Světové úlovky – šupinaté štěstí

TŘI HORY ŠUPIN

David Lidstone přijal práci poradce na renovovaném francouzském revíru Winter´s Lake. Přes den pracoval a noci věnoval samozřejmě rybaření. Na kapry jezdí už více než čtyři desítky let, nachytal spousty obřích lysců, ale velcí šupináči se mu z nějakého záhadného důvodu vyhýbali – až dosud. První šupinatý obr, který mu zabral, vážil 30,4 kg. Následoval jej nový osobák, šupináč o váze 32,3 kg. Doba jeho vlády však netrvala nijak dlouho. Zakrátko jej vystřídal kolos vážící 33 kg! Oba dva zároveň představovali největší kapry v revíru. Zajímavé také je, že oba zabrali za úplňku. David nikdy dřív nepřikládal úplňku velkou váhu, ale teď si pomalu začíná říkat, že na tom něco bude. Na tomto menším soukromém revíru chytá již 17 let a říká o něm, že sice bývá záludný, ale nabízí krásné bojovné kapry.

Francie, Winter´s Lake – David Lidstone 32,3 kg

 

Francie, Winter´s Lake – David Lidstone 33 kg

 

NĚMECKO

Marc Voosen si navzdory okolnostem užil parádní sezónu. Sotva nahodil, už se mu k háčku hrnuli kapři. Většinou chytal na jezerech v parcích, kde mu zabral i největší lysec nazývaný Stallone, po němž u nějakou dobu šel. Pak se nějakou dobu věnoval spíš rybaření s kamarády, než honbě za trofejními kapry, ale vytáhli si tenhle parádní pár kaprů. Stalo se to jedné hektické noci, kdy během 24 hodin napočítal přes 20 záběrů. Chytal s kamarádem Lukem Welschem a chytali jak na rohlíkové boilie na hladině, tak na boilie Scopex Squid od Nashe.

Německo – Marc Voosen

 

FANTASTICKÝ ŠUPINÁČ

Všechno zlé je k něčemu dobré. Díky lockdownu na jezeře Gigantica ve Francii si James Jones vytáhl kolosálního 40kilového šupináče. V dobách minulých bývali tito velikáni většinou osamělými putovníky, kterých se vyskytovalo pomálu. Teď však stále častěji dostáváme zprávy o četnějších úlovcích těchto rozměrů, pokud tedy jde vše dobře a rybářům přeje příslovečné štěstí. Jako Jamsovi, který vedle této čtyřicítky zdolal ještě kapra zvaného Chunky o váze 37,7 kg a tři další přes 27 kg. Všichni mu zabrali na boilie Link od Mainline, které přidával i do vnadící směsi spolu s kukuřicí.

Francie, Gigantica – James Jones 40,8 kg

 

BALATON

Dobrou zprávou pro všechny, kteří milují rybaření na velkých evropských revírech, je výborná kondice největšího z nich – nedozírného Balatonu. Maďarské sladkovodní moře je mezi rybáři stále oblíbenější, a to z dobrého důvodu. Žijí zde doslova milióny kaprů, což je sice výborné, ale má to i svou stinnou stránku. Většina z nich není nijak velká. Může za to každoroční vysazování mladých kaprů a také nedostatek času, který mají, aby narostli. Tento velelysec však představuje výjimku. Na břehu se během několika uplynulých let ocitl třikrát, pokaždé zabral na stejném místě, před Catch Carp Hungary. Za dva roky vyrostl o 6 kg. Vyhoupl se tak z 23 kg až téměř ke třicítce a nezdá se, že by svůj růst zpomaloval.

Maďarsko, Balaton

 

SLOVINSKO

Ikonické jezero Bled ve Slovinsku patří k nejkrásnějším revírům nejen v Evropě. Myslím, že téměř každý ho chce alespoň jednou za svou rybářskou kariéru navštívit. Gasper Nahtigal má štěstí, že žije nedaleko, takže může na zdejších březích trávit poměrně dost času. Letos si už nahrabal pěknou řádku velkých lysců i šupináčů, kteří nemohli odolat jeho nástraze z boilie Scopex Squid. Fotka, kterou mi Gasper poslal, nejspíš zahrnuje vše, co chce člověk na Bledu zažít.

