Světové úlovky – krasavci z jezer i řek

STYLOVÝ ZÁVĚR ROAD TRIPU

Marc Kricheldorf si se svou přítelkyní naplánoval devítidenní road trip po Francii. Doufal, že si užijí pěknou dovolenou a cestou taky něco chytnou. Když začal odpočítávat první kilometry, ještě netušil, že ho na konci čeká životní úlovek. Cesta jim příjemně ubíhala. Zastavili se na různých revírech, kde se jim povedlo ulovit pěkné kapry. Dovolená se pomalu chýlila k závěru a Marcovi docházel čas, když mu do klína spadlo největší překvapení. Při posledním záseku vytáhl fantastického lysce o váze 30,5 kg. Zabral mu na krillovou nástrahu. Marc kobrou naházel 18 a 20mm boilie Krill plošně po celém lovišti, na háček uvázal wafter stejné příchutě a navrch přidal kousek popu Signature. Jak se říká: to nejlepší na konec!

Francie – Marc Kricheldorf si nechal to nejlepší na konec – 30,5 kg

 

VIP KAPRAŘENÍ

Kdybych měl jmenovat jeden revír, ze kterého mi spolehlivě každý měsíc dorazí zpráva o pěkném úlovku, byl by to Iktus Carp poblíž Pau v jihozápadní Francii. Velké ryby se na jeho březích objevovaly nejen na jaře, ale i celou zimu. Sezóna se vyvíjí nadmíru dobře. Kapři jsou v pohybu a chytá se na všech lovištích.

Francie, Iktus Carp – ryby braly na všech lovištích, tahle je z jedničky 28,1 kg

Super lov si užil francouzský rybář Christophe na lovišti 1 ve zúžené části jezera. Jeho snažení korunoval lysec lehce přes 28 kg. Kousek dál na lovištích 4 a 5 braly ryby ostošest. Není divu, že pětka se na Iktu řadí mezi nejžádanější loviště. Pravidelně se tu chytají největší kapři. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy v sítích skončilo několik skoro-třicítek. Šestka se vyznačuje větší hloubkou a také zde si rybáři vysloužili pěkné kapry. Na protějším břehu se na lovištích 9, 10 a 11 ulovili kapři do 20 kg. Na závěr zmíním ještě VIP loviště 8, které je rozvněž hodně vyhledávané, přestože se tu nechytá tolik ryb jako na pětce nebo šestce. Jednou či dvěma velkými rybami si tu ale člověk může být celkem jistý. Španělský rybář Gongi si tu vytáhl nádherného lysce přes 29 kg.

Francie, Iktus Carp – Gongi na VIP lovišti 29,1 kg

 

VZPOMÍNKA NA ZIMU

Od Alexandra Debura mi dorazila fotka nádherného šupináče, kterého ulovil, ještě když jsme nepadali vedrem, ale zima se teprve chýlila ke konci. K vodě vyrazil jen na dva dny a dvě noci. Chladné počasí a mlhy nevěstily moc dobrého, ale pak se mu jak mávnutím kouzelného proutku na háčku ocitl pěkný 18kilový šupináč. Alex vsadil na hotovky Krill od Sticky Baits a uvázal si panáčka s 16mm popem stejné příchutě.

Francie – snad vás pohled na kapra ze studené vody alespoň trochu ochladí

 

TOP GUN BODUJE

Ze služební cesty se vyklubala výprava, na jakou Sam ´Top Gun´ Savage hned tak nezapomene. Na revír Secret Garden přijel Sam se svými dvěma kolegy Petem a Mandy Summersovými namontovat novou kuchyňskou linku v anglickém stylu. Když měli po práci, neodolali a zkusili štěstí. Záběru se dočkali všichni, ale Sam zabodoval nejvíc, když zdolal zdejšího největšího kapra. Vypadá to na slušnou sezónu.

Francie, Secret Garden – Sam ´Top Gun´ Savage

 

RYCHLOVKA

Většina kaprů, které pro vás v rubrice mívám, bývá uloven během delších výprav, týdenních či čtrnáctidenních. Na ryby ale se ale nejezdí jen do zahraničí. Na krátké vycházky všude chodí místní, kteří u vody netráví tolik času. Úspěšná krátká výprava se vydařila Belgičanovi Stevenu Deschrijverovi, který na řeku nedaleko domova zašel jen na jednu noc. Víc ani nepotřeboval. Tak už to řekách chodí. Když se vám povede přijít na dobře vytipované místo ve správnou dobu, často se prvního záběru dočkáte brzy. Steven zakrmil směsí boilie Bloodworm a Manilla. Chytal na návazec stylu blow-back a vytáhl si šupináče 17,3 kg.

Belgie – Steven Deschrijver s říčním kaprem 17,3 kg

 

IKTUS RUFFAUD

Danny Stanmore, správce revíru Iktus Ruffaud, se pustil do další etapy vylepšování svého království. Zrušil pontonová loviště Raptor a vybudoval dvojité loviště K a na protějším břehu ještě jedno normální. Nacházejí se v produktivní části jezera, kde mají rybáři pro sebe velkou část vodní plochy. Vyměnil také vybavení místní restaurace, která od letošní sezóny nabízí kuchyni vyšší kategorie a dokáže rybářům připravit i balíčky s sebou k vodě. Péči věnoval i kaprům, kteří byli přes zimu přikrmováni a největší mají přes 30 kg.

Francie, Iktus Ruffaud

Za pozornost jistě stojí i další dva revíry společnosti Armfield Angling, jmenovitě Domaine de Jarlat, malebné soukromé jezero, jenž je mimo jiných domovem tohoto 18kilového krasavce, a Etang de Chavaignac, další pečlivě vybraný klenot zasazený do malebné krajiny nabízející radost z rybaření pro skupinu až šesti rybářů. Zdejší největší kapři mají přes 27 kg.

