Světové úlovky – napříč kontinenty

OBR Z CASSIENU

Na světě je jen několik revírů, které dokáží zjitřit představivost a nahecovat rybáře tak, jak to umí jihofrancouzský Cassien. Na magický revír již více než třicet let jezdí rybáři ze všech možných zemí. Jejich naděje na ulovení zdejších mýtických obrů nejsou nijak veliké, ale co na tom. Volání jezera nemohou odolat.

Čas od času se na někoho štěstí usměje, jako na Neila Spoonera. Při cestě na jih Evropy jej doprovázeli kamarádi a kolegové Ali Hamidi a Tom Dove. Všichni tu byli poprvé a jejich snažení bylo natáčeno na kameru, aby jej mohli shlédnout diváci televizního pořadu Monster Carp. Měli před sebou velkou výzvu. Nezklamali. Dokonce se jim dařilo tak skvěle, že o tom ani nesnili!

Všichni tři si vytáhli solidní úlovky, ale celé jejich snažení korunoval Neil svým ohromným obrem 32,6 kg! Neil a Ali chytali převážně na začátku západního ramene, zatímco Tom stále měnil loviště a snažil se sledovat pohyb kaprů. Spokojeni byli všichni a odvezli si z Cassienu nejen super záběry, ale také zážitky na celý život.

Francie, Cassien – Neil Spooner 32,6 kg

 

KRÁL REVÍRU

Na francouzském revíru Iktus Ruffaud měli obrovský důvod k radosti, když byl překonán, možná spíš rozdrcen, zdejší rekord. Postaral se o to parádní lysec 33,4 kg. Revír je otevřený teprve něco přes rok a už si ho oblíbila spousta rybářů, kteří za kapry rádi cestují do ciziny. Hned od otevření tu ryby braly dobře, ale majitel rozhodl, že doplnění obsádky situaci jen pomůže. Během zimy, kdy je revír uzavřený, vypustili do vody na pět set nových ryb. Sezóna ani nemohla začít lépe. Jeremy Fournier, majitel revíru, byl pochopitelně z úlovku doslova nadšený. Úžasný lysec dostal jméno Ximpi po rybáři ze Španělska, který ho chytil na lovišti J. Jedná se o jednoho z nově vysazených kaprů, který jen přes zimu, kdy tu kapři nemají přísun krmení, přibral téměř 1,5 kg. Ruffaud je očividně velmi úživný revír.

Francie, Iktus Ruffaud – úřadující král revíru 33,4 kg

 

AMERICKÝ SEN

Přichází nám fotky kaprů všech tvarů i velikostí a my jsme za ně moc rádi. Největší pozornosti se samozřejmě těší největší kapři, ale i ti menší často stojí za pozornost. Kapraření nemá žádný jednotný mustr a každý k němu může přistoupit jinak. V USA mají rybáři na tomto poli ještě hodně co objevovat, a právě tohoto úkolu se dobrovolně a rád zhostil Tristan Clark. Žije v Oregonu a tak má k dispozici tolik různých možností, že by je snad nedokázal vyčerpat, ani kdyby žil dvakrát. Když zjistil, že v malém rybníku v místním parku žijí kapři, rozhodl se, že se pokusí dostat aspoň jednoho přes 20 liber (9 kg). Nejspíš vám ne nepřipadá jako bůhvíjaký cíl, ale v Americe to mají s kaprařením jinak než my tady v Evropě. Na rybník se Tristan vracel celý rok, než se mu podařilo uspět. Jak vidíte, z úlovku měl skutečnou radost. A to se počítá.

USA – zasloužený úlovek Tristana Clarka

Většinu roku tráví manželé Paul a Lisa Huntovi na mohutné řece Sv. Vavřince, kde vedou svou společnost Canadian Carpin Holidays. Jenže i jim se za po čase zachtělo podívat se za hranice všedních dní a rozhodli se změnit revír. Volba padla na rozlehlý revír Dale Hollow v Tennessee. Chytali tu již šestkrát a vždy s úspěchem. Tentokrát je během šesti dní navštívilo pětadvacet kaprů. Brali jim na panáčka z Diamond White boilie od Mainline. Zlatým hřebem nejen jejich výpravy, ale i místního žebříčku úlovků se stal nový rekord – kolosální šupináč 21,5 kg.