Slovinsko, Bled – Gasper Nahtigal

 

ŠUMBAR

Letos jsme si všichni vyslechli už dost špatných zpráv a žádné další opravdu nepotřebujeme. Jenže sotva se věci přes léto trochu vrátily k normálu, rozšířily se zvěsti o úhynu ryb na jednom z největších chorvatských jezer, na Šumbaru. Fámy kolovaly všelijaké. Od úmrtí pár kusů až po vyhynutí prakticky celé obsádky, záleželo, kam jste se zrovna podívali. Pokusil jsem se zapátrat po spolehlivých zdrojích a zjistil jsem, že k úhynu sice došlo a zemřelo i několik větších kusů, ale není to tak hrozné, jak se mohlo zdát. Většinou se jednalo o malé ryby vysazené přes zimu. A úplně nejlepší zprávou je ulovení obřího 36kilového šupináče, který nespíš chtěl osobně dokázat, jak se věci opravu mají!

Chorvatsko, Šumbar – vše při starém 36 kg

 

ABBEY LAKES

Do severní Francie se vypravil britský rybář Sean Kelly a užil si nezapomenutelnou výpravu. Během týdenního rybolovu zdolal 7 kaprů, všichni vážili přes 18 kg. Tři měli do 23 kg a další tři do 25 kg. Ten na fotce vyhoupl ručičku váhy až na 29,5 kg! Zabrali mu na popy Shellfish Black Pepper, vnadil peletami Mainline Cell Response vylepšenými novou tekutou přísadou Smart Liquid.

Francie, Abbey Lakes – Sean Kelly 29,5 kg

 

DVAKRÁT ZA TÝDEN

V Anglii moc veřejně přístupných revírů není, většinou se jedná o klubové vody nebo jezera, kde se prodávají jednodenní povolenky. Velké ryby se většinou chytají na klubových vodách a většina rybářů, kteří podnikají jednodenní vycházky si chce hlavně aktivně zarybařit, než by seděli na břehu a čekali na záběr od trofejní ryby. Každé pravidlo však má své výjimky. Tentokrát je to jezero Kingfisher v rybářském komplexu Bluebell. Hned dvakrát během jediného týdne se tu na břehu ocitl tento krásný téměř 23kilový šupináč, na nějž jen tak nějaký úlovek z jezera s jednodenními povolenkami nemá. Zajímavé také je, že ho dvakrát ulovil stejný rybář na Scopex Squid.

Anglie, Kingfisher Lake – 22,7 kg

 

RAINBOW

Jezero bylo na jaře z obecně známých důvodů uzavřeno, ale po zmírnění opatření opět přivítalo návštěvníky. Jedním z nich byl Arjan Kemp, který si spolu se svým kamarádem Michelem zachytal na všeobecně oblíbeném lovišti Island. Měli plné ruce práce. Přišla jim celá stovka záběrů! Měli 27 ryb mezi 20 a 25 kg, 3 kapry od 25 do 30 kg a navštívil je i obr o váze 32,5 kg. Výprava snů každým coulem.

Francie, Rainbow – Arjan Kemp 32,5 kg

 

ŠPANĚLSKO

Ditch Ballard kapraří na řece Ebro, protože tam dělá i rybářského průvodce. Pro změnu však vyrazil na velkou přehradu, kde se dostal při zdolávání tohoto parádní lysce trochu do potíží. Když ho potřeboval uvolnit z vázek, zesílil vítr natolik, že působil při plavbě problémy. Vzhledem k tomu, že zrovna den předtím porybný vyhlásil zákaz používání elektrických motorů, nezbývalo mu nic jiného, než se chopit vesel. Když se přiblížil k inkriminovanému místo, nasadil si šnorchl a snažil se obhlédnout situaci. Žádnou rybu neviděl a pomalu se začínal obávat nejhoršího. Zkoušel tahat z různých úhlů a silněji, až konečně na druhém konci ucítil protitah. Když už měl kapra u hladiny, tahal vlasec rukou a směroval ho k zatím nerozloženému podběráku. Už si myslel, že o úlovek přišel, ale ryba si naštěstí uvědomila, že má prohru jistou a zamířila přímo do sítě.

Španělsko – Ditch Ballard

Steve Briggs

Napsat komentář