Světové úlovky – obři mezi velikány

RAFŮV OBŘÍ ÚLOVEK

Dělá mi radost referovat vám o všech úlovcích, které nám rybáři pošlou, ale některé z nich jsou přece jen něco extra. Kapr, kterého ulovil Raf Van Opstal z Belgie, mi doslova vzal dech. Raf není mezi kapraři žádný nováček. Na kontě už má pěknou řádku velkých kaprů, ale jen málokterý z nich se může rovnat tomuhle. Ze všech belgických a de facto evropských revírů patří Albertův kanál k těm nejnáročnějším. Raf však výzvu s potěšením přijal a uspěl. Jde o mohutný tok s nízkou obsádkou. Ryby mohou být prakticky kdekoliv a vystopovat je není žádná hračka. Rafovi se to povedlo a díky tomu si mohl potěžkat tohoto ohromného šupináče 32,7 kg. Z trofejního kapra, který se právem řadí na evropskou špičku, byl úplně nadšený. Zabral mu na návnady od Carpelicious.

Belgie, Albertův kanál – Raf Van Opstal 32,7 kg

 

ROBŮV SPLNĚNÝ SEN

Francouzský Cassien představuje pro nejednoho nadšeného kapraře zemi zaslíbenou. Rob Hales tam začal jezdit už dávno, v květnu 1987, jako jeden z prvních, a od té doby na něj nedá dopustit. Volného času však nemá nazbyt, a tak se tam posledních několik let vůbec nedostal. Protože se mu už hodně stýskalo, naplánoval si tam výpravu společně se svým synem Harrym a několika kamarády. Od poslední návštěvy se tam mnohé změnilo a rybaření je teď ještě obtížnější než dřív. Rob se rozhodl vsadit na své oblíbené loviště ze starých zlatých časů, které se nachází v jižním rameni. Do tempa se dostal překvapivě snadno. Netrvalo dlouho a měl venku dva pěkné lysce. Ke spokojenosti by mu bývali stačili, ale čekalo na něj ještě něco lepšího. Když zdolal obrovského lysce 27,5 kg, úplně se mu podlomila kolena. Chytil jednoho ze zdejších největších kaprů! Rob nachytal spousty fantastických úlovků, včetně téměř 41kilového lysce z Rainbow, tohoto však řadí mezi nejlepší za desítky let.

Francie, Cassien – Rob a Harry Halesovi pózují s úžasným úlovkem

 

LYSEC Z MADINE

Jezero Madine nejspíš znáte díky světovému šampionátu World Carp Classic, ale jinak se o něm téměř nemluví. Byl jsem proto rád, když mi Gyula Somogyi poslal fotku svého parádního úlovku. Moc pěkný lysec vážil magických 25 kg. Gyula moc sdílný nebyl. Prozradil mi jen tolik, že na revíru strávil týden se svou partnerkou a lysec byl jednoznačným vrcholem jejich výpravy. Vnadil směsí boilie Krill 20 a 24 mm a na D návazec dával wafter stejné příchutě. Zakrmoval jen zlehka, ale stačilo to, aby kapra přilákal do svého loviště.

Francie, Madine – Gyula Somogyi 25 kg

 

SENZAČNÍ ZÁVĚR SKVĚLÉ SEZÓNY

Německý rybář Hielke Meijer si ani nedovedl představit, že by se mu mohlo podařit sezónu ještě vylepšit, ale stalo se! Když se mu během krátké vycházky podařilo na pískovně zdolat velkého lysce, chytnul slinu a dostal chuť na dalšího trofejního kapra ze svého seznamu vysněných úlovků. Našel si malé lovné místo s čistým dnem nedaleko břehu a začal tam vydatně zakrmovat. Čtyři dny kaprům nabízel boilie Manilla v různých velikostech. Pátý den mu na úlovek stačil jeden prut a 45 minut… vytáhl si senzačního 24kilového lysce. Nový osobák! Prozatím. V tu chvíli ještě netušil, že kaprova sláva dlouho nepotrvá…

Měl sice v plánu jezdit na revír, kde žil další jeho vytipovaný trofejní kapr, jenže tam bylo moc rušno, a tak lov raději odložil na později. Zaměřil se na jiný revír, kde také žijí pořádné kusy. Vévodí jim 27kilový lysec. Hielke tam chytal už před rokem, kdy se mu povedlo zdolat mega kapra, a doufal, že i tentokrát mu bude jezero nakloněno. Abych vás nenapínal, Hielke chytil zdejšího největšího kapra. Třetí den ráno. Kapr vážil úžasných 30,1 kg a doslova rozdrtil Hielkův dosavadní rekord. Vnadil boiliem Manilla různých velikostí, ale na háček dával velkého panáčka z 25mm koule s bílým popem 12 mm.

Německo – Hielke Meijer 30,1 kg

 

ZMĚNA PLÁNU SE SAMOVI VYPLATILA

Většinu loňské sezóny využil Sam Verstreken jak se patří, jenže pak přišly povinnosti a on se k vodě moc často nedostal. Když se mu povedlo urvat volný víkend, naplánoval si výpravu na francouzskou svazovou vodu. Jenže v pátek skončil v práci později, než předpokládal, a tak mu nezbylo nic jiného, než se vydat na nedalekou pískovnu, kam poslední roky dost často jezdil. Tenhle revír dokáže člověka pěkně potrápit, ale vzhledem k úplňku si Sam dělal naděje na větší úlovek. Zklamalo ho, když po příjezdu zjistil, že na jezeře je pořádně rušno a většina lepších míst rozebraná. Na 40hektarové vodě není dovoleno používat čluny ani zavážecí loďky, takže ryby mají dost prostoru, kde se před rybáři schovat. Měl vymyšlená dvě loviště, kam si chtěl sednout, a jedno z nich bylo naštěstí volné, takže po něm hned skočil. První noc se nic nestalo a ráno se Sam dozvěděl, že tam před ním chytali rybáři, kteří si chtěli vybudovat lovné místo na delší dobu, a tak nejspíš hodně zakrmili. Odpoledne chytil Sam jesetera přes 36 kg. Normálně by z takového úlovku byl rozladěný, ale tentokrát jeho přítomnost kvitoval. Jeseter byl totiž prakticky zárukou toho, že většina cizího krmení bude pryč. V noci se mu za svitu úplňku ozval hlásič znovu. Zasekl a hned ucítil, že půjde o větší kus. Když se kapr poprvé ocitnul u hladiny, bylo Samovi už naprosto jasné, že je to obr. Jediný pohled do podběráku mu stačil, aby se přesvědčil, že dosáhl nového osobního rekordu. Tuto sezónu již podruhé. Ohromný šupináč vážil 28 kg. Sam k úlovku dodal: „Tenhle revír dokáže člověku pořádně zatopit, ale já jsem přesvědčený, že tu žijí nejhezčí belgičtí kapři. A nadšený, že jsem ulovil dalšího obra z A-týmu. Paráda!“ Sam chytal na boilie Krill 16 mm s patentkovými peletami 6 mm a 16mm wafterem stejné příchutě.

Belgie – Sam Verstreken 28 kg

 

VILLEDON

Ian Birchall si svou výpravu na francouzský Villedon ležící nedaleko Limognes důkladně naplánoval. Zamluvil si místo v mělčí části jezera, což sice v závěru sezóny nemusí být právě nejlepší, ale villedonští kapři jsou známí nomádským způsobem života, a tak se nedá předem říct, kde v daný čas budou. Ian měl v plánu zakrmit dvě místa. Jedno si našel poměrně blízko břehu a druhé o kus dál. Oči měl však stále na stopkách a sledoval hladinu, aby mohl případně nahodit do míst, kde se kapři zrovna objeví. Výprava snad ani nemohla začít lépe. Hned první den ráno Ian vytáhl lysce 18,7 kg. Měl velkou radost a to ani netušil, že hned další záběr mu přinese ještě lepší úlovek. Na podložce se mu leskl nádherný šupináč 26,1 kg.

Francie, Villedon – Ian Birchall 26,1 kg

 

LYSEC ZE ŠVÉDSKA

Ve srovnání s jinými evropskými revíry není kapří obsádka švédských revírů nijak závratná. Pravdou však je, že většina z nich byla speciálně vybrána, a tak patří k těm nejhezčím a nejoriginálnějším. Přesně takový je i tento tmavý krasavec ozdobený šupinami, dokonalý reprezentant švédských kaprů. Niklas Svanlund žije v Göteborgu, a tak má kapry na dosah. Poslal nám úlovek, kterému navážil 16,1 kg! Velikost kapra je vždy nutné posuzovat vzhledem k místu, kde žije, a na švédské poměry se jedná o velice slušný kus. Název revíru nám Niklas neprozradil, ale strávil tam jen jednu noc. Vnadil hotovkami Krill a Manilla 16 mm sestavenými na panáčka na návazci blow back.

Švédsko – Niklas Syanland 16,1 kg

 

KDYŽ NA VELKOSTI NEZÁLEŽÍ

Olaf Barz si užíval skvělou sezónu, nachytal všude, kam přijel. Pochází z Německa a právě tam ulovil nejvíc pěkných ryb, poslední výprava jej však zavedla na francouzskou přehradu. Kapr sice nepatří mezi Olafovi největší úlovky, ale rozhodně vyniká krásou! Olaf ho nalákal na osvědčené boilie Scopex Squid.

Francie – Olaf Barz se svým krasavcem

 

BROTHERS LAKE

Francie nabízí stále více možností, kam vyrazit za kapry. Revír Brothers Lake v regionu Limousin je v provozu teprve rok a snaží se o návrat ke kořenům. Nenajdete tu běžné vymoženosti poslední let jako je wifi nebo dovážka jídla až k vodě, zato uniknete běžnému ruchu a shonu a užijete si kaprařskou výpravu, jak má být. Zdejší rekord nyní drží kapr o váze 28,1 kg, což je na jediný rok solidní. Zdejší kapři zatím nebyli vystaveni silnému tlaku rybářů, dobrá polovina z nich ještě nikdy neokusila háček.

Francie, Brothers Lake
Ryby tu přibývají na váze rychle!

 

DÁNSKO

Mikkel Juhl se podobně jako spousta jiných rybářů snaží skloubit rodinný život, práci a rybaření. K vodě se po delší době dostal až na podzim. Vydal se na dánskou svazovou vodu, která je ošidná četnými vázkami. Rybáře tu trápí větve, křoví, rákosí i velké stromy, které do vody popadaly během minulých let, kdy se tudy prohnaly silné bouřky a povětří. Na svou 40hodinovou vycházku se vyzbrojil 10 kily boilie Manilla 16 mm a užil si tam super výpravu. Nejlepší, jakou tu pamatuje. Chytal na panáčka s popem Manilla natural nebo dvojitou nástrahou z 16mm koulí. Přišlo mu deset záběrů, z nichž osm proměnil. Místní kapry mají přední dánští kapraři v oblibě. Mikkel toho svého popsal jako dokonalý exemplář typického dánského kapra z chovu a nám nezbývá, než se k jeho nadšení z úlovku přidat.

Dánsko – Mikkel Juhl

 

KARL SI VYNAHRADIL PROMARNĚNÝ ČAS

Až příliš dlouhou dobu se Karl Weber z Rakouska na ryby nedostal. Když si konečně udělal čas na jednodenní vycházku, zamířil na revír nedaleko bydliště, přestože neměl ani tušení, kde a jak by tam měl začít. Bylo slunečno a panoval vysoký tlak. Všiml si jen nepatrných známek přítomnosti kaprů v mělké vodě. Řekl si, že tam by mohl mít aspoň nějakou šanci, rozhodl se svoje zkusit štěstí. Počasí nebylo ani zdaleka ideální, a tak zakrmil jen zlehka. Kobrou naházel do vody boilie o velikosti 20 a 24 mm do vzdálenosti 100 m k umístěné bóji. Doufal, že Manilla Active mix kapry přiláká. Vše šlo jako na drátkách a během 24 hodin Karl nachytal 5 kaprů. Největší radost mu udělal krasavec 22,9 kg, kterého následoval pěkný 22kilový šupináč. Tím však výprava neskončila. Karlovi se podařilo dostat trofejního kapra, na kterého měl políčeno už víc než 4 roky. Kapří veterán nazývaný „the old French“ vážil 18,6 kg.

Rakousko – Karl Weber 22 kg

 

SPLNĚNÝ SEN Z MOULINOTS

Paul Eydman si užil parádní týden francouzského rybaření na revíru Moulinots. Zakrmil jen malým množstvím v duchu pořekadla méně znamená více. Našel si místo v hloubce něco přes metr na volné vodě, které si ve vzdálenosti 150 m od břehu označil bójí. Do vody nastřílel jen dvacet až třicet mražených koulí Krill a trochu partiklů. Na háček dal wafter Krill s umělou kukuřicí. Tahle udice Paulovi vynesla 5 kaprů, přičemž největší lysec vážil 25,3 kg.

Francie, Moulinots – Paul Eydman

 

AFRIKA

Když se řekne Afrika, většině z nás nejspíš přijdou na mysl teplé letní dny zalité hřejivými slunečními paprsky. Není to tak ale pořád. Adriaan van der Merwe zažil na přehradě Wemmerpan poněkud krušnější chvíle. Výprava neprobíhala zrovna podle jeho představ. Ryby nebraly. Za celou dobu neměl ani ťuk. Nikde se neozvalo ani šplouchnutí. Přistoupil tedy ke změně taktiky. Připravil si pevný sáček krmení, který samotný nahodil na známou kapří trasu. Těsně za porost vodních rostlin, kam kapři často přijížděli hledat přirozenou potravu. Záběr mu nakonec přišel poslední, nejchladnější noc. Kdybych řekl, že byl překvapen, docela bych situaci podcenil. Úlovek ho vystřelil ze sandálů. Byl to nádherný kus a navíc Adriaanův první 14,5kilový úlovek z této přehrady. Nevraživost vůči chladnému, mizernému počasí byla ta tam. Zmocnilo se ho nadšení a touha dostat i další kapry. Adriaan vnadil 16mm boiliem od Sticky Baits White Ones Krill Wafter s boiliem Krill a 6milimetrovými patentkovými peletami.

 

TRPĚLIVOST SE VYPLATILA

Rybáři, kteří se za kapry neváhají vydat křížem krážem Evropou, rybářský komplex Goncourt nepovažují za zrovna snadný revír, avšak to neznamená, že by se mu velkým obloukem vyhýbali. Matthew Bradley byl připravený si to tam vysedět. Dorazil pevně rozhodnutý na úlovek počkat, dokud nepřijde. Nakonec se to přesně tak stalo! Zastává názor, že když považuje lovné místo za správné a je přesvědčený i o efektivitě zvolené taktiky, není důvod něco měnit. Tři a půl dne nechal svou udici nahozenou na volném plácku, kterému pevně věřil, že je zárukou úspěchu. K udici naházel 5 kg boilie Krill a třetí den pár hrstí přidal. Trpělivost se mu vyplatila čtvrtý den. Prut se rozjel a na háčku skončil super lysec 28,8 kg. Matthew byl spokojený a mohl v klidu prohlásit výpravu za úspěšnou.

Francie, Goncourt – Matthew Bradley 28,8 kg

 

VE SPRÁVNÝ ČAS NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ

Říká se, že je lepší strávit pár hodin na správném místě, než týden na špatném. Čas od času se potvrdí, že je to pravda. Thijs van Huijstee měl na rybaření na jezeře Jagersplas nedaleko bydliště jen pár hodin. Stačily mu však na to, aby si vytáhl pěkného holandského lysáka. Na udici Spinner dal krillový pop a kolem přihodil pár volných návnad. Domů se vrátil s úsměvem na tváři.

Nizozemsko, Jagersplas – Thijs van Huijstee a jeho blesková akce

 

DIVOČÁK

Matze Das Wiesel moc dobře ví, že v ohromných německých přehradách žijí nádherní kapři. Proto tam rád jezdí rybařit. Přestože jsou německé revíry malebné a němečtí kapři hodni pozornosti, moc rybářů tam nejezdí, a ryby jsou díky tomu ve větším klidu. Stejně jako Matze, který domácím revírům dává přednost před těmi od sousedů. Nedávno mu udělal radost tento krásný 23kilák, který mu zabral na 15mm pop Scopex Squid Cultured.

Německo – Matze Das Wiesel 23 kg

Steve Briggs

Napsat komentář