Světové úlovky – úspěšné krátké vycházky

MĚL JEN ŠTĚSTÍ NEBO JE PROSTĚ KLASA?

Říká se, že štěstěna je nestálá, ale když je někdo klasa, tak je klasa za všech okolností. Přesně to je případ Steva Frenche. Sotva dojel na Giganticu, hned si tu vytáhl obra. Z losování vyšel jako druhý, takže mohl rychle sáhnout po jednom z vyhlášených lovišť. Jako místo svého působiště pro druhý týden lovu si vybral The Alamo. Během předchozího týdne si už na konto připsal kolosální úlovek přes 32 kg. Bitva začala v pět hodin ráno. Pomalý záběr následoval urputný souboj skrytý hustou mlhou. Pohled do sítě na obra, kterého jen spoře osvětlovala čelovka, vzal Stevovi dech. Přivolal porybného jménem Andy, aby kapra zvážili, jak je tu zvykem. Andy kapra identifikoval jako Chunkyho, přestože byl podstatně větší, než když jej ulovili naposledy. Ručička váhy vystřelila na hodnotu 37,5 kg. Steve používal PVA sáčky, které plnil směsí 10mm boilie, drceného boilie a kukuřice. Ulovit během jedné výpravy dva takto velké kapry je opravdu senzační úspěch.

Francie, Gigantica – Steve French 37,5 kg

 

Chunky však nebyl jediným obřím úlovkem, kterým revír rybáře obdaroval. Poprvé se sem vypravil Nathan Donovan, který si vybral stejné loviště jako Steve a rovněž zabodoval. Zakrmoval boiliem Mainline Fyber, které drtil, krájel a míchal půl na půl s konopím, kukuřicí a trochou Pinapple Goo. Jako základní krmnou dávku do vody nastřílel na 30 koulí a následující den přidal dalších 20. Chytal na multi návazce a používal průběžná olova. Na háček Kamakura Choddy č. 4 vázal pop Mainline Fruitella. Pomalý záběr se ozval v pondělí těsně po poledni. Následovala typická bitva s velkým kaprem, kterou zakončilo vítězné podebrání ohromného lysce známého jako The Giggler. Tohle monstrum se na břehu neobjevilo 2,5 roku! Předtím vážilo 27,7 kg, ale nyní svého přemožitele potěšilo váhou 38,4 kg. Kapr se za tu dobu neskutečně změnil a nikdo se na něj nemohl dosyta vynadívat.

Francie, Gigantica – Nathan Donovan

 

KRASAVCI Z JEZERA BLED

Na světě je pár revírů, které mají nezaměnitelné kouzlo a rozněcují fantazii nejednoho rybáře. Patří mezi ně bezesporu i jezero Bled ve Slovinsku. Obdivovat zdejší krásy přijíždí řada turistů, ale kapraře láká hlavně potenciálními úlovky. V létě tu bývá opravdu rušno, ale na podzim příval turistů poleví a rybářům se dýchá lépe. Pěkného kapra si tu vytáhl Gasper Nahtigal, navážil mu těsně pod 32 kg. Zabral na Scopex Squid od Nashe.

Slovinsko, Bled – Gasper Nahtigal 31,8 kg

 

RAINBOW

Courtney Pody si na Rainbow vybral loviště 12, kde 2 týdny zkoušel štěstí a doufal, že si vytáhne některého ze zdejších vyhlášených kapřích velikánů. Neměl to zrovna snadné. Během 14 dní si vytáhl jen 5 kaprů. Nízký počet si však vynahradil jejich velikostí. Největší kapr jeho výpravy byl lysec 35,4 kg, kterého v následovali další lysci 31,4 kg, 23 kg a dva šupináči kolem 14 kg. Na háček vázal popy Buchu-Berry a vnadil konopím s kukuřicí.

Francie, Rainbow – Courtney Pody 35,4 kg

 

Francie, Rainbow – Courtney Pody 31,4 kg

 

NOČNÍ VYCHÁZKA

Většina úlovků, které vám v rubrice přinášíme, bývá ulovena během delších výprav. Což však neznamená, že velkého kapra nemůže chytit během krátké vycházky. Heiko Hülsebus si naplánoval 12hodinovou noční výpravu na jezero Paderborn v rodném Německu. Ukázalo se, že k dosažení vytyčeného cíle více času nepotřeboval. Zdolal parádního šupináče 24,2 kg. Heiko nedělal nic komplikovaného, jednoduše nastražil 16mm wafter Krill a zakrmil boiliem stejné příchutě o velikosti 20 mm.