USA, Dale Hollow – Paul Hunt 21,5 kg

 

EURO AQUA

Před odjezdem na slavný revír vyhlášený světovými rekordy si už Merv Pennell v hlavě sumíroval plány, jak zdejší kapry přechytračit. Několikrát tu již byl a sledoval, jak lidi rybaří a dal si dohromady prát triků a tipů, jak zlepšit svoje šance na velký úlovek. Vysledoval, že většina rybářů tu vnadí hodně na široko. Našel si proto místa zhruba 110 m od břehu a vnadil na ploše odpovídající velikosti kulečníkového stolu. Strategie se neminula účinkem. Merv zdolal tři obry: šupináče 27,2 kg a dva lysce 28,6 kg a 30 kg. Nesmíme opominout ani 24kilového šupináče, který je sice ve srovnání s předchozími třemi kapry menší, ale určitě pro většinu z nás představuje parádní úlovek. Merv chytal na popy Essential B5. Buď samostatně nebo na panáčka s 20mm koulí stejné příchutě. Na návazce používal materiály od Kordy včetně 110g olova Zip. Merv prohlásil, že sem letos ještě jednou určitě pojede a bude pokračovat dál do balkánských států.

Maďarsko, Euro Aqua – Merv Pennell 30 kg

 

REKORD Z MOULIN DU MEE

Luke Edwards se s námi podělil o svůj úlovek z francouzského revíru Moulin Du Mee. Pár pořádných ryb už Luke na kontě má, ale tenhle kapr je jeho největší. Na jezeře strávil týden ve společnosti party kamarádů, do níž patřili Rob Hales, Dean Fierro a Shaun Jones. Luke je ale se svým úlovkem všechny strčil do kapsy. Rybařil na lovišti Zippy´s, kde nachytal celkem deset ryb 23,6 kg, 25,4 kg, 27,4 kg, 28,1 kg, 29,5 kg a 30 kg plus 4 dvacítky. Jedenáctý úlovek mu přinesl nejen osobní rekord, ale znamenal i nový rekord pro revír. Většina ryb mu zabrala přes den. Dean ulovil 9 ryb. Z nich tři byly opravdu velké: 24,5 kg, 25,9 kg a 29,1 kg.  Shaunovi udělali radost čtyři kapři do 28,6 kg a Rob zase chytil tři do 25,9 kg. Skvělá výprava pro všechny.

Francie, Moulin Du Mee – Luke Edwards 30 kg

 

ŠPANĚLSKÁ KRÁSKA

Kristof Cuderman ze Slovinska si už vytáhl tolik pořádných kaprů, že o tom většina z nás může jen snít. Proto mě vůbec nepřekvapilo, když mi poslal fotku dalšího. Tentokrát zamířil do Španělska, na známé „vnitrozemské moře“ Orellana. Ani Kristof se nenadál, že hned jeho první úlovek bude vážil parádních 23,2 kg (necelých 52 liber). Šupináč se mu postaral o senzační uvítání na jezeře, kde rybaření není vůbec snadné. Zároveň si Kristof díky němu rozšířil seznam zemí, kde ulovil padesátilibrového kapra na dvanáct (už mě dohání). Kapr mu zabral na boilie od Dynamite Baits s příchutí tygřího ořechu, kterou skombinoval s popem Monster Tiger Nut 10 mm. Na návazec použil materiál Cortex Tungsten 35lb a háček Wide Gape č. 2.

Španělsko, Orellana – Kristof Cuderman 23,2 kg

 

DEREK SE ČINÍ

Už pěknou řádku let žije Derek Harrison v Belgii a věnuje se svým dvěma vášním: rybaření a fotografování. Pochlubil se mi s nádherným lyscem lehce pod 23 kg. Většinou chytá na revírech nedaleko svého bydliště. Chodívá jen na krátké vycházky nebo zůstane u vody jen jednu noc. Očividně ví, jak na zdejší kapry.

