Světové úlovky – mládí vpřed

MLADÁ KREV

Landon Pepper přijel na francouzský revír Bay Lakes se svým otcem Richardem a kamarádem Joshem. Jezero měli celý týden jen pro sebe. Porybný jim vodu ukázal a všichni tři se pak usadili uprostřed, kde měli přehled po celé hladině. Půl dne strávili umisťováním H bójí na vyvýšené štěrkové lavice. Udice zavezli člunem a přikrmili kbelíkem směsi z boilie Scopex Squid 15 mm od Nashe, 6mm pelet stejné příchutě a kukuřice, kterou jim přímo na místě uvařil majitel revíru Lee. Krmení přelili sirupem Scopex Squid, Stick mixem a ořechovým olejem. První záběr přišel druhý den kolem poledne. Rozjel se Landonův prut. Richard byl zrovna ve člunu na vodě, takže mohl synovu zápolení s kaprem jen přihlížet. Konečně mohl Landon navést kapra do podběráku a výsknout radostí. Na první pohled to by dvacítka! Šupináč vážil přesně 22,8 kg. Landon splnil cíl, se kterým na výpravu odjížděl. Na sedmiletého kluka je to slušný výkon. Mít v takto mladém věku na kontě čtyři dvacítky, to je něco. V průběhu týdne se několikrát přesunuli na místa, kam se dalo nahodit ze břehu a zakrmovali ze člunu. Díky tomu mohli při nočním záběru hned nahodit novou udici. Nachytali spoustu osmnáctek, patnáctek a pár desítek. Používali bezpečnostní inline olova a návazce Skinlink s háčky Claw č. 6. Jako nástrahu dávali bílý nebo růžový wafter Citruz s umělou kukuřicí Enterprise ochucenou sprejem Citruz.

Francie, Bay Lakes – táta pomáhá synovi při focení parádního úlovku
Francie, Bay Lakes – Landon s dalším krásným kaprem

 

JAK STARÝ JE ZKUŠENÝ RYBÁŘ?

Calum Ryan má jen dvanáct let, ale už se právem považuje za zkušeného rybáře co se týče rybolovu v zahraničí. Na výpravy do Francie se svým tátou jezdí už od pěti let. Své zkušenosti zúročil během výpravy na Eden Lake. Čím dál tím víc mladých rybářů dosahuje slušných úlovků a osobních rekordů. Calumovi se povedlo překonat dosavadní osobák 11,8 kg, a to nejen jednou, ale hned několikrát. Během výpravy nachytal kapry 17,3 kg, 20 kg, 21,1 kg, 21,8 kg a nový osobák 22,2 kg. Calum ho chytil na wafter Salty Squid uvázaný na D montáži, u níž přikrmoval směsí partiklů. Nahazoval pod stromy rostoucí na protějším břehu. Calum si při rybolovu počíná velmi samostatně a vše chce zvládnout sám. Od zdolání kapra, přes jeho podebrání až po vypuštění zpět na svobodu.

Dobrá práce, Calume! Fandíme ti a těšíme se na další tvoje úlovky.

Francie, Eden Lake – Calum Ryan 22,2 kg
Francie, Eden Lake – Calum Ryan s dalším úlovkem

 

KRASAVEC ZE STOKHOLMU

Posledních pár let čím dál více nabývám dojmu, že Švédsko je dosud neobjeveným kaprařským klenotem na mapě Evropy. S jižněji položenými revíry samozřejmě nemůže soutěžit ve velikosti úlovků, krásou se jim však určitě vyrovnají. Když se však podíváte na fotku, jistě mi dáte za pravdu, že i větší exempláře se tam najdou. Ivan Skog strávil na jezeře nedaleko Stockholmu, kam již nějaký čas jezdil, čtyři dny. Cíl měl jediný: ulovit nádherného šupinatého 20kilového lysce. Tentokrát se mu konečně zadařilo. Zdolal dlouhého lysce o váze 20,5 kg. Na této výpravě chytil ještě jednoho kapra, také lysce, kterému navážil 14 kg. Ivan zakrmoval mraženým boiliem Manilla 16 mm dipovaným v Cloudy Manilla a hotovkami Bloodworm 12 mm dipovanými v tekuté potravě Cloudy Bloodworm. Na háček vázal waftery Manilla na standardní vlasový návazec.

Švédsko – Ivan Skog

 

TŘI OSOBÁKY Z PARCO DEL BRENTA

Před několika lety si člověk vybíral, jestli chce jet na revír, kde si hodně zachytá, nebo na revír, kde chytí velké kapry. Oba cíle šlo kombinovat jen těžko. Moderní kaprařské revír však tuto možnost již nabízejí. Jedním z těch nejznámějších je severoitalské Parco Del Brenta, které nejednomu rybáři splnilo jeho velký sen. Přesně tak to měl i Nathan Joynes, který tu strávil jeden letní týden. Podařil se mu kápnout kaprům do noty návnadami dumbbell wafter s příchutí broskví a pepře. Vnadil peletami a místními partikly. Nathan celý týden vydatně zakrmoval a ryby mu braly. Nachytal celkem 30 ryb. Osobní rekord si zlepšil hned třikrát a své snažení završil parádním 30kilovým šupináčem.