Francie, Domaine de Jarlat – 18,3 kg

 

KAPŘI A SUMCI Z ŘEKY LOT

Řeka Lot se vine jihozápadní částí Francie a historie kapraření se tu datuje až do samých počátků, kdy francouzské vody objevovali první kapraři. Ze šupináče 17,7 kg se radoval Jerome Lafuge. Pokud byste měli zájem o průvodce či materiální podporu během své výpravy, operuje tu společnost, která rybářům nabízí all inklusive balíčky.

Francie, řeka Lot – Jerome Lafuge se zdejším typickým úlovkem

 

JARO NA VILLEDONU

Na jaře berou kapři víc především v mělčích revírech, ale to nemusí být nutně pravidlem. Jedním z nich je téměr 40hektarový Villedon nedaleko Limoges ve Francii. Přes zimu zdejší kapři aktivní nejsou, což vůbec nevadí, protože revír je stejně zavřený. Zato když se dny prodlouží a začne se oteplovat, proberou se a potřebují doplnit energetické zásoby. Louis Luigies, který sem jezdí chytat pravidelně, trefil do černého a zdolal tu několik slušných kusů. Největší radost mu udělal 24kilový lysec. U vody byl skoro sám, jen na lovišti 4 viděl pár rybářů.

Francie, Villedon – Louis Luigies 24,1 kg

 

ITÁLIE

Na populárním italském revíru Parco del Brenta to žilo. Přestože teploty během jara dost kolísaly, ryby se chytaly na všech lovištích. K nejoblíbenějším tu patří jednička a devítka. Loviště 1 zaujímá velkou část a na vodní hladině se široce rozevírá, zatímco loviště 9 se vyznačuje hlubší vodou. Dno tu klesá do devíti metrů. Největší šupináč 29,1 kg zabral právě tady. Jednička se však nechtěla nechat zahanbit, a tak se svých útrob vydala tohoto nádherného lysce (viz foto).

V horní zátoce se čile pracovalo, protože břeh na lovištích 15, 16 a 17 potřeboval zpevnit. Bohužel se museli pokácet a odstranit nejen stromy rostoucí na břehu, ale i ve vodě. Nezbývá nám než počkat, co to tady s rybolovem udělá.

Itálie, Parco del Brenta

 

BLESKOVÁ DOVOLENÁ

Spousta kaprařů sní o práci porybného a možnosti být u vody od rána do večera, ale už si neuvědomí, že většinu roku stráví správce revíru pouhým pozorováním rybářů. To má samozřejmě také něco do sebe, ale vzít pruty a nahodit, je úplně jiný příběh. Když se takového okamžiku konečně dočkal Pete Murphy, majitel francouzského revíru Murphy´s Lake, neváhal ani vteřinu. Znalost domácího revíru samozřejmě představovala velkou výhodu. Vybral si místo pod stromy ve vzdálenosti cirka 80 metrů od břehu, kde rozhodil 40 až 50 nasekaných a celých koulí Red Amo. Na hotový návazec Ronnie Rig vázal těžkou 20mm kouli stejné příchutě. Při prvním záběru, ve tři hodiny ráno během první noci, si vytáhl parádního lysce 21,5 kg. Zůstal u vody ještě dvě noci a ulovil šupináče 9 kg a dva lysce do 15 kg. Všechny ryby mu zabrali na stejnou udici a Pete si po krátké dovolené balil vercajk s širokým úsměvem na tváři. Tím však příběh ještě nekončí, protože Pete měl za sebe náhradníka. Loviště po něm převzal Ollie, který pokračoval ve stejné taktice se stejnými návnadami a udělal správně. Brzy se mu v síti mrskal 22kilový lysec.

Francie, Murphy´s Lake – Ollie 22 kg

 

TAJEMNÝ JAKE

Koncem loňského roku si na nejmenovaném (tajném) revíru užíval Jake David značné přízně tamních kaprů. Doufal, že mu po zimní pauze budou na jaře stejně pozitivně nakloněni, proto si zakrmoval několik lovišť boiliem Scopex Squid a čekal, až nastane správný okamžik. Když dorazila vlna nízkého tlaku a podmínky se jevily jako ideální, byl Jake na místě. Odhadl situaci výborně. Hlásič vítězným tónem oznámil příchod nádherného šupináče 18 kg.

Francie – Jake David

 

BELGIE

Marc Pansar využil letošního teplého jara a hned pěkně z kraje sezóny vyrazil na jezero nedaleko místa svého bydliště. Doufal, že alespoň pár kaprů již bude při chuti a budou hledat potravu. Jeho naděje se vyplnily, když se mu přes rameno podběráku do sítě překulil šupinatý kapří veterán o váze 18,2 kg. Voda byla ještě dost studená, a tak Marc vsadil na Citruz od Nashe.

Belgie – Marc Pansar 18,2 kg

 

NAROZENINOVÝ DÁREK

Přestože úlovky z jezer a přehrad v naší rubrice jednoznačně převažují, jsme moc rádi, že poslední dobou přibývá říčních kaprů. Inspirující úlovek nám poslal Thilo Schulze z Německa, který má to štěstí, že bydlí v blízkosti menších i větších vodních toků. Na řeku, jejíž název nám nechtěl prozradit, vyrazil v den s vých narozenin. Dárek v podobě bojovného lysce na sebe nenechal dlouho čekat. Citruz od Nashe opět bodoval a my Thilovi přejeme spoustu podobných výprav.

Německo – Thilo Schulze se svým říčním úlovkem

Steve Briggs

Napsat komentář