Světové úlovky – velké putování

Podnikl jsem velkou cestu po jižní polovině Francie, během níž se mi podařilo ulovit nejlepšího francouzského kapra, jakého jsem kdy chytil. První část výpravy jsem mimo jiné navštívil i slavný Cassien. Čekaly mě tam těžké časy, ryby nebraly. První dny jsme na břehu proseděli na prázdno. Pak se nám ale poštěstilo narazit na hejno kaprů, a pak už jsme si všichni čtyři svou cassienskou legendu z hlubin vytáhli. Největší úlovek vážil 20,4 kg.

Následovalo sáhodlouhé rokování o tom, kam se vydat dál. Přijali jsme velkou výzvu v podobně rozlehlého téměř 2,5 tisícihektarového jezera, kde může žít tak maximálně pět set kaprů! Na jejich ulovení jsme měli jen pět dní. Bylo nám jasné, že jestli aspoň zahlédneme ploutev, budeme mluvit o štěstí. Rána z čistého nebe přišla třetího večera. Celý natěšený jsem běžel k prutu, protože to byla právě moje nástraha, která rybu zlákala. Kapra jsem zdolával nad vázkami, takže souboj byl napínavý. Zabral mi na velkého panáčka Scopex Squid, kterého jsem měl na háčku Claw č. 2. Použil jsem olovo Tractor 170 g a šňůru Bullet 25lb.

Do Francie jezdím na ryby už spoustu let. Nachytal jsem na bezpočet kaprů, ale jen málo z nich bylo skutečně výjimečných, jako je tento.

Francie – Steve Briggs s krasavcem z velkého revíru

 

ABBEY

Darryl Cowpe se na pět nocí vypravil do Francie na revír Abbey Lakes. Cestou tajně doufal, že se mu podaří zdolat některého z místních krasavců. Taktiku měl připravenou. Hodlal chytat na pevné PVA sáčky naplněné peletami Krill, dochucenými extraktem a konopným olejem Sticky Baits. Kolem nástrah přihazoval několik hrstí mraženého 20mm boilie Krill. Chytal na tři délky pruty od břehu. Odpoledne zahlédl, jak se na hladině překulila ryba. Rozhodil tam další stovku koulí Krill a stáhl pruty, aby se ryby mohly v klidu nacpat. S velkou důvěrou v úspěch pak kolem deváté večer znovu nahodil. Před půl pátou ráno zapípal hlásič pravého prutu. Darryl byl skokem na nohou a zasekl. Po deseti minutách už strkal pod lysce podběrák. Nádherný úlovek, který si bude pamatovat do konce života, vážil 29,5 kg.

Francie, Abbey Lakes – Darryl Cowpe 29,5 kg

 

HODINOVÝ HATTRICK

Philippe Haldermans se vykašlal na práci a radši se vydal na ryby na jednu velkou svazovou vodu v jižní Francii. 1200 hektarů není na průzkum právě málo, ale podařilo se mu najít, co hledal – zarostlé ploché dno ve vzdálenosti zhruba 250 m od břehu. Zvečera zakrmil 20 kily boilie Krill a Manilla v různých velikostech. S nahazováním však nespěchal, počkal si až do rána. Vstal brzy a kolem půl šesté už měl nástrahy ve vodě. Taktika zafungovala výborně. Během hodiny na břeh vytáhl tři velké ryby. Největší lysec vážil přes 25 kg.

Jižní Francie – Philippe Haldermans 25 kg

 

DIVOKÝ LYSEC

Alexandre Debure nám vylíčil svou nezapomenutelnou výpravu, kdy rybařil jen pár nocí na jednom veřejném divokém revíru ve Francii. Alexandre si místo předem zakrmil boiliem Krill od Sticky Baits a doufal, že nevyzpytatelný revír se mu za jeho snahu odmění. Udici si sestavil z háčku Wide Gape č. 4 a panáčka s 20mm těžkým boiliem Krill dole a růžovým popem 16mm ve stejné příchuti. Plány Alexovi vyšly. Jezero jej potěšilo tímto pěkným lyscem 22,2 kg.

Francie – Alexandre Debure 22,2 kg

 

VYPLATÍ SE VYDRŽET

My kapraři si pečlivě připravujeme návazce a návnady, které precizně umísťujeme a při tom všem samozřejmě doufáme a věříme, že nás snaha zavede až k vytouženému úlovku! Jenže bohužel také všichni dobře víme, že často se to nestane. Navíc jsou i revíry, kde je tolik hladových tlamek, že se kapři k našim návnadám buď ani nedostanou, nebo jim za to nestojí. Občas to může být frustrující, ale člověk může udělat jen dvě věci – zatnout zuby a pokračovat nebo to vzdát. Přesně takhle nad svou situací uvažoval Billiau Mathijs, když rybařil na 35ha revíru v Belgii. Zakrmoval 20mm boiliem Krill a chytal na popy na návazci Hinge. Jenže cejni i líni očividně dobře věděli, že na ně chce vyzrát, a nedali se. Billiau však věděl, že pěkný kapr tam mezi nimi někde určitě je, a tak vytrval. Vytahal spoustu cejnů, línů a jednoho malého kapra, až se dočkal. Po zaseknutí dalšího záběru ucítil silnější odpor a zaradoval se. Konečně se mu to podařilo, chytil parádního šupináče 18,6 kg.