Itálie, Parco Del Brenta – Nathan Joynes 30 kg

 

Německo

V Německu leží několik nádherných štěrkoven různých velikostí, kam se sjíždí překvapivě málo rybářů. Díky tomu si šťastlivci, kteří revíry i jejich potenciál znají, mohou užívat klidu a míru. Marc Kricheldorf mi revír vylíčil tak, že jsem se v představách ocitl na čarokrásné vodě plné velkých kaprů, jimž vévodí skupina velikánů, které se říká A Team. Samozřejmě jsou v centru pozornosti a každý je chce ulovit. Marcovi se to povedlo. Na revíru strávil čtyři dny. Raketou do vody střílel tygří ořechy a tyčí házel různé velikosti boilie Krill. Na háček vázal tygří ořech s půlkou popu Signature. Taktika fungovala na výbornou. Zdolal pár pěkných ryb, ale třešničkou na dortu se stal lysec z A Teamu, kterému navážil 22,6 kg.

Německo – Marc Kricheldorf 22,6 kg

 

ZMĚNA PLÁNU

Sam Verstreken si pečlivě naplánoval rybaření na domácím revíru nedaleko domova v Belgii. Jenže když pak na pískovnu přijel, bylo mu naprosto jasné, že mu plány nevyjdou. Všude bylo plno rybářů a ani podmínky mu nehrály do karet. Rozhodl se proto odjet do Francie na veřejný revír, kde se mu už pár pěkných úlovků podařilo. Měl před sebou jen pár dní a k vodě dorazil až večer. Ještě za tmy vydatně zakrmil krillovým boiliem, ale nahodil až druhý den za rozbřesku. Vzhledem k tomu, že ráno mu po nahození přišel záběr do 15 minut, tak to bylo nejspíš dobré rozhodnutí. Vybojoval si moc pěkného lysce 19,3 kg. Do konce výpravy si vytáhl ještě tři další kapry a domů se vracel s širokým úsměvem na tváři.

Francie – Sam Verstreken 19,3 kg

 

VE STÍNU OBRA

Severofrancouzský revír Gigantica se drží na špičce mezi kaprařskými revíry již řadu let. Většinu pozornosti na sebe sice strhává velké jezero, ovšem vedlejší Road Lake se již také začíná prosazovat. Andrew Moores se osobně přesvědčil, jak zdejší ryby rostou, a že je tím pádem stále obtížnější je ulovit. Na břehu strávil sedm dní, během nichž se musel pořádně otáčet. Každý den zakrmoval 5 kily mraženého boilie Krill od Sticky baits ve velikostech 12 a 16 mm, které ochucoval krillovým práškem, půl litrem tekuté potravy Cloudy Krill a dalším půllitrem Pure Krillu. Nahazoval do hloubky 6 m na okraj štěrkové lavice. Celý týden se teploty držely vysoko. Ryby sice evidentně návnady žraly, ale Andrew měl jen dva záběry. Na břeh vytáhl tohoto parádního 20kilového lysce.

Francie, Road Lake – Andrew Moores 20 kg

 

VÝJIMEČNÁ NOC

Belgičan Iban Maes se vydal jen na krátkou noční vycházku. Zamířil na velmi obtížný revír nedaleko domova, o kterém věděl, že za posledních pár měsíců se tam chytala jen hrstka kaprů. Nahodil a dal se do řeči s chlápkem vedle. Téma se stočilo na kapra Big Twin, který už nebyl venku pěkně dlouho a hodně lidí se domnívalo, že zemřel. Sotva ta slova sklouzla Ibanovi ze rtů, rozjel se mu prut. Protože měl v lovišti spoustu leknínů, nebyl nejdřív s rybou v přímém kontaktu a domníval se, že to bude lín nebo cejn. Ale jen dokud neuviděl na hladině bok kapra. Cejn to rozhodně nebyl! Kapr ještě na poslední chvíli udělal únikový manévr. Ibanovi se téměř zastavilo srdce, ale situaci zvládl a kapra vytáhl. Byl to Big Twin a vážil 20,9 kg! Iban zářil štěstím. Chytil ho na bílý pop Signature Squid, který nahodil nad hrst tygřích ořechů. Úlovek Ibana inspiroval k návratu na revír, aby se tu pokusil ulovit další trofejní ryby.

