Světové úlovky – od severu k jihu

ŠŤASTNÁ ČTRNÁCTKA

Možná víte, že si vedu seznam zemí, kde se mi podařilo ulovit kapra nad 50 liber (22,7 kg). Je jich už pěkná řádka. To se nechci chlubit, jen říkám, že najít zemi s kaprařskou tradicí, kde se mi to zatím nepovedlo, není úplně snadné. Dosud k nim ale bezesporu patřila Česká republika, Domluvili jsme si proto s Joan výpravu na jezeře Hejlov u našeho dobrého kamaráda Jaroslava Těšínského. V Čechách jsme rybařili úplně poprvé a o jezeře jsme moc informací neměli, ale ukázalo se, že lepší revír jsme si v České republice vybrat nemohli.

Původně jsme měli na výběr ze tří lovišť, jenže většina ryb se zdržovala v mělčí vodě, a tak jsme dali na Jaroslavovu radu a vybrali si loviště 10, které bylo také volné a ryby v něm byly. Pro začátek jsem si dal za úkol ulovit jakéhokoliv českého kapra. Jen pár hodin po nahození byl úkol díky pěknému 9kilovému řádkáči splněn. Zabral na Citruz Wafter, který jsem nastražil nad hromádku boilie Scopex Squid. Ryby byly v pohybu a jezdily napříč naším lovištěm. V síti skončilo několik dalších ryb a Joan se radovala z lysce 14,8 kg. Mým tajným cílem a přáním však bylo ulovit tu kapra nad 50 liber, abych rozšířil svůj seznam zemí. Uplynulo pár dní bez záběru a můj sen se začal rozplývat. Pak mi konečně zabral na první pohled větší kus. A opravdu, ručička váhy se vyhoupla téměř na 57 liber. Kapr vážil 25,8 kg. Super, trefa! Stal jsem se prvním rybářem, který chytil kapra přes 50 liber ve 14 různých zemích!

Výprava však ještě zdaleka nekončila a my jsme nachytali hodně dalších ryb přes 18 kg a jednu čtyřiadvacítku. Užili jsme si prostě parádní výpravu. Zdejší ryby jsou neuvěřitelné, příroda krásná a panuje tu neskutečný klid a mír. Jsem moc rád, že nás Jaroslav pozval na svůj fantastický revír.

Všechny ryby mi zabraly na Citruz Wafters nebo dvojitou nástrahu Scopex Squid, vnadil jsem boiliem stejné příchutě a partikly.

Česká republika, Hejlov – Steve Briggs s kaprem přes 50 liber ze 14. země

 

KAŽDÝ TÝDEN TŘICÍTKA

V Evropě není moc lokalit, kde by se třiceti kiloví kapři chytali každý týden. Přesně tak to ale funguje na revíru Iktus Pau dole na jihu Francie, kde se dva měsíce po sobě každý týden na břehu objevil minimálně jeden kapr přes 30 kg. Kapři těžké váhy měli 32,5 kg, 32 kg a 31,7 kg. Jako obvykle braly ryby na všech lovištích po celém hlavním jezeře. Jsem moc rád, že příběh jezera po ničivých povodních v roce 2013, kdy byla většina velkých ryb odplavena, dopadl tak dobře. Nešlo to sice samo, muselo být vynaloženo hodně úsilí a práce, ale teď se tu rybaří mnohem lépe než dřív.

Francie, Iktus – další ze série třicítek 31,9 kg
Instalace nové výzdoby v obchodě

 

HOLANDSKO

Carplantis pod taktovkou majitele Koose Walters doslova perlí. Hned od začátku, kdy se Koos správy revíru ujal, se nechával slyšet, že z něj udělá výjimečnou lokalitu. Přesně to udělal. Rybaření pro něj není jen o velikosti ryb. Ty své vybíral osobně i podle vzhledu a stavby těla. Každopádně i menší krasavci stále přibývají na váze k radosti všech zúčastněných. Třeba kapr známý jako Fish of Two Halves se loni v srpnu dostal k váze 23 kg a teď už váží 24,3 kg. Nejlepší zprávou je však první devětadvacítka, která se tu letos chytla. Postaral se o to anglický rybář Greg, který na lovišti Neptune zdolal kapra jménem Flower Power a navážil mu parádních 29,1 kg. Revír nabízí pouze čtyři dvojloviště, které se vesměs nacházejí v rozích jezera, aby měli rybáři dostatek prostoru. Ryby dobře braly na všech místech, de facto všude se chytl kapr nad 22 kg.

