Světové úlovky – napříč kontinenty 2

AUSTRALSKÝ REKORD

Rubriku světových úlovků píšu už dobrých dvacet let a pořád mě moc baví. Čas od času ale nastane výjimečný okamžik, kdy otevřu e-mail a jen vydechnu: „Páni!“ Přesně tohle je fotka, na kterou po otevření jen nevěřícně zírám.

Stuart Ridgwell pochází z Essexu ve Spojeném království, ale již 11 let žije v australském Sydney. Jako kaprař si tam musel vyšlapat úplně jinou cestu než doma v Anglii, ale daří se mu výborně!

Techniku rybolovu musel prakticky od základů překopat a říká, že díky tomu se hodně naučil a v mnohém zlepšil. Nestačí totiž, aby kapra v revíru lokalizoval, on si musí nejdříve najít vodu, kde kapři opravdu žijí. Pak si vytipuje několik krmných míst a zkouší se kapry nalákat na návnady, které nikdy předtím neviděli. Australské vody se od těch anglickým v mnohém liší a představují velkou výzvu. Stuartovi se to tak líbí.

Už asi rok jezdí Stuart rybařit na řeky. Chvíli mu trvalo, než našel takovou, kde by žili kapři solidních velikostí. Zdejší řeky jsou široké, hluboké a velmi dlouhé. Nejdřív se musel poprat s křovím, které bylo nutné vykácet, aby měl kam postavit pruty. Když měl loviště připravené, začal jezdit chytat odpoledne po práci a zůstával u vody většinou do 11 hodin v noci, většinou nějakých 5 hodin. V průběhu 14 dní podnikl asi 10 vycházek a nachytal 12 patnáctek a 2 dvacítky. Obě mu náhodou zabraly během jedné vycházky. Větší z nich vážila 21,8 kg a překonala australský rekord o 3,6 kg!

Stuart svůj úspěch zhodnotil: „Nejspíš si asi dovedete představit, že po 11 letech rybaření v zemi Oz, představoval pro mě tenhle úlovek dar z nebes. Nikdy jsem neslyšel, že by se tu něco podobného někomu podařilo, a k tomu ještě na řece! Většina mých kaprů byli šupináči, lysce jsem za těch 11 let ulovil jen 2. Ať už o tom víte nebo ne, v Austrálii se musí všichni kapři po ulovení usmrtit. Je to zákon. Naštěstí ale neplatí ve všech státech, Nový Jižní Wales a teritorium kolem hlavního města Canberra povoluje vracení kaprů do vody.“

Austrálie – Stuart Ridgwell 21,8 kg

 

Stuart Ridgwell s dalším krasavcem z australské řeky

 

ITALŠTÍ OBŘI

Když se řekne velký kapr z Itálie, většinu z vás hned jistě napadne Parco Del Brenta, revír vyhlášený obřími úlovku ležící na severovýchodě země. Laťka tu je nasazena proklatě vysoko, a i přesto byl zdejší rekord překonán!

Některá loviště se v naší rubrice objevují častěji než jiná, ale čtrnáctka je mezi nimi jen zřídka. Od teď bude ale loviště 14 slavné díky rekordnímu úlovku, který se tu chytil. Obřího šupináče známého jako Spanish ulovil anglický rybář Lee. Monstrum vážilo 39,6 kg. Naposledy byl kapr uloven o váze 35,8 kg, takže přibral pořádně. Lee se během této výpravy z nového osobáku radoval již potřetí. Úžasná akce.

Žádný z následujících úlovků tomuhle obrovi sice na paty nešlape, ale i mezi nimi se objevily kusy přes 27 kg a dokonce přes 34 kg! Daniel Clemens chytal na osmnáctce, která se nachází více méně přesně naproti čtrnáctce, a zdolal parádního šupináče 34,5 kg! Massimo Cattelan se zase radoval z neobvykle velkého řádkáče, kterému navážil lehce přes 30 kg. Seděl na lovišti 17. Opomíjené loviště 2 ukázalo všem, o co přicházejí. Roberto Deia tu zasekl jednoho ze zdejších obrů vážícího 34 kg.