Belgie – Iban Maes s kaprem Big Twin 20,9 kg ve skvělé kondici

 

ŠUPINÁČ Z REVÍRU SNŮ

V severní Francii leží Dream Lakes – revír snů. Jedná se o původní komerční revír, jehož historie se datuje řadu let zpátky. Jak název napovídá, rybáři si sem jezdí plnit své sny. Ani Anthony Mannering na svou týdenní výpravu jen tak nezapomene. Zdolal tu šupináče 23,7 kg a výpravu zakončil kusem o váze 18,2 kg. Chytal na waftery Signature Squid, které zvýrazňoval sprejem stejné příchutě a vnadil směsí celých a krájených koulí Manilla 15 mm.

Francie, Dream Lakes – Anthony Mannering 23,7 kg

 

RYCHLÁ AKCE

Často se říká, že při rybaření je lepší strávit hodinu na správném místě, než týden na špatném. Občas se věci semelou tak, že dokážou pravdivost tohoto rčení. Andi Rübsamen z Německa je živým důkazem. Jezdil na revír, nedařilo se mu a rybolov na této lokalitě se začínal měnit v noční můru. Celý rok se snažil o úlovek a pořád nic. Bylo to k uzoufání. Přesto se vydal na další, byť jen 3hodinovou vycházku. Rybářští bohové se mu tentokrát rozhodli udělit zaslouženou odměnu a obdařili jej fantastickým 23kilovým lyscem! Andi nahodil jen jeden 16mm pop Peach and Pepper na montáži Ronnie. Nic víc dělat nepotřeboval.

Německo – Andi Rübsamen 23 kg

Ani Hielke Meijer nemusel na své úlovky čekat dlouho. Vyrazil na revír nedaleko místa, kde bydlí. Už když si ho poprvé obešel, uviděl pod vázkami kapry. Rozhodl se zakrmit Manilla boiliem různých velikostí a tygřími ořechy několik dní před tím, než se na místo vrátí s pruty. Se změnou počasí přišel i správný čas na lov. První noc chytil dva krasavce 17,3 kg a 13,6 kg. Zabral mu i lín a amur. Znovu zakrmil a vrátil se následujícího rána. Během čtyř hodin ulovil dalšího amura, dva menší šupináče a v neposlední řadě také největšího zdejšího kapra. Úžasného, tmavě zbarveného lysce 19,7 kg. Nastražoval waftery Manilla a používal německé návazce.

Německo – Hielke Meijer 19,7 kg

 

TOUR DE FRANCE

Místo aby Claire a Samir Arebi strávili jako obvykle dva týdny dovolené rybařením na jedné lokalitě, vyzkoušeli něco, co ještě nikdy neudělali. Během čtrnácti dní vystřídali neuvěřitelných 8 revírů. Díky pečlivému plánování vše zvládli skvěle a užili si senzační výpravu. Neměli to vždycky snadné, to dá rozum. Stalo se jim, že uvízli v bahnité cestě a ven je musel vytáhnout traktorem místní farmář. Příhoda sice ne úplně milá, ale minimálně jejich výpravu zpestřila. Claire i Samir chytali na Scopex Squid od Nashe a používali i tygří ořechy a boilie v příchuti tuňáka a česneku.

Francie – Claire Arebi
Francie – Samir Arebi

 

RYCHLÝ START

Potřetí v řadě jsem se odhodlal podstoupit dlouhou cestu do Chorvatska na slavné jezero Šumbar. Jel jsem s Joan a poštěstilo se nám vytáhnout si slušné pořadí pro výběr místa. Zvolili jsme loviště ve středu revíru, kde jsem před dvěma lety chytal s Tomem Duncanem Dunlopem. V plánu jsme měli zakrmit lavici ve středu loviště v hloubce zhruba 3 m. Vnadili jsme celkem vydatně osvědčeným boiliem Scopex Squid a partikly, abychom mohli následně dosáhnout pravidelných záběrů. Zdejší ryby však byly mnohem hladovější, než jsme předpokládali. Již po 45 minutách se nám rozjel první prut. Vytáhl jsem 19kilového lysce. Nebylo to ale jen otázkou štěstí. Netrvalo dlouho a zabrali nám další dva kapři. Joan zdolala šupináče 12,7 kg a já lysce 29,6 kg. Kapři byli při chuti a brali i v následujících dnech. Vytáhli jsme několik dvacítek a jeden kus měl přes 25 kg. Předpověď počasí věstila bouřky a nám se zdálo, že se může stát cokoliv. Bouřka skutečně přišla, jenže bohužel způsobila spíš pokles aktivity ryb než její nárůst. Pak se ale počasí naštěstí zase ustálilo, bylo jasno a ryby znovu braly. Poslední ráno nás potěšilo největším šupináčem výpravy, který vážil 27,4 kg. Ryby byly aktivní až do samého konce naší vpravdě hektické výpravy. Všechny ryby nám zabraly na nástrahy Citruz a Scopex Squid, přičemž koncem výpravy jsme chytali i na přichuť Tangerine Dream.

Chorvatsko, Šumbar – Steve Briggs 29,6 kg

Steve Briggs

Napsat komentář