Světové úlovky – pevné odhodlání

TĚŽKÉ ČASY

Když jsem se loni na podzim vypravoval na velký revír ležící na severu Francie, věděl jsem, že mě čekají těžké časy. Z výletu, na který jsem se předem obrnil trpělivostí a pevnou vůlí, se nakonec vyklubal nečekaný úspěch. Měl jsem čelit především třem problémům. Zaprvé, neznám jezero, které by bylo víc zarostlé než toto, navíc koncem sezóny rostliny často vykoření, plavou na hladině v obrovských trsech a strhávají všechny vlasce v dosahu. Zadruhé, zdejší račí populace loni doslova explodovala a raci sežerou všechno, na co přijdou…a kapří návnady mají ve zvlášní oblibě. Zatřetí jsem po příjezdu napočítal 78 labutí, které mi ve dne v noci plavaly mezi vlasci, i když jsem je vedl kolmo do vody hned pod špičkami prutů. Úplná noční můra, to si jistě dovedete představit. Musel jsem hodně zatnou zuby, abych to všechno vydržel. Moc jsem toho během výpravy nenaspal. Nejdelší pruty jsem měl přes 300 metrů od břehu a musel jsem je převazovat dvakrát až třikrát ve dne i v noci. Každá výprava zkrátka nemůže být procházka růžovou zahradou. Byl jsem odhodlaný vydržet a ustát všechny nástrahy, i když několikrát jsem opravdu měl chuť se vším praštit a odjet, nebo aspoň na jednu noc stáhnout pruty. Jezero mě odměnilo několika pěknými úlovky do 24,1 kg. Zdejší ryby vypadají, jako by je nikdo předtím neulovil, a když si člověk něco musí vydřít, tím víc si toho pak váží. Chytal jsem na boilie Scopex Squid od Nashe a na háček jsem na obranu proti rakům vázal 20 mm boilie Hard On.

Francie – doslova vydřený úlovek

 

GIGANT Z GIGANTIKY

Stephena Frenche už dlouho lákalo zachytat si ve Francii. Rozhodl se pro týdenní výpravu na jezeře Gigantica v regionu Champagne. A rozhodl se správně. Hluboké jezero hodně rybářů považuje za poměrně obtížné, ale když všechno klapne,  člověk se úlovku dočká. Stephen vsadil na vydatné zakrmování a doufal, že dříve či později mu ryby do loviště najedou. Do směsi použil menší boilie Sticky Krill a Manilla v průměru 12 mm. Na háček vázal wafter Krill, který dával do sáčku. Ryby mu sice nebraly nijak hekticky, ale nižší počet záběrů mu jezero kompenzovalo velikostí úlovků. Nadšení pak zavládlo v okamžiku, kdy si Stephen vytáhl obrovského šupináče o váze 39,7 kg! Takový úlovek by mu ke spokojenosti jistě stačil, ale Stephen si k němu přidal ještě dalších pět kaprů. Tři patřili k nově vysazeným a největší měl 11,7 kg. Dva byli původní a vážili 13,7 kg a 17,8 kg.

Francie, Gigatica – Stephen French 39,7 kg

 

KRASAVEC ZE ŠVÉDSKA

Švédští kapři představují příslib světlé budoucnosti. Ani ne tak pokud jde o velikost úlovku, ale spíš o jejich krásu a ojedinělost. Ivan Skog objevil v jednom švédském jezeře čarokrásný poklad. Když loni koncem srpna zdolal kapra 20,5 kg, o kterého se dlouho snažil, rozhodl se zaměřit pozornost na jiné jezero, kde žil ještě větší kus. Musel sebou však hodit, do konce sezóny moc času nezbývalo. Na revíru nikdy předtím nechytal, ale pár týdnů plošného zakrmování mu stačilo na osm záběrů hned během první noci rybolovu. Bylo evidentní, že je na správném místě ve správný čas! Během následujících nocí mu sice braly ryby méně, zato přicházely větší. Pátý den ráno se dočkal největšího zdejšího kapra. Zasloužilého 22kilového veterána, kterému se říká Big Mac. Ivan měl ale trochu smůlu, protože kapr nebyl zrovna na své nevyšší váze. Když byl před dvěma lety uloven poprvé, navážili mu téměr 23 kg. Nicméně, na švédské poměry jsou dva úlovky přes 20 kg opravdu hodně dobrý výkon. Ivan si zaslouží uznání, že se mu podařilo během jedné sezóny ulovit dva krále dvou revírů. Chytal na Sticky Baits, na jednoduchou montáž vázal 20mm boilie Manilla Tuff Ones a vnadil směsí boilie Krill, Manilla a Bloodworm.