Itálie, Parco Del Brenta – rekord jezera nyní dosáhl hodnoty 35,8 kg
Další obr z Parco Del Brenta – Daniel Clemens 34,5 kg

 

LÁSKA JMÉNEM LOT

Jim Lightfoot se do francouzské řeky Lot úplně zamiloval a vypadá to, že tahle láska jen tak nezevšední. Jeho zprávy naznačují, že je tomu právě naopak. Přestože se samozřejmě musí věnovat klientům své společnosti River Lot Paradise, najde si i čas na to, aby sám nahodil. Nedávno se řeka těšila obzvláště dobré formě a Jim na několika „lovištích“ na 15. míli mezi hrázemi nachytal spoustu solidních ryb. Jim povětšinou chytá ze své lodě v doprovodu nezastupitelného prvního důstojníka, kočky Lottie. Nahodí tam, kde zrovna uváže loď. Na břeh se díky Jimovi podívalo několik pěkných lysců, ale úplně největší radost mu udělalo, když chytil kapra přes 50 liber – výstavní šupináč vážil 23,2 kg! Jim prohlašuje, že se řece Lot teprve dostává pod kůži a že tu čeká ještě spousta neobjevených pokladů. Jsem zvědavý, s čím přijde příště!

Francie, řeka Lot – Jim Lightfoot 23,2 kg

 

NOVÝ REKORD Z IKTU

Na revíru Iktus Pau se nachytala pěkná řádka velkých ryb, braly na všech jezerech, které do revíru patří, avšak jedna ryba nad ostatními přece jen vynikala. 33kilový lysec. Obrovského kapra, který okamžitě převzal první místo na zdejším žebříčku největších úlovků, ulovil francouzský rybář Mathieu na lovišti 17 na jeseteřím jezeře Iktus Sturgeon.

Tento obr vévodil ostatním úlovkům do 25 kg. Zdejší specialitou jsou velcí koi kapři a jeseteři. Největší ulovený koi vážil 13,6 kg. Jeseteří jezero bývalo kaprařskou Popelkou revíru, větší kapři se odtud automaticky přesouvali do hlavního jezera, kde měli mít více prostoru a možnost růst. Jezero bývalo zasvěcené jeseterům, ale místní kapři si to nenechali líbit a přesvědčili rybáře, že má smysl tu chytat.

Samozřejmě, že i na velkém hlavním jezeře šlo rybaření jako na drátkách. Kapři brali na většině lovišť. Fantastickou výpravu si užilo dámské duo na VIP lovišti 8. Bianca Venema a Lizette Buenders nachytaly několik pěkných kaprů do 27 kg. Největší úlovek, o kterém jsem se tentokrát dozvěděl, vážil 32 kg a objevil se na lovišti 15, které leží na konci jezera. Obrovský lysec zabral pouhé tři dny před svým o kilo větším kolegou z vedlejšího jezera. Netrvalo dlouho a rybáře potěšila další třicítka. Na lovišti 12 se váha prohnula pod kaprem o váze 31,8 kg. Patnáctka pokračovala v krasojízdě a vydala další ze svých klenotů 31,3 kg. Andy a Claire strávili týden na lovišti 6 a jejich největší úlovek vážil 26,3 kg.

Francie, Iktus jeseteří jezero – 33 kg

 

VELEKAPŘI Z VELEJEZERA

Rozlehlý Balaton neúnavně pracuje na své pověsti vynikajícího kaprařského revíru. Sice mělká, zato však nedozírná vodní plocha skýtá domov milionům kaprů. Pravda, většina jich je malých, ale když vezmu v úvahu, že vysazování kaprů a jejich ochrana tu byla dlouho neznámým pojmem, není na tom tato obsádka vůbec špatně. Sem tam se objeví světlá, nebo spíš těžká výjimka. Oficiální rekord jezera činí 30,1 kg. Kapr způsobil hodně rozruchu. Nakonec se ukázalo, že se jedná o stejný kus, který byl ulovený před rokem a vážil stejně. Chytit tak velkou rybu na tak velkém jezeře znamená velké štěstí, ale že se ta samá ryba vrátí o rok později, to už se rovná zázraku. V kaprařině je zkrátka možné všechno.

S radostí jsem si prohlédl i tuto fotku dalšího kapřího velikána přes 27 kg. Obří kapři jsou sice na Balatu v menšině, ale na zážitek z rybaření na tomto jedinečném revíru jen tak nezapomenete.