Německo, Paderborn – Heiko Hülsebus 24,2 kg

 

OLI V AKCI

Oli Davies je právem považován za jednoho z nejtalentovanějších a také nejvytíženějších kameramanů, kteří se zabývají kaprařinou. Většinu roku tráví za objektivem a fotí nebo natáčí, jak ostatní rybaří a radují se z úlovků. Když už se mu někdy podaří nahodit, většinou to bývá během nějakého pracovního výjezdu. Týdenní dovolenou si proto naplánoval společně s kamarádem Nickem. Zamířili na svazovou vodu v jižní Francii. Sotva nahodili, Olimu se rozjel prut. Třebaže si představovali odpočinkovou dovolenou, ryby měly jiný názor. Záběry jim chodily rychle za sebou a moc často se nestávalo, že by měli všechny udice ve vodě dlouho netknuté. Většina kaprů jim zabrala na popy a waftery Citruz. Oli samozřejmě vše řádně dokumentoval.

Francie – Oli Davies

 

AFRIKA

Kvůli pracovnímu vytížení se Jono a Lee k vodě na ryby na delší dobu v kuse nedostanou, ale kratší výpravy si užívají na 100 %. Během 48 hodin zaznamenali 6 záběrů a zdolali 4 kapry. Největší vážil 15,1 kg. Na háček dávali waftery Krill, pod nimiž vnadili směsí boilie Krill a Bloodworm. O pár týdnů později se na místo vypravili znovu a strávili u vody 3 noci, během nichž oblohu křižovaly blesky. První 3 kapři se jim vypnuli, ale nakonec si Lee vysloužila první osobák 12,8 kg. Během další výpravy je sice už netrápily bouřky, ale zato vytrvalý déšť. Ke své oblíbené kombinaci dvou příchutí boilie přidali konopí a tygří ořechy. Díky tomu si udrželi kapry v lovišti a dosáhli celkových 12 záběrů. Čtyři ryby měly od 14 do 17,1 kg.

Úspěch je navnadil, a tak netrvalo dlouho a byli zpět. Přivítala je však tak zuřivá bouře, že do 3 hodin ráno vůbec nenahodili. Z mělkého spánku Jona vytrhl záběr od lysce 12,5 kg. Ještě než si sbalili věci, zdolali další tři kapry 15 kg, 12,5 kg a 10,9 kg.

Afrika – Jono 17,1 kg

 

Afrika – Lee 12,5 kg

 

NA PLNÝ PLYN

Říká se, že čím víc člověk po úlovku touží a snaží se, tím spíše jej dosáhne. Asi to neplatí vždy a všude, ale něco na tom bude. Marc Kricheldorf z Německa se po práci sebral, a místo toho, aby jel domů hodil kopyta nahoru, vyrazil k jezeru v místním parku. Moc času neměl, přesně pouhé 2 hodiny, ale ukázalo se, že víc ani nepotřeboval. Pečlivě umístil panáčka z boilie Krill nad menší hromádku krájených koulí stejné příchutě. Hlásič se mu ozval, ani se nenadál. Kaprovi navážil 17 kg. Pro nás všechny z toho plyne poučení, že o úlovku rozhoduje aktivní přístup a každá šance se počítá.

Německo – Marc Kricheldorf 17 kg

 

TAJNŮSTKÁŘ

Collin Slabbekoorn patří k tajnůstkářům, kteří nehodlají pustit chlup a nechtějí prozradit ani název revíru, kde svůj úlovek chytili. Nápovědou nám může být snad jen to, že pochází z Holandska a rybařit jezdí jen na svazové vody. Tohoto kapra prý chytil na jezeře na 18mm pop Signature během 5hodinové výpravy.

Collin Slabbekoorn

 

RAKOUSKO

Daniel Schweinzer vsadil na příchuť Manilla ve všech formách, od tekutých po koule, a vyplatilo se mu to. Ulovil dvě pěkné ryby 23,8 kg a 24,6 kg.

Rakousko – Daniel Schweinzer

Steve Briggs

Napsat komentář