Švédsko – Ivan Skog

 

A ZASE TEN CASSIEN

Výpravu na jihofrancouzský Cassien měl Tom Forrester v plánu už dlouho. Věhlas a historie slavného revíru, plus historky, které o něm slýchal třeba od svého šéfa Roba Halese, jej lákaly. Chtěl to všechno zažít na vlastní kůži. Když konečně přišla příležitost se tam vydat, neváhal ani vteřinu a zabodoval takovým způsobem, že mu to může leckterý pravidelný návštěvník této rybářské Mekky jen závidět. Tom si byl moc dobře vědom, že úspěch si na Cassienu musí každý vydřít. Už jen samotný lov byl pro něj neskutečným zážitkem, a když se mu pak rozezněl hlásič a on se pustil do boje s rozzuřeným cassienským kaprem, vrněl blahem. Býval by se spokojil s jakýmikoliv úlovkem, ale vytáhl si skutečného krasavce. S kamarády se shodli na tom, že hezčího šupináče ještě neviděli. Kapr Murray vážil 24,3 kg. Spousta lidí jen mluví o svých snech a ambicích, Tomův příběh však dokazuje, že když člověk přiloží ruku k dílu a nečeká, že k němu přijde štěstí samo, úspěch se dostaví.

Francie, Cassien – Tom Forrester 24,3 kg

 

RAKOUSKO

O úlovcích rakouského rybáře Daniela Schweinzera jsem tu už několikrát psal. Když se mi však ozval tentokrát, nechtěl se mi pochlubit s úlovkem svým, ale k úspěchem svého kamaráda Markuse. Několik let společně jezdili na stejné rakouské jezero a scházeli se nejen u vody. Když Danielovi zazvonil telefon, tušil, že mu Markus sdělí nějakou zajímavou novinku, ale to co uslyšel, ho doslova posadilo na zadek. Markus zdolal jednoho z největšího rakouských šupináčů! Navážil mu 38,4 kg. Daniel samozřejmě okamžitě skočil do auta a upaloval k jezeru. Cesta mu trvala 40 minut. Úlovek byl nádherný. Markus si dřív vyráběl vlastní návnady, ale nedávno začal používat boilie Krill a Manilla. Obr mu zabral na samostatnou nástrahu Krill Tuff One 20 mm a PVA sáček s drcenými peletami dipovanými v Krill liquidu.

Rakousko – Markus 38,4 kg

 

