Světové úlovky – výjimeční kapři

JAK TOM ŘÁDIL NA RAINBOW

Jihofrancouzský revír Rainbow je velkými úlovky vyhlášený, čas od času se však objeví kapr výjimečných rozměrů i na zdejší poměry. Tom Duncan-Dunlop na Rainbow jezdí pravidelně už mnoho let a vysloužil si úctyhodné úlovky. Myslím však, že když si tu na dva týdny rezervoval loviště 18, ani ve snu ho nenapadlo, jak výprava nakonec dopadne.

Během 13 dní (uprostřed výpravy si dal jeden den pauzu) nachytal 27 kaprů. Sedm z nich překonalo váhu 27 kg, tři vážili dokonce přes 31 kg a největší měl úžasných 35 kg! Na cca 20cm návazec 50 lb bez olov vázal háček Apex číslo 2. Chytal na panáčka z 20mm boilie Mainline Fyber, Banoffee a Cell, k němuž přidával 15mm popy Milky Toffee.

Francie, Rainbow – Tom Duncan-Dunlop 35 kg

 

DŮKLADNÁ PŘÍPRAVA SE VYPLATILA

Darren Norman si pošetřil deset volných dní, které plánoval rozdělit na dvě výpravy. V obou případech hodlal vyrazit na velký francouzský svazový revír, kde společně s kamarádem Damo loni v květnu rybařili. Tehdy sice pět dní proseděli u vody na prázdno, ale zato se vyřádili s echolotem a důkladně si loviště zmapovali na příště. Zaznamenali si potřebné hloubky a vrátili se v pravý čas. Po návratu se dočkali pravidelných záběrů na boilie Krill Active i novinku, kterou testovali. Potrápil je sice silný déšť a vítr, ale přesto byli z výpravy nadšení. Darren zdolal celkem 19 kaprů. Největší vážil těsně pod 23 kg.

Francie – Darren Norman 22,9 kg

 

DOKONALÝ ŠUPINÁČ

Severofrancouzský revír Gigantica rozhodně nepatří mezi ty snadné. James se výzvě postavil čelem a vytáhl šupináče Immaculate o váze úžasných 40 kg. Z losování vyšel jako druhý a vybral si loviště Alcatraz. Zakrmovat začal 3 kg na den směsí drceného boilie Essential Cell, pelet a konopí. Ryby v lovišti však očividně neměl, takže se rozhodl přestat a stáhnout udice. Doufal, že kapři připlavou. O 48 hodin později se ukázalo, že jeho strategie byla správná. Uslyšel šplouchání. V úterý ráno Jamese revír odměnil vzácným kaprem Mr. Tong 21,8 kg, který se na břehu moc často neukazuje.

V lovišti mu pořád ještě zůstaly dvě nedotčené udice, které se rozhodl nechat na místě a nepřehazovat. Po pár hodinách už tahal lysce 14,1 kg a na třetí udici mu zanedlouho skončil nově vysazený kapr. Zabralo mu několik dalších patnáctek a přikrmil dalšími 3 kily. Zaslechl pár větších kusů a po chvíli se ozval prostřední prut. Začal souboj zcela jiných rozměrů. Ryba plavala u dna 100 metrů daleko a mocně škubala hlavou, aby se zbavila háčku. Když se mu ji konečně podařilo vší silou dotáhnout až do podběráku, zjistil, že se jedná o kapra Immaculate Common, kterému navážil úžasných 40 kg.

Francie, Gigantica – James 40 kg

 

KRASAVEC Z ABBEY LAKES

Deset dní na revíru Abbey Lakes, který se skládá z několika jezer, využil Ian Jarrold na maximum. Na konto si připsal 7 kaprů do 22 kg. Byl mezi nimi i jeden skutečný krasavec o váze 16,8 kg. Ian si našel štěrkovou lavici ve vzdálenosti asi 100 m od břehu, kde zakrmil směsí drceného boilie Manilla a pelet o velikosti 4/6 mm stejné příchutě, kterou zalil tekutou potravou Cloudy Manilla. Na háček Krank č. 6 nastražil 10mm pop Signature.

Francie, Abbey Lakes – Ian Jarrold 16,8 kg

 

PAN SPOLEHLIVÝ

Na světě je pár rybářů, o nichž s jistotou víte, že nachytají v jakémkoli ročním období. Patří k nim Derek Harrison, původem Brit, který však již řadu let žije v Nizozemí. Derek jako obvykle vystřídal několik revírů. Chytal v Belgii, Holandsku i Francii a poslal mi pár fotek. Tentokrát vám ukážu alespoň jednu, na další možná přijde řada příště. Chytal na boilie Cell od Mainline.

Jeden z mnoha úlovků Dereka Harrisona

 

NA PRVNÍ DOBROU

Sam Verstreken si naplánoval vycházku na belgické jezero, kde předtím ještě nikdy nerybařil. Vybral si místo, kde bylo hlubší dno. První noc uběhla, aniž by zahlédl šupinu. Ráno se zvedl vítr a nevypadalo to dobře. Avšak následující noc, kolem třetí hodiny, se ozvalo pár pípnutí a rázem bojoval se svou první zdejší rybou. Po deseti minutách byla v síti a po zběžné obhlídce Sam naznal, že by mohlo jednat o některou z místních velkých. Když dorazil jeho kamarád, aby ho s úlovkem vyfotil, potvrdil mu, že opravdu zdolal kapra, který se venku objevuje maximálně jednou do roka a říká se mu Quasimodo. Rafička váhy ukázala hodnotu 20,7 kg. Od první výpravy na nové jezero Sam snad ani nemohl chtít víc! Na háček dával waftery Peach and Pepper, pod kterými vnadil směsí drceného boilie Manilla a 4mm patentkových pelet.

