Světové úlovky – 100×30

BOD ZLOMU

Pro většinu kaprařů představuje milník v jejich kaprařské kariéře ryba přes 30 kg a většina takovou za život chytne jen jednou. Frank Schmidt svou první třicítku zdolal před mnoha lety a od té doby s tím nepřestal. Poslední kus přes 30 kg byl již stý v řadě. Pokud vím, tak je Frank první rybář na světě, který takového skóre dosáhl. Navíc kapra ještě chytil v den svých narozenin. Obří lysec vážil 32,8 kg a říká se mu Anni.

Frank Schmidt završil stovku třicítek – 32,8 kg

 

ANI VIDU, ANI SLECHU

Dokonce ani ten nejtvrdší lockdown mě nemohl zastavit v honbě za velkými úlovky. Prostě jsem se jen musel smířit s tím, že zůstanu doma v Anglii. U nás se kapr přes 25 kg vidí velmi zřídka, ale můj kámoš Rob Hales vlastní revír Avenue, kde pár krasavců žije. Rob mi nabídl možnost na jezeře přes den rybařit, po níž jsem okamžitě hned skočil. V revíru žije několik větších kusů, ale není snadné je ulovit. Po pár dnech, kdy jsem na břehu seděl na prázdno, jsem se pomalu začínal vzdávat naděje. Pak mi ale konečně něco zabralo na dvojitou nástrahu 12mm těžkého boilie Scopex Squid. S kaprem jsem změřil síly v tuhém souboji. Skončil podebráním velkého lysce, jemuž se podle jizvy na ocase říká Shark Bite. Navážil jsem mu 25,85 kg. Úlovek byl mimořádný také tím, že po kaprovy nebylo celé dva roky ani vidu, ani slechu. Pěkný důvod k oslavě, co říkáte?

Anglie, Avenue Fishery – Steve Briggs 25,85 kg

 

CARPLANTIS

Když člověk chytá na neznámém revíru, počítá s tím, že se bude muset hodně učit a přizpůsobovat. Jenže když do pondělního rána nic nechytíte, začnou vás trápit obavy a nejistota. Jesper a Glenn se však nenechali odradit a v úsilí vytrvali. Nakonec se osvědčili montáže zig, a také vyzkoušeli chytat na těžko s krátkými montážemi a PVA sáčky naplněnými peletami. Jesper vytáhl pěkného řádkáče 17 kg. Ještě během focení nahodil zig zpátky do vody. Při napínání vlasce ucítil kontakt s rybou. Rychle skočili do člunu a rybu podebrali, než si uvědomila, co se vlastně děje. V síti se ocitl mohutný Mastodont, kterému navážili nový rekord 32,3 kg. Byl to teprve druhý kapr, kterého Jesper na zig chytil, a hned nový osobák. Na holandském Carplantisu se plní sny…

Holandsko, Carplantis – Jesper 32,3 kg

 

NOVÝ DOMOV VE FRANCII

Říká se, že stěhování patří k nejvíce stresujícím životním událostem, tím hůř když se jedná po přesídlení do jiné země. Podle širokého úsměvu Samira Arebiho si však říkám, že každá výjimka má své pravidlo. Vystresovaně teda rozhodně nepůsobí. Samir se svou ženou Claire kapraření doslova propadl. Většinu života sice strávili v Anglii, ale stále je to táhlo do Francie na přehrady za velkými kapry kapry. Jakmile skončili s vybalováním, vydali se na průzkum okolí a zjistili, kde nejlépe nahodit. Samir už má na kontě devět kaprů přes 22 kg a zdá se, že si nový domov náramně zamiloval.

Francie – Samir 22,5 kg

 

AFRIKA

Přehrada Donaldson patří k předním africkým kaprařským lokalitám. Mimo jiné také proto, že byla mezi prvními revíry, kde se v Jihoafrické republice chytali větší kapři. Lee vzal k vodě svou partnerku Jono, která si rybaření skvěle užila a vytáhla si 22kg lysce, díky němuž získala nový osobák.