Belgie – Derek Harrison 22,8 kg

 

RÁJ JMÉNEM LOT

Do jižní Francie, konkrétně na řeku Lot se zaměřil Jim Lightfood a rozjel tu svůj byznys. Na břehy mohutné řeky se vrací jak pracovně, tak i ve volném čase, když jsou dobré podmínky. Výhoda jeho úseku řeky spočívá v tom, že na zhruba 20 km tu není žádná hráz a člověk tu může narazit prakticky na cokoliv. Jim už má na kontě dost sumců, ale ani s kapry na tom není špatně. Zabral mu senzační lysec, který byl vysoký a mohutný, takže připomínal spíš kapra z jezera než z řeky. Později ulovil typického obyvatele zdejších hlubin. Velkého, dlouhého šupináče, který mu nedal nic zadarmo. O svou svobodu bojoval jako lev. Jim z něj byl úplně nadšený. Krmil kukuřicí a na háček vázal Nashovo Old School boilies.

Francie, řeka Lot – Jim Lightfoot

Netrvalo dlouho a Jim se vrátil zpátky na břeh s prutem v ruce. Jako obvykle byl stále v pohybu a přesouval se po i proti proudu řeky. Vzhledem k povaze řeky nemohl nikdy odhadnout, co mu na háčku skončilo. Že by chytil stejnou rybu dvakrát, to se tu nestává. Jim pořád doufá, že jednou narazí na netušeného obra, který se tam někde skrývá. Prozatím se radoval alespoň z toho divočáka.

Ještě jednou Jim Lightfoot na řece Lot

Na řece Lot, která se mezi rybáři těší stále větší popularitě, ještě zůstaneme. Podíváme se na úlovek Paula Keelyho. Moc pěkný říční šupináč měl lehce přes 18 kg.

Francie, řeka Lot – Paul Keely 18 kg

 

RIBIERE

Přestože se tomuto revíru ve střední Francii poslední dobou moc pozornosti nevěnovalo, neznamená to, že by se tu nechytali velcí kapři. Hned zkraje sezóny se na břehu ocitl neskutečný obr o váze 34 kg. Vzhledem k tomu, jak rychle roste, nebudeme muset čekat dlouho a stane se z něj trofejní pětatřicítka! Od té doby šlo rybaření jak na drátkách. Chytaly se ryby přes 20 a 25 kg. Objevil se lysec známý jako Three Scales, kterému šťastný rybář navážil rovných 30 kg. Stejně velký byl i lysec Two Tone, který ho brzy následoval. Jak říkám, parádní rybařina.

Francie, Ribiere – lysec Two Tone 30 kg

 

NOČNÍ AKCE

Když se na ryby vydají Oli Davies a Alan Blair, je téměř jisté, že se nevrátí s prázdnou. Ať už je důvod a cíl jejich cesty jakýkoliv, vždycky si tam najdou vodu, kde se dá rybařit. V Belgii přes den obcházeli různé obchody a outlety, ale noc strávili u vody. Kde přesně neřekli. Oli zakrmoval Scopex Squid flake a na háčku měl popy Citruz. Moc toho nenaspali. Zabralo jim pět kaprů a tihle dva šupináči byli nejlepší. Jako už pokolikáté se potvrdilo, že zas tak moc nezáleží na tom, kolik času u vody strávíte, ale jak ho dokážete využít. Oli evidentně dokonale.

Belgie – noční úlovek Oliho Daviese

 

VILLEDON

V Limoges na Villedonu se teda děly věci, to vám řeknu. Téměř 32kilového šupináče zanedlouho následoval stejně velký lysec. A nebyl to jediný velikán, který se tu podíval na břeh. Na pouhých šesti lovištích se nachytalo šestnáct kaprů v rozmezí 20 až 31 kg! Parádní statistika snad na všech revírech. Na Villedonu ale tím spíš, že se tu před několika lety museli potýkat se záplavou sumců a bílé ryby, kteří decimovali kapří populaci. Byla potřeba spousta práce, aby zdejší kapři přestali ubývat na váze a dali se dohromady. Teď už je ale všechno, jak má být.