Belgie – Sam Verstreken 20,7 kg

 

TULÁK Z ŘEKY LOT

Proud byl po vydatných deštích prudký, zemi ještě ve svých spárech svírala zima a teploty se pořád držely proklatě nízko, což ovšem Jima Lightfoota nemohlo o plánovaného dobrodružství na řece Lot v jižní Francii odradit. Jim má na řece dům, ale během chladné části roku se rád vydává mimo svůj rajon. Díky lodi s kabinou si to může snadno dovolit. Na letošní první výpravu se vypravil se svou ženou Sharon. Urazili několik mil po proudu řeky, když se Jimovi jedno místo zalíbilo a ukázalo se, že instinkt mu napověděl správně. Ulovil prvního letošního divokého kapra z řeky Lot.

Francie, řeka Lot – Jim Lightfoot

 

SPOLEČENSKÁ UDÁLOST

Mimo hlavní sezónu se může leckterý rybář cítit na břehu poněkud osaměle, a tak se Karl Weber z Rakouska rozhodl svolat partu chlapů, aby si v pátek večer společně zarybařili. Ryby objevili v hlubší vodě, a aby je nevyplašili, nastražili jen PVA sáčky s drceným 10mm boliem Manilla, malými peletami a kukuřicí. Karl poprvé zkoušel háček TA Straight Eye č. 5 v kombinaci s návazcem Camskin 25 lb. Držel výborně. Ale abych to zkrátil, ulovil hned dva ze zdejších velikánů o váze 28,8 kg a 25,4 kg.

Rakousko, Karl Weber – 28,8 kg

 

ŘÍČNÍ ŠUPINÁČ

Německý rybář Sven Frank podnikl několik výprav za říčními kapry v okolí svého bydliště. Chladné roční období hodně rybářů považuje za ideální čas pro lov na řece, protože kapři tou dobou méně migrují. S průběhem lovu byl Sven spokojený, ale bez úskalí se to neobešlo. Zjistil totiž, že dno pokrývá vrstva listí, což mu znesnadňovalo prezentaci. Po noci bez záběru se proto rozhodl vyměnit těžké boilie za popy Signature. Udělal dobře. Zabralo mu šest ryb.

Německo – Sven Frank

 

AFRIKA

Moc podrobností o tomto úlovku sice nemám, ale zato k nám dorazil až z daleké exotické Jihoafrické republiky. Poslední dobou z Africky přicházejí zprávy spíše sporadicky, a pokud už ano, většinou ze soukromých revírů specializujících se na kaprařinu. Greg Toplis mi sice název revíru nesdělil, ale aspoň dodal, že šupináč vážil 19,5 kg a zabral mu na boilie Krill. Zakrmoval patentkovými peletami zalitými tekutým Krillem.

Jihoafrická republika – Greg Toplis 19,5 kg

 

DLOUHÝ ŠUPINÁČ

Itálie se v naší rubrice objevuje většinou díky úlovkům ze soukromých revírů, které se nacházejí na severu země. Nejsou to však zdaleka jediná italská jezera, na kterých se dá úspěšně rybařit. Gianvittorio Martellino se vypravil na dvoudenní vycházku na jezero ve střední Itálii, kde změřil síly s 22 lysci a šupináči. Zdolal rovněž nejdelšího a nejdivočejšího šupináče, jakého jsme už dlouho neviděli. Vnadil 2 kily pelet Manilla a stejného množství krillového boilie u každé udice. Na háček vázal waftery Dumbell.

Itálie – Gianvittorio Martellino

 

DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ

Po náročném pracovním vytížení se holandský rybář Tom de Maat rozhodl odměnit se čtyřtýdenní rybářskou dovolenou. Rozjel se do Francie, kde měl v plánu lov na čtyřech revírech, třech přehradách a jednom říčním kanále. První týden mu ryby vůbec nebraly, ale pak se daly věci do pohybu. Druhý týden měl totiž v plánu kanál, na němž chytal o dva roky dříve. Když dorazil na místo, nevěřil vlastním očím. Proměna byla neuvěřitelná. Původně byla voda v kanále zakalená a koryto bez řas, teď voda zářila jak drahokam a všude rostly bujné vodní rostliny. Při lokalizování kaprů jezdil podél vody na kole a vozil si s sebou kbelík krmení. Chytal na tvrdé nástrahy, protože v zátokách žilo hodně raků. Poslední dva týdny strávil na dvou přehradách, kde se mu také dařilo. Chytil několik krásných lysců, což byl pro Toma splněný sen.

Francie – Tom de Maat

 

NEJLEPŠÍ VÝPRAVA

Životní výpravu si prožil Andi Rubsemen na revíru, k němuž to neměl vůbec daleko. Leží mu totiž téměř za humny v rodném Německu. Měl v plánu jen krátkou vycházku od čtvrtečního rána do neděle. Celé to začalo ve čtvrtek v jednu hodinu v noci, kdy mu zabral lysec 27,4 kg. Nový osobák. Nalákal ho na žlutý 16mm pop a krilové boilie v různých velikostech. Po hodině se mu jeden kapr vypnul, ale ve čtyři ráno zabral další lysec.

Německo – Andi Rubsemen

Steve Briggs

Napsat komentář