JAR, Donaldson – Jono 22 kg

 

CHORVATSKO

Letní sezóna na slavném chorvatském jezeře Šumbar rozehnala obavy a zvěsti, které se kolem něj točily. Během teplých měsíců se tu člověk dočká akčního rybaření s dobrou průměrnou hmotností kaprů, ale velké úlovky se většinou nekonají. Letošek proběhl přesně tak. Větší kus se povedl Paulu Meehanovi, který tam strávil týden dovolené společně s partou rybářů z Anglie. Dal si za cíl ulovit kapra přes 27 kg, což se mu podařilo. Ulovil ještě další kapry a amury do 26 kg. Divočinu si užil Luke Edwards a Dave Treasure, který několikrát měli dvojitý i trojitý záběr. Nachytali spoustu kaprů od 10 do 20 kg. Největšího 27,4 kg zdolal Luke. Callum Boyle zdolal dva kolosální šupináče 31,3 kg a 30,8 kg. Pomyslným vítězem se ovšem stal amur 34,1 kg, s nímž se úspěšně popasoval Ben Gill.

Chorvatsko, Šumbar – Callum Boyle s jednou ze svých třicítek

 

Chorvatsko, Šumbar – Ben Gill 34,1 kg

 

HOLANDSKO

V rubrice světových úlovků se většinou objevují kapři z jezer a přehrad, proto mi úlovek z řeky nebo z kanálů pokaždé udělá radost. Sigi Van den Borre si na holandském kanálu vytáhla tenhle obří kus. Zakrmila vydatně boiliem Pineapple Crush a Scopex Squid od Nashe, na které jí zabraly i další ryby.

Holandsko – Sigi Van den Borre

 

IKTUS

Několik členů francouzského týmu Nash zavítalo na revír Iktus Ruffaud, kde si skvěle zarybařili. Ruffaud se na kaprařské scéně teprve zabydluje, ale již se z něj stalo vyhledávané jezero. Dostat se tu přes 30 kg nemusí být větší problém, ale zdejší ryby vynikají i jinými vlastnostmi. Pro pěknou vzpomínku je fajn, když vás vyfotí někdo šikovný. Mathieu Machwirth kápl nejen na dobrého fotografa, ale i na super úlovek. Lysec mu zabral na Scopex Squid.

Francie, Iktus Ruffaud – Mathieu Machwirth

 

POLSKO

Kapraření se už zdaleka nevěnují jen tátové od rodin, ale doslova celé rodiny. Hodně revírů se tomuto trendu přizpůsobuje a nabízí vyžití všem věkovým kategoriím. Goslawice v Polsku jsem zářným příkladem, jak skombinovat super rybaření s rodinnou dovolenou. Pohodlí tu zaručují chatky přímo na lovných místech. Timo Kurzok rybařil na lovišti 17. V noci mu zabral kapr 24,5 kg, zatímco přes den si vytáhl parádního lysce 29,2 kg. Skvělé, že parádní zážitek mohla sdílet celá rodina.

Polsko, Goslawice – Timo Kurzok

 

SECRET GARDEN

Jezero s poetickým názvem leží nedaleko Limoges ve střední Francii okouzluje nejen prostředím, ale i parádními kapry. Však se na něm také majitel Jean Noel Negraud řádně nadřel. Vodu provzdušňují pumpy a ryby jsou v době nepřítomnosti rybářů pravidelně přikrmovány. Díky tomu průměrná váha zdejších kaprů pěkně roste. Damien David ulovil na boilie Eddy Sterckx tohoto velkého lysce, který to z 20 kg vytáhl až ke 30 kg. Úsilí se vyplácí nejen majitelům, ale i rybářům, což je fajn.

Francie, Secret Garden – Damien David

Steve Briggs

Napsat komentář