Holandsko, Carplantis – mohutný Flower Power 29,1 kg

 

SPLNĚNÝ SEN

V Holandsku ještě zůstaneme s Derekem Harrisonem, který se tam odstěhoval z Anglie a žije tu již řadu let. Zachytal si prakticky na většině slavných revírů, a nutno podotknout, že úspěšně, ale jeden mu pořád přece jenom chyběl. V plánu měl ulovit slušného kapra (nebo radši dva) na obrovské severofrancouzské přehradě Orient. Derek je úspěšným rybářským průvodcem, což jeho volní čas dosti redukuje, ale s přispěním kámoše Darrella Pecka si mohl odškrtnout další revír.

Na Orient se vypravil několik týdnů po vytření ryb, takže měl díky hladovým rybám dobré šance. Jenže na Orientu musí člověk zabrat za všech okolností. Bez pořádné dávky píle a trpělivosti se tu chytat nedá. Tou dobou se na hodně lovišť dalo dostat jen lodí a voda dosahovala až k lesu. Najít tu ryby, je velmi těžké, ale pro úspěšný lov naprosto klíčové. Derekovi se podařilo kapry najít a díky tomu si pár pěkných kusů vytáhl. Největší radost měl ze starého velkého šupináče.

Francie, Orient – Derek Harrison

 

DÁNSKO

Morten „Gandalf“ Rasmussen ve svém rodném Dánsku rozhodně nezahálí a dává o sobě stále častěji slyšet. V severoevropských revírech kapři sice nedorůstají takových velikostí jako jejich bratranci na jihu Evropy, ale jsou tam a chytit se dají. Jak dokazují Mortenovy úlovky. Sice to vyžaduje hodně úsilí a znalost správných revírů, ale jde to.

Morten si vyjel na jezero Soro, kde strávil pět dní. Odjížděl spokojený. Nachytal celkem dvanáct kaprů, což je sám o sobě úctyhodný výsledek. Třešničkou na dortu se pak stali lysci 20,4 a 20,9 kg, kteří postupně vylepšili Mortenův osobák a zároveň jsou to i zdejší dva největší ulovení kapři. Morten nahazoval panáčka z boilie Manilla 16 a 12 mm převážně pod větve vrby do vzdálenosti 150 m. Vůbec se nedivím, že výpravu označil za nejlepší, jakou kdy zažil!

Dánsko, Soro – Morten „Gandalf“ Rasmussen 20,9 kg

 

PAT NA RYBÁCH

Začátkem léta panovala v Německu velká vedra, a tak se Pat se svým přítelem rozhodli pro výpravu do Francie. Nakonec objeli celkem čtyři revíry včetně legendárního Cassienu, kde si Pat už v minulosti úspěšně zachytala. Tentokrát jí sice slavný revír úlovek nedopřál, ale vynahradila si to jinde. Na třetím revíru, který během své rybářské cesty Francií navštívili, ulovila tohoto nádherného šupináče. Největší úlovek výpravy úspěšně zdolala i díky novým prutům Scope 9ft od Nashe, které vyměnila za své staré 12stopé a moc si pochvala, že se jí s nimi mnohem lépe manipuluje. Očividně jí to šlo dobře!

Francie – Pat se svým největším úlovkem z cesty Francií

 

NĚMECKO

Navzdory vysokým teplotám, které německé rybáře v létě potrápily, se pořád našlo dost statečných, kteří neváhali vyrazit do boje s tvrdými podmínkami a o svůj úlovek se porvat. Hielke věděl, že kapři žrát musí, a tak neúnavně jezdil na svazovou vodu, až se mu podařilo ulovit „starého mohykána“, jak o svém kaprovi mluvil, jinak je známém jako Kraakstaart. Vážil 23 kg. Byl ze svého starouše úplně na větvi, a není se čemu divit. Vnadil boiliem Manilla různých velikostí, do něhož přimíchával tygří ořechy a kukuřici. Na háček vázal bílý pop stejné příchutě.