Belgie – Billiau Mathijs 18,6 kg

 

ČERNÝ ŠUPINÁČ Z BELGIE

Sam Verstreken nějakou dobu výletoval po cizích revírech, než se vrátil na svůj domovský revír – velkou belgickou pískovnu s nízkou obsádkou. Revír je vyhlášený svou obtížností a úlovek si tu člověk musí doslova vydřít, zato se mu dostane velkého pocitu zadostiučinění. Tentokrát bylo na revíru rušno. Sam po příjezdu zjistil, že všechna loviště jsou obsazená. Potřeboval si najít nějaký plácek, protože měl zůstat jen jednu noc. Většina lidí, kteří sem jezdí, zůstává delší dobu, takže moc nedoufal, že by se zrovna někdo chystal k odjezdu. Po pár hodinách se rozhodl zamířit na opačný břeh, než na kterém seděla většina rybářů. Předpověď věstila silný déšť a on znal jedno loviště, kde za špatného počasí kapři dobře berou. Dorazil sice dost pozdě, ale před půlnocí už měl nahozeno. Úlovek vlastně ani nečekal, byl tu v této sezóně teprve podruhé, takže si moc velké naděje nedělal. Celou noc lilo jako z konve a ráno ho překvapil zvuk hlásiče. Po náročném souboji konečně blaženě vytáhl parádního tmavého šupináče, kterému navážil 16,4 kg. Byl z něj úplně nadšený. Ani zdaleka se sice nemohl měřit se zdejším největším kaprem, ale byl naprosto úžasný.

Belgie – Sam Verstreken 16,4 kg

 

NĚKDO TO RÁD PESTRÉ

Sotvakdy se v rubrice nezmíním o revíru Iktus, protože se najde jen hrstka takových, které pravidelně vysílají do světa velké úlovky. Iktus je však známý i svými pestrobarevnými kapry koi. Určitě už víte, že ve Francii jsou revíry Iktus hned dva. Jen pro jistotu zopakuji, že Iktus Ruffaud v regionu Limousin je ten novější. Ve velikosti úlovků se však může s tím starším směle měřit. Nedávno se tu chytil kapr lehce pod 30 kg. My se však tentokrát zaměříme na původní Iktus Pau, který leží mnohem jižněji a skládá se ze tří jezer. Jedním z nich je i tak zvané Jeseteří jezero, kde nejen jeseter vážící přes 40 kg, ale také poměrně dost barevných kaprů koi. Největší, jakého tu kdy chytili, vážil přes 18 kg! To je na koie hodně slušná váha, co říkáte?

Francie – Iktus, Jeseteří jezero a jeden z jeho pestrobarevných obyvatel
Zde i kapři koi dorůstají úctyhodných velikostí, tento má přes 18 kg!

 

RAKOUSKÝ ŠUPINÁČ

O rakouských kaprech jsme nějakou dobu neslyšeli a Christoph Eckhart se rozhodl, že s tím něco udělá. Christoph se pyšní záviděníhodným rekordem v chytání rakouských šupináčů. Nachytal skutečné obry, kteří často překonali magickou hranici 30 kilogramů! Váhu tohoto úlovku z rakouské štěrkovny nám sice nenapsal, ale na první pohled je jasné, že si do své sbírky přidal další klenot. Chytal na směs boilie Citruz a Scopex Squid od Nashe.

Rakousko – Christoph Eckhart

 

KANÁRSKÉ OSTROVY

Vysoko v horách na ostrově Grand Canaria se nachází revír, který je ideálním a velmi vyhledávaným cílem pro krátké vycházky. Mezi rybáři, kteří si během dovolené chtějí na den odskočit k prutům, patří snad mezi neoblíbenější na světě. Kapři na jezeře Chira berou s železnou pravidelností. Dave Beecham, který se tu o rybáře stará, si nepamatuje den, kdy by tu nějaký nezabral. Další dobrou zprávou je skutečnost, že zdejší kapři neustále nabírají na váze. Úlovek mezi 15 a 20 kg tu není výjimkou. Několik let jezero trpělo nedostatkem vody, ale to už je naštěstí pryč a kapři mají zase více prostoru a krmení. Jeden břeh jezera je vyhrazen pro krátké jednodenní výpravy, zatímco na protějším zůstávají rybáři, kteří mají v plánu zůstat déle. Robbie tu během 5 nocí nachytal 30 ryb na boilie Tangerine Dream a Coconut Crème od Nashe. Největší kapr měl 16,8 kg. Stejně dlouhou dobu na jezeře zůstal i Jamie s partou kamarádů, který dohromady zdolali 96 kaprů. 8 vážilo přes 15 kg a vytáhli i dva dosud neznámé kapry. Větší z nich měl 19,5 kg.