Francie, Villedon – zástupce místních velikánů

 

VELKÉ ÚLOVKY Z VELKÉHO REVÍRU

Jestliže patříte k příznivcům velkých revírů, na Balatonu si přijdete na své. Jedná se o největší středoevropské jezero s malou hloubkou. Klíčem k úspěchu je tu vždycky lokalizace kaprů a trpělivost. Vypadá to, že návštěvnost revíru v následujících letech vzroste, protože se tu objevily firmy nabízející kompletní rybářský servis. Jezero je úživné a kapři tu pěkně přibývají na váze. Přestože v současnosti s většinou chytají ti menší, objevilo se tu několik dvacítek.

Maďarsko, Balaton – rychle rostoucí omladina
Ještě jeden krasavec z rozlehlého Balatonu

Pardise Lake a Island Lake jsou další dva maďarské kaprařské revíry, které navíc nabízejí ubytování v chatkách. Vede je Attila Pinke a zdejší největší kapři mají přes 30 kg. Dobře se chytá i na Valley Lake, kde berou ryby přes 20 kg.

Maďarsko – Valley Lake

 

KOUZLO SEVERNÍ AFRIKY

Dalším obřím revírem, kam se vydávají rybáři toužící po exotice, je Bin El Ouidane v Maroku. Většinu zdejší kapří populace tvoří šupináči, ale občas se objeví i lysci. Florian Wolff, rybářský průvodce z Francie, si tu vytáhl 23kg šupináče. Pěkných úlovků se dočkalo i manželské duo Fati Ouallam a Grant Downward. Chytali na neprozkoumaném lovišti při ústí řeky a jejich největší kapr vážil 17,3 kg. Martin Wrench a Gary Carbutt si užili akční lov. Zabrat jim dalo téměř čtyřicet kaprů, z nichž jen čtyři měli pod 10 kg. Nová loviště prozkoumával i Leon Van Der Graf. Úspěšně. Poslal nám fotku svého krásného úlovku.

Maroko, Bin El Ouidane – Leon Van Der Graf

 

NĚMECKÝ LYSEC

Olaf Barz, člen německého týmu Nash se účastnil tolika výstav a přehlídek, že si sotva našel čas na rybaření. Když mu konečně nějaký zbyl, nemohl se ohlížet na chladné a deštivé počasí a musel vyrazit. Udělal dobře, na Scopex Squid Flake boilie mu zabral nádherný lysec.

Německo – Olaf Barz

Mark Voosen z Německa má sice neustále spoustu práce, ale jako správný rybářský nadšenec si na pobyt u vody nějaký ten čas vyšetří. Podnikal hlavně kratší vycházky na různé revíry nedaleko svého bydliště. Zaměřoval se hlavně na jezera v městských parcích, kterými většina rybářů opovrhuje. Mark patří do týmu Nash a má na starosti hlavně háčky Pin Point. Osvědčila se mu montáž Bread Bomb, do které nastraží kousek pečiva a hodí rybám přímo na hlavu. Berou mu jako divé!

Německo – Mark Voosen

 

POLSKÉ ZLATO

Goslawice jsou v současné době nejspíš neslavnějším polským revírem. Nežije tu sice největší polský kapr, ale zato se jezero může pochlubit největším počtem velkých kaprů z celé země. Není to ale náhoda, stálo to spoustu dřiny a úsilí. Pozitivním faktorem bylo zvýšení vodní hladiny, které mělo za následek rychlejší růst ryb i jejich větší rozšíření po jezeře. Zabodoval tu Nick Skibicki, který si na lovišti 14 vytáhl parádního 24kilového šupináče.

Polsko, Goslawice – Nick Skibicki

V jiné části jezera, na lovišti 7, rybařil Jaroslaw Ulfig a Mariusz Grzegorczyk. Na první dva posly dobrých zpráv nemuseli čekat dlouho. Šupináči 20 kg a 21,8 kg jim zabrali hned zkraje výpravy. Po pár dnech měl Jaroslaw další záběr a tentokrát byl štěstím bez sebe. Zabral mu starý lysec zvaný Tomek. Navážil mu 32,2 kg. Asi nejkrásnější ryba z Goslawic však zabrala Danielu Bankovi. Na lovišti 18 chytil tohoto nádherného lysce 28,3 kg.