Maďarsko, Balaton – 27 kg

 

LEGENDÁRNÍ CASSIEN

Na světě není moc revírů, které by dosáhly takového věhlasu jako Cassien. Jihofrancouzské jezero je pořádně tvrdý oříšek, na kterém si vylámal zuby nejeden rybář, ale odměna za vynaložené úsilí bývá sladká. O úlovku z Cassienu sní snad každý zapřisáhlý kaprař. Svůj sen si sem přijel splnit James Horton, ale nezačal zrovna nejlépe. Vlastně šlo od začátku všechno úplně špatně. Zlomil dva pruty i podběrák. Roztrhl si broďáky a ulovení sumce situaci nijak nevylepšilo…když už to chtěl skoro zabalit, přišlo vysvobození. Pouhý den před odjezdem ho vysvobodil nádherný šupináč 18,8 kg. James chytal na D návazec z materiálu IQ a vnadil boiliem Cell.

Francie, Cassien – Jamese Hortona vysvobodil z prokletí zázrak 18,8 kg

 

DAVOVA KRÁSKA

Na Etang de Brigueuil nedaleko francouzského Limoges strávil Dave Hill svou týdenní dovolenou. Potřeboval už nutně vypadnout z každodenního kolotoče a zbavit se stresu. Jestli si ale myslel, že jede k vodě odpočívat, tak to se zatraceně spletl. Kapři mu moc klidu nedopřáli. Na krásného lysce 26,4 kg se za to však ani v nejmenším nezlobil. Aby taky jo, když mu vynesl nový osobák. Dave chytal na oblíbeném lovišti 11 v mělké části jezera. Podařilo se mu být ve správný čas na správném místě. Nachytal celkem 12 kaprů, lína, cejna a dokonce ulovil i štiku! Těžkou kouli Manilla vázal na polotuhý materiál a u udice vnadil směsí krájeného boilie a partiklů. Nahazoval směrem ke stulíkům zhruba 70 metrů od břehu.

Francie, Etang de Brigueuil – Dave Hill 26,4 kg

 

LAUŘIN KRASAVEC

Nový osobní rekord v podobně krásného šupináče 18,4 kg získala Laura Monnier, když spolu s manželem rybařila na revíru Domain de Goncourt ve Francii. Musela ho doslova vytrvat ze změti tří stulíkových polí, aby jej mohla úspěšně zdolat. Protože o kaprovi nebyl nikde žádný záznam, pojmenovali ho Black Heart, protože má na boku pigmentovou skvrnu ve tvaru srdce. Šupináč Lauře zabral na 15mm těžké boilie od Mainline, kterou prezentovala na panáčka spolu s provrtaným a korkem odlehčeným boiliem Tiger nut.

Francie, Domain de Goncourt – Laura Monnier 18,4 kg

 

NAROZENINOVÁ VÝPRAVA

Ryan Balcarres se kaprařině začal věnovat teprve před pár lety. Letos se mu podařilo připojit ke skupině rybářů, kteří pravidelně jezdí chytat na Woody´s Lake ve Francii. Pár dní mu trvalo, než se u vody porozhlédl a zjistil, co a jak. Pak se to ale rozjelo. Již druhý den si vylepšil dosavadní osobák, vytáhl lysce 14,5 kg. Přišla fronta a s ní bouřky, které na pár dní omezily všechny. Ryan zkoušel chytat ve větší hloubce, ale bez úspěchu. Čas letěl jako splašený a Ryan se raději vrátil do mělčí vody a nastražil na štěrkové lavici v metrové hloubce. Ve čtvrtek se situace zlepšila. V deset večer nahodil čerstvé boilie a v jedenáct měl záběr. Zavětřil úspěch. Okamžitě přehodil všechny nástrahy a připravil se na další akci. V půl páté ráno, na jeho narozeniny, ho probudil záběr a nový osobák. Téměř jednou tak velký, než ten první. Parádní šupináč vážil 25,4 kg. Zabral mu na panáčka z boilie 15mm CC Moore Live Systém s popem Mad Baits Wicked Whites. Celý týden zkoušel nejrůznější více či méně komplikované udice, ale nakonec nejlépe fungovala tahle. Rayenův šupináč je zároveň letošním největším úlovkem na Woody´s Lake a kamarádi ho za to pořádně zlili. Den však zatím neskončil a Rayena čekal ještě 17kilový lysec, který mu chtěl zpříjemnit oslavu narozenin během jeho první výpravy do Francie.