Německo – Hielke 23 kg

Na východě Německa se nachází několik solidních revírů, i když je nutno přiznat, že opravdu velkého úlovku se tam člověk dočká jen těžko. Tobias Steinbrueck očekával narození druhého potomka, a protože mu bylo jasné, že to bude znamenat méně času u vody, chtěl si ho trochu vynahradit předem na revíru Giant, jedné z největších východoněmeckých štěrkoven. Hvězdy byly Tobimu příznivě nakloněny. Pětidenní výprava dopadla výborně. Tobi si s sebou vzal svůj osvědčený Scopex Squid. Vnadil vydatně 7kilovou dávkou a chytal na háček Fang Twister č. 4 s návackem blow back. Na úlovek si sice musel trochu počkat, ale když se mu brzy zrána ozval hlásič, byl skokem na nohou a připraven na akci. Od začátku mu bylo jasné, že půjde o větší rybu. Dostat bojovného šupináče do sítě mu však zabral víc než půl hodiny. Úlovek 27,2 kg za tu námahu ale rozhodně stál!

Německo – Tobias Steinbrueck 27,2 kg

Německý rybář Marc Voosen se letos těší z úspěšné sezóny. Většinu jara a začátku léta věnoval rybolovu na jezerech v parcích a velikost ryb z těchto revírů, jej potěšila. Marc má rád plavanou a osvědčily se mu nástrahy Bread Bomb od Nashe. Díky této jednoduché taktice trhal na revírech rekordy. Stačí se podívat na fotku, kterou poslal. Sice nám nenapsal váhu svého úlovku, ale očividně to není žádný drobek!

Německo – Marc Voosen

 

RYCHLOVKA

Do Německa zavítal i Alan Blair. Většině z vás je stejně jako mně nejspíš jasné, že když Alan vyrazí na ryby, nebude u vody sice dlouho, ale využije každou vteřinu! Revír byl značně zarostlý a nejdřív bylo třeba zjistit, kde kapři vlastně jsou. Další otázkou byl způsob prezentace. Alan si vytipoval mezery v hustém porostu a nastražil tam samostatnou nástrahu Cultured Scopex Squid. Sotva se stihl otočit a už měl na háčku poněkud rozhněvaného lysce. Váha přes 20 kg ho překvapila a potěšila zároveň, něco takového ani nečekal.

Německo – Alan Blair 20 kg

 

ŠVÉDSKÝ KRASAVEC

O Švédsku se až donedávna v souvislosti s kaprařením vůbec nemluvilo. Ať už si revíry místní rybáři drželi pěkně pod pokličkou záměrně, nebo jen nepotřebovali stavět své úlovky světu na odiv, zajišťovalo jim to soukromí a klid. Švédští kapři sice ani náhodnou neaspirují na přední příčky, co se týče velikosti, zato však září krásou. Atraktivní jsou již jen tím, že pro kapraře představují exotický úlovek. Přestože švédští rybáři jsou velmi přátelští, zároveň si úzkostlivě chrání, co mají. Tomu rozumím. Nejspíš i proto byli ohledně podrobností o úlovku značně skoupí. Název revíru nezazněl. Dozvěděl jsem se jen jméno rybáře. Jedná se o Jimmie Isacssona, který kaprovi navážil slušných 15,9 kg. Jimmie nádherného lysce ulovil na wafter Signature ve žluté barvě, který nahazoval nad hromádku mraženého boilie Manilla.

Švédsko – Jimmie Isacsson 15,9 kg

 

ŘÍČNÍ LYSEC

Jsem moc rád, že vám mohu představit dalšího velikána z řeky. Radost mi udělá každý říční úlovek, protože se jich v Evropě objevuje méně, než kaprů z jezer a přehrad. Tento pochází z jedné nejmenované holandské řeky a ulovil jej Yurau Martens. Zakrmoval sekaným 16mm boiliem Manilla a 17,5kilový lysec mu zabral v okamžiku, kdy mu do konce výpravy zbývaly už jen dva dny.

Holandsko – Yurau Martens 17,5 kg

 

TO NENÍ LÍN!

Karel Weber rybařil na dvou rozdílných německých revírech. První byla rozhlehlá 80hektarová štěrkovna s nízkou obsádkou kaprů. Karl na ni během uplynulých tří let sice párkrát zajel, ale nikdy neměl tolik času, kolik by si představoval. První kapr, který mu tam zabral, vážil 16 kg. Na současné poměry žádný obr, ale vzhledem k daným podmínkám šlo o slušný úlovek. Zabral mu na panáčka ze žlutého popu Manilla uvázaném na šňůrce Camskin s háčkem Curve Point č. 4.

Druhý revír, na který jezdil, bylo malé 10hektarové jezero v obytné zástavbě, kde chytal jen přes den. Vzhledem k vysokým teplotám, které se šplhaly až ke 35°C, čekal jen minimum záběrů a spíše od línů. Rozhodl se pro 24mm boilie Krill s 10mm popem Signature Squid, aby ho právě líni moc neotravovali. Vázal si tuhý D návazec s háčkem Out-Turned Eye č. 4. Jedna malá zelená potvora ho sice navštívila, ale náladu mu zpravil obrovský lysec 23,4 kg.

Německo – Karl Weber 23,4 kg

 

MILLSTONE POOL

Joe a Mike Eastonovi, kteří na revír Millstone Pool jezdí pravidelně, si užili parádní výpravu. Zabralo jim 32 ryb. Vydatně zakrmovali a často střídali loviště, což jim k vysokému počtu úlovků jistě dost pomohlo. Joe chytal na lovištích 11, 10, 4 a 8 a z celkového počtu se zasloužil o 22 úlovků. Největší kapr vážil 28,8 kg, další 21,1 kg a tři kolem 18 kg. Mike nachytal 10 ryb na lovištích 12, 1, 8 a 7. Radost mu udělal lysec 23,4 kg a šupináč 22,9 kg.

V následujících týdnech se vzhledem k počasí rybařilo špatně. Smůlu prolomil až Paul Branwhites se svou partou rybářů, kteří se dočkali 33 záběrů. 27 z nich proměnili. Největší díl si pro sebe urval Jim, který na lovišti 12. Navíc získal i nový osobák 25,9 kg. Na revíru je vystřídal Jon Penn v doprovodu Steva a Bena Batemanových. Jon sice musel odjet předčasně už v pátek, ale ryby jim braly od začátku týdne dobře, takže se nemusel bát, že odjede s prázdnou. Na lovišti 11 zdolal 19 ryb. Tři největší šupináči vážili 23,2 kg, 23,6 kg a 24,2 kg. Největším lyscům navážil 25,4 kg a 23,9 kg. Steve si vybral loviště 12 a 3, kde mu zabralo 18 ryb. Vrcholem jeho výpravy se stali lysci 23,7 kg a 25,7 kg. Ben se soustředil na mělčinu u ostrova a nachytal 16 ryb. O nový osobní rekord se mu postaral kapr 24,7 kg. Na vnadění jim nejlépe fungovala směs boilie Mainline Cell, Hybrid a Link.

Francie, Millstone Pool

 

TMAVÝ KRASAVEC Z BELGICKÉHO KANÁLU

Z takovýchto kaprů je Iban Maes celý pryč. Jsou to staří veteráni, kteří znají svůj kanál do posledního centimetru. Mají tu sice v řasách spoustu přirozené potravy, ale tenhle dostal chuť na Ibanovu malou nástrahu. Iban nejdříve vysledoval, kudy přes den kapři mezi rostlinami jezdí, a i když to byl celkem risk, rozhodl se vytrhat řasy na místě, které se prudce svažovalo. Když měl hotovo, spustil na uvolněné dno nástrahu a čekal. Po hodině se stalo něco, co ještě nezažil. Na malém prostoru, ani ne metr širokém, bylo namačkáno sedm kaprů, včetně tmavého šupináče, který mu později zabral a mimochodem byl ze všech největší. Všichni se ládovali krmením. Následovalo nervy drásající čekání, které trvalo celé čtyři hodiny. Pak teprve přišel vytoužený záběr. Iban vnadil směsí 16 a 20mm boilie Krill, pelet a tygřích ořechů, celých i krájených. Na háček vázal pop Match the Hatch.

Belgie – Iban Maes a jeho tmavý krasavec z kanálu

 

OBR ZE ŠUMBARU

Museli byste nejspíš žít na jiné planetě, abyste nevěděli, že začátkem sezóny měli někteří rybáři s výpravou na toto známé jezero problémy. Přesto se našlo dost těch, kterým se tam podařilo dostat, jako například Petu Murphymu a jeho šesti přátelům, kteří si užili super akční rybolov. Tři dny jim propršely, což rybaření trochu zpomalilo, ale jakmile se slunce znovu ukázalo, začali znovu brát o sto šest. Největší ulovený šupináč vážil 27,7 kg, zatímco druhý největší měl 27,2 kg. Všechny ryby jim zabraly na 20mm boilie Tiger Nut Red Amo. Jako návnady používali konopí, tygří ořechy a boilie stejné příchutě.

Chorvatsko, Šumbar – šupináč 27,7 kg

Steve Briggs

Napsat komentář