Polsko, Goslawice – Daniel Bank 28,3 kg

 

Etang de Brigueuil

Paul Armfield tráví většinu času u počítače a na telefonu, abych splnil rybářský sen svým klientům, proto je rád, když si může vzít volno a zažít rybářské dobrodružství na vlastní kůži. Volba padla na Brigueuil nedaleko Limoges ve střední Francii a Paul se mohl osobně přesvědčit, že chvála tohoto revíru je naprosto oprávněná. Rybaření je tu rok od roku lepší. Paul tu během jediného dne nachytal sedm kaprů! Největší vážil 24,5 kg.

Francie, Brigueuil – Paul Armfield 24,5 kg

 

RODINNÁ ZÁLEŽITOST

Jimmy a Jonny Redmond, otec a syn z Liverpoolu, zamířili napříč Anglií až za moře do Francie na Murphy´s Lake. Doufali, že se jim dlouhá cesta vyplatí, a nebyli zklamáni. Ryby jim braly od samotného příjezdu. Z prvního záběru radostí skákal 13letý Jonny, který se výborně popasoval s lyscem 16,3 kg. Zabral mu z 50 metrů na 20mm rybí boilie Red Amo. Během tří dní ulovil tři kapry. Parádní skóre, co říkáte? Tátovi Jimmymu se taky dařilo. Za stejnou dobu nachytal osm kaprů, největšímu navážil 19,1 kg.

Francie, Murphy´s Lake – Jonny Redmond 16,3 kg
Francie, Murphy´s Lake – Jimmy Redmond 19,1 kg

 

LAC ROSE

Jezero Lac Rose patří na kaprařské scéně mezi nováčky, ale začíná se osvědčovat jako solidní revír. Loni se mohli pochlubit rekordním úlovkem 29,5 kg a letos se tu chytil šupináč o váze 24,5 kg. Úlovek si připsal Simon Taylor, pro něhož kapr představoval nový osobní rekord.

Francie, Lac Rose – Simon Taylor 24,5 kg

 

SECRET GARDEN

Tento revír (tajná zahrada) už dávno není žádným tajemstvím. Malebné menší jezero se nachází u Limoges ve Francii a díky provzdušňovačům a přikrmování zdejší kapři rychle rostou. Od rybářů pořád slyším o tom, jak tu chytili větší rybu, než se vůbec odvážili doufat. Všechny nejvíc překvapil nový rekordní šupináč 24,7 kg. Od loňské zimy nabral skoro 2 kila a ulovil ho Michael Gauton, který na revíru trávil dovolenou s rodinou. Nebyl to však jeho jediný úlovek, předtím už nachytal několik pěkných kaprů do 21,8 kg.

Francie, Secret Garden – Michael Gauton 21,8 kg

 

PADESÁTKA Z CHORVATSKA

Sedm zemích jsem musel projet, abych se koncem jara dostal do cíle své cesty. Naštěstí mě přivítalo pěkné počasí a teploty kolem 20°C. Hned jsme uviděl vyskakovat na hladině ryby a během hodiny po nahození jsem se radoval z prvního úlovku – lysce 17,5 kg. Počasí si s námi ale ošklivě pohrálo. V noci klesla teplota k nule a sněžilo. Horší teplotní šok jsem ještě nezažil. Rybám to ale naštěstí vůbec nevadilo. Zůstaly při chuti a braly dobře. Největší vážila 24 kg. Většina se držela uprostřed vody, a tak jsem měl pohotovost u jednoho prutu. Když se pak zvedl vítr, přesunuly se blíž do pravé části loviště. Neměl jsem vytipovaná konkrétní místa, nahazoval jsem tam, kde jsem ryby viděl. Chytal jsem na waftery Citruz 18 mm a zakrmoval směsí Flake boilie a 2mm pelet stejné příchutě zalitou tekutou potravou Citruz. Koncem týdne jsem měl na kontě dvacet kaprů. Proměnil jsem tak většinu ze svých třiadvaceti záběrů. Žádný obr se sice neukázal, ale výpravu jsem si užil skvěle.

Chorvatsko – Steve Briggs

Napsat komentář