Francie, Woody´s Lake – Ryan Balcarres 25,4 kg

 

KAPRAŘSKÝ RÁJ

Po celé Evropě se otevírají nové soukromé kaprařské revíry. Pozadu nezůstává ani Maďarsko, které má rybářům hodně co nabídnout. Možná budete znát Attilu Pinka a jeho společnost Catch Carp Hungary, který spoustě lidem umožnil vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se chytá v Maďarsku. Výjimečné formě se těšil revír Paradise Lake, kde kapři velmi dobře přibývají na váze a už tam žije slušný počet třicítek.

Hektickou výpravu tam prožil Ally Marchmont, který společně s partou kamarádů nachytal za týden 73 ryb. Nejednou se jim stalo, že přišel záběr, zatímco měli ještě kapra v podběráku. Čtyři z nachytaných kaprů měli přes 20 kg a největší vážil 32,8 kg. Zabral na lovišti 2 nedaleko vchodu. Nebyli však na revíru jediní. Šestnáctku obsadili rybáři z Dánska a výpravu zahájili přímo skvostně dvěma kapry přes 20 kg a dalšími dvěma přes 19 kg. Nejakčnější lov si užili rybáři na lovišti 14, kde bylo zdoláno neuvěřitelných 120 kaprů! Průměrná váha činila 15 kg. Na devítce se zase na břeh podíval šupináč 31,1 kg.

Francie, Paradise Lake 31,1 kg

 

MILLSTONE POOL

Týdenní výprava na Millstone Pool, kterou Scott Rodgers podnikl s bratry Dwainem a Davem Keelingovými, byla opravdu plodná. Navzdory proměnlivému počasí trio zdolalo 23 ryb. Největší 28,6 kg zabrala Davovi, který chytal na lovišti 2 a celkem zdolal 9 ryb. Scott z Key Bait Solutions rybařil na jedničce, a i on nachytal 9 ryb. Jeho největší vážila 23,2 kg.

Následující týden patřil revír partě rybářů, kteří chytali ve Francii poprvé. Nejlépe dopadl Alex Jonik na lovišti 8, který získal nový osobák – lysce 22,2 kg. O pár dnů později ale přišel záběr, který všechno změnil. Alex zdolal ohromného kapra, na kterého jeho 60 librová váha nestačila. Nikdy se tak nedozvíme, kolik přesně jeho nový osobák má. Jisté je jen to, že přes 27 kg. Následující dva týdny rybářům nepřály, přesto si nový osobní rekord vydobyl i Tom Day s kaprem 27,9 kg a Alix Simpson s úlovkem 19,7 kg.

Francie, Millstone Pool – Dean Wade 23,6 kg

 

VÝPRAVA SNŮ

Týden rybaření na Dream Lakes si užil Mick Woodbridge. Panovalo poměrně chladné počasí, ale postupně se oteplovalo. Ryby moc nebraly a záběry přicházely hlavně v noci. Mick ale nepolevil, a nakonec dosáhl slušných deseti úlovků. Ohromnou radost měl z šupináče 32,7 kg, který mu zajistil nový osobák. Vytáhl ho v úterý, v půl desáté večer a vůbec se nedivím, že zbytek noci nezamhouřil oka. Mick vnadil 20mm boiliem Freshwater Shrimps od Trent Baits.

Francie, Dream Lakes – Mick Woodbridge 32,7 kg

 

KANÁRSKÉ OSTROVY

Z Kanárů už jsem nějakou dobu žádné zprávy neobdržel, proto jsem byl rád, když se mi z jezera Chira ozval rybářský průvodce Dave Beecham. Na revírů bývá rušno, protože tam jezdí jak regulérní kapraři, tak si tam dovolenou u moře zpestřují turisté z hotelů na pobřeží. Dave k úlovku pomůže každému. Nebývají to sice žádní obři, mají většinou kolem 15 kg, zato patří k těm nejkrásnějším kaprům na světě. Zacovi se podařilo získat na Chiře nový osobní rekord – lysce 20,9 kg, který mu zabral nedaleko hráze.

Kanárské ostrovy, Chira – Zac 20,9 kg

Steve Briggs

Napsat komentář