Světové úlovky – pestrá výprava

Vyrazit v dnešní době za kapry do zahraničí není tak snadné jako jindy. Věděli jsme, že budeme čelit nezvyklým situacím, ale přesto jsme si s Joan naplánovali rybářskou cestu po Evropě. Začali jsme desetidenním pobytem v Chorvatsku, pokračovali do Slovinska a putování zakončili týdenním pobytem v Polsku. Ujeli jsme spoustu kilometrů a dali si pořádně do těla, ale výpravu jsme si užili a nachytali pár pěkných kaprů.

Nejvíc jsem se těšil na slovinské jezero Bled. Během své rybářské kariéry jsem navštívil nejslavnější revíry, vlastně jsem rybařil na všech vodách, po kterým moje srdce zatoužilo. Jen Bled mi stále unikal. Rybolov byl povolen jen od půl šesté ráno do jedenácti hodin večer, takže snadné jsme to neměli. Moc jsme toho nenaspali, ale vyplatilo se. Záběry přicházely většinou večer. Vnadili jsme směsí boilie a partiklů a chytali na panáčka Scopex Squid. Zabralo nám dost pěkných kaprů včetně několik parádních šupináčů nad 20 kg. Největší vážil 22 kg.

 

Slovinsko, Bled – Steve Briggs 22 kg

 

POLSKÝ REKORD

Nejen polští kapraři se zaradovali z nového rekordu, o který se zasloužil ohromný lysec vážící 36,4 kg! Popravdě se na něj už čekalo. Zasvěcení věděli, že dříve či později se to musí stát. Stalo se. Přičinil se o to Mieczyslaw Walczykiewicz, který rybařil na známém jezeře Goslawice v centrálním Polsku nedaleko Poznaně. V jezeře žijí kapři přes 30 kg, kteří pomalu ale jistě nabírají na váze. Tento kapr přerost i původního držitele rekordu, kapra známého jako Tomek. Doufejme, že se utvrzuje obliba sportovního rybaření v Polsku a kapraři budou dál své úlovky pouštět na svobodu.

Polsko, Goslawice – Mieczyslaw Walczykiewicz 36,4 kg

 

SLUŽEBNÍ CESTA

James Massey měl naplánovanou služební cestu do Německa. Přibalil si pruty. Samozřejmě si nemohl nechat proklouznou mezi prsty příležitost si tam zarybařit. Ovšemže až po splnění všech pracovních povinností. Dařilo se mu nad veškerá očekávání. Navštívil několik různých revírů a nachytal pěknou řádku lysců i šupináčů přes 20 kg. I na německých vodách se James spolehl na své oblíbené boilie Scopex Squid. Používal D návazec a háčky Long Shank Fang Twister od Nashe.

Německo – James Massey

 

NĚKDO TO RÁD PESTRÉ

Někdo má rád velké kapry, někdo zas dává přednost těm pěkným – a jiný zas těm pestrobarevným! Většina ulovených kaprů koi na sebe strhne pozornost, ale když se ukážou hned dva naráz, to už je něco! Francouzský rybář Jordan Poisson ulovil tyto dva krasavce na nejmenovaném jezeře ve své domovině. Zabrali mu na waftery Cistrus, které nastražil nad koberec návnad v příchuti Scopex Squid.

Francie – Jordan Poisson

 

OSOBNÍ VOLNO

Paul Armfield provozuje ve Francii sportovní rybářský revír. Přestože začátkem roku měl ze zřejmých důvodů práce málo, časem začali rybáři zase jezdit. Paul moc osobního volna nemívá, ale vyšetřil si sedm dní a vypravil se na 50 hektarové jezero Villedon ve střední Francii. Chytal s kamarádem na lovištích 4 a 5. Tempo lovu zpočátku nebylo nijak slavné, ale pak se ryby objevily a akce vypukla naplno. Společnými silami dali dohromady 21 úlovků. Největšího kapra zdolal Paul a navážil mu 23 kg.

Francie, Villedon – Paul Armfield 23 kg

 

NOVÝ DOMOV

V letošním roce velkých změn se Samir Arebi rozhodl se svou ženou Claire přestěhovat z Anglie do Francie. Rozjíždí průvodcovskou agenturu, která pomáhá rybářům k vysněným úlovkům Najde si ale čas i na zlepšováních svých osobních rekordů. Posledním přírůstkem je tento parádní šupináč.

Francie – Samir Arebi

 

NAPROSTÝ KLID

Pokud někdo hledá loviště, kde panuje naprostý klid, ať vyzkouší chytat na plavebním kanálu. Většina evropských jezer a řek je hojně navštěvovaných, ale na kanálech se stále ještě najdou místa, kde není žádný rybář v dohledu.

Plavební kanál – Max Egger

 

ŘEKA LOT

Nostalgické ohlédnutí za starými dobrými časy, kdy se běžně chytali kapři, kteří nikdy v životě neokusili chuť rybářského háčku, může být skvělým zážitkem v dnešní době, kdy se většina rybářů žene za velkými úlovky. Takovou možnost nabízí francouzská řeka Lot a divocí kapři, kteří tam žijí. Jim Lightfoot tam provozuje usedlost River Lot Paradise, kterou nabízí k pronájmu. Hosté mají k dispozici loď, na níž mohou vyrazit na vodu vstříc dobrodružství. Řeka Lot patří ve Francii k nejdelším a Jim si pro život vybral úsek s nejvíce od sebe vzdálenými jezy. Díky tomu má na rybaření spoustu prostoru. Loď je navíc vybavena pohodlnou kabinou, kde se dá příjemně strávit několik dní rybolovu. Jima přišel potěšit tento divoký krasavec.

Francie, řeka Lot – Jim Lightfoot

 

ITÁLIE

Na severovýchodě Itálie leží dnes již proslavené jezero Parco del Brenta. Po nucené covidové pauze se daly věci zase do pohybu, nicméně zdejší kapři jsou na tom váhově podstatně hůře než dříve. Způsobily to zejména dva důvody. Jednak hojným třením a druhak sníženým přísunem potravy vzhledem k nízkému počtu rybářů, kteří tu přes léto chytali. Přesto jezero určitě za návštěvu stojí.

Itálie, Parco del Brenta

 

TO NEJLEPŠÍ NA KONEC

Začátkem loňského roku sice došlo na chorvatském jezeře Šumbar k úhynu ryb, ale během sezonu se ukázalo, že skvělých zážitků tu na rybáře čeká stále dost. Osm týmů z Anglie, Slovinska a Itálie nachytalo parádní kousky. Hned první kapr vážil 20 kg. Ryby braly na různých místech, ale bylo zřejmé, že se zdržují v hejnech. Po slibném začátku, kdy si Luisella i Mauro vytáhli kapry přes 24 kg, nastal podezřelý klid. Vzhledem k malému počtu rybářů se mohli dle libosti přesunout. Vybrali si kout, kde už nějakou dobu nikdo nechytal. Luisella se ale musela obrnit trpělivostí a počkat si až na samotný konec výpravy, kdy jí zabral úžasný velikán. Lysec vážil 36,7 kg! Luisella se tak stala nejúspěšnější kaprařkou, co se týče velkých ryb. V celé kráse se zaskvělo i jezero Šumbar, které slibuje další velké úlovky.

Chorvatsko, Šumbar – Luisella 36,7 kg

Steve Briggs

Napsat komentář