Kanárské ostrovy, Chira – 18,6 kg
Kanárské ostrovy, Chira – 19,5 kg

 

RYANŮV OBJEV

Myslím, že každý z nás se někdy zasnil a představoval si toulky neznámou divokou krajinou, kde by objevil tajemné jezero, o němž nikdo neví a nikdo tam nechytá. Přesně to prožil Ryan King, když během cestování po Francii doslova zakopl o malé opuštěné jezero. V zemi kapraření zaslíbené trávil Ryan jen dva týdny, ale rozhodl se věnovat celých sedm nocí právě tomuto objevu. Doufal, že se mu povede vytáhnout některého z kaprů, které zahlédl na hladině. Pár dní Ryan zjišťoval, co bude na zdejší kapry platit, a pak už byl úlovek jen otázkou času. Vsadil na malé návnady. Používal 12mm boilie Manilla, které rozřídl a na vlas navlékl obě poloviny zády k sobě. Zakrmil směsí boilie různých velikostí od 12, přes 18 až po 20 mm. Ukázalo se, že zvolená strategie byla správná. Ve velmi mělké zátoce s křišťálově čistou vodou a štěrkovým dnem, kterou obklopovaly převislé stromy, ulovil dva lysce. První řádkáč vážil 14,2 kg. Další noc na obloze zářil měsíc v úplňku a kapři ožili. Záběr přišel brzy ráno a souboj byl tuhý. Nicméně pro Ryana skončil úspěšně a vytáhl zasloužilého veterána o váze 17 kg. Byl to největší kapr z celého jeho výpravy.

Francie – Ryan King na zapomenutém jezeře

 

KRASAVEC Z CRETE LAKES

Mathew Garnett prožil fantastickou výpravu na revíru Crete Lakes v severovýchodní části Francie. Navzdory ne právě příznivým podmínkám se mu podařilo zdolat 4 ryby včetně 2 macků. Zakrmoval jen lehce a na udici vázal panáčka z 16mm boilie Manilla a 12mm popu Signature Squid. Nahazoval na čisté dno, kde zakrmil pomocí PVA sáčků. Nejdříve mu zabrali dva menší kapři 10,3 kg a 17 kg, pak se však dočkal něčeho lepšího. Nejdřív mu úsměv na tváři vyloudil lysec 26,1 kg, a potom následoval ještě větší úsměv i kapr. Úlovek vážil 29,2 kg.

Francie, Crete Lakes – Mathew Garnett 29,2 kg

 

BELGICKÉ DUO

Belgické revíry jsou letos ve výborné formě. Na stole mi přistál další suprový úlovek od Brechta Ramona, učitele z města Le Bizet. Jezdil rybařit na velký revír, který se mezi belgickými rybáři těší poslední dobou značné oblibě. Brecht si nějakou dobu vyhlédnuté loviště zakrmoval, teprve pak k vodě přijel i s pruty a nahodil 20mm boilie Krill. Belgičtí rybáři zakrmování fandí. Dlouhodobě prospívá rybám i rybářům a Brecht doufal, že se mu vyplatí i tentokrát. Abych to zkrátil, nedoufal nadarmo. Vyplatilo se jemu i jeho kamarádovi Mathijsovi B., který si ze zakrmeného loviště urval svůj podíl. Třešničku na dortu, respektive dvě, ale sezobl Brecht. Dostal na břeh šupináče 18,6 kg a lysce 20,4 kg.

Belgie – Brecht Ramon 20,4 kg

 

HOLANDSKO

Asi nejznámějším holandským revírem je Carplantis, kde se poslední dobou chytají velké ryby snad na všech lovištích. Peter Blanks tam jezdí pravidelně a už si na konto připsal většinu ze zdejší slavných kaprů, jako je třeba královna jezera Fish of Two Halves. Byla to první třiadvacítka, kterou tu Peter chytil. Vážila 23,9 kg, což je na holandské poměry slušný výsledek. Rekordní úlovek to ovšem nebyl, protože Stephan Puijk tu zdolal 25kilového kapra Shield a získal tak i nový osobák. Tenhle kapr je dost při chuti a neustále roste. Dalšího skvělého kapra ulovil Patrick. Svému lysci navážil 22,7 kg. Na Carplantisu se člověk solidního úlovku vždycky dočká, jen těžko říct, jak to bude trvat dlouho.

Holandsko, Carplantis – Peter Blanks

 

TUCET PRO DANIELU

Na podzim, jako již obvykle, nastane v Británii velká migrace směr Francie. Pro rybářskou výpravu je to ideální čas a svůj francouzský úlovek si chce pomyslně odvézt každý. Na ryby se vypravila i Daniella Suttonová, která strávila týden ne jezeře, s jehož názvem dělala tajnosti. Nachytala celkem dvanáct kaprů, z nich největší vážil 19 kg. Chytala na nástrahy Scopex Squid Cultured a zakrmovala směsí různě velkého boilie Scopex Squid.

Francie – Daniella Suttonová 19 kg

Steve Briggs

Napsat komentář