ITÁLIE

Tahle země se sice poslední dobou skloňuje ve všech pádech, ale mě okamžitě napadne Parco Del Brenta, revír ležící nedaleko Benátek v severovýchodní části země. Jedná se o revír, který slibuje skvělý lovecký zážitek, pokud přijedete ve správnou dobu a vybaveni správnou taktikou. Chris Joly a jeho kámoš měli spadeno na loviště 7 a 9, kde je největší hloubka a která leží naproti sobě přes zátoku. Měli kliku a podařilo se jim na ně dostat. Doporučili jim vnadit větším množstvím krmení, ale protože chlapi viděli, že ryby už v zátoce jsou, rozhodli se pro sáčky s peletami Bloodworm a Krill Active Mix, které důkladně dipovali v konopném oleji. Vázali si krátkou jemnou montáž, na kterou dávali 12mm wafter Signature Squid. Netrvalo dlouho a Chris si vytáhl lysce 23,1 kg. Za cíl výpravy si stanovil 20kilový úlovek, takže mohl být spokojen. V úspěšné taktice pokračovali i dalších 48 hodin a Chris si díky lysci 28,7 kg vylepšil osobák. Pak však akce zpomalila a bylo evidentní, že kapři z loviště mizí. Nastal čas pro vydatnější zakrmení. Našli si vyvýšené dno přímo uprostřed mezi svými lovišti a nasypali tam pořádnou dávku půleného a drceného boilie Krill, Krill Clusters a spoustu pelet, které jsou na jezeře k dostání. Do každého kbelíku směsi nalili litr tekuté potravy Cloudy Krill a ještě šplíchli konopný olej. Během několika hodin byly ryby zpátky a přišel záběr. Šupináč 23,2 kg. Celkem spotřebovali asi 200 kg návnad, vysloužili si další tři úlovky a navíc osobák v šupináčích 27,5 kg.

Itálie, Parco del Brenta – Chris Joly 25,6 kg

 

SVÉRÁZNÝ PŘÍSTUP

Když Jonas Baumann vyrazil z Německa na jih do Francie, měl už zesumírovaný plán, jak na svazovou vodu vyzraje. V souvislosti s evropskými svazovými revíry často slýcháme o pevných prutech, velkých háčcích a olovech, ale Jonas na to šel jinak. Rozhodl se pro návazce Chod. Byl skálopevně přesvědčený, že na hustě zarostlé dno jsou tou nejlepší volbou. Na splnění svého cíle měl jen čtyři dny, což není moc. Nakonec se ale ukázalo, že víc času ani nepotřeboval. Na Signature pop up ulovil tohoto krásného lysce 21,8 kg. Vnadil boiliem Krill a Manilla ve velikostech 16 a 20 mm.

Francie – Jonas Baumann 21,8 kg

 

CARPLANTIS

Většina kaprařů se svému koníčku věnuje hlavně v teplých měsících, a když dorazí zima, složí zbraně. Ti kteří se k vodě odváží i za chladnějšího počasí, pak čekají kapři, kteří jsou po sezóně s váhou nahoře. Stejně tomu bylo i na nejslavnějším holandském revíru Carplantis, které vede Koos Walters. Skvělou zprávou je, že jezero má novou sedmadvacítku. Kris Pauwel z Belgie tu chytil lysce Shield, který vážil 27,6 kg. Rybařil na lovišti Neptune s kamarádem Guntherem Huybrechtsem. Ryby jim braly pravidelně z místa v hloubce 10 m, kde zakrmovali boiliem a peletami. Svého se dočkal i Gunther, který zdolal parádního 24kilového šupináče. Ostatní jejich úlovky vážili 16,8 kg, 17,7 kg a 19,1 kg.

Holandsko, Carplantis – Kris Pauwel 27,6 kg

Dalším a ještě větším obrem, který se na holanském revíru předvedl v celé své kráse, byl lysec Titan. Zabral Wimovi de Haanovi, který mu navážil 29 kg. Wim si díky mohutnému kaprovi posunul osobní rekord o pořádný kus. Titan mu zabral na pop nastražený nad kobercem návnad Pro Plus Pellets od Carp Pro Feed.

Carplantis – Wim de Haan 29 kg

 

ŠUPINÁČ Z CAVAGNACU

Až úplně dole na jihu Francie se skrývá jezero, o kterém se sice moc nemluví, ale zato se tam dobře rybaří. Nazývá se Cavagnac a v létě jeho hladinu zdobí velké koberce stulíků. Když pak na podzim zajdou, je tu rybaření přece jen o něco snazší. Mark Hatton se dozvěděl o potenciálu jezera tolik, aby si tu na týden rezervoval místo. Odměnou za dlouhou cestu se mu stal senzační šupináč 27,7 kg. Zakrmoval vydatně 20mm trvanlivým boiliem Manilla. Věřil návnadám natolik, že jednu dal i na háček a dosáhl svého.

Francie, Cavagnac – Mark Hatton – 27,7 kg

 

PĚKNĚ ZLEHKA

Díky tomu, že dostávám tolik zpráv od rybářů ze všech koutů Evropy a někdy i větších dálek, mohu pěkně zblízka sledovat, komu jaká technika kde funguje. K dosažení stejného cíle vede řada rozmanitých cest a téměř každý má svůj osobitý přístup. Tom Levy strávil týden na jezeře Bill´s Lake 1. Spousta lidí tam horuje pro vydatné zakrmování, ale Tom šel vlastní cestou. Podle něj méně znamená více. Používal jen půl hrsti pelet Krill a pět koulí boilie na udici. Jak to dopadlo? Vytáhl si toho parádního šupináče 19,3 kg. Je fajn, že každý chytá po svém.

Francie, Bill’s Lake 1 – Tom Levy 19,3 kg

 

MILLSTONE POOL

Z revíru Millstone Pool nedaleko Limoges ve Francii se mi ozval Joe Easton, kterému tam přišlo celkem 23 záběrů, z nichž 19 úspěšně proměnil. Osvědčilo se mu vydatné zakrmování 12mm boiliem. Slušný díl jeho úlovku tvořili dvacítky a největší kapr vážil 23,3 kg. Ryby mu braly z lovišť 11, 10 a 8. Karl Lawrence zdolal na čtyřce tři kapry přes 20 kg. Zabrali mu na boilie Cell.

Parta tří rybářů v čele s Philem Cooperem narazila na hejno větší ryb a chlapi dohromady nachytali 27 kaprů. Tři největší vážili 28,1 kg, 26,6 kg a 23,6 kg. Používali doma vyrobené boilie. Phil si z celkového úlovku pro sebe urval největší kus. Na lovištích 1 a 11 mu zabralo 20 ryb včetně té největší a vydobyl si i nový osobák i v šupináčích 20,4 kg. Andy Mac rybařil na 4 a 1, kde ulovil mimo jiné lysce 22,2 kg a stejně velkého šupináče, což je pro něj nový osobní rekord. Tony si na dvojce svůj osobák díky lysci 26,6 kg také vylepšil.

Francie, Millstone Pool – Joe Easton 23,3 kg

 

ZÁŘIVÝ KLENOT

Revír Iktus Pau v jihozápadním koutě Francie proslul kromě velkých kaprů také zářivě zbarvenými kapry koi. Ne že by po nich toužili všichni rybáři, ale někomu se líbí. Většina jich žije v předním jezeře známém jako jeseteří a největší exemplář má téměř 20 kg. Tento koi váží 12 kg, a protože majitel Jeremy Fournier má zato, že jeho koi kapři jsou populární, rozhodl se jejich obsádku rozšířit. Vysadil na padesát barevných krasavců vážících 4 až 6 kg. Většinou se jedná o lysce, ale objevilo se mezi nimi i pár řádkáčů, všichni nádherně zbarvení.

Francie, Iktus Pau – zpestřete si výpravu kaprem koi

 

DVOJITÝ ZÁSAH

Anglický rybář Simon Stockley strávil týden na francouzském revíru La Saule Paquot, kde zdolal dva parádní šupináče 23,6 a 24 kg! Simon zavážel člunem a zakrmoval 3 kg směsi boilie Krill různých velikostí a tygřích ořechů, vše máčel Cloudy Krillem a Liquid Liverem. Chytal ve vzdálenosti 80 m od břehu na jílovitém podloží, těsně před porostem vodních trav. Jako první jeho dvojitou nástrahu spolkl 24kilový šupináč, kterého zanedlouho následoval další, jen o trochu menší, který vážil 23,6 kg.

Francie, La Saule Paquot – Simon Stockley 24 kg

Steve Briggs

Napsat komentář