržovat. Krmení proto naházel raketou co nejblíže. Vnadil 16mm boiliem Manilla vylepšeným tekutou přísadou Manilla Cloudy a spoustou drceného boilie. Na D-montáž si vázal panáčka z koulí Manilla a Signature. Mylan si taktiku naplánoval přímo skvěle. Během svých tří nocí nachytal pět kaprů od 7 do 17 kg. Největší mu zabral na bílý wafter, ostatní na zmíněného panáčka.

Belgie – Mylan Lyssens

Mám pro vás ještě jednoho kapra uloveného na belgické řece. Říční rybolov během zimních měsíců je náročný, a ne všichni rybáři se k němu odhodlají. Steven Deschrijver se vypravil na krátkou noční vycházku kousek od domova a vytáhl si dvě ryby lehce pod 14 kg. Vnadil směsí boilie Bloodworm a Manilla od Sticky Baits a chytal na panáčka na návazci stylu blow-back. Steven připustil, že rybaření na řece není zrovna snadné, ale že se tam určitě ještě vrátí.

Belgie – Steven Deschrijver 14 kg

 

JARLAT

Jižně od Limoges se nachází jedna z exkluzivních lokalit Armfield Angling – Domaine de Jarlat. Damien se tu koncem zimy stavil jen na krátko. Krmení zavážel vnadící loďkou a chytal na boilie Secret Key od Eddie Sterckxe. Komplex se skládá ze dvou jezer, jenž firma nabízí jako balíček pro čtyři rybáře, kteří mají k dispozici nejen obě jezera, ale také dobře vybavené chatky a dokonalé soukromí. Revír je domovem pro dva 20kilové kapry, kteří nadále pěkně přibývají na váze.

Francie, Domaine de Jarlat – Damien

Armfield Angling začátkem sezóny představili nový 6hektarový komplex nabízející lov na jezeře o rozloze 3,6 ha se sedmi pěknými lovišti vybavenými elektrickými zásuvkami. Obsádku jezera představuje 240 ryb. Pět jich váží přes 25 kg a největší má 28,6 kg. V jezeře žijí také čtyři amuři a několik kaprů koi. Kapacita jezera je omezena na pět rybářů, kteří budou moci využít pohodlné zázemí se sprchami a toaletami.

Francie – nový revír

 

HATTRICK

Mladý rybář Jake David si užíval rybaření na jednom revíru ve Francii. Kde přesně mi však neprozradil. Kapraři považují za úspěch, když během výpravy dosáhnou pravidelných záběrů. Bývá to pěkně tvrdý oříšek. Ne však pro Jaka. 18kilový šupináč byl jeho třetím kaprem přes 40 liber během této výpravy a celkově jeho dvacátým. Chytal na Citruz a popy Scopex Squid od Nashe.

Francie – Jake David 18 kg

 

 

LYSEC Z NĚMECKA

Německý rybář Jonas Baumann mi poslal fotku parádní lysce, jenže mi bohužel nějak pozapomněl napsat, jak lov probíhal. Sdílný nebyl ani co se týče názvu revíru. Poznamenal jen, že zakrmoval raketou Spomb směsí boilie Manilla a kukuřice. Na IQ návazec vázal 16mm wafter Signature. Během výpravy měl sice jen jediný záběr, ale stálo zato si na něj počkat.

Německo – Jonas Baumann 18,2 kg

 

DIVOKÝ KAPR Z DIVOKÉ AFRIKY

Afrika nabízí kaprařům celou řadu možností na pěkný lov. Trvalo by celý život, než by člověk navštívil a vyzkoušel všechny tamní lokality. Africká krajina je pro nás neznámá a exotická, ale představuje skutečnou kaprařskou zemi zaslíbenou. Přestože se tam zatím moc rybářů přímo na kapry nespecializuje, pár se jich tu najde. Ozval se mi Chris Leon, který se za kapry vydával na jednu velkou jihoafrickou přehradu plnou vázek. Nezní to zrovna jako snadný lov, ale Chrisovi se dařilo. Kapry lákal tygřími ořechy máčenými v kukuřičném extraktu od Nashe a dosáhl sedmi záběrů.

Jihoafrická republika – Chris Leon

Steve Briggs

